Crystal River Triathlon #1 -2005
Overall Male Winner
Plc Time Bib#
1 1:02:45 82 Tom Lowery Gainesville, FL
Overall Female Winner
1 1:05:35 161 Ashley Carusone High Springs, FL
Master Male Winner
1 1:05:35 56 Jack Haire Gainesville, GA
Master Female Winner
1 1:12:27 171 Teresa Tinsley Apopka, FL
|
Place Time Bib# Name City State Team
Age Place | Place | SWIM | Tran. | BIKE | Tran. | RUN
Group Group | Sex Sex | Time Place | Time | Time MPH Place | Time | Time Pace Place
1 1:02:45 82 Tom Lowery Gainesville, FL
OVRALL 1 M 1 6:24 4 0:41 36:55 24.4 1 0:36 18:09 6:03 2
2 1:03:34 79 Philip LaHaye Palm Harbor, FL
30-34 1 M 2 6:04 2 0:29 37:30 24.0 2 0:36 18:55 6:18 4
3 1:04:03 167 Todd Fitzgerald Dunnellon, FL
15-19 1 M 3 6:18 3 0:18 37:34 24.0 3 0:24 19:29 6:30 6
4 1:05:35 161 Ashley Carusone High Springs, FL
OVRALL 1 F 1 5:19 1 0:53 39:12 23.0 8 0:21 19:50 6:37 10
5 1:05:35 56 Jack Haire Gainesville, GA
Master 1 M 4 6:33 7 0:47 39:03 23.0 6 0:46 18:26 6:09 3
6 1:07:38 177 Jamieson Cihak Marquette, MI
20-24 1 M 5 7:10 13 1:49 39:48 22.6 13 1:45 17:06 5:42 1
7 1:08:37 61 Thomas Hoffman Palm Harbor, FL
40-44 1 M 6 6:26 5 1:05 40:52 22.0 20 1:07 19:07 6:22 5
8 1:08:50 149 James Thornton Tarpon Springs, FL
40-44 2 M 7 8:00 26 0:56 38:33 23.3 5 0:56 20:25 6:48 14
9 1:08:58 18 Edward Brown Homosassa, FL
35-39 1 M 8 7:24 15 0:57 39:56 22.5 15 0:46 19:55 6:38 11
10 1:09:51 110 Steven Plymale Valdosta, GA
55-59 1 M 9 8:41 46 1:05 39:36 22.7 11 0:46 19:43 6:34 8
11 1:10:18 166 Ryan Krusch Palmetto, FL
20-24 2 M 10 7:57 23 1:06 40:13 22.4 17 0:38 20:24 6:48 13
12 1:10:57 152 Mark Vanderkarr Land O' Lakes, FL
40-44 3 M 11 8:29 40 1:19 39:30 22.8 9 0:59 20:40 6:53 19
13 1:10:59 155 Timmy Weber Tampa, FL
30-34 2 M 12 7:58 24 1:45 39:43 22.7 12 0:52 20:41 6:54 20
14 1:11:31 139 Robert Stevens Dunnellon, FL
45-49 1 M 13 7:41 20 1:20 38:25 23.4 4 0:57 23:08 7:43 45
15 1:11:38 140 Bob Stevens Winter Garden, FL
45-49 2 M 14 8:20 35 0:55 39:58 22.5 16 0:53 21:32 7:11 25
16 1:11:55 91 Paul Menegazzi Tampa, FL
40-44 4 M 15 8:56 57 0:58 39:09 23.0 7 1:17 21:35 7:12 26
17 1:11:58 136 Grady Smith Tallahassee, FL
25-29 1 M 16 7:08 12 0:45 41:06 21.9 21 0:51 22:08 7:23 31
18 1:12:27 171 Teresa Tinsley Apopka, FL
Master 1 F 2 7:02 10 0:47 41:28 21.7 22 0:53 22:17 7:26 34
19 1:12:43 19 Alyssa Burkert Winter Garden, FL
1-14 1 F 3 7:00 9 1:13 44:08 20.4 46 0:34 19:48 6:36 9
20 1:13:26 159 John Abernath Land O Lakes, FL
35-39 2 M 17 8:15 33 1:15 42:57 21.0 34 0:48 20:11 6:44 12
21 1:13:26 126 Jami Schaffner Bloomingdale, GA
20-24 1 F 4 8:05 28 1:32 42:10 21.3 24 1:04 20:35 6:52 17
22 1:13:35 25 Fred Colebrooke Inverness, FL
40-44 5 M 18 7:29 17 0:58 43:46 20.6 41 0:55 20:27 6:49 15
23 1:13:47 21 Rick Cervis Tampa, FL
50-54 1 M 19 7:06 11 1:13 40:17 22.3 18 1:55 23:16 7:45 49
24 1:13:58 134 Ken Smith Valrico, FL
45-49 3 M 20 9:09 65 1:07 40:24 22.3 19 1:05 22:13 7:24 32
25 1:14:09 137 Jo Smith Jacksonville, FL
25-29 1 F 5 9:10 66 0:50 42:41 21.1 29 0:57 20:31 6:50 16
26 1:14:14 186 Mark Blitz Clearwater, FL
40-44 6 M 21 8:45 49 1:21 39:30 22.8 10 0:58 23:40 7:53 55
27 1:14:20 178 Jim Cihak Maruette, MI
55-59 2 M 22 8:32 41 1:41 43:16 20.8 37 1:09 19:42 6:34 7
28 1:14:29 108 Shannon Parrish Decatur, GA
25-29 2 F 6 8:37 44 1:07 42:27 21.2 25 0:56 21:22 7:07 23
29 1:14:50 168 Sam Nall Homosassa, FL
60-64 1 M 23 8:46 51 1:03 42:57 21.0 33 1:04 21:00 7:00 22
30 1:14:56 164 Samuel Flowers Kissimmee, FL
25-29 2 M 24 8:44 48 1:07 39:54 22.6 14 0:52 24:19 8:06 61
31 1:15:04 169 Steven Ainsley Tampa, FL
50-54 2 M 25 8:49 52 1:38 43:00 20.9 35 0:59 20:38 6:53 18
32 1:15:33 174 Tracy Parker Odessa, FL
30-34 1 F 7 8:34 42 1:08 42:43 21.1 30 0:48 22:20 7:27 35
33 1:16:15 191 David Black Gainesville, FL
55-59 3 M 26 8:53 54 0:57 42:34 21.1 26 1:15 22:36 7:32 39
34 1:16:19 153 Harry Venezia Jr St Petersburg, FL
40-44 7 M 27 9:06 64 1:41 42:46 21.0 31 1:47 20:59 7:00 21
35 1:16:26 55 Catharine Gross Madeira Beach, FL
30-34 2 F 8 8:43 47 1:18 43:47 20.6 42 0:54 21:44 7:15 27
36 1:17:20 122 Lori Ronelli Winter Park, FL
40-44 1 F 9 9:00 58 0:59 42:39 21.1 28 1:06 23:36 7:52 53
37 1:17:25 9 Cristy Bartalo Tampa, FL
30-34 3 F 10 9:27 73 0:55 42:56 21.0 32 0:59 23:08 7:43 44
38 1:17:54 4 Michael Amos Phenix City, AL
30-34 3 M 28 8:23 37 1:36 44:20 20.3 49 0:52 22:43 7:34 41
39 1:18:09 163 Lynne Krueger St Petersburg, FL
40-44 2 F 11 9:50 84 1:00 42:38 21.1 27 0:58 23:43 7:54 56
40 1:18:13 194 Cammie McLeod Ocala, FL
40-44 3 F 12 9:05 63 1:10 44:39 20.2 52 0:58 22:21 7:27 36
41 1:18:21 83 ERIC MARCHAND LAND O LAKES, FL
40-44 8 M 29 9:56 87 1:11 44:10 20.4 47 1:00 22:04 7:21 30
42 1:18:39 112 Marni Rakes Plantation, FL
20-24 2 F 13 6:57 8 1:23 46:56 19.2 79 0:49 22:34 7:31 38
43 1:18:47 184 Missie Schneider Gainesville, FL
20-24 3 F 14 8:40 45 1:24 45:03 20.0 55 0:30 23:10 7:43 46
44 1:19:05 29 Tom Cornish Tallahassee, FL
35-39 3 M 30 7:31 18 1:33 45:30 19.8 64 0:51 23:40 7:53 54
45 1:19:13 51 Lauren Gair Gainesville, FL
15-19 1 F 15 8:08 30 0:52 46:18 19.4 73 0:45 23:10 7:43 47
46 1:19:49 13 Keith Biggs Gainesvlle, FL
50-54 3 M 31 8:26 38 1:51 43:50 20.5 43 1:20 24:22 8:07 62
47 1:19:50 28 Laurie Copeland Jensen Beach, FL
45-49 1 F 16 8:46 50 0:55 44:10 20.4 48 1:07 24:52 8:17 68
48 1:20:18 32 Scotty Crowe Tallahassee, FL
Clyde 1 M 32 7:45 21 1:35 43:19 20.8 38 1:05 26:34 8:51 87
49 1:20:31 30 Claire Crotzer Charlotte, NC
20-24 4 F 17 7:52 22 2:02 45:10 19.9 58 0:39 24:48 8:16 67
50 1:20:32 37 Jim Doughton Archer, FL
55-59 4 M 33 9:12 67 1:07 42:10 21.3 23 1:23 26:40 8:53 89
51 1:20:41 10 Tom Bell St Petersburg, FL
55-59 5 M 34 9:32 76 1:25 44:28 20.2 51 0:47 24:29 8:10 64
52 1:21:02 111 William Posey Live Oak, FL
15-19 2 M 35 9:50 85 2:34 45:43 19.7 67 0:40 22:15 7:25 33
53 1:21:09 86 Dr. John McDonough Tampa, FL
40-44 9 M 36 9:24 72 0:50 46:04 19.5 70 1:02 23:49 7:56 57
54 1:21:24 78 Melanie Ladenheim Gainesville, FL
25-29 3 F 18 9:41 80 1:26 47:22 19.0 82 1:08 21:47 7:16 28
55 1:21:29 173 Ilene Fortin Tampa, FL
30-34 4 F 19 8:55 56 1:23 44:51 20.1 53 0:45 25:35 8:32 76
56 1:21:57 120 Joe Richards Lakeland, FL
60-64 2 M 37 10:16 96 2:12 43:36 20.6 40 1:08 24:45 8:15 65
57 1:22:01 88 Brian McLaughlin Tarpon Springs, FL
25-29 3 M 38 9:40 79 2:10 48:05 18.7 92 0:39 21:27 7:09 24
58 1:22:05 54 Paul Grebe Gainesville, FL
50-54 4 M 39 11:27 113 1:31 45:25 19.8 63 1:16 22:26 7:29 37
59 1:22:31 77 Arthur Kirk Wesley Chapel, FL
55-59 6 M 40 12:19 128 1:39 44:27 20.2 50 1:06 23:00 7:40 43
60 1:22:33 89 Butch Meisner Sarasota, FL
30-34 4 M 41 9:22 71 1:22 46:28 19.4 75 1:26 23:55 7:58 59
61 1:22:36 93 Robert Milan Clarksville, TN
Clyde 2 M 42 9:04 62 1:34 43:57 20.5 45 1:06 26:55 8:58 90
62 1:22:59 165 Tim Fisher Gainesville, FL
Clyde 3 M 43 9:02 59 2:04 45:24 19.8 62 1:33 24:56 8:19 70
63 1:23:06 170 Chris Abduour Tampa, FL
35-39 4 M 44 8:13 32 1:57 47:50 18.8 89 1:32 23:34 7:51 52
64 1:23:10 76 Russell Kirk Ocala, FL
45-49 4 M 45 7:15 14 2:07 46:05 19.5 71 2:13 25:30 8:30 74
65 1:23:28 52 Bill Gair Gainesville, FL
45-49 5 M 46 8:18 34 1:18 45:15 19.9 59 1:10 27:27 9:09 95
66 1:23:39 154 Lawrence Warden Florall City, FL
45-49 6 M 47 8:06 29 1:57 43:56 20.5 44 1:20 28:20 9:27 103
67 1:24:31 8 Tom Barker Alachua, FL
45-49 7 M 48 9:57 88 1:14 47:33 18.9 84 1:53 23:54 7:58 58
68 1:24:33 74 Kris Keppel Land O' Lakes, FL
Clyde 4 M 49 11:24 112 2:51 45:57 19.6 68 1:28 22:53 7:38 42
69 1:24:42 148 Martha Thompson Micanopy, FL
50-54 1 F 20 8:10 31 1:22 47:20 19.0 81 1:34 26:16 8:45 84
70 1:25:07 60 Patricia Hoffman Palm Harbor, FL
55-59 1 F 21 9:15 69 1:15 46:03 19.5 69 1:00 27:34 9:11 96
71 1:25:16 1 Patty Allison Brooksville, FL
Athena 1 F 22 9:59 89 1:03 45:31 19.8 65 0:55 27:48 9:16 98
72 1:25:38 114 David Randle Ocala, FL
Clyde 5 M 50 11:10 106 1:29 45:07 19.9 57 1:29 26:23 8:48 85
73 1:25:39 97 Angela Mitri Clearwater, FL
35-39 1 F 23 9:38 78 1:49 48:31 18.6 94 1:14 24:27 8:09 63
74 1:25:55 162 Julie Chapman Washington, IN
25-29 4 F 24 13:43 141 1:35 45:22 19.8 61 1:03 24:12 8:04 60
75 1:26:07 101 Vernon Montoya Gainesville, FL
45-49 8 M 51 8:35 43 1:21 49:04 18.3 95 1:22 25:45 8:35 78
76 1:26:15 68 Neal Johnson Thomasville, GA
35-39 5 M 52 7:39 19 2:05 45:16 19.9 60 1:18 29:57 9:59 115
77 1:26:35 96 Mark Mirabella Tampa, FL
30-34 5 M 53 9:52 86 2:10 47:34 18.9 85 0:54 26:05 8:42 83
78 1:27:08 23 James Coisman San Antonio, TX
30-34 6 M 54 12:26 131 2:52 47:37 18.9 87 1:31 22:42 7:34 40
79 1:27:35 22 Roger Clemmons Gainesville, FL
55-59 7 M 55 12:31 132 2:12 43:14 20.8 36 1:33 28:05 9:22 100
80 1:27:48 181 Jessica Daniel Dandridge, TN
20-24 5 F 25 8:00 27 1:39 50:46 17.7 107 2:19 25:04 8:21 71
81 1:28:00 11 Lindsay Bell St Petersburg, FL
55-59 2 F 26 11:34 118 1:07 49:38 18.1 103 0:47 24:54 8:18 69
82 1:28:26 73 Morgan Keppel Land O' Lakes, FL
1-14 2 F 27 9:44 81 2:10 52:13 17.2 117 0:50 23:29 7:50 50
83 1:28:42 189 John Beauchamp Gainesville, FL
Clyde 6 M 56 11:30 115 1:43 47:37 18.9 86 0:46 27:06 9:02 92
84 1:28:50 71 Kim Kazimour Gainesville, FL
45-49 2 F 28 9:02 60 1:34 50:15 17.9 105 1:33 26:26 8:49 86
85 1:28:54 160 Carrie Shoaf St Petersburg, FL
30-34 5 F 29 8:28 39 1:46 49:12 18.3 97 1:18 28:10 9:23 101
86 1:29:09 59 Missy Henk Lutz, FL
40-44 4 F 30 10:06 93 2:34 49:29 18.2 102 1:10 25:50 8:37 81
87 1:29:26 127 Edward Shortt Englewood, FL
40-44 10 M 57 9:36 77 1:58 47:15 19.0 80 0:52 29:45 9:55 113
88 1:29:39 70 Debra Karrels Lakeland, FL
25-29 5 F 31 12:10 124 2:18 47:25 19.0 83 1:11 26:35 8:52 88
89 1:30:06 175 John Bibb Jacksonville, FL
50-54 5 M 58 9:28 74 2:50 51:21 17.5 113 1:18 25:09 8:23 73
90 1:30:41 67 Jessica Johnson Charlotte, NC
20-24 6 F 32 9:30 75 2:02 47:56 18.8 90 1:12 30:01 10:00 116
91 1:31:10 190 Gustavo Fonseca Inverness, FL
40-44 11 M 59 13:23 137 2:46 48:01 18.7 91 1:13 25:47 8:36 79
92 1:31:18 196 Kevin Larkin Inverness, FL
15-19 3 M 60 7:59 25 1:09 57:50 15.6 142 0:49 23:31 7:50 51
93 1:31:24 119 Linda Richards Lakeland, FL
40-44 5 F 33 13:46 142 2:51 47:42 18.9 88 1:09 25:56 8:39 82
94 1:31:26 12 Jennifer Berry Atlanta, GA
25-29 6 F 34 8:53 55 2:37 51:10 17.6 111 1:02 27:44 9:15 97
95 1:31:39 58 Jodi Harbin Quitman, GA
40-44 6 F 35 11:39 120 2:05 49:21 18.2 99 1:18 27:16 9:05 93
96 1:31:49 180 Nathan Etherridge Dandridge, TN
25-29 4 M 61 10:54 102 2:44 51:59 17.3 116 1:03 25:09 8:23 72
97 1:31:53 102 Jamie Moore Lakeland, FL
40-44 7 F 36 11:18 108 2:07 50:29 17.8 106 0:54 27:05 9:02 91
98 1:31:57 172 C Frances Rodgers Apopka, FL
45-49 3 F 37 10:28 98 1:48 49:48 18.1 104 1:41 28:12 9:24 102
99 1:31:59 105 William Newby Lutz, FL
40-44 12 M 62 12:24 130 3:19 49:17 18.3 98 1:12 25:47 8:36 80
100 1:32:03 192 Walter Choung Lecanto, FL
40-44 13 M 63 10:42 100 1:52 46:51 19.2 77 1:15 31:23 10:28 126
101 1:32:05 47 Melissa Fox Gainesville, FL
45-49 4 F 38 9:12 68 2:01 49:23 18.2 101 1:46 29:43 9:54 112
102 1:32:14 26 Alessio Conte Lutz, FL
45-49 9 M 64 11:08 104 2:14 46:30 19.4 76 2:58 29:24 9:48 108
103 1:32:26 157 Ryan Whiteside Orlando, FL
20-24 3 M 65 10:20 97 2:33 53:45 16.7 127 1:02 24:46 8:15 66
104 1:32:29 103 Stephen Myers Tampa, FL
35-39 6 M 66 10:14 95 2:34 46:24 19.4 74 2:08 31:09 10:23 125
105 1:32:32 45 Clay Ellis Ocala, FL
Clyde 7 M 67 0: 0 : : 19.4 0 : 1:40:32 33:31 163
106 1:32:40 3 Estuardo Alvarado Lutz, FL
35-39 7 M 68 10:00 90 2:41 45:00 20.0 54 4:00 30:59 10:20 123
107 1:32:45 187 Derek Sindler Tallahassee, FL
15-19 4 M 69 7:25 16 2:28 1:00:07 15.0 147 0:55 21:50 7:17 29
108 1:33:00 33 Jill Cunningham Gainesville, FL
45-49 5 F 39 8:22 36 1:50 52:55 17.0 121 1:01 28:52 9:37 106
109 1:33:07 63 Russ Holeman Clearwater, FL
Clyde 8 M 70 10:02 91 1:28 45:36 19.7 66 1:02 34:59 11:40 144
110 1:34:11 57 Bettina Hambrick Muskogee, OK
60-64 1 F 40 10:42 99 1:19 49:21 18.2 100 1:25 31:24 10:28 127
111 1:34:24 132 Amy Sindler Orlando, FL
30-34 6 F 41 15:16 149 2:10 52:44 17.1 119 1:02 23:12 7:44 48
112 1:34:26 99 Thomas Monaweck Tampa, FL
50-54 6 M 71 11:45 121 2:22 53:06 16.9 123 1:31 25:42 8:34 77
113 1:34:30 188 Ron Perry Gainesville, FL
50-54 7 M 72 12:16 126 2:42 49:05 18.3 96 2:01 28:26 9:29 104
114 1:34:33 118 Joel Rich Gainesville, FL
35-39 8 M 73 9:03 61 2:06 45:05 20.0 56 1:13 37:06 12:22 153
115 1:35:03 147 Cheryl Thibodeau Homosassa, FL
40-44 8 F 42 11:30 114 1:59 48:25 18.6 93 1:23 31:46 10:35 132
116 1:35:15 31 Fletcher Crowe Atlanta, GA
60-64 3 M 74 15:06 147 2:50 43:20 20.8 39 2:14 31:45 10:35 131
117 1:35:20 193 Larry Ferber Floral City, FL
35-39 9 M 75 13:35 140 3:22 46:52 19.2 78 1:10 30:21 10:07 118
118 1:35:50 46 James Flynn Cedar Rapids, IA
65-69 1 M 76 9:44 82 1:57 51:06 17.6 109 1:27 31:36 10:32 130
119 1:36:32 94 Alden Miles New York, NY
25-29 7 F 43 9:16 70 3:03 53:45 16.7 126 0:49 29:39 9:53 110
120 1:37:17 195 Jeffrey Hemard St Petersburg, FL
25-29 5 M 77 16:38 152 2:37 46:13 19.5 72 1:55 29:54 9:58 114
121 1:37:23 16 Kyle Brooks Crystal River, FL
1-14 1 M 78 9:48 83 2:27 53:27 16.8 124 0:48 30:53 10:18 122
122 1:37:36 65 Kenneth Johansen New Port Richey, FL
50-54 8 M 79 10:05 92 1:55 52:57 17.0 122 1:09 31:30 10:30 128
123 1:37:50 35 Desiree Diaz Tampa, FL
30-34 7 F 44 10:47 101 2:24 51:04 17.6 108 1:15 32:20 10:47 138
124 1:37:53 176 Little Chance Gainesville, GA Little Chance
Teams 1 X 0 8:53 53 1:10 59:43 15.1 146 0:41 27:26 9:09 94
125 1:39:00 125 Royalty Team Crystal River, FL Royalty
Teams 2 X 0 11:47 122 2:21 56:12 16.0 137 0:45 27:55 9:18 99
126 1:39:07 87 Elizabeth McGeehan Spring Hill, FL
1-14 3 F 45 6:30 6 1:38 55:11 16.3 132 0:41 35:07 11:42 147
127 1:40:26 143 Gail Stockard Orlando, FL
35-39 2 F 46 11:09 105 2:05 51:08 17.6 110 1:01 35:03 11:41 145
128 1:40:41 123 Chrishelle Roque Land O Lakes, FL
30-34 8 F 47 11:24 111 1:58 53:45 16.7 125 1:11 32:23 10:48 139
129 1:41:09 179 Steve Daniel White Pine, TN
45-49 10 M 80 11:33 117 3:54 52:29 17.1 118 2:26 30:47 10:16 121
130 1:41:09 182 Jeana Daniel White Pine, TN
45-49 6 F 48 11:37 119 4:40 51:37 17.4 115 2:31 30:44 10:15 120
131 1:41:20 100 Kevin Monaweck Tampa, FL
1-14 2 M 81 11:23 110 2:17 54:45 16.4 131 1:20 31:35 10:32 129
132 1:41:26 158 Robert Wright Hawthorne, FL
55-59 8 M 82 13:08 133 3:40 54:34 16.5 130 1:03 29:01 9:40 107
133 1:41:45 146 Joseph Szarko Wesley Chapel, FL
40-44 14 M 83 12:24 129 4:33 52:53 17.0 120 2:24 29:31 9:50 109
134 1:41:57 185 Danielle Christenson Homosassa, FL
35-39 3 F 49 10:08 94 1:48 56:19 16.0 138 1:23 32:19 10:46 137
135 1:44:05 141 Trilby Stevens Winter Garden, FL
30-34 9 F 50 11:32 116 2:22 55:15 16.3 133 1:20 33:36 11:12 142
136 1:44:31 75 Erin Kimble Homosassa, FL
30-34 10 F 51 13:31 138 1:28 54:13 16.6 128 1:19 34:00 11:20 143
137 1:44:49 49 James Fredericks Tampa, FL
15-19 5 M 84 13:14 135 3:04 58:37 15.4 144 1:14 28:40 9:33 105
138 1:46:42 43 Rachael Eddins Orlando, FL
20-24 7 F 52 12:13 125 3:27 57:18 15.7 141 1:34 32:10 10:43 134
139 1:46:42 53 Christopher Goyzueta Orlando, FL
20-24 4 M 85 12:17 127 3:29 57:15 15.7 140 1:33 32:08 10:43 133
140 1:47:06 69 Patricia Kantor Hudson, FL
55-59 3 F 53 16:33 151 2:01 56:03 16.1 135 1:58 30:31 10:10 119
141 1:48:14 41 Charlie Durham Inverness, FL
70-98 1 M 86 14:03 144 1:37 51:16 17.6 112 1:54 39:24 13:08 156
142 1:48:25 144 Brett Stokes Palm Bay, FL
25-29 6 M 87 15:51 150 1:51 58:31 15.4 143 2:06 30:06 10:02 117
143 1:50:12 124 Henry Ross Tarpon Springs, FL
65-69 2 M 88 11:18 109 2:10 57:10 15.7 139 0:59 38:35 12:52 154
144 1:51:08 2 Karen Allman Gainesville, FL
55-59 4 F 54 14:14 145 2:21 1:01:25 14.7 149 0:55 32:13 10:44 136
145 1:52:46 48 Dave Fredericks Tampa, FL
45-49 11 M 89 13:19 136 3:12 58:48 15.3 145 1:48 35:39 11:53 149
146 1:53:52 64 Maggie Houseknecht Crystal River, FL
50-54 2 F 55 12:03 123 2:15 1:02:36 14.4 150 1:11 35:47 11:56 150
147 1:55:27 98 Rich Momberger Thonotosassa, FL
40-44 15 M 90 18:29 159 4:18 54:17 16.6 129 2:44 35:39 11:53 148
148 1:55:34 129 David Sindler Hosford, FL
25-29 7 M 91 18:57 160 2:35 1:03:43 14.1 152 0:37 29:42 9:54 111
149 1:56:56 38 Dave Downey Center Line, MI
45-49 12 M 92 17:48 155 3:21 1:00:32 14.9 148 1:58 33:17 11:06 141
150 1:57:02 81 Alexandra Linares Gainesville, FL
20-24 8 F 56 14:55 146 2:56 1:06:33 13.5 155 1:31 31:07 10:22 124
151 1:59:27 17 Robert Brown Saint James Cit, FL
50-54 9 M 93 17:37 154 3:22 55:20 16.3 134 1:54 41:14 13:45 157
152 2:00:04 116 Kirk Reeb Gainesville, FL
45-49 13 M 94 20:28 162 5:54 56:03 16.1 136 5:27 32:12 10:44 135
153 2:00:16 128 Julie Sindler Orlando, FL
30-34 11 F 57 15:14 148 2:44 1:06:01 13.6 153 1:12 35:05 11:42 146
154 2:03:40 131 Robert Sindler Sorrento, FL
50-54 10 M 95 19:00 161 3:23 1:14:35 12.1 158 1:11 25:31 8:30 75
155 2:06:25 27 Benjamin Conte Lutz, FL
15-19 6 M 96 11:14 107 2:33 51:21 17.5 114 1:01 1:00:16 20:05 162
156 2:08:32 117 Elana Rich Gainesville, FL
Athena 2 F 58 11:07 103 6:24 1:08:46 13.1 156 3:02 39:13 13:04 155
157 2:09:33 135 Don Smith Hudson, FL
70-98 2 M 97 13:32 139 2:50 1:03:26 14.2 151 1:10 48:35 16:12 160
158 2:10:02 150 Connie Tice Inverness, FL
60-64 2 F 59 13:53 143 1:19 1:06:11 13.6 154 3:05 45:34 15:11 159
159 2:14:57 183 Shelby Blaes Ocala, FL
1-14 4 F 60 18:22 158 3:22 1:16:38 11.7 159 0:40 35:55 11:58 152
160 2:14:57 15 William Blaes Ocala, FL
40-44 16 M 98 18:22 157 3:21 1:16:39 11.7 160 0:41 35:54 11:58 151
161 2:20:00 200 Tech Team Gainesville, FL Tech Team
Teams 3 X 0 17:19 153 1:33 1:27:10 10.3 161 1:32 32:26 10:49 140
162 2:22:35 106 Cynthia Othus West Palm Beach, FL
35-39 4 F 61 13:13 134 2:35 1:10:39 12.7 157 1:31 54:37 18:12 161
163 2:34:18 95 Betty Miller Lutz, FL
70-98 1 F 62 17:53 156 3:44 1:27:48 10.3 162 2:09 42:44 14:15 158
|
Male Age Group Winners
Plc Time Bib#
Age Group 70-98
1 1:48:14 41 Charlie Durham Inverness, FL
2 2:09:33 135 Don Smith Hudson, FL
Age Group 65-69
1 1:35:50 46 James Flynn Cedar Rapids, IA
2 1:50:12 124 Henry Ross Tarpon Springs, FL
Age Group 60-64
1 1:14:50 168 Sam Nall Homosassa, FL
2 1:21:57 120 Joe Richards Lakeland, FL
3 1:35:15 31 Fletcher Crowe Atlanta, GA
Age Group 55-59
1 1:09:51 110 Steven Plymale Valdosta, GA
2 1:14:20 178 Jim Cihak Maruette, MI
3 1:16:15 191 David Black Gainesville, FL
4 1:20:32 37 Jim Doughton Archer, FL
5 1:20:41 10 Tom Bell St Petersburg, FL
6 1:22:31 77 Arthur Kirk Wesley Chapel, FL
7 1:27:35 22 Roger Clemmons Gainesville, FL
8 1:41:26 158 Robert Wright Hawthorne, FL
Age Group 50-54
1 1:13:47 21 Rick Cervis Tampa, FL
2 1:15:04 169 Steven Ainsley Tampa, FL
3 1:19:49 13 Keith Biggs Gainesvlle, FL
4 1:22:05 54 Paul Grebe Gainesville, FL
5 1:30:06 175 John Bibb Jacksonville, FL
6 1:34:26 99 Thomas Monaweck Tampa, FL
7 1:34:30 188 Ron Perry Gainesville, FL
8 1:37:36 65 Kenneth Johansen New Port Richey, FL
9 1:59:27 17 Robert Brown Saint James Cit, FL
10 2:03:40 131 Robert Sindler Sorrento, FL
Age Group 45-49
1 1:11:31 139 Robert Stevens Dunnellon, FL
2 1:11:38 140 Bob Stevens Winter Garden, FL
3 1:13:58 134 Ken Smith Valrico, FL
4 1:23:10 76 Russell Kirk Ocala, FL
5 1:23:28 52 Bill Gair Gainesville, FL
6 1:23:39 154 Lawrence Warden Florall City, FL
7 1:24:31 8 Tom Barker Alachua, FL
8 1:26:07 101 Vernon Montoya Gainesville, FL
9 1:32:14 26 Alessio Conte Lutz, FL
10 1:41:09 179 Steve Daniel White Pine, TN
11 1:52:46 48 Dave Fredericks Tampa, FL
12 1:56:56 38 Dave Downey Center Line, MI
13 2:00:04 116 Kirk Reeb Gainesville, FL
Age Group 40-44
1 1:08:37 61 Thomas Hoffman Palm Harbor, FL
2 1:08:50 149 James Thornton Tarpon Springs, FL
3 1:10:57 152 Mark Vanderkarr Land O' Lakes, FL
4 1:11:55 91 Paul Menegazzi Tampa, FL
5 1:13:35 25 Fred Colebrooke Inverness, FL
6 1:14:14 186 Mark Blitz Clearwater, FL
7 1:16:19 153 Harry Venezia Jr St Petersburg, FL
8 1:18:21 83 ERIC MARCHAND LAND O LAKES, FL
9 1:21:09 86 Dr. John McDonough Tampa, FL
10 1:29:26 127 Edward Shortt Englewood, FL
11 1:31:10 190 Gustavo Fonseca Inverness, FL
12 1:31:59 105 William Newby Lutz, FL
13 1:32:03 192 Walter Choung Lecanto, FL
14 1:41:45 146 Joseph Szarko Wesley Chapel, FL
15 1:55:27 98 Rich Momberger Thonotosassa, FL
16 2:14:57 15 William Blaes Ocala, FL
Age Group 35-39
1 1:08:58 18 Edward Brown Homosassa, FL
2 1:13:26 159 John Abernath Land O Lakes, FL
3 1:19:05 29 Tom Cornish Tallahassee, FL
4 1:23:06 170 Chris Abduour Tampa, FL
5 1:26:15 68 Neal Johnson Thomasville, GA
6 1:32:29 103 Stephen Myers Tampa, FL
7 1:32:40 3 Estuardo Alvarado Lutz, FL
8 1:34:33 118 Joel Rich Gainesville, FL
9 1:35:20 193 Larry Ferber Floral City, FL
Age Group 30-34
1 1:03:34 79 Philip LaHaye Palm Harbor, FL
2 1:10:59 155 Timmy Weber Tampa, FL
3 1:17:54 4 Michael Amos Phenix City, AL
4 1:22:33 89 Butch Meisner Sarasota, FL
5 1:26:35 96 Mark Mirabella Tampa, FL
6 1:27:08 23 James Coisman San Antonio, TX
Age Group 25-29
1 1:11:58 136 Grady Smith Tallahassee, FL
2 1:14:56 164 Samuel Flowers Kissimmee, FL
3 1:22:01 88 Brian McLaughlin Tarpon Springs, FL
4 1:31:49 180 Nathan Etherridge Dandridge, TN
5 1:37:17 195 Jeffrey Hemard St Petersburg, FL
6 1:48:25 144 Brett Stokes Palm Bay, FL
7 1:55:34 129 David Sindler Hosford, FL
Age Group 20-24
1 1:07:38 177 Jamieson Cihak Marquette, MI
2 1:10:18 166 Ryan Krusch Palmetto, FL
3 1:32:26 157 Ryan Whiteside Orlando, FL
4 1:46:42 53 Christopher Goyzueta Orlando, FL
Age Group 15-19
1 1:04:03 167 Todd Fitzgerald Dunnellon, FL
2 1:21:02 111 William Posey Live Oak, FL
3 1:31:18 196 Kevin Larkin Inverness, FL
4 1:32:45 187 Derek Sindler Tallahassee, FL
5 1:44:49 49 James Fredericks Tampa, FL
6 2:06:25 27 Benjamin Conte Lutz, FL
Age Group 1-14
1 1:37:23 16 Kyle Brooks Crystal River, FL
2 1:41:20 100 Kevin Monaweck Tampa, FL
Female Age Group Winners
Plc Time Bib#
Age Group 70-98
1 2:34:18 95 Betty Miller Lutz, FL
Age Group 65-69
None
Age Group 60-64
1 1:34:11 57 Bettina Hambrick Muskogee, OK
2 2:10:02 150 Connie Tice Inverness, FL
Age Group 55-59
1 1:25:07 60 Patricia Hoffman Palm Harbor, FL
2 1:28:00 11 Lindsay Bell St Petersburg, FL
3 1:47:06 69 Patricia Kantor Hudson, FL
4 1:51:08 2 Karen Allman Gainesville, FL
Age Group 50-54
1 1:24:42 148 Martha Thompson Micanopy, FL
2 1:53:52 64 Maggie Houseknecht Crystal River, FL
Age Group 45-49
1 1:19:50 28 Laurie Copeland Jensen Beach, FL
2 1:28:50 71 Kim Kazimour Gainesville, FL
3 1:31:57 172 C Frances Rodgers Apopka, FL
4 1:32:05 47 Melissa Fox Gainesville, FL
5 1:33:00 33 Jill Cunningham Gainesville, FL
6 1:41:09 182 Jeana Daniel White Pine, TN
Age Group 40-44
1 1:17:20 122 Lori Ronelli Winter Park, FL
2 1:18:09 163 Lynne Krueger St Petersburg, FL
3 1:18:13 194 Cammie McLeod Ocala, FL
4 1:29:09 59 Missy Henk Lutz, FL
5 1:31:24 119 Linda Richards Lakeland, FL
6 1:31:39 58 Jodi Harbin Quitman, GA
7 1:31:53 102 Jamie Moore Lakeland, FL
8 1:35:03 147 Cheryl Thibodeau Homosassa, FL
Age Group 35-39
1 1:25:39 97 Angela Mitri Clearwater, FL
2 1:40:26 143 Gail Stockard Orlando, FL
3 1:41:57 185 Danielle Christenson Homosassa, FL
4 2:22:35 106 Cynthia Othus West Palm Beach, FL
Age Group 30-34
1 1:15:33 174 Tracy Parker Odessa, FL
2 1:16:26 55 Catharine Gross Madeira Beach, FL
3 1:17:25 9 Cristy Bartalo Tampa, FL
4 1:21:29 173 Ilene Fortin Tampa, FL
5 1:28:54 160 Carrie Shoaf St Petersburg, FL
6 1:34:24 132 Amy Sindler Orlando, FL
7 1:37:50 35 Desiree Diaz Tampa, FL
8 1:40:41 123 Chrishelle Roque Land O Lakes, FL
9 1:44:05 141 Trilby Stevens Winter Garden, FL
10 1:44:31 75 Erin Kimble Homosassa, FL
11 2:00:16 128 Julie Sindler Orlando, FL
Age Group 25-29
1 1:14:09 137 Jo Smith Jacksonville, FL
2 1:14:29 108 Shannon Parrish Decatur, GA
3 1:21:24 78 Melanie Ladenheim Gainesville, FL
4 1:25:55 162 Julie Chapman Washington, IN
5 1:29:39 70 Debra Karrels Lakeland, FL
6 1:31:26 12 Jennifer Berry Atlanta, GA
7 1:36:32 94 Alden Miles New York, NY
Age Group 20-24
1 1:13:26 126 Jami Schaffner Bloomingdale, GA
2 1:18:39 112 Marni Rakes Plantation, FL
3 1:18:47 184 Missie Schneider Gainesville, FL
4 1:20:31 30 Claire Crotzer Charlotte, NC
5 1:27:48 181 Jessica Daniel Dandridge, TN
6 1:30:41 67 Jessica Johnson Charlotte, NC
7 1:46:42 43 Rachael Eddins Orlando, FL
8 1:57:02 81 Alexandra Linares Gainesville, FL
Age Group 15-19
1 1:19:13 51 Lauren Gair Gainesville, FL
Age Group 1-14
1 1:12:43 19 Alyssa Burkert Winter Garden, FL
2 1:28:26 73 Morgan Keppel Land O' Lakes, FL
3 1:39:07 87 Elizabeth McGeehan Spring Hill, FL
4 2:14:57 183 Shelby Blaes Ocala, FL
Special Group Winners
Plc Time Bib#
Group Athena
1 1:25:16 1 Patty Allison Brooksville, FL
2 2:08:32 117 Elana Rich Gainesville, FL
Group Clyde
1 1:20:18 32 Scotty Crowe Tallahassee, FL
2 1:22:36 93 Robert Milan Clarksville, TN
3 1:22:59 165 Tim Fisher Gainesville, FL
4 1:24:33 74 Kris Keppel Land O' Lakes, FL
5 1:25:38 114 David Randle Ocala, FL
6 1:28:42 189 John Beauchamp Gainesville, FL
7 1:32:32 45 Clay Ellis Ocala, FL
8 1:33:07 63 Russ Holeman Clearwater, FL
Group Teams
1 1:37:53 176 Little Chance Gainesville, GA Little Chance
2 1:39:00 125 Royalty Team Crystal River, FL Royalty
3 2:20:00 200 Tech Team Gainesville, FL Tech Team
|
|