Place Time Bib# Name City State Team
Age Place | Place | RUN 1 | Tran. | BIKE | Tran. | RUN 2
Group Group | Sex Sex | Time Place | Time | Time MPH Place | Time | Time Pace Place
1 49:01 737 Greg Sabo Charlotte, NC
OVRALL 1 M 1 10:22 3 0:30 26:43 22.5 3 0:20 11:06 5:33 2
2 49:10 747 Kevin Grogan Lake Minneola, FL
30-34 1 M 2 10:20 2 0:24 26:51 22.3 4 0:35 11:00 5:30 1
3 51:00 752 Will Pearce Jacksonville, FL
15-19 1 M 3 10:25 4 0:37 25:42 23.3 2 0:28 13:48 6:54 13
4 52:29 746 Dr. Brian Hickey Tallahassee, FL
35-39 1 M 4 11:05 6 0:33 28:27 21.1 6 0:27 11:57 5:58 6
5 52:35 748 Scott Langen Tampa, FL
25-29 1 M 5 10:06 1 0:29 30:15 19.8 10 0:37 11:08 5:34 3
6 54:41 710 Philip King Melbourne, FL
20-24 1 M 6 10:28 5 0:40 31:47 18.9 16 0:26 11:20 5:40 4
7 55:08 712 Edward Brown Homosassa, FL
35-39 2 M 7 11:10 7 0:36 29:59 20.0 9 0:25 12:58 6:29 8
8 56:08 736 Thom Neal Crystal River, FL
Master 1 M 8 12:10 11 0:33 29:57 20.0 8 0:14 13:14 6:37 10
9 56:28 716 Grant Lempriere Ingatestone Ess, GB
35-39 3 M 9 12:57 14 0:51 27:22 21.9 5 0:40 14:38 7:19 17
10 56:50 751 Ken Corigliano Tallahassee, FL
20-24 2 M 10 11:20 9 1:10 31:00 19.4 14 1:08 12:12 6:06 7
11 57:03 735 Chuck Ard Crystal River, FL
45-49 1 M 11 11:18 8 0:29 33:13 18.1 21 0:29 11:34 5:47 5
12 57:42 715 Celia Dubey Tarpon Springs, FL
OVRALL 1 F 1 12:47 13 0:32 30:36 19.6 13 0:33 13:14 6:37 11
13 59:01 703 Fred Colebrooke Inverness, FL
40-44 1 M 12 12:30 12 0:31 32:19 18.6 19 0:29 13:12 6:36 9
14 59:02 753 Mark Blitz Clearwater, FL
40-44 2 M 13 13:46 21 0:29 29:00 20.7 7 0:49 14:58 7:29 19
15 1:00:15 727 John Moore Parrish, FL
30-34 2 M 14 12:10 10 1:10 32:00 18.8 17 0:40 14:15 7:08 15
16 1:01:03 754 David Black Gainesville, FL
50-54 1 M 15 13:31 19 0:29 31:00 19.4 15 0:52 15:11 7:36 22
17 1:01:20 725 Ken Allen Spring Hill, FL
35-39 4 M 16 13:10 16 1:56 30:34 19.6 12 1:40 14:00 7:00 14
18 1:01:37 738 Kris Keppel Land O Lakes, FL
Teams 1 X 0 13:17 17 0:18 34:00 17.6 26 0:27 13:35 6:48 12
19 1:03:12 741 Bo Webster Lutz, FL
60-64 1 M 17 14:40 28 1:06 30:34 19.6 11 1:21 15:31 7:46 26
20 1:03:28 709 Eric Marchand Land O Lakes, FL
40-44 3 M 18 13:05 15 0:45 33:40 17.8 22 0:32 15:26 7:43 25
21 1:03:55 726 JoEllen Omeara Parrish, FL
35-39 1 F 2 14:13 24 0:49 32:53 18.2 20 0:47 15:13 7:36 23
22 1:04:00 711 Tom Frank Oviedo, FL
35-39 5 M 19 13:29 18 0:29 34:52 17.2 28 0:42 14:28 7:14 16
23 1:04:11 708 Ron Bear Crestview, FL
Clyde 1 M 20 14:05 23 1:05 32:00 18.8 18 0:55 16:06 8:03 30
24 1:06:45 732 Lauren Gair Gainesville, FL
1-14 1 F 3 15:00 31 0:48 34:22 17.5 27 1:00 15:35 7:48 28
25 1:06:56 719 Patrick Kirchman Brooksville, FL
45-49 2 M 21 14:50 29 1:12 33:43 17.8 23 0:55 16:16 8:08 32
26 1:07:10 718 Don Barbee Spring Hill, FL
35-39 6 M 22 13:41 20 0:27 37:22 16.1 35 0:41 14:59 7:30 20
27 1:07:21 745 Michael Kneapler Land O Lakes, FL
50-54 2 M 23 15:10 33 0:50 33:45 17.8 24 0:45 16:51 8:26 35
28 1:07:24 731 Kathryn Voigt Havana, FL
Master 1 F 4 15:00 32 1:05 35:35 16.9 30 0:50 14:54 7:27 18
29 1:07:47 728 Greg Kaputa Tampa, FL
55-59 1 M 24 14:55 30 1:33 35:02 17.1 29 1:10 15:07 7:34 21
30 1:07:59 723 Ramy Fares Clearwater, FL
35-39 7 M 25 14:30 25 0:47 35:43 16.8 31 0:57 16:02 8:01 29
31 1:08:06 750 Michael Boll Tallahassee, FL
40-44 4 M 26 15:40 35 1:49 33:56 17.7 25 1:10 15:31 7:46 27
32 1:08:14 730 Tracy Buettner Inverness, FL
30-34 1 F 5 14:30 26 0:38 37:17 16.1 34 0:31 15:18 7:39 24
33 1:09:23 749 Ryan LaPorte Pensacola, FL
20-24 3 M 27 13:50 22 0:49 37:46 15.9 36 0:42 16:16 8:08 31
34 1:10:08 729 John-Paul Russo Ocoee, FL
1-14 1 M 28 15:23 34 0:46 36:16 16.5 33 0:55 16:48 8:24 34
35 1:11:28 714 Marie Norton Lecanto, FL
1-14 2 F 6 14:40 27 1:34 38:09 15.7 39 0:35 16:30 8:15 33
36 1:12:27 721 Jacque Myers Tallahassee, FL
45-49 1 F 7 16:30 36 0:48 35:57 16.7 32 0:44 18:28 9:14 37
37 1:13:05 733 Bill Gair Gainesville, FL
45-49 3 M 29 18:03 38 0:29 24:43 24.3 1 10:33 19:17 9:38 38
38 1:13:17 722 Julie Fares Clearwater, FL
35-39 2 F 8 16:50 37 0:35 38:00 15.8 38 0:43 17:09 8:34 36
39 1:21:41 734 Kenneth Hanning Hernando, FL
15-19 2 M 30 19:30 39 0:34 39:36 15.2 42 0:33 21:28 10:44 39
40 1:21:59 707 Kim Bear Crestview, FL
Athena 1 F 9 20:15 42 1:08 37:52 15.8 37 1:08 21:36 10:48 40
41 1:24:42 742 Wendi Schulte Plant City, FL
Athena 2 F 10 19:45 40 1:25 38:40 15.5 40 1:57 22:55 11:28 41
42 1:24:42 743 Mike Schulte Plant City, FL
Clyde 2 M 31 19:45 41 1:23 38:51 15.4 41 1:43 23:00 11:30 42
43 1:36:32 724 Judy Shapiro Tallahassee, FL
50-54 1 F 11 0:00 0 : 46:00 13.0 43 1:23 49:09 24:34 43
Male Age Group Winners
Plc Time Bib#
Age Group 65-98
None
Age Group 60-64
1 1:03:12 741 Bo Webster Lutz, FL
Age Group 55-59
1 1:07:47 728 Greg Kaputa Tampa, FL
Age Group 50-54
1 1:01:03 754 David Black Gainesville, FL
2 1:07:21 745 Michael Kneapler Land O Lakes, FL
Age Group 45-49
1 0:57:03 735 Chuck Ard Crystal River, FL
2 1:06:56 719 Patrick Kirchman Brooksville, FL
3 1:13:05 733 Bill Gair Gainesville, FL
Age Group 40-44
1 0:59:01 703 Fred Colebrooke Inverness, FL
2 0:59:02 753 Mark Blitz Clearwater, FL
3 1:03:28 709 Eric Marchand Land O Lakes, FL
4 1:08:06 750 Michael Boll Tallahassee, FL
Age Group 35-39
1 0:52:29 746 Dr. Brian Hickey Tallahassee, FL
2 0:55:08 712 Edward Brown Homosassa, FL
3 0:56:28 716 Grant Lempriere Ingatestone Ess, GB
4 1:01:20 725 Ken Allen Spring Hill, FL
5 1:04:00 711 Tom Frank Oviedo, FL
6 1:07:10 718 Don Barbee Spring Hill, FL
7 1:07:59 723 Ramy Fares Clearwater, FL
Age Group 30-34
1 0:49:10 747 Kevin Grogan Lake Minneola, FL
2 1:00:15 727 John Moore Parrish, FL
Age Group 25-29
1 0:52:35 748 Scott Langen Tampa, FL
Age Group 20-24
1 0:54:41 710 Philip King Melbourne, FL
2 0:56:50 751 Ken Corigliano Tallahassee, FL
3 1:09:23 749 Ryan LaPorte Pensacola, FL
Age Group 15-19
1 0:51:00 752 Will Pearce Jacksonville, FL
2 1:21:41 734 Kenneth Hanning Hernando, FL
Age Group 1-14
1 1:10:08 729 John-Paul Russo Ocoee, FL
Female Age Group Winners
Age Group 50-54
1 1:36:32 724 Judy Shapiro Tallahassee, FL
Age Group 45-49
1 1:12:27 721 Jacque Myers Tallahassee, FL
Age Group 40-44
None
Age Group 35-39
1 1:03:55 726 JoEllen Omeara Parrish, FL
2 1:13:17 722 Julie Fares Clearwater, FL
Age Group 30-34
1 1:08:14 730 Tracy Buettner Inverness, FL
Age Group 25-29
None
Age Group 20-24
None
Age Group 15-19
None
Age Group 1-14
1 1:06:45 732 Lauren Gair Gainesville, FL
2 1:11:28 714 Marie Norton Lecanto, FL
Special Group Winners
Plc Time Bib#
Group Athena
1 1:21:59 707 Kim Bear Crestview, FL
2 1:24:42 742 Wendi Schulte Plant City, FL
Group Clyde
1 1:04:11 708 Ron Bear Crestview, FL
2 1:24:42 743 Mike Schulte Plant City, FL
Group Teams
1 1:01:37 738 Kris Keppel Land O Lakes, FL