[an error occurred while processing this directive]
ACT Results
[an error occurred while processing this directive]

Atlantic Coast Triathlon
at Amelia Island
October 4, 2008
Fernandina Beach, Florida

Long 
Course Results

Scroll Down for Category Results.
Split times located at bottom of page.

Questions regarding penalties should be referred to the USAT Head Referee Linden Fenton

View Your Race Photos Here. www.bbactionphoto.com


 

Overall Male Winners

Plc  Time   	 Bib#
 1   4:15:49.9   126  Andres Castillo Latorre              Bogota, Colombia

 2   4:22:36.1   221  Andres Munera                        Tampa, FL

 3   4:23:41.5   248  Grady Smith                          Tallahassee, FL


Overall Female Winners

Plc  Time   	 Bib#
 1   4:53:38.5   190  Kimberly Ketover                     Aventura, FL   

 2   4:54:47.2   272  Alison Poe        

 3   4:55:45.4   181  Jennifer Hanley-Pinto                Jacksonville, FL


Master Male Winners

Plc  Time   	 Bib#
 1   4:34:48.0   124  Shawn Burke                          Atlantic Beach, FL

 2   4:40:26.8   228  Don Packard                          Jacksonville, FL

 3   4:44:56.1   172  Bruce Geise                          Winter Park, FL


Master Female Winners

Plc  Time   	 Bib#
 1   5:40:47.8   184  Stacie Hernandez                     St.Augustine, FL

 2   5:46:49.1   111  Loranne Ausley                       Tallahassee, FL

 3   5:50:10.8   257  Millie Tanner                        Neptune Beach, FL

 
Male Age Group Winners  (Split times at Bottom of Page)
Plc  Time      Bib#
                    Age Group 85+
 1   5:41:59.6   203  Jeffrey Madden                       Macon, GA

                    Age Group 55-59
 1   5:50:26.7   247  Jeremy Smith                         Jacksonville, FL

 2   6:15:32.4   165  Albert Fournier                      St. Augustine, FL 

                    Age Group 50-54
 1   5:09:42.7   263  Gregory Umberger                     Jacksonville, FL

 2   6:11:53.8   170  Dave Garrett                         Lynn Haven, FL 

 3   6:31:22.1   121  Steven Boyne                         Ponte Vedra, FL

 4   7:39:28.2   212  Thomas McHaffie                      Tallahassee, FL

                    Age Group 45-49
 1   4:47:22.0   235  Don Ramon Kennesaw, GA

 2   4:59:23.0   175  Hal Gilreath                         Jacksonville, FL

 3   5:02:59.1   122  Gregory Brown                        Orlando, FL    

 4   5:17:44.1   163  Rob FosterGreen Cove Springs, FL

 5   5:36:48.5   197  Steven Lachnicht                     Gainesville, FL

 6   5:39:38.3   215  Robert Millican                      St. Simons Island, GA

 7   5:53:47.8   183  Fred Hansen                          Wesley Chapel, FL 

 8   5:58:53.5   156  John Dunsford                        Ponte Vedra Beach, FL

 9   6:23:06.2   123  Doug Buchanan                        Jefferson, GA        

10   6:24:38.7   145  Ken Dech  Collierville, TN

11   6:49:15.9   148  Mark Donaghy                         Clearwater, FL 

12   6:55:48.0   193  Ken Kichler                          Gulf Shores, AL

13   6:59:11.6   261  Randy Tillman                        Ormond Beach, FL

                    Age Group 40-44
 1   4:47:16.9   232  Michael Peters                       Charlotte, NC 

 2   5:05:53.1   127  Andrew Chafer                        Bluffton, SC 

 3   5:06:19.8   154  Bruce Dunham                         Fernandina Beach, FL

 4   5:07:07.3   159  Juan Estrella                        St Augustine, FL

 5   5:08:34.4   240  Saswata Roy                          Jacksonville Beach, FL 

 6   5:15:59.1   275  David Smith                          Jacksonville, FL

 7   5:28:50.0   270  Greg YoderPeachtree City, GA

 8   5:34:37.6   186  Bret Jardine                         Palm Harbor, FL

 9   5:42:10.7   271  Carl Zeilman                         Ponte Vedra Beach, FL

10   5:46:59.1   267  Chris Wilhoit                        Tallahassee, FL

11   6:10:05.3   173  Jeff Gidcumb                         Orange Park, FL

12   6:22:09.6   169  Stephen Fullerton                    Altamonte Springs, FL 

13   6:55:24.5   188  Daniel Kaleel                        Orlando, FL    

14   7:03:15.3   277  Laurence Ferber                      Floral City, FL Position 

15   7:07:26.4   210  Todd McCray                          Gainesville, FL

                    Age Group 35-39
 1   4:26:26.2   194  Richard Klepacz                      Roswell, GA    Drafting

 2   4:28:48.9   120  Lyndon BoxJacksonville, FL

 3   4:44:01.3   220  Kerry Mowlam                         Ponte Vedra Beach, FL  Drafting

 4   4:45:37.0   237  Joel Rich Gainesville, FL

 5   4:47:05.2   152  Chris DullAtlanta, GA 

 6   4:52:50.6   231  Kevin Patton                         Roswell, GA 

 7   4:53:55.7   185  Brecht Heuchan                       Tallahassee, FL

 8   4:57:24.0   138  Jeff Czarnecki                       Marietta, GA

 9   5:08:52.6   117  Travis Blanton                       Tallahassee, FL

10   5:12:56.9   110  Doug Augustine                       Newnan, GA  

11   5:14:16.0   214  Scott Merriott                       Destin, FL Drafting 

12   5:15:31.7   256  Michael Strickland                   Moultrie, GA

13   5:17:44.0   211  Sean McGill                          Fernandina Beach, FL 

14   5:25:49.0   274  Christopher Mulhern                  Orange Park, FL

15   5:46:01.5   191  Todd Kice Atlanta, GA   Drafting 

16   6:00:11.3   204  David Mariotti                       Ponte Vedra Beach, FL  Drafting 

17   6:06:03.6   206  Denny Marshall                       Rossville, GA        

18   6:08:38.6   115  Randall Bell                         Fernandina Beach, FL 

19   6:11:00.4   158  Kevin Ellis                          Ponte Vedra Beach, FL 

20   6:16:04.8   234  Scot Raab Valdosta, GA

21   6:30:08.5   177  Timothy Grant                        Macon, GA

22   7:03:58.3   226  Robbie OBrien                        Ormond Beach, FL   Drafting 

23   7:37:51.0   207  Roger Martin                         Fernandina Beach, FL 

                    Age Group 30-34
 1   4:35:17.6   260  James Thompson                       Tallahasssee, FL

 2   4:44:12.7   266  Bret Whiteley                        Gainesville, FL

 3   5:10:00.3   264  Mike Weistling                       Bakersfield, CA 

 4   5:12:30.0   105  Sean AgansOrlando, FL    

 5   5:17:18.4   166  Shawn Francis                        Jacksonville, FL

 6   5:36:37.8   230  Jeffrey Parr                         Gainesville, FL

 7   5:40:05.4   196  Julius Lacerna                       Augusta, GA 

 8   6:12:26.7   249  Brett Smithley                       St. Augustine, FL 

 9   6:15:32.2   104  Blaine Adams                         Atlantic Beach, FL

10   7:23:34.2   224  Ben NeptunMobile, AL

                    Age Group 25-29
 1   4:47:24.0   239  Matthew Rogers                       Oviedo, FL     

 2   4:52:58.4   128  Sean Clancy                          Atlanta, GA 

 3   5:08:40.9   255  Ryan Strickland                      Jacksonville, FL

 4   5:11:48.0   216  Michael Mohseni                      Ponte Vedra Beach, FL 

 5   5:38:44.1   161  Michael Felts                        Tuxedo, NC 

 6   5:47:45.4   236  Steve Rand Jr                        Ponte Vedra Beach, FL 

 7   7:11:28.8   114  Jake Bean Gainesville, FL

                    Age Group 20-24
 1   5:03:07.5   168  Jose Fuentes                         Macon, GA

 2   5:03:09.8   259  Charlie Templeton                    New Smyrna Beach, FL

 3   5:31:13.0   213  Benjamin McKoy                       Montgomery, AL 

 4   6:01:01.3   176  Brenton Graham                       Jacksonville, FL
 
Female Age Group Winners  (Split times at Bottom of Page)

Plc  Time        Bib#
                    Age Group 55-59
 1   6:38:13.0   273  Brenda Karoly  

                    Age Group 50-54
 1   5:50:18.3   217  Cheryl Monroe                        Waycross, GA

 2   5:54:23.2   276  Teresa Derkum                        Neptune Beach, FL 

 3   6:34:45.5   199  Chantal Lefevre                      Jacksonville, FL

 4   6:36:30.5   242  Barbara Sarver                       Atlanta, GA 

 5   6:56:41.0   116  Diane Berberian                      Clearwater, FL 

                    Age Group 45-49
 1   5:54:10.6   134  Suzanne Coullias                     Indialantic, FL

 2   6:06:57.0   140  Leigh DaulPunta Gorda, FL

 3   7:16:01.6   135  Robyn Cross                          Kingsland, GA 

 4   7:30:33.0   133  Donna Cottrell                       Savannah, GA

                    Age Group 40-44
 1   6:07:35.3   179  Susan HaagJacksonville, FL

 2   6:08:35.9   153  Deborah Dunham                       Fernandina Beach, FL

 3   6:30:12.7   192  Marcy Kichler                        Gulf Shores, AL

 4   6:54:14.4   202  Karen Lombardo                       Punta Gorda, FL

                    Age Group 35-39
 1   5:00:46.0   149  Gina Donato                          Palm Beach Gardens, FL  

 2   5:18:55.5   137  Kelly Crouse                         Marietta, GA

 3   5:25:23.1   246  Kellie Smirnoff                      Jacksonville, FL

 4   5:50:57.2   250  Courtney Spratt                      Ponte Vedra Beach, FL   

 5   6:07:31.4   269  Tammie Wonning                       Brandon, FL    

 6   6:32:46.3   151  Christie Dull                        Atlanta, GA 

 7   6:48:44.8   143  Joli Day  Alachua, FL    

 8   7:22:59.9   189  Kelly Karesh                         Orlando, FL    

                    Age Group 30-34
 1   5:01:56.8   119  Lesleigh Box                         Jacksonville, FL

 2   5:03:21.6   160  Alina Farinas                        West Palm Beach, FL    2 Drafting 

 3   5:11:33.3   229  Kirsten Palacios                     Orlando, FL    

 4   5:13:39.9   222  Joy MurphyJacksonville, FL

 5   5:25:57.1   251  Ashley Stanley                       Yulee, FL      

 6   5:34:14.2   225  Colleen Nicoulin                     Port Orange, FL

 7   5:45:52.5   113  Gayann Barbella                      Palm Harbor, FL

 8   6:45:55.4   205  Melissa Marker                       Fernandina Beach, FL

                    Age Group 25-29
 1   5:26:41.2   112  Katrine Bakke                        Jacksonville, FL

 2   5:40:09.4   167  Savannah Fuentes                     Macon, GA

 3   6:37:03.2   198  Stephanie Latimer                    Jacksonville, FL

 4   6:39:57.8   227  Elise Owens                          Gainesville, FL  Drafting 

 5   7:30:12.3   141  Jessica Davis                        Phoenix, AZ
 

Special Group Winners  (Split times at Bottom of Page)

Plc  Time      Bib#
                    Group Athena
 1   7:32:24.3   253  Kathleen Steil                       Longwood, FL   

                    Group Clydesdale 
 1   5:35:53.9   125  Kirk BurnsGainesville, FL

 2   5:37:53.7   201  Ryan Lockhart                        Bluffton, SC 

 3   5:48:34.2   182  Kevin Hannon                         Davie, FL      

 4   6:08:30.7   262  Brad Turner                          Lumber City, GA  Position

 5   6:29:59.7   108  Lee Archibald                        Palm Harbor, FL

 6   6:44:01.4   233  Robert H. Preston                    Douglas, GA 

 7   6:56:29.1   258  Hamp Tanner                          Fernandina Beach, FL

 8   7:07:21.4   109  Cliff Arn Jacksonville, FL

 9   7:27:23.1   146  Rex DemersSavannah, GA

10   8:24:45.5   162  Justin Fisher                        Jacksonville, FL

                    Group Military
 1   5:39:44.7   136  Don Cross Kingsland, GA 

 2   5:52:33.8   238  Keith Roberts                        Savannah, GA

 3   6:23:39.4   268  Matthew Wilson                       Navarre, FL    

 4   6:53:57.8   244  Richard Sharp                        Fernandina Beach, FL

 5   7:10:43.8   118  Casey Blount                         Jacksonville, FL

                    Group Public Safety Officer   
 1   5:46:59.9   180  Brian Hanley                         Fairfield, OH 

                    Group Relay Teams 
 1   5:38:15.2   101  Team Triple Nichols                  Fernandina Beach, FL

 2   6:01:11.7   103  Team Dixie Chicks                    Tallahassee, FL 
 
                     

Atlantic Coast Triathlon - October 4, 2008
Overall Results with Split Times

Place Time Bib# Name City State Age Place | Place | SWIM | Tran. | BIKE | Tran. | RUN | Penalty Group Group | Sex Sex | Time Place | Time | Time MPH Place | Time | Time Pace Place | Time Reason 1 4:15:49.9 126 Andres Castillo Latorre Bogota OVRALL 1 M 1 25:48.0 1 1:35 2:20:35.2 23.9 3 0:51 1:27:00.9 6:38 1 2 4:22:36.1 221 Andres Munera Tampa, FL OVRALL 2 M 2 29:51.0 8 1:38 2:18:15.1 24.3 1 1:13 1:31:39.1 7:00 5 3 4:23:41.5 248 Grady Smith Tallahassee, FL OVRALL 3 M 3 28:59.0 5 2:07 2:22:29.0 23.6 5 1:36 1:28:30.5 6:45 2 4 4:26:26.2 194 Richard Klepacz Roswell, GA 35-39 1 M 4 27:58.0 3 1:46 2:19:56.9 24.0 2 1:09 1:31:37.2 7:00 4 4 Drafting 5 4:28:48.9 120 Lyndon BoxJacksonville, FL 35-39 2 M 5 29:58.0 9 2:10 2:22:51.9 23.5 6 1:05 1:32:44.9 7:05 6 6 4:34:48.0 124 Shawn Burke Atlantic Beach, FL Master 1 M 6 27:54.0 2 2:37 2:29:57.2 22.4 19 1:30 1:32:50.0 7:05 7 7 4:35:17.6 260 James Thompson Tallahasssee, FL 30-34 1 M 7 30:51.0 12 2:09 2:22:07.3 23.6 4 1:22 1:38:48.6 7:33 13 8 4:40:26.8 228 Don Packard Jacksonville, FL Master 2 M 8 30:48.0 11 1:47 2:29:46.1 22.4 18 1:45 1:36:20.8 7:21 10 9 4:44:01.3 220 Kerry Mowlam Ponte Vedra Beach, FL 35-39 3 M 9 30:23.0 10 1:58 2:28:10.0 22.7 12 1:25 1:38:05.3 7:29 12 4 Drafting 10 4:44:12.7 266 Bret Whiteley Gainesville, FL 30-34 2 M 10 33:10.0 23 2:01 2:28:50.4 22.6 14 1:07 1:39:04.7 7:34 14 11 4:44:56.1 172 Bruce Geise Winter Park, FL Master 3 M 11 32:22.0 18 2:04 2:33:30.7 21.9 28 1:08 1:35:52.1 7:19 9 12 4:45:37.0 237 Joel Rich Gainesville, FL 35-39 4 M 12 36:59.0 55 2:18 2:35:23.1 21.6 33 1:51 1:29:06.0 6:48 3 13 4:47:05.2 152 Chris DullAtlanta, GA 35-39 5 M 13 35:32.1 39 2:02 2:27:08.9 22.8 10 1:21 1:41:02.2 7:43 16 14 4:47:16.9 232 Michael Peters Charlotte, NC 40-44 1 M 14 34:15.0 29 2:29 2:27:47.2 22.7 11 1:33 1:41:12.9 7:44 17 15 4:47:22.0 235 Don Ramon Kennesaw, GA 45-49 1 M 15 35:30.5 37 2:54 2:29:30.1 22.5 17 1:25 1:38:03.0 7:29 11 16 4:47:24.0 239 Matthew Rogers Oviedo, FL 25-29 1 M 16 33:19.0 24 1:55 2:36:52.4 21.4 38 1:39 1:33:39.0 7:09 8 17 4:52:50.6 231 Kevin Patton Roswell, GA 35-39 6 M 17 33:28.0 25 2:05 2:24:47.2 23.2 7 2:28 1:50:02.6 8:24 43 18 4:52:58.4 128 Sean Clancy Atlanta, GA 25-29 2 M 18 31:06.0 15 2:55 2:33:51.0 21.8 29 1:06 1:44:00.4 7:56 24 19 4:53:38.5 190 Kimberly Ketover Aventura, FL OVRALL 1 F 1 32:30.8 20 1:54 2:33:08.9 21.9 27 1:26 1:44:40.5 7:59 27 20 4:53:55.7 185 Brecht Heuchan Tallahassee, FL 35-39 7 M 19 28:16.0 4 2:09 2:30:37.4 22.3 20 1:53 1:51:00.7 8:28 46 21 4:54:47.2 272 Alison Poe OVRALL 2 F 2 33:37.6 27 2:11 2:33:57.6 21.8 30 1:06 1:43:56.2 7:56 23 22 4:55:45.4 181 Jennifer Hanley-Pinto Jacksonville, FL OVRALL 3 F 3 35:23.8 35 1:54 2:32:26.0 22.0 25 1:23 1:44:39.4 7:59 26 23 4:57:24.0 138 Jeff Czarnecki Marietta, GA 35-39 8 M 20 31:05.0 14 2:33 2:32:53.0 22.0 26 1:40 1:49:13.0 8:20 37 24 4:59:23.0 175 Hal Gilreath Jacksonville, FL 45-49 2 M 21 29:23.0 7 1:54 2:41:47.9 20.8 53 1:26 1:44:53.0 8:00 28 25 5:00:46.0 149 Gina Donato Palm Beach Gardens, FL 35-39 1 F 4 41:37.8 88 2:22 2:31:20.5 22.2 22 4:10 1:41:17.0 7:44 18 26 5:01:56.8 119 Lesleigh Box Jacksonville, FL 30-34 1 F 5 37:16.6 60 2:40 2:36:31.7 21.5 37 1:16 1:44:13.8 7:57 25 27 5:02:59.1 122 Gregory Brown Orlando, FL 45-49 3 M 22 38:34.1 68 2:26 2:38:06.7 21.3 42 1:03 1:42:50.1 7:51 21 28 5:03:07.5 168 Jose Fuentes Macon, GA 20-24 1 M 23 31:16.0 16 1:49 2:28:15.7 22.7 13 1:23 2:00:24.5 9:11 63 29 5:03:09.8 259 Charlie Templeton New Smyrna Beach, FL 20-24 2 M 24 34:58.0 33 2:50 2:43:14.3 20.6 58 2:45 1:39:22.8 7:35 15 30 5:03:21.6 160 Alina Farinas West Palm Beach, FL 30-34 2 F 6 33:36.0 26 2:23 2:31:55.3 22.1 23 1:13 1:42:14.6 7:48 20 12 2 Drafting 31 5:05:53.1 127 Andrew Chafer Bluffton, SC 40-44 2 M 25 37:55.6 65 2:03 2:35:16.7 21.6 32 1:23 1:49:16.1 8:20 38 32 5:06:19.8 154 Bruce Dunham Fernandina Beach, FL 40-44 3 M 26 34:18.0 30 3:12 2:35:45.5 21.6 36 2:31 1:50:33.8 8:26 44 33 5:07:07.3 159 Juan Estrella St Augustine, FL 40-44 4 M 27 39:54.6 78 3:20 2:34:15.9 21.8 31 2:38 1:47:00.3 8:10 35 34 5:08:34.4 240 Saswata Roy Jacksonville Beach, FL 40-44 5 M 28 40:44.5 82 2:10 2:37:27.5 21.3 39 2:14 1:45:59.4 8:05 32 35 5:08:40.9 255 Ryan Strickland Jacksonville, FL 25-29 3 M 29 31:52.0 17 2:04 2:38:40.8 21.2 44 1:43 1:54:21.9 8:44 51 36 5:08:52.6 117 Travis Blanton Tallahassee, FL 35-39 9 M 30 34:14.0 28 2:43 2:40:10.2 21.0 47 2:23 1:49:22.6 8:21 39 37 5:09:42.7 263 Gregory Umberger Jacksonville, FL 50-54 1 M 31 43:35.7 100 2:06 2:38:50.8 21.2 45 1:26 1:43:45.7 7:55 22 38 5:10:00.3 264 Mike Weistling Bakersfield, CA 30-34 3 M 32 34:53.0 32 2:17 2:35:40.8 21.6 34 1:41 1:55:29.3 8:49 52 39 5:11:33.3 229 Kirsten Palacios Orlando, FL 30-34 3 F 7 37:03.6 57 1:59 2:41:43.1 20.8 52 1:14 1:49:34.3 8:22 41 40 5:11:48.0 216 Michael Mohseni Ponte Vedra Beach, FL 25-29 4 M 33 37:01.9 56 3:07 2:41:26.2 20.8 50 1:23 1:48:51.0 8:19 36 41 5:12:30.0 105 Sean AgansOrlando, FL 30-34 4 M 34 40:53.1 83 2:29 2:29:07.7 22.5 15 1:54 1:58:07.0 9:01 57 42 5:12:56.9 110 Doug Augustine Newnan, GA 35-39 10 M 35 34:39.0 31 1:54 2:45:29.9 20.3 64 1:30 1:49:24.9 8:21 40 43 5:13:39.9 222 Joy MurphyJacksonville, FL 30-34 4 F 8 44:03.2 103 2:26 2:44:27.3 20.4 61 1:06 1:41:37.9 7:45 19 44 5:14:16.0 214 Scott Merriott Destin, FL 35-39 11 M 36 38:42.6 70 2:19 2:30:57.2 22.3 21 1:48 1:56:30.0 8:54 54 4 Drafting 45 5:15:31.7 256 Michael Strickland Moultrie, GA 35-39 12 M 37 35:47.5 42 2:40 2:50:22.6 19.7 84 1:25 1:45:17.7 8:02 30 46 5:15:59.1 275 David Smith Jacksonville, FL 40-44 6 M 38 45:37.0 114 3:30 2:26:24.4 23.0 8 3:50 1:56:38.1 8:54 55 47 5:17:18.4 166 Shawn Francis Jacksonville, FL 30-34 5 M 39 35:46.7 41 3:12 2:45:20.4 20.3 63 2:09 1:50:51.4 8:28 45 48 5:17:44.0 211 Sean McGill Fernandina Beach, FL 35-39 13 M 40 31:04.0 13 3:04 2:29:22.2 22.5 16 3:05 2:11:09.0 10:01 79 49 5:17:44.1 163 Rob FosterGreen Cove Springs, FL 45-49 4 M 41 39:03.5 73 2:38 2:42:04.2 20.7 55 1:39 1:52:20.1 8:35 49 50 5:18:55.5 137 Kelly Crouse Marietta, GA 35-39 2 F 9 39:39.0 76 2:33 2:35:43.3 21.6 35 1:34 1:59:26.5 9:07 60 51 5:25:23.1 246 Kellie Smirnoff Jacksonville, FL 35-39 3 F 10 42:02.5 90 2:50 2:52:05.8 19.5 89 1:29 1:46:57.1 8:10 34 52 5:25:49.0 274 Christopher Mulhern Orange Park, FL 35-39 14 M 42 38:34.6 69 2:22 2:37:36.2 21.3 41 1:13 2:06:04.0 9:37 69 53 5:25:57.1 251 Ashley Stanley Yulee, FL 30-34 5 F 11 36:51.0 53 2:42 2:49:47.9 19.8 80 2:36 1:54:01.1 8:42 50 54 5:26:41.2 112 Katrine Bakke Jacksonville, FL 25-29 1 F 12 35:52.4 43 2:49 2:50:12.9 19.7 82 1:48 1:56:00.2 8:51 53 55 5:28:50.0 270 Greg YoderPeachtree City, GA 40-44 7 M 43 38:05.4 66 3:08 2:45:46.0 20.3 66 1:45 2:00:06.0 9:10 62 56 5:31:13.0 213 Benjamin McKoy Montgomery, AL 20-24 3 M 44 45:06.8 109 2:10 2:44:07.2 20.5 59 2:19 1:57:31.0 8:58 56 57 5:34:14.2 225 Colleen Nicoulin Port Orange, FL 30-34 6 F 13 44:23.5 105 3:20 2:53:51.2 19.3 91 2:59 1:49:41.2 8:22 42 58 5:34:37.6 186 Bret Jardine Palm Harbor, FL 40-44 8 M 45 45:14.6 110 3:01 2:51:29.1 19.6 87 3:52 1:51:01.6 8:28 47 59 5:35:53.9 125 Kirk BurnsGainesville, FL Clyde 1 M 46 35:55.7 46 2:04 2:49:12.7 19.9 78 1:41 2:07:01.9 9:42 70 60 5:36:37.8 230 Jeffrey Parr Gainesville, FL 30-34 6 M 47 35:01.0 34 3:00 2:46:59.1 20.1 72 1:27 2:10:10.8 9:56 77 61 5:36:48.5 197 Steven Lachnicht Gainesville, FL 45-49 5 M 48 41:43.9 89 4:04 2:41:13.6 20.8 48 1:41 2:08:07.5 9:47 72 62 5:37:53.7 201 Ryan Lockhart Bluffton, SC Clyde 2 M 49 36:16.9 50 2:34 2:46:47.2 20.1 71 1:36 2:10:40.7 9:58 78 63 5:38:15.2 101 Team Triple Nichols Fernandina Beach, FL Relay 1 X 0 44:01.4 102 4:09 3:02:17.9 18.4 114 1:18 1:46:30.2 8:08 33 64 5:38:44.1 161 Michael Felts Tuxedo, NC 25-29 5 M 50 36:13.8 49 3:53 2:46:45.8 20.1 70 2:59 2:08:54.1 9:50 75 65 5:39:38.3 215 Robert Millican St. Simons Island, GA 45-49 6 M 51 35:33.0 40 3:29 2:59:53.3 18.7 109 1:46 1:58:57.3 9:05 58 66 5:39:44.7 136 Don Cross Kingsland, GA Milita 1 M 52 35:59.5 47 4:18 2:48:05.1 20.0 75 2:13 2:09:09.7 9:52 76 67 5:40:05.4 196 Julius Lacerna Augusta, GA 30-34 7 M 53 50:01.1 128 4:12 2:57:57.4 18.9 100 2:39 1:45:16.4 8:02 29 68 5:40:09.4 167 Savannah Fuentes Macon, GA 25-29 2 F 14 37:14.2 59 2:26 2:44:51.8 20.4 62 1:34 2:14:04.4 10:14 81 69 5:40:47.8 184 Stacie Hernandez St.Augustine, FL Master 1 F 15 36:01.0 48 2:22 2:46:22.1 20.2 68 1:23 2:14:39.8 10:17 82 70 5:41:59.6 203 Jeffrey Madden Macon, GA 85-98 1 M 54 38:48.0 71 2:49 2:26:34.3 22.9 9 1:59 2:31:49.6 11:35 99 71 5:42:10.7 271 Carl Zeilman Ponte Vedra Beach, FL 40-44 9 M 55 37:25.8 63 2:47 2:32:20.0 22.1 24 2:16 2:27:22.7 11:15 92 72 5:45:52.5 113 Gayann Barbella Palm Harbor, FL 30-34 7 F 16 49:11.7 125 3:53 2:50:20.9 19.7 83 3:15 1:59:13.5 9:06 59 73 5:46:01.5 191 Todd Kice Atlanta, GA 35-39 15 M 56 54:14.5 139 3:48 2:48:52.0 19.9 77 3:20 1:51:47.5 8:32 48 4 Drafting 74 5:46:49.1 111 Loranne Ausley Tallahassee, FL Master 2 F 17 40:58.5 84 3:11 2:55:42.7 19.1 95 2:38 2:04:20.1 9:29 67 75 5:46:59.1 267 Chris Wilhoit Tallahassee, FL 40-44 10 M 57 40:28.2 80 8:27 3:08:03.0 17.9 120 4:20 1:45:41.1 8:04 31 76 5:46:59.9 180 Brian Hanley Fairfield, OH PSO 1 M 58 35:29.4 36 3:03 2:47:55.8 20.0 74 2:05 2:18:27.9 10:34 86 77 5:47:45.4 236 Steve Rand Jr Ponte Vedra Beach, FL 25-29 6 M 59 42:41.6 96 3:53 2:57:18.0 19.0 97 3:02 2:00:51.4 9:14 65 78 5:48:34.2 182 Kevin Hannon Davie, FL Clyde 3 M 60 35:53.9 45 4:27 2:42:15.1 20.7 56 3:19 2:22:40.2 10:53 89 79 5:50:10.8 257 Millie Tanner Neptune Beach, FL Master 3 F 18 1:00:20.8 144 2:33 2:41:14.3 20.8 49 2:42 2:03:21.8 9:25 66 80 5:50:18.3 217 Cheryl Monroe Waycross, GA 50-54 1 F 19 46:53.2 119 2:38 2:57:58.9 18.9 101 2:17 2:00:32.3 9:12 64 81 5:50:26.7 247 Jeremy Smith Jacksonville, FL 55-59 1 M 61 35:52.3 44 5:16 2:55:09.2 19.2 93 5:41 2:08:28.7 9:48 73 82 5:50:57.2 250 Courtney Spratt Ponte Vedra Beach, FL 35-39 4 F 20 42:26.4 93 3:42 3:01:26.0 18.5 112 3:20 2:00:03.2 9:10 61 83 5:52:33.8 238 Keith Roberts Savannah, GA Milita 2 M 62 36:25.9 51 3:15 2:41:33.1 20.8 51 2:04 2:29:16.8 11:24 96 84 5:53:47.8 183 Fred Hansen Wesley Chapel, FL 45-49 7 M 63 41:17.3 86 3:26 2:38:23.2 21.2 43 3:33 2:27:08.8 11:14 91 85 5:54:10.6 134 Suzanne Coullias Indialantic, FL 45-49 1 F 21 45:35.5 113 2:40 2:47:20.3 20.1 73 3:39 2:14:56.6 10:18 83 86 5:54:23.2 276 Teresa Derkum Neptune Beach, FL 50-54 2 F 22 50:56.7 131 3:08 2:52:17.2 19.5 90 2:54 2:05:08.2 9:33 68 87 5:58:53.5 156 John Dunsford Ponte Vedra Beach, FL 45-49 8 M 64 37:20.0 62 5:41 2:54:25.6 19.3 92 8:57 2:12:30.5 10:07 80 88 6:00:11.3 204 David Mariotti Ponte Vedra Beach, FL 35-39 16 M 65 33:05.0 22 3:46 2:46:32.1 20.2 69 2:38 2:30:10.3 11:28 98 4 Drafting 89 6:01:01.3 176 Brenton Graham Jacksonville, FL 20-24 4 M 66 40:36.3 81 2:53 2:58:42.4 18.8 103 1:42 2:17:08.3 10:28 85 90 6:01:11.7 103 Team Dixie Chicks Tallahassee, FL Relay 2 X 0 37:37.1 64 2:28 3:12:35.5 17.4 124 0:50 2:07:41.7 9:45 71 91 6:06:03.6 206 Denny Marshall Rossville, GA 35-39 17 M 67 29:00.0 6 3:17 2:51:43.1 19.6 88 2:56 2:39:07.6 12:09 120 92 6:06:57.0 140 Leigh DaulPunta Gorda, FL 45-49 2 F 23 43:30.2 99 2:43 2:57:28.9 18.9 98 2:35 2:20:41.0 10:44 88 93 6:07:31.4 269 Tammie Wonning Brandon, FL 35-39 5 F 24 37:19.6 61 2:37 2:58:43.7 18.8 105 4:18 2:24:34.4 11:02 90 94 6:07:35.3 179 Susan HaagJacksonville, FL 40-44 1 F 25 42:32.4 95 2:47 2:42:32.6 20.7 57 4:15 2:35:29.3 11:52 111 95 6:08:30.7 262 Brad Turner Lumber City, GA Clyde 4 M 68 38:18.4 67 6:23 2:42:01.4 20.7 54 5:42 2:32:06.7 11:37 100 4 Position 96 6:08:35.9 153 Deborah Dunham Fernandina Beach, FL 40-44 2 F 26 44:09.3 104 4:21 3:06:32.9 18.0 118 4:56 2:08:37.9 9:49 74 97 6:08:38.6 115 Randall Bell Fernandina Beach, FL 35-39 18 M 69 32:27.0 19 4:36 2:58:43.2 18.8 104 5:28 2:27:24.6 11:15 93 98 6:10:05.3 173 Jeff Gidcumb Orange Park, FL 40-44 11 M 70 36:27.5 52 3:05 2:49:27.5 19.8 79 3:40 2:37:26.3 12:01 116 99 6:11:00.4 158 Kevin Ellis Ponte Vedra Beach, FL 35-39 19 M 71 42:27.0 94 4:11 3:01:41.5 18.5 113 2:13 2:20:28.4 10:43 87 100 6:11:53.8 170 Dave Garrett Lynn Haven, FL 50-54 2 M 72 35:31.4 38 3:12 2:37:33.8 21.3 40 3:52 2:51:45.8 13:07 129 101 6:12:26.7 249 Brett Smithley St. Augustine, FL 30-34 8 M 73 41:34.5 87 3:55 2:46:22.1 20.2 67 5:52 2:34:43.7 11:49 109 102 6:15:32.4 165 Albert Fournier St. Augustine, FL 55-59 2 M 74 41:00.3 85 5:48 2:45:41.9 20.3 65 7:14 2:35:49.4 11:54 113 103 6:15:32.2 104 Blaine Adams Atlantic Beach, FL 30-34 9 M 75 42:11.0 91 3:42 2:50:59.1 19.7 85 4:15 2:34:25.2 11:47 107 104 6:16:04.8 234 Scot Raab Valdosta, GA 35-39 20 M 76 32:59.0 21 3:33 2:57:38.4 18.9 99 2:59 2:38:55.8 12:08 119 105 6:22:09.6 169 Stephen Fullerton Altamonte Springs, FL 40-44 12 M 77 36:53.6 54 2:27 2:39:20.0 21.1 46 3:26 3:00:03.6 13:45 136 106 6:23:06.2 123 Doug Buchanan Jefferson, GA 45-49 9 M 78 52:04.5 133 8:23 2:44:19.3 20.4 60 4:10 2:34:10.2 11:46 106 107 6:23:39.4 268 Matthew Wilson Navarre, FL Milita 3 M 79 51:47.5 132 4:45 2:50:02.9 19.8 81 2:11 2:34:54.4 11:49 110 108 6:24:38.7 145 Ken Dech Collierville, TN 45-49 10 M 80 48:38.1 123 4:18 2:59:45.3 18.7 108 3:36 2:28:21.7 11:19 94 109 6:29:59.7 108 Lee Archibald Palm Harbor, FL Clyde 5 M 81 38:51.6 72 3:45 2:56:03.4 19.1 96 5:07 2:46:13.7 12:41 122 110 6:30:08.5 177 Timothy Grant Macon, GA 35-39 21 M 82 45:22.8 111 3:51 2:59:18.0 18.7 107 4:21 2:37:16.5 12:00 115 111 6:30:12.7 192 Marcy Kichler Gulf Shores, AL 40-44 3 F 27 44:40.2 108 3:04 2:48:37.8 19.9 76 2:33 2:51:18.7 13:05 128 112 6:31:22.1 121 Steven Boyne Ponte Vedra, FL 50-54 3 M 83 43:55.7 101 4:32 3:09:55.3 17.7 121 3:05 2:29:55.1 11:27 97 113 6:32:46.3 151 Christie Dull Atlanta, GA 35-39 6 F 28 50:12.1 130 3:32 3:02:38.6 18.4 116 3:19 2:33:05.3 11:41 103 114 6:34:45.5 199 Chantal Lefevre Jacksonville, FL 50-54 3 F 29 39:53.6 77 3:10 3:14:39.0 17.3 127 3:02 2:34:01.5 11:45 105 115 6:36:30.5 242 Barbara Sarver Atlanta, GA 50-54 4 F 30 48:11.1 122 4:57 3:03:59.7 18.3 117 2:48 2:36:35.5 11:57 114 116 6:37:03.2 198 Stephanie Latimer Jacksonville, FL 25-29 3 F 31 46:34.4 118 3:52 3:09:55.4 17.7 122 2:09 2:34:33.2 11:48 108 117 6:38:13.0 273 Brenda Karoly 55-59 1 F 32 55:45.2 142 5:56 3:00:25.4 18.6 110 3:40 2:32:27.0 11:38 101 118 6:39:57.8 227 Elise Owens Gainesville, FL 25-29 4 F 33 52:24.2 135 3:43 3:22:10.9 16.6 136 1:50 2:15:50.8 10:22 84 4 Drafting 119 6:44:01.4 233 Robert H. Preston Douglas, GA Clyde 6 M 84 37:12.7 58 4:22 3:01:20.0 18.5 111 4:47 2:56:20.4 13:28 132 120 6:45:55.4 205 Melissa Marker Fernandina Beach, FL 30-34 8 F 34 45:52.0 116 4:25 3:22:08.2 16.6 135 4:15 2:29:15.4 11:24 95 121 6:48:44.8 143 Joli Day Alachua, FL 35-39 7 F 35 50:00.4 127 3:24 3:15:55.2 17.2 128 1:12 2:38:13.8 12:05 118 122 6:49:15.9 148 Mark Donaghy Clearwater, FL 45-49 11 M 85 44:39.9 107 4:26 3:20:47.9 16.7 133 3:43 2:35:40.9 11:53 112 123 6:53:57.8 244 Richard Sharp Fernandina Beach, FL Milita 4 M 86 54:34.9 141 5:13 3:11:17.3 17.6 123 3:31 2:39:22.8 12:10 121 124 6:54:14.4 202 Karen Lombardo Punta Gorda, FL 40-44 4 F 36 54:04.8 138 4:58 3:17:03.8 17.1 130 5:06 2:33:03.4 11:41 102 125 6:55:24.5 188 Daniel Kaleel Orlando, FL 40-44 13 M 87 45:30.7 112 7:09 3:13:28.2 17.4 125 2:23 2:46:54.5 12:44 124 126 6:55:48.0 193 Ken Kichler Gulf Shores, AL 45-49 12 M 88 47:57.2 120 3:07 2:51:00.1 19.6 86 3:29 3:10:15.0 14:31 140 127 6:56:29.1 258 Hamp Tanner Fernandina Beach, FL Clyde 7 M 89 40:27.6 79 7:29 3:07:03.6 18.0 119 10:32 2:50:58.1 13:03 127 128 6:56:41.0 116 Diane Berberian Clearwater, FL 50-54 5 F 37 49:40.5 126 4:21 3:20:38.4 16.7 132 4:09 2:37:53.0 12:03 117 129 6:59:11.6 261 Randy Tillman Ormond Beach, FL 45-49 13 M 90 54:27.8 140 5:50 2:59:04.2 18.8 106 6:41 2:53:09.6 13:13 131 130 7:03:15.3 277 Laurence Ferber Floral City, FL 40-44 14 M 91 50:06.1 129 5:12 3:26:48.7 16.2 139 3:17 2:33:52.3 11:45 104 4 Position 131 7:03:58.3 226 Robbie OBrien Ormond Beach, FL 35-39 22 M 92 39:28.0 75 4:12 2:58:37.6 18.8 102 4:52 3:12:49.3 14:43 142 4 Drafting 132 7:07:21.4 109 Cliff Arn Jacksonville, FL Clyde 8 M 93 53:04.8 136 5:00 3:19:30.7 16.8 131 2:55 2:46:52.4 12:44 123 133 7:07:26.4 210 Todd McCray Gainesville, FL 40-44 15 M 94 45:41.5 115 3:16 3:16:15.9 17.1 129 4:23 2:57:51.4 13:35 133 134 7:10:43.8 118 Casey Blount Jacksonville, FL Milita 5 M 95 43:27.6 98 5:01 3:02:36.1 18.4 115 5:10 3:14:29.8 14:51 143 135 7:11:28.8 114 Jake Bean Gainesville, FL 25-29 7 M 96 39:08.9 74 3:17 3:14:31.3 17.3 126 3:10 3:11:22.8 14:36 141 136 7:16:01.6 135 Robyn Cross Kingsland, GA 45-49 3 F 38 56:35.7 143 4:45 3:24:41.1 16.4 137 2:45 2:47:15.6 12:46 125 137 7:22:59.9 189 Kelly Karesh Orlando, FL 35-39 8 F 39 44:24.2 106 4:13 3:32:13.7 15.8 141 3:28 2:58:41.9 13:38 135 138 7:23:34.2 224 Ben NeptunMobile, AL 30-34 10 M 97 45:54.8 117 9:40 3:25:24.9 16.4 138 9:59 2:52:37.2 13:11 130 139 7:27:23.1 146 Rex DemersSavannah, GA Clyde 9 M 98 52:19.8 134 6:17 2:55:40.2 19.1 94 5:46 3:27:21.1 15:50 144 140 7:30:12.3 141 Jessica Davis Phoenix, AZ 25-29 5 F 40 42:13.8 92 4:30 3:33:16.6 15.8 142 4:59 3:05:14.3 14:08 138 141 7:30:33.0 133 Donna Cottrell Savannah, GA 45-49 4 F 41 53:58.2 137 5:57 3:38:08.7 15.4 143 3:09 2:49:21.0 12:56 126 142 7:32:24.3 253 Kathleen Steil Longwood, FL Athena 1 F 42 48:53.5 124 5:11 3:28:43.5 16.1 140 3:46 3:05:51.3 14:11 139 143 7:37:51.0 207 Roger Martin Fernandina Beach, FL 35-39 23 M 99 47:58.7 121 3:59 3:43:21.3 15.0 144 4:27 2:58:06.0 13:36 134 144 7:39:28.2 212 Thomas McHaffie Tallahassee, FL 50-54 4 M 100 1:05:16.0 145 4:30 3:21:55.6 16.6 134 3:27 3:04:20.2 14:04 137 145 8:24:45.5 162 Justin Fisher Jacksonville, FL Clyde 10 M 101 42:45.4 97 3:39 3:46:07.8 14.9 145 8:21 3:43:53.5 17:05 145 Spitler Race Systems 813-948-8472 rspitler@VERIZON.NET