[an error occurred while processing this directive]
Ameliaman Results
[an error occurred while processing this directive]

Ameliaman Olympic Triathlon
October 3, 2009
Fernandina Beach, Florida

Olympic Course Results

Scroll Down for Category Results.
Split times located at bottom of page.

Questions regarding penalties should be referred to the USAT Head Referee Linden Fenton

View Your Race Photos Here. www.bbactionphoto.com


 

Overall Male Winnesr

Plc  Time    Bib#
 1   2:00:16.1   554  Evan EvansPalm Coast, FL
 
 2   2:08:31.5   643  Adam RegarJacksonville, FL
 
 3   2:12:00.7   508  Aaron Austin                         Jacksonville, FL
 
Overall Female Winners

Plc  Time   	 Bib#
 1   2:22:09.5   550  Mallory Deighan                      Jacksonville, FL
 
 2   2:32:23.8   671  Heather Tarpley                      Cornelia, GA
 
 3   2:40:53.2   592  Sara Jo Lawrence                     Wesley Chapel, FL
 
Master Male Winners

Plc  Time   	 Bib#
 1   2:15:14.3   618  Matthew Miller                       Jacksonville Beach, FL
 
 2   2:19:47.0   587  Jim KefferCharlotte, NC
 
 3   2:21:05.1   542  Stephen Curran                       Ponte Vedra Beach, FL
 
Master Female Winners

Plc  Time   	 Bib#
 1   2:43:33.1   672  Rebecca Taylor                       Wilmington, NC
 
 2   2:44:03.6   560  Sandra Foskey                        Jacksonville, FL
 
 3   2:44:49.6   620  Cheryl Monroe                        Waycross, GA
 
 
Male Age Group Winners  (Split times at Bottom of Page)
Plc  Time      Bib#

                    Age Group 65-69
 1   2:44:53.0   544  Tom Daly  Vero Bch, FL                          

 2   3:29:49.5   525  Thomas Campbell                      Savannah, GA                          

                    Age Group 60-64
 1   2:38:36.3   575  Bill Helfferich                      Lake Worth, FL                        

 2   2:42:30.0   562  Leonard Fumi                         Charlotte, NC                         

 3   3:21:16.7   586  Greg Kaputa                          Tampa, FL  

 4   3:59:59.5   606  Jerry Mathe                          Ridgewood, NJ                         

                    Age Group 55-59
 1   2:56:41.2   541  Clay Culp Waycross, GA                          

 2   3:11:45.5   680  Doug Tonn Jacksonville, FL                      

                    Age Group 50-54
 1   2:26:55.5   627  Gary OlsonWinter Park, FL                       

 2   2:37:40.2   511  Gary Bartlett                        Vero Beach, FL                        

 3   2:45:46.6   621  Moi MonroeWaycross, GA                          

 4   2:51:38.2   566  Dave Garrett                         Lynn Haven, FL                        

 5   2:53:06.3   644  Brian Remington                      Orlando, FL

 6   2:54:29.6   510  Kevin Barley                         Orlando, FL

 7   3:02:55.4   681  Matt Townley                         Ormond Beach, FL                      

 8   3:06:47.3   705  Douglas Matthew                      Callahan, FL                          

 9   3:35:38.2   538  Dale Cox  Cooper City, FL                       

10   4:09:03.5   572  Bill Hart Jacksonville, FL                      

                    Age Group 45-49
 1   2:31:36.7   697  Carl Zeilman                         Ponte Vedra, FL                       

 2   2:40:01.5   521  Charles Brewer                       Brunswick, GA                         

 3   2:43:50.8   547  Don DeBeaux                          Orlando, FL

 4   2:51:27.5   704  Doug Buchanan                        Jefferson, GA                         

 5   2:54:53.8   534  S. Lamont Cook                       Tallahassee, FL                       

 6   2:55:30.4   520  Garry Branch                         Satellite Beach, FL                   

 7   2:57:39.7   513  Joel Bautista                        DeLand, FL 

 8   2:59:41.1   583  Bruce Humphrey                       St. Augustine, FL                     

 9   3:15:38.6   688  Robert Webster                       Orange Park, FL                       

                    Age Group 40-44
 1   2:27:49.3   595  James LeBlanc                        Fernandina Beach, FL                  

 2   2:34:13.1   635  Jim PhilipPonte Vedra Beach, FL                 

 3   2:38:29.5   514  Geoffrey Becker                      Tallahassee, FL                       

 4   2:41:57.2   599  Jeffrey Mahany                       Savannah, GA      Drafting            

 5   2:43:44.4   626  David Olson                          Ponte  Vedra, FL                      

 6   2:47:54.8   693  Bob Wolfinger                        Orlando, FL

 7   2:50:05.3   629  Duke Pao  Jacksonville, FL                      

 8   2:57:00.8   638  Tony Predmore                        Jacksonville, FL                      

 9   3:00:01.3   585  Neal Johnson                         Thomasville, GA                       

10   3:06:59.0   571  Peter HahnOrlando, FL

11   3:11:40.7   652  Michael Sasso                        Gotha, FL  

12   3:11:57.9   567  Daniel Gherghel                      Lawrenceville, GA                     

13   3:12:55.4   645  David Remisiewicz                    Jacksonville, FL                      

14   3:15:19.1   686  James Warner                         Jacksonville, FL                      

                    Age Group 35-39
 1   2:30:08.2   574  Andrew Heinrich                      Orlando, FL

 2   2:37:33.1   600  Elias Mahfuz Neto                    Jacksonville, FL                      

 3   2:42:57.4   540  Charles Croom                        Vero Beach, FL                        

 4   2:43:34.7   603  Mark Marques                         Vero Beach, FL                        

 5   2:44:04.3   631  Robert Parks                         Gainesville, FL                       

 6   2:44:35.8   580  Shawn Howell                         Blackshear, GA                        

 7   2:48:22.1   669  Steve Starr                          Jacksonville, FL                      

 8   2:50:47.1   619  Jeffrey Minton                       Vero Beach, FL                        

 9   2:51:24.3   691  KC Williams                          Brandon, FL

10   2:52:02.8   578  Jerry Higginbotham                   Marietta, GA                          

11   2:55:26.1   527  Mark Carlson                         Jacksonville, FL                      

12   2:56:42.9   558  Matthew Fischer                      Jacksonville, FL                      

13   3:04:46.5   650  Jonathon Sacks                       Jacksonville, FL                      

14   3:08:16.9   556  David Fauth                          Brunswick, GA                         

15   3:10:34.6   653  Andrew Schare                        Atlantic Beach, FL                    

16   3:15:04.5   516  Matt Berquist                        Ponte Vedra Beach, FL                 

                    Age Group 30-34
 1   2:12:46.1   601  Ken MarkerFernandina Beach, FL                  

 2   2:20:16.7   545  Timothy Dare                         Savannah, GA                          

 3   2:28:20.0   632  Jeffrey Parr                         Gainesville, FL                       

 4   2:32:06.6   561  Joshua Fulmer                        Lyons, GA  

 5   2:36:54.3   523  Rusty Burke                          Yulee, FL  

 6   2:44:23.7   581  Jack Hughston                        Columbus, GA                          

 7   2:46:04.4   613  Rob McGee Valdosta, GA                          

 8   2:47:52.7   602  Carlo Marques                        Vero Beach, FL                        

 9   3:10:04.9   630  Benjamin Paquin                      Sewickley, PA                         

                    Age Group 25-29
 1   2:19:13.2   655  Erik Schneidr                        Miami, FL  

 2   2:23:13.0   596  Brian Leonard                        Winter Park, FL                       

 3   2:23:58.3   526  Andrew Cantwell                      Destin, FL 

 4   2:30:03.9   573  Edmund Haskins                       Jacksonville, FL                      

 5   2:33:48.7   543  John Curwen                          Bluffton, SC                          

 6   2:47:19.9   555  Nathan Fabrick                       Jacksonville Beach, FL                

 7   2:47:44.3   605  Kurt Martine                         Greensboro, NC                        

 8   2:53:15.6   565  Michael Gardner                      Gainesville, FL                       

 9   3:05:14.9   546  Eric DarttJacksonville, FL                      

10   3:05:54.8   667  Dustin Splitstone                    Yulee, FL  

11   3:07:37.9   695  Kristofor Young                      Orange Park, FL                       

                    Age Group 20-24
 1   2:18:20.6   677  Christopher Thorn                    Gainesville, FL                       

 2   2:22:25.3   675  Daniel Thompson                      Jacksonville, FL                      

 3   2:24:47.5   588  Teddy Kelsay                         Fernandina Beach, FL                  

 4   2:32:32.0   664  Shay Soprenuk                        Umatilla, FL                          

 5   2:38:28.6   707  Nathaniel Hawthorne                  Augusta, GA

 6   2:41:04.1   609  Anthony Mattiello                    Jacksonville, FL                      

 7   2:48:27.7   559  Peter Fonash                         Sterling, VA                          

 8   2:50:32.9   537  Larry Cox Cooper City, FL                       

                    Age Group  1-14
 1   2:31:15.7   661  Justin Soden                         Hollywood, FL      

   
Snickers Marathon Bar
Female Age Group Winners  (Split times at Bottom of Page)

Plc  Time        Bib#
                    Age Group 65-69
 1   4:08:09.8   531  Martha Cole                          Naples, FL 

                    Age Group 55-59
 1   3:17:26.6   615  Elizabeth McKernan                   Tampa, FL  

 2   3:19:08.4   706  Brenda Karoly                        Hilliard, FL                          

                    Age Group 50-54
 1   3:19:24.2   509  Jan Bankieris                        Fayetteville, GA                      

 2   3:25:13.3   649  Stephanie Rutan                      St. Marys, GA                         

                    Age Group 45-49
 1   2:46:58.6   536  Lisa Cox  Cooper City, FL                       

 2   2:56:14.0   611  Wynne McFarlin                       Orlando, FL

 3   3:01:31.9   507  Laurie Andrews                       Bluffton, SC                          

 4   3:22:27.6   634  Anne Pellegrino                      Orlando, FL

 5   3:28:25.0   651  Lisa SassoGotha, FL  

 6   3:40:35.6   708  Luz Maria Parlante, WEST                        

 7   3:42:18.5   663  Tammy SomaAtlanta, GA

                    Age Group 40-44
 1   3:04:11.1   579  Hilary Hinds                         Ponte Vedra Beach, FL                 

 2   3:24:52.3   692  Marisabel Wolfinger                  Orlando, FL

 3   3:31:31.1   549  Wendy DeGilio                        Sarasota, FL                          

                    Age Group 35-39
 1   2:48:04.4   640  Vicky Quintanilla                    Orlando, FL

 2   2:48:13.4   690  Jennifer Williams                    Brandon, FL

 3   2:53:49.4   563  Kristi Garber                        Fernandina Beach, DE                  

 4   2:57:25.7   666  Jamye Specht                         St Simons Island, GA                  

 5   3:10:01.3   684  Jennipher Walton                     Orlando, FL

 6   3:10:58.1   570  Emma Good Tallahassee, FL                       

 7   3:11:32.1   530  Dee CoffeyDanville, KY                          

 8   3:17:27.3   654  Tiffany Schibler                     Yulee, FL  

 9   3:21:28.5   656  Karen Schuck                         Jacksonville, FL                      

10   3:28:34.9   551  Vanessa Del Orbe                     Jacksonville, FL                      

11   3:35:53.2   674  Jean Thompson                        Englewood, FL                         

12   3:41:40.0   557  Meredith Fischer                     Jacksonville, FL                      

                    Age Group 30-34
 1   2:43:07.1   642  Kari RegarJacksonville, FL                      

 2   2:53:29.6   646  Katie Rieber                         Port Orange, FL   Position            

 3   2:54:00.3   612  Ashley McGee                         Valdosta, GA                          

 4   3:02:29.7   689  Amber Wellman                        Saint Simons Island, GA               

 5   3:18:07.4   517  Maria BoydJacksonville, FL                      

 6   3:21:47.7   604  Svenja Marshall                      Jacksonville, FL                      

 7   3:28:50.9   673  Bethany Tennant                      Gainesville, FL                       

                    Age Group 25-29
 1   3:12:15.0   512  Lindsey Basham                       Atlanta, GA

 2   3:29:57.1   524  Rachel Bush                          Jacksonville, FL                      

                    Age Group 20-24
 1   2:50:40.1   687  Sara Webster                         Philadelphia, PA                      

 2   2:57:24.7   641  Robyn Reaves                         Jacksonville, FL                      

 3   3:04:54.9   535  Elizabeth Costello                   Savannah, GA                          

                    Age Group 15-19
 1   3:00:36.2   582  Wren Humphrey                        St. Augustine, FL

LarabarAmelia Island
Special Group Winners  (Split times at Bottom of Page)

Plc  Time      Bib#
                    Group Athena
 1   3:06:52.5   528  Laura Cauley                         Atlantic Beach, FL                    

 2   3:18:51.5   694  Bridget Yost                         Fernandina Beach, FL                  

 3   3:29:19.4   533  Alana Conley                         Jacksonville, FL                      

 4   4:03:49.3   568  Joanna Glisson                       Fernandina Beach, FL                  

                    Group Clydesdale
 1   2:32:11.5   637  Ed Pines  Vero Beach, FL                        

 2   2:32:53.8   636  Greg Phipps                          Ponte Vedra, FL                       

 3   2:38:58.9   624  George Nagy                          Vero Beach, FL    Drafting            

 4   2:46:50.5   593  Chris Layfield                       Jacksonville, FL                      

 5   2:50:47.9   676  Guy Thompson                         Orlando, FL

 6   2:59:51.8   648  Stephen Rountree                     Statesboro, GA                        

 7   3:05:41.1   616  Peter McKernan II                    Jacksonville Beach, FL                

 8   3:05:50.9   678  Walter Todd                          Greenwood, SC                         

 9   3:17:36.7   608  John Mathis                          Ponte Vedra Beach, FL                 

10   3:19:53.8   657  David Segars                         Jacksonville, FL                      

11   3:33:07.5   683  Kyle Waddell                         Vero Beach, FL                        

12   3:53:55.4   610  Kevin McDaniel                       Jacksonville, FL                      

13   4:03:56.6   622  Terrence Murray                      Jacksonville, FL                      

                    Group Military
 1   2:43:18.3   625  James O'Harrah                       Fernandina Beach, FL                  

                    Group Relay 
 1   2:17:20.6   505  Team VLVM Vero Beach, FL                        

 2   2:36:06.0   506  TEAM WGAFAWC                         Tallahassee, FL                       

 3   2:39:20.2   503  Team Three Muskateers                Tampa, FL  

 4   2:57:38.2   501  Team Beauty Before Age               Waycross, GA                          

 5   2:59:14.2   504  Team TRISTATE                        Clarendon Hills, IL                   

 6   2:59:36.5   703  Team Howell-Sasser                   Blackshear, GA                        

       
                     

AmeliaMan Olympic Distance Triathlon - October 3, 2009
Overall Results with Split Times
(Please Note: The Run was actually 6.6 Miles - Split times reflect the correct distance)

Place Time Bib# Name City State Age Place | Place | SWIM | Tran. | BIKE | Tran. | RUN | Penalty Group Group | Sex Sex | Time Place | Time | Time MPH Place | Time | Time Pace Place | Time Reason 1 2:00:16.1 554 Evan EvansPalm Coast, FL OVRALL 1 M 1 19:15.6 1 1:07 57:47.0 25.6 1 0:48 41:19.1 6:16 2 2 2:08:31.5 643 Adam RegarJacksonville, FL OVRALL 2 M 2 20:26.3 4 1:04 1:03:05.3 23.5 4 0:51 43:05.5 6:32 6 3 2:12:00.7 508 Aaron Austin Jacksonville, FL OVRALL 3 M 3 20:45.7 6 1:40 1:06:18.0 22.4 12 1:01 42:16.7 6:24 4 4 2:12:46.1 601 Ken MarkerFernandina Beach, FL 30-34 1 M 4 21:23.1 10 2:08 1:05:55.2 22.5 9 1:27 41:53.1 6:21 3 5 2:15:14.3 618 Matthew Miller Jacksonville Beach, FL Master 1 M 5 25:39.1 35 1:46 1:02:44.5 23.6 3 1:01 44:04.3 6:41 8 6 2:17:20.6 505 Team VLVM Vero Beach, FL Relay 1 X 0 25:34.6 34 1:41 1:01:25.9 24.1 2 1:12 47:28.6 7:12 12 7 2:18:20.6 677 Christopher Thorn Gainesville, FL 20-24 1 M 6 21:06.6 8 1:39 1:07:41.4 21.9 20 0:56 46:58.6 7:07 11 8 2:19:13.2 655 Erik Schneidr Miami, FL 25-29 1 M 7 25:29.0 33 1:53 1:09:53.5 21.2 27 0:50 41:08.2 6:14 1 9 2:19:47.0 587 Jim KefferCharlotte, NC Master 2 M 8 22:56.2 14 2:13 1:05:47.5 22.5 7 1:10 47:41.0 7:13 14 10 2:20:16.7 545 Timothy Dare Savannah, GA 30-34 2 M 9 21:18.6 9 1:33 1:04:43.1 22.9 5 1:02 51:40.7 7:50 27 11 2:21:05.1 542 Stephen Curran Ponte Vedra Beach, FL Master 3 M 10 26:27.7 43 1:48 1:05:09.4 22.7 6 1:24 46:17.1 7:01 10 12 2:22:09.5 550 Mallory Deighan Jacksonville, FL OVRALL 1 F 1 20:23.8 3 1:54 1:10:42.5 21.0 33 1:33 47:37.5 7:13 13 13 2:22:25.3 675 Daniel Thompson Jacksonville, FL 20-24 2 M 11 23:41.5 19 1:50 1:10:47.3 20.9 35 1:15 44:52.3 6:48 9 14 2:23:13.0 596 Brian Leonard Winter Park, FL 25-29 2 M 12 28:55.5 73 1:50 1:08:05.8 21.8 22 0:57 43:26.0 6:35 7 15 2:23:58.3 526 Andrew Cantwell Destin, FL 25-29 3 M 13 23:52.7 21 1:55 1:07:03.2 22.1 16 1:22 49:46.3 7:32 18 16 2:24:47.5 588 Teddy Kelsay Fernandina Beach, FL 20-24 3 M 14 23:15.2 16 2:08 1:07:23.1 22.0 17 1:08 50:53.5 7:43 23 17 2:26:55.5 627 Gary OlsonWinter Park, FL 50-54 1 M 15 26:14.7 41 2:21 1:07:25.4 22.0 18 1:12 49:43.5 7:32 17 18 2:27:49.3 595 James LeBlanc Fernandina Beach, FL 40-44 1 M 16 22:05.0 12 2:23 1:11:25.4 20.8 40 1:23 50:33.3 7:40 20 19 2:28:20.0 632 Jeffrey Parr Gainesville, FL 30-34 3 M 17 24:27.7 25 1:53 1:08:42.8 21.6 24 1:20 51:58.0 7:52 29 20 2:30:03.9 573 Edmund Haskins Jacksonville, FL 25-29 4 M 18 21:53.1 11 2:01 1:11:12.7 20.8 38 1:46 53:11.9 8:03 34 21 2:30:08.2 574 Andrew Heinrich Orlando, FL 35-39 1 M 19 23:51.1 20 2:12 1:06:39.0 22.2 15 1:04 56:22.2 8:32 44 22 2:31:15.7 661 Justin Soden Hollywood, FL 1-14 1 M 20 26:22.2 42 1:37 1:10:21.0 21.1 29 0:50 52:05.7 7:53 31 23 2:31:36.7 697 Carl Zeilman Ponte Vedra, FL 45-49 1 M 21 23:54.5 22 2:17 1:06:01.4 22.4 10 1:26 57:58.7 8:47 57 24 2:32:06.6 561 Joshua Fulmer Lyons, GA 30-34 4 M 22 28:20.9 69 2:36 1:10:04.8 21.2 28 0:50 50:16.6 7:37 19 25 2:32:11.5 637 Ed Pines Vero Beach, FL Clyde 1 M 23 24:53.5 29 2:39 1:05:55.0 22.5 8 1:12 57:32.5 8:43 54 26 2:32:23.8 671 Heather Tarpley Cornelia, GA OVRALL 2 F 2 26:56.7 49 2:05 1:10:24.3 21.1 30 1:43 51:15.8 7:46 26 27 2:32:32.0 664 Shay Soprenuk Umatilla, FL 20-24 4 M 24 25:09.8 32 1:25 1:08:01.4 21.8 21 1:17 56:40.0 8:35 46 28 2:32:53.8 636 Greg Phipps Ponte Vedra, FL Clyde 2 M 25 24:29.4 26 3:39 1:11:59.9 20.6 43 1:59 50:47.8 7:42 21 29 2:33:48.7 543 John Curwen Bluffton, SC 25-29 5 M 26 19:56.6 2 1:39 1:16:56.9 19.3 82 0:59 54:18.7 8:14 37 30 2:34:13.1 635 Jim PhilipPonte Vedra Beach, FL 40-44 2 M 27 26:53.9 48 2:27 1:06:39.0 22.2 14 1:00 57:14.1 8:40 50 31 2:36:06.0 506 TEAM WGAFAWC Tallahassee, FL Relay 2 X 0 25:02.0 31 3:15 1:17:45.2 19.1 87 0:49 49:15.0 7:28 16 32 2:36:54.3 523 Rusty Burke Yulee, FL 30-34 5 M 28 28:03.3 64 3:53 1:10:54.1 20.9 37 2:04 52:00.3 7:53 30 33 2:37:33.1 600 Elias Mahfuz Neto Jacksonville, FL 35-39 2 M 29 32:02.5 115 2:00 1:09:27.9 21.3 26 1:09 52:55.1 8:01 33 34 2:37:40.2 511 Gary Bartlett Vero Beach, FL 50-54 2 M 30 26:02.1 40 2:56 1:08:23.0 21.7 23 2:05 58:14.2 8:49 58 35 2:38:28.6 707 Nathaniel Hawthorne Augusta, GA 20-24 5 M 31 25:00.8 30 2:20 1:17:55.6 19.0 90 2:22 50:51.6 7:42 22 36 2:38:29.5 514 Geoffrey Becker Tallahassee, FL 40-44 3 M 32 24:10.0 23 2:02 1:12:01.1 20.6 45 1:11 59:05.5 8:57 66 37 2:38:36.3 575 Bill Helfferich Lake Worth, FL 60-64 1 M 33 23:40.0 18 2:37 1:17:14.6 19.2 85 1:16 53:49.3 8:09 35 38 2:38:58.9 624 George Nagy Vero Beach, FL Clyde 3 M 34 24:51.3 28 2:14 1:06:33.3 22.3 13 1:03 01:02:17.9 9:26 84 2 Drafting 39 2:39:20.2 503 Team Three Muskateers Tampa, FL Relay 3 X 0 28:18.5 68 1:49 1:25:31.2 17.3 133 0:53 42:49.2 6:29 5 40 2:40:01.5 521 Charles Brewer Brunswick, GA 45-49 2 M 35 30:44.8 90 2:12 1:11:13.0 20.8 39 1:25 54:27.5 8:15 38 41 2:40:53.2 592 Sara Jo Lawrence Wesley Chapel, FL OVRALL 3 F 3 31:46.2 114 1:58 1:10:32.5 21.0 31 1:33 55:04.2 8:21 40 42 2:41:04.1 609 Anthony Mattiello Jacksonville, FL 20-24 6 M 36 32:44.1 120 2:55 1:11:53.0 20.6 42 1:47 51:45.1 7:50 28 43 2:41:57.2 599 Jeffrey Mahany Savannah, GA 40-44 4 M 37 27:17.7 54 2:35 1:14:13.2 20.0 61 1:38 54:14.2 8:13 36 2 Drafting 44 2:42:30.0 562 Leonard Fumi Charlotte, NC 60-64 2 M 38 25:46.5 39 3:04 1:07:27.1 22.0 19 1:43 1:04:30.0 9:46 95 45 2:42:57.4 540 Charles Croom Vero Beach, FL 35-39 3 M 39 26:45.1 46 2:39 1:10:46.3 20.9 34 1:19 1:01:28.4 9:19 77 46 2:43:07.1 642 Kari RegarJacksonville, FL 30-34 1 F 4 23:03.9 15 2:23 1:13:26.0 20.2 56 1:23 1:02:52.1 9:32 88 47 2:43:18.3 625 James O'Harrah Fernandina Beach, FL Milita 1 M 40 28:37.9 70 3:14 1:18:15.7 18.9 91 2:10 51:02.3 7:44 25 48 2:43:33.1 672 Rebecca Taylor Wilmington, NC Master 1 F 5 23:17.0 17 4:04 1:15:52.4 19.5 72 1:17 59:03.1 8:57 64 49 2:43:34.7 603 Mark Marques Vero Beach, FL 35-39 4 M 41 31:31.8 105 2:33 1:13:57.5 20.0 60 1:02 54:31.7 8:16 39 50 2:43:44.4 626 David Olson Ponte Vedra, FL 40-44 5 M 42 21:05.6 7 2:53 1:19:27.0 18.7 97 2:24 57:55.4 8:47 56 51 2:43:50.8 547 Don DeBeaux Orlando, FL 45-49 3 M 43 27:00.6 50 2:48 1:11:31.5 20.7 41 1:46 1:00:45.8 9:12 75 52 2:44:03.6 560 Sandra Foskey Jacksonville, FL Master 2 F 6 30:52.7 93 1:48 1:14:15.0 20.0 62 1:32 55:36.6 8:25 42 53 2:44:04.3 631 Robert Parks Gainesville, FL 35-39 5 M 44 24:31.1 27 3:31 1:16:09.5 19.5 76 2:44 57:09.3 8:40 49 54 2:44:23.7 581 Jack Hughston Columbus, GA 30-34 6 M 45 27:49.8 62 3:29 1:15:11.0 19.7 65 2:24 55:30.7 8:25 41 55 2:44:35.8 580 Shawn Howell Blackshear, GA 35-39 6 M 46 25:41.3 37 3:11 1:13:30.2 20.2 58 2:19 59:54.8 9:05 72 56 2:44:49.6 620 Cheryl Monroe Waycross, GA Master 3 F 7 31:06.8 98 2:18 1:13:15.8 20.2 53 1:26 56:44.6 8:36 48 57 2:44:53.0 544 Tom Daly Vero Bch, FL 65-69 1 M 47 29:48.3 82 2:22 1:10:48.8 20.9 36 1:58 59:57.0 9:05 73 58 2:45:46.6 621 Moi MonroeWaycross, GA 50-54 3 M 48 26:34.3 44 2:32 1:12:01.6 20.6 44 1:41 1:02:58.6 9:32 89 59 2:46:04.4 613 Rob McGee Valdosta, GA 30-34 7 M 49 27:24.1 55 3:29 1:15:32.8 19.6 70 1:24 58:15.4 8:50 59 60 2:46:50.5 593 Chris Layfield Jacksonville, FL Clyde 4 M 50 20:35.6 5 3:12 1:13:29.0 20.2 57 2:02 1:07:32.5 10:14 112 61 2:46:58.6 536 Lisa Cox Cooper City, FL 45-49 1 F 8 30:07.6 87 3:19 1:19:12.2 18.7 95 1:43 52:37.6 7:58 32 62 2:47:19.9 555 Nathan Fabrick Jacksonville Beach, FL 25-29 6 M 51 30:49.4 91 2:38 1:13:18.4 20.2 54 1:49 58:45.9 8:54 62 63 2:47:44.3 605 Kurt Martine Greensboro, NC 25-29 7 M 52 25:40.7 36 2:18 1:13:10.3 20.3 52 2:18 1:04:18.3 9:45 94 64 2:47:52.7 602 Carlo Marques Vero Beach, FL 30-34 8 M 53 27:46.2 60 3:09 1:15:28.0 19.6 69 1:37 59:52.7 9:04 71 65 2:47:54.8 693 Bob Wolfinger Orlando, FL 40-44 6 M 54 27:11.5 52 2:30 1:17:48.6 19.0 88 1:31 58:54.8 8:55 63 66 2:48:04.4 640 Vicky Quintanilla Orlando, FL 35-39 1 F 9 31:15.3 101 2:58 1:15:28.0 19.6 68 1:56 56:27.4 8:33 45 67 2:48:13.4 690 Jennifer Williams Brandon, FL 35-39 2 F 10 29:25.2 79 2:35 1:17:06.1 19.2 84 1:27 57:40.4 8:44 55 68 2:48:22.1 669 Steve Starr Jacksonville, FL 35-39 7 M 55 25:42.5 38 1:54 1:12:51.4 20.3 50 1:05 1:06:50.1 10:08 110 69 2:48:27.7 559 Peter Fonash Sterling, VA 20-24 7 M 56 29:12.0 76 2:10 1:16:06.9 19.5 75 3:31 57:28.7 8:42 53 70 2:50:05.3 629 Duke Pao Jacksonville, FL 40-44 7 M 57 29:05.3 74 6:00 1:15:16.9 19.7 66 3:40 56:04.3 8:30 43 71 2:50:32.9 537 Larry Cox Cooper City, FL 20-24 8 M 58 27:16.5 53 2:30 1:20:52.5 18.3 105 1:22 58:32.9 8:52 61 72 2:50:40.1 687 Sara Webster Philadelphia, PA 20-24 1 F 11 28:53.9 72 2:16 1:14:42.8 19.8 64 2:08 1:02:41.1 9:30 86 73 2:50:47.1 619 Jeffrey Minton Vero Beach, FL 35-39 8 M 59 29:49.4 83 3:29 1:13:31.0 20.2 59 1:51 1:02:07.1 9:25 82 74 2:50:47.9 676 Guy Thompson Orlando, FL Clyde 5 M 60 31:34.4 107 2:47 1:12:46.2 20.4 49 1:24 1:02:16.9 9:26 83 75 2:51:24.3 691 KC Williams Brandon, FL 35-39 9 M 61 26:44.2 45 2:49 1:12:42.7 20.4 48 2:30 1:06:39.3 10:06 109 76 2:51:27.5 704 Doug Buchanan Jefferson, GA 45-49 4 M 62 37:13.1 144 4:04 1:09:16.4 21.4 25 2:34 58:20.5 8:50 60 77 2:51:38.2 566 Dave Garrett Lynn Haven, FL 50-54 4 M 63 27:31.2 56 3:01 1:06:12.1 22.4 11 2:35 1:12:19.2 10:57 133 78 2:52:02.8 578 Jerry Higginbotham Marietta, GA 35-39 10 M 64 33:42.8 126 3:29 1:15:27.8 19.6 67 2:05 57:19.8 8:41 52 79 2:53:06.3 644 Brian Remington Orlando, FL 50-54 5 M 65 35:00.6 133 3:27 1:12:59.3 20.3 51 1:54 59:46.3 9:03 70 80 2:53:15.6 565 Michael Gardner Gainesville, FL 25-29 8 M 66 27:41.3 57 3:00 1:10:33.7 21.0 32 1:56 1:10:05.6 10:37 124 81 2:53:29.6 646 Katie Rieber Port Orange, FL 30-34 2 F 12 29:26.3 80 2:21 1:16:18.6 19.4 77 1:41 01:01:43.6 9:21 80 2 Position 82 2:53:49.4 563 Kristi Garber Fernandina Beach, DE 35-39 3 F 13 29:51.6 84 2:22 1:16:19.0 19.4 78 2:09 1:03:08.4 9:34 90 83 2:54:00.3 612 Ashley McGee Valdosta, GA 30-34 3 F 14 34:24.5 131 4:12 1:25:25.0 17.4 130 1:39 48:20.3 7:19 15 84 2:54:29.6 510 Kevin Barley Orlando, FL 50-54 6 M 67 29:23.5 77 3:39 1:18:21.3 18.9 92 2:03 1:01:03.6 9:15 76 85 2:54:53.8 534 S. Lamont Cook Tallahassee, FL 45-49 5 M 68 26:50.0 47 3:38 1:20:47.3 18.3 104 1:57 1:01:41.8 9:21 79 86 2:55:26.1 527 Mark Carlson Jacksonville, FL 35-39 11 M 69 28:04.7 65 3:15 1:16:05.2 19.5 74 2:22 1:05:40.1 9:57 101 87 2:55:30.4 520 Garry Branch Satellite Beach, FL 45-49 6 M 70 29:11.0 75 2:15 1:20:53.9 18.3 106 2:41 1:00:30.4 9:10 74 88 2:56:14.0 611 Wynne McFarlin Orlando, FL 45-49 2 F 15 28:16.4 66 2:52 1:21:59.3 18.1 110 1:13 1:01:54.0 9:23 81 89 2:56:41.2 541 Clay Culp Waycross, GA 55-59 1 M 71 30:53.0 94 2:53 1:12:34.7 20.4 47 1:48 1:08:33.2 10:23 116 90 2:56:42.9 558 Matthew Fischer Jacksonville, FL 35-39 12 M 72 37:45.9 148 5:04 1:12:21.5 20.5 46 4:49 56:43.9 8:36 47 91 2:57:00.8 638 Tony Predmore Jacksonville, FL 40-44 8 M 73 31:18.1 103 3:00 1:17:40.5 19.1 86 2:15 1:02:47.8 9:31 87 92 2:57:24.7 641 Robyn Reaves Jacksonville, FL 20-24 2 F 16 30:03.4 86 2:56 1:23:15.3 17.8 116 1:55 59:15.7 8:59 67 93 2:57:25.7 666 Jamye Specht St Simons Island, GA 35-39 4 F 17 33:09.4 121 3:22 1:20:02.6 18.5 100 1:48 59:04.7 8:57 65 94 2:57:38.2 501 Team Beauty Before Age Waycross, GA Relay 4 X 0 31:17.3 102 1:27 1:24:29.8 17.5 127 0:57 59:28.2 9:01 69 95 2:57:39.7 513 Joel Bautista DeLand, FL 45-49 7 M 74 32:38.1 119 4:00 1:13:22.7 20.2 55 2:57 1:04:42.7 9:48 96 96 2:59:14.2 504 Team TRISTATE Clarendon Hills, IL Relay 5 X 0 22:49.8 13 1:47 1:27:42.3 16.9 141 1:13 1:05:43.2 9:57 102 97 2:59:36.5 703 Team Howell-Sasser Blackshear, GA Relay 6 X 0 30:00.1 85 2:02 1:23:17.3 17.8 118 2:40 1:01:37.5 9:20 78 98 2:59:41.1 583 Bruce Humphrey St. Augustine, FL 45-49 8 M 75 31:36.5 109 2:57 1:16:58.4 19.3 83 1:51 1:06:19.1 10:03 106 99 2:59:51.8 648 Stephen Rountree Statesboro, GA Clyde 6 M 76 31:39.5 110 3:14 1:18:45.5 18.8 94 2:03 1:04:10.8 9:43 93 100 3:00:01.3 585 Neal Johnson Thomasville, GA 40-44 9 M 77 24:22.0 24 3:38 1:15:48.6 19.6 71 2:05 1:14:08.3 11:14 137 101 3:00:36.2 582 Wren Humphrey St. Augustine, FL 15-19 1 F 18 29:23.4 78 3:05 1:24:23.5 17.6 125 1:11 1:02:34.2 9:29 85 102 3:01:31.9 507 Laurie Andrews Bluffton, SC 45-49 3 F 19 30:53.1 95 2:11 1:16:51.0 19.3 81 1:24 1:10:12.9 10:38 125 103 3:02:29.7 689 Amber Wellman Saint Simons Island, GA 30-34 4 F 20 38:33.7 150 3:27 1:19:16.8 18.7 96 1:46 59:27.7 9:00 68 104 3:02:55.4 681 Matt Townley Ormond Beach, FL 50-54 7 M 78 33:39.6 125 3:52 1:16:33.5 19.4 80 2:48 1:06:03.4 10:00 103 105 3:04:11.1 579 Hilary Hinds Ponte Vedra Beach, FL 40-44 1 F 21 33:59.5 129 3:06 1:14:19.5 19.9 63 2:15 1:10:32.1 10:41 127 106 3:04:46.5 650 Jonathon Sacks Jacksonville, FL 35-39 13 M 79 36:19.0 139 3:32 1:25:30.1 17.3 132 2:08 57:17.5 8:41 51 107 3:04:54.9 535 Elizabeth Costello Savannah, GA 20-24 3 F 22 32:16.3 117 2:26 1:19:48.0 18.6 99 1:21 1:09:03.9 10:28 120 108 3:05:14.9 546 Eric DarttJacksonville, FL 25-29 9 M 80 28:49.2 71 3:10 1:18:42.8 18.8 93 1:42 1:12:51.9 11:02 134 109 3:05:41.1 616 Peter McKernan II Jacksonville Beach, FL Clyde 7 M 81 32:20.3 118 3:17 1:20:55.8 18.3 107 1:46 1:07:23.1 10:13 111 110 3:05:50.9 678 Walter Todd Greenwood, SC Clyde 8 M 82 33:26.9 123 5:13 1:20:31.0 18.4 102 1:55 1:04:45.9 9:49 97 111 3:05:54.8 667 Dustin Splitstone Yulee, FL 25-29 10 M 83 33:50.0 128 1:09 1:24:29.3 17.5 126 2:17 1:04:09.8 9:43 92 112 3:06:47.3 705 Douglas Matthew Callahan, FL 50-54 8 M 84 31:35.6 108 3:43 1:20:24.0 18.4 101 1:51 1:09:14.3 10:29 121 113 3:06:52.5 528 Laura Cauley Atlantic Beach, FL Athena 1 F 23 27:57.4 63 2:42 1:25:51.7 17.3 135 2:20 1:08:02.5 10:18 114 114 3:06:59.0 571 Peter HahnOrlando, FL 40-44 10 M 85 31:02.1 97 4:14 1:23:11.8 17.8 115 2:27 1:06:05.0 10:01 104 115 3:07:37.9 695 Kristofor Young Orange Park, FL 25-29 11 M 86 30:10.9 88 4:56 1:21:25.8 18.2 108 3:30 1:07:36.9 10:15 113 116 3:08:16.9 556 David Fauth Brunswick, GA 35-39 14 M 87 37:21.7 145 3:59 1:17:51.4 19.0 89 2:33 1:06:32.9 10:05 108 117 3:10:01.3 684 Jennipher Walton Orlando, FL 35-39 5 F 24 30:49.0 92 4:17 1:22:20.2 18.0 112 4:13 1:08:22.3 10:22 115 118 3:10:04.9 630 Benjamin Paquin Sewickley, PA 30-34 9 M 88 27:45.0 59 3:07 1:16:00.6 19.5 73 1:49 1:21:23.9 12:20 150 119 3:10:34.6 653 Andrew Schare Atlantic Beach, FL 35-39 15 M 89 36:09.1 138 3:36 1:19:38.0 18.6 98 2:29 1:08:42.6 10:25 117 120 3:10:58.1 570 Emma Good Tallahassee, FL 35-39 6 F 25 29:33.8 81 2:37 1:31:20.9 16.2 150 2:02 1:05:26.1 9:55 100 121 3:11:32.1 530 Dee CoffeyDanville, KY 35-39 7 F 26 39:16.7 151 2:48 1:20:38.0 18.4 103 3:24 1:05:26.1 9:55 99 122 3:11:40.7 652 Michael Sasso Gotha, FL 40-44 11 M 90 31:12.2 100 4:47 1:22:17.4 18.0 111 3:26 1:09:58.7 10:36 123 123 3:11:45.5 680 Doug Tonn Jacksonville, FL 55-59 2 M 91 32:07.7 116 2:39 1:24:48.4 17.5 129 2:14 1:09:57.5 10:36 122 124 3:11:57.9 567 Daniel Gherghel Lawrenceville, GA 40-44 12 M 92 41:05.9 154 3:44 1:16:26.8 19.4 79 1:49 1:08:53.9 10:26 118 125 3:12:15.0 512 Lindsey Basham Atlanta, GA 25-29 1 F 27 28:18.9 67 2:44 1:23:16.3 17.8 117 1:28 1:16:29.0 11:35 143 126 3:12:55.4 645 David Remisiewicz Jacksonville, FL 40-44 13 M 93 31:40.6 111 4:30 1:41:51.7 14.6 161 3:54 51:00.4 7:44 24 127 3:15:04.5 516 Matt Berquist Ponte Vedra Beach, FL 35-39 16 M 94 30:31.9 89 3:55 1:27:30.3 16.9 140 2:35 1:10:33.5 10:41 128 128 3:15:19.1 686 James Warner Jacksonville, FL 40-44 14 M 95 33:46.5 127 3:11 1:24:32.0 17.5 128 1:38 1:12:12.1 10:56 131 129 3:15:38.6 688 Robert Webster Orange Park, FL 45-49 9 M 96 33:13.0 122 4:45 1:23:28.8 17.8 120 3:08 1:11:04.6 10:46 129 130 3:17:26.6 615 Elizabeth McKernan Tampa, FL 55-59 1 F 28 35:27.7 136 2:23 1:22:45.5 17.9 114 1:49 1:15:02.6 11:22 139 131 3:17:27.3 654 Tiffany Schibler Yulee, FL 35-39 8 F 29 36:27.3 142 1:51 1:25:25.2 17.4 131 1:30 1:12:14.3 10:57 132 132 3:17:36.7 608 John Mathis Ponte Vedra Beach, FL Clyde 9 M 97 42:18.4 156 3:38 1:21:33.0 18.2 109 1:13 1:08:54.7 10:26 119 133 3:18:07.4 517 Maria BoydJacksonville, FL 30-34 5 F 30 37:36.2 146 4:12 1:30:04.0 16.5 147 2:08 1:04:07.4 9:43 91 134 3:18:51.5 694 Bridget Yost Fernandina Beach, FL Athena 2 F 31 31:41.1 112 2:32 1:28:09.2 16.8 142 2:40 1:13:49.5 11:11 135 135 3:19:08.4 706 Brenda Karoly Hilliard, FL 55-59 2 F 32 36:04.3 137 4:15 1:24:20.6 17.6 123 3:22 1:11:07.4 10:47 130 136 3:19:24.2 509 Jan Bankieris Fayetteville, GA 50-54 1 F 33 38:13.7 149 3:39 1:29:12.8 16.6 144 2:07 1:06:13.2 10:02 105 137 3:19:53.8 657 David Segars Jacksonville, FL Clyde 10 M 98 27:42.9 58 2:59 1:25:39.6 17.3 134 2:37 1:20:56.8 12:16 149 138 3:21:16.7 586 Greg Kaputa Tampa, FL 60-64 3 M 99 45:47.2 160 4:25 1:22:42.0 17.9 113 3:30 1:04:52.7 9:50 98 139 3:21:28.5 656 Karen Schuck Jacksonville, FL 35-39 9 F 34 40:13.2 152 3:22 1:28:52.3 16.7 143 2:38 1:06:23.5 10:03 107 140 3:21:47.7 604 Svenja Marshall Jacksonville, FL 30-34 6 F 35 31:33.6 106 3:54 1:27:28.6 16.9 139 5:03 1:13:49.7 11:11 136 141 3:22:27.6 634 Anne Pellegrino Orlando, FL 45-49 4 F 36 34:22.1 130 3:41 1:24:22.0 17.6 124 4:20 1:15:42.6 11:28 142 142 3:24:52.3 692 Marisabel Wolfinger Orlando, FL 40-44 2 F 37 34:54.2 132 3:19 1:34:12.2 15.7 154 2:08 1:10:19.3 10:39 126 143 3:25:13.3 649 Stephanie Rutan St. Marys, GA 50-54 2 F 38 30:56.2 96 4:42 1:25:52.0 17.3 136 3:13 1:20:30.3 12:12 148 144 3:28:25.0 651 Lisa SassoGotha, FL 45-49 5 F 39 33:38.7 124 4:04 1:24:07.4 17.6 121 3:50 1:22:46.0 12:32 153 145 3:28:34.9 551 Vanessa Del Orbe Jacksonville, FL 35-39 10 F 40 36:21.7 140 2:48 1:29:52.0 16.5 146 4:19 1:15:14.9 11:24 140 146 3:28:50.9 673 Bethany Tennant Gainesville, FL 30-34 7 F 41 27:48.7 61 2:56 1:41:49.0 14.6 160 1:51 1:14:26.9 11:17 138 147 3:29:19.4 533 Alana Conley Jacksonville, FL Athena 3 F 42 31:08.2 99 2:25 1:23:21.0 17.8 119 1:53 1:30:32.4 13:43 155 148 3:29:49.5 525 Thomas Campbell Savannah, GA 65-69 2 M 100 31:45.0 113 5:07 1:31:27.2 16.2 151 1:56 1:19:34.5 12:03 147 149 3:29:57.1 524 Rachel Bush Jacksonville, FL 25-29 2 F 43 37:38.8 147 3:38 1:30:52.7 16.3 148 2:29 1:15:20.1 11:25 141 150 3:31:31.1 549 Wendy DeGilio Sarasota, FL 40-44 3 F 44 37:01.9 143 5:12 1:29:25.2 16.6 145 2:58 1:16:55.1 11:39 144 151 3:33:07.5 683 Kyle Waddell Vero Beach, FL Clyde 11 M 101 44:59.8 159 4:28 1:24:16.2 17.6 122 2:10 1:17:14.5 11:42 146 152 3:35:38.2 538 Dale Cox Cooper City, FL 50-54 9 M 102 31:27.9 104 2:32 1:27:04.3 17.0 138 2:09 1:32:26.2 14:00 158 153 3:35:53.2 674 Jean Thompson Englewood, FL 35-39 11 F 45 35:23.3 135 3:33 1:32:59.0 15.9 153 2:27 1:21:31.2 12:21 151 154 3:40:35.6 708 Luz Maria Parlante, WEST 45-49 6 F 46 43:06.0 157 3:30 1:34:54.6 15.6 156 1:55 1:17:10.6 11:42 145 155 3:41:40.0 557 Meredith Fischer Jacksonville, FL 35-39 12 F 47 41:53.7 155 3:47 1:31:47.9 16.1 152 1:55 1:22:18.0 12:28 152 156 3:42:18.5 663 Tammy SomaAtlanta, GA 45-49 7 F 48 36:23.2 141 4:08 1:26:35.4 17.1 137 3:16 1:31:56.5 13:56 156 157 3:53:55.4 610 Kevin McDaniel Jacksonville, FL Clyde 12 M 103 35:19.8 134 3:26 1:40:30.0 14.7 159 2:30 1:32:10.4 13:58 157 158 3:59:59.5 606 Jerry Mathe Ridgewood, NJ 60-64 4 M 104 40:42.8 153 6:08 1:31:16.0 16.2 149 5:34 1:36:19.5 14:36 160 159 4:03:49.3 568 Joanna Glisson Fernandina Beach, FL Athena 4 F 49 52:32.0 162 4:51 1:34:18.0 15.7 155 2:15 1:29:53.3 13:37 154 160 4:03:56.6 622 Terrence Murray Jacksonville, FL Clyde 13 M 105 43:24.1 158 5:32 1:35:25.2 15.5 157 3:01 1:36:34.6 14:38 161 161 4:08:09.8 531 Martha Cole Naples, FL 65-69 1 F 50 46:53.8 161 4:29 1:39:11.0 14.9 158 2:51 1:34:45.8 14:21 159 162 4:09:03.5 572 Bill Hart Jacksonville, FL 50-54 10 M 106 27:01.0 51 3:16 1:51:34.4 13.3 162 4:50 1:42:22.5 15:31 162 DRC Sports 352-637-2475 info@DRCsports.com