Male Age Group Winners(back to top)
Group Overall Sex
Place Time Place Place Bib#
Age Group 75-79
1 2:30:42.0 281 166 311 Huston Bud Schlosser Dover, PA
Age Group 70-74
1 1:36:21.6 202 137 286 Mark Parish Clearwater, FL 5.10A
Age Group 65-69
1 1:17:14.4 76 64 340 Bo Webster Odessa, FL
2 1:23:05.4 111 89 349 Harry Williams Tampa, FL
3 1:56:23.6 269 163 293 Larry Pike Ocklawaha, FL
Age Group 60-64
1 1:16:35.0 67 57 127 Gary Bonacorsi Seminole, FL
2 1:17:05.4 74 62 179 Bill Donehue Webster, FL
3 1:19:58.6 90 72 318 Chas P Smith Lakeland, FL
4 1:22:29.8 105 84 121 Tom Bell St Petersburg, FL
5 1:30:14.2 169 122 233 Greg Kaputa Tampa, FL
6 1:36:17.8 201 136 181 W. JAY Dugan Odessa, FL
7 1:52:55.3 261 157 150 Charles Cangialosi Leesburg, FL
Age Group 55-59
1 1:10:17.5 21 17 140 Robert Brockett Lecanto, FL
2 1:16:46.2 71 60 124 David Black Gainesville, FL
3 1:19:10.0 87 70 223 Walter Inman Odessa, FL
4 1:21:39.4 100 79 364 Tom Monaweck Tampa, FL
5 1:23:05.8 112 90 324 Jeff Stephens Polk City, FL
6 1:27:17.6 140 104 196 Jeff Funderburk Jacksonville, FL
Age Group 50-54
1 1:10:36.3 22 18 325 Robert Stevens Dunnellon, FL
2 1:11:11.7 26 21 104 Chris Altimari Tampa, FL
3 1:14:20.1 46 39 359 Chris Youhn Webster, FL
4 1:15:18.0 55 47 107 R David Anderson Gainesville, FL
5 1:15:20.0 56 48 362 Garry Branch Satellite Bch, FL
6 1:17:48.3 80 66 211 Robert Hatch Gainesville, FL
7 1:19:56.2 89 71 188 Rodney Fitzpatrick Alachua, FL
8 1:24:52.5 121 96 336 LARRY WARDEN INVERNESS, FL
9 1:31:15.3 173 125 202 Peter Gould Merritt Island, FL
10 1:33:28.9 185 130 276 William Newby Lutz, FL
11 1:33:40.0 187 132 200 David Glass Naples, FL
12 1:35:03.7 193 135 351 Ty Willis Auburndale, FL
13 1:39:08.6 212 143 375 Jim Weight Hernando Bch, FL
14 1:40:04.0 216 146 268 Robert Mixon Gainesville, FL
15 1:42:47.1 226 149 312 Mitchell Secino Ocala, FL
Age Group 45-49
1 1:04:35.7 4 4 237 Brian Keno Fort Lauderdale, FL
2 1:07:49.2 10 9 229 Dennis Jones WInter Garden, FL
3 1:12:30.8 30 25 102 Ken D Allen Spring HIll, FL
4 1:12:57.9 32 27 360 Scott Toomey Homosassa, FL
5 1:13:49.5 39 34 182 Dan Eckhart Winter Garden, FL
6 1:14:37.1 48 40 142 Jerry Brown Clermont, FL
7 1:15:05.3 53 45 199 Brad Glantz Lecanto, FL 7.2
8 1:15:40.0 58 50 253 Eric Marchand LAND O LAKES, FL
9 1:16:24.2 65 55 164 Jim Condon Saint Petersburg, FL
10 1:17:18.0 78 65 296 Franklin Potter TAMPA, FL
11 1:20:30.6 92 74 255 Ross Matchett Tallahassee, FL
12 1:22:59.7 110 88 260 Dr. John P. McDonough III Tampa, FL
13 1:26:22.1 135 102 366 Scott Bartlett Dover, FL
14 1:27:08.7 138 103 356 Dave Yachabach Gainesville, FL
15 1:28:10.1 153 113 250 Donald Loucks Dunedin, FL
16 1:45:35.9 236 151 141 Bill Brown Pinellas Park, FL
Age Group 40-44
1 1:06:31.6 6 6 384 Colman Ryan Lakewoodranch, FL
2 1:09:00.9 14 13 192 Frank Fraunfelter Ocala, FL
3 1:12:03.7 27 22 341 David Weismantel St. Petersburg, FL
4 1:12:48.1 31 26 333 Todd Volheim Oviedo, FL 7.2
5 1:13:09.6 33 28 185 Gregg Falk Williston, FL
6 1:13:37.7 36 31 134 Dale Bramall Citrus Springs, FL
7 1:13:42.9 37 32 282 Chris Olson Tampa, FL
8 1:13:59.0 42 37 139 Shaker Brock New Port Richey, FL
9 1:14:37.8 49 41 256 Thomas Matthews Odessa, FL
10 1:16:11.7 60 52 234 Mike Kaufman Ocala, FL
11 1:16:29.2 66 56 119 Eric Baumer Tallahassee, FL
12 1:21:22.0 99 78 247 Cleveland Laycock Inverness, FL
13 1:23:09.3 113 91 305 Joel Roberts Winter Park, FL 5.10A
14 1:27:18.5 141 105 189 Stan Fivecoat Trinity, FL
15 1:27:37.2 144 108 264 Jose Meza Williston, FL
Age Group 35-39
1 1:04:21.8 3 3 177 Andrew Diffenderff Jacksonville, FL
2 1:07:05.1 8 8 236 Ryan Kelly Tampa, FL
3 1:09:11.7 15 14 310 Ed SabolWildwood, FL
4 1:10:45.0 23 19 287 Jeffrey Parr Gainesville, FL
5 1:12:05.0 28 23 158 Nelson Chicas Ocala, FL
6 1:13:21.8 34 29 186 Andy Fasig Gainesville, FL
7 1:13:57.2 41 36 363 Haardy Schwertz Sarasota, FL
8 1:14:12.6 43 38 289 Gary Pearcy Inverness, FL
9 1:14:40.0 50 42 117 Ronde Baquie Ocala, FL
10 1:14:49.0 51 43 279 Sean Oldfield Miami, FL
11 1:15:10.4 54 46 297 Richard Purcell Williston, FL
12 1:16:44.8 70 59 379 Shawn Eckley Tampa, FL
13 1:17:08.9 75 63 369 Bruce Metzger Jr Land O Lakes, FL
14 1:20:57.3 96 76 365 Rodger Butler Brooksville, FL
15 1:22:25.3 104 83 267 Jeff Minton Vero Beach, FL 5.10A
16 1:23:16.9 114 92 218 Kevin Howell Clearwater, FL
17 1:24:39.3 120 95 230 McInturf Josh Ocala, FL
18 1:26:18.2 133 101 330 Richard Unterweger Brooksville, FL
19 1:28:26.4 155 115 148 Christian Caballero Tallahassee, FL
20 1:28:58.9 159 117 219 Tim Howes Tallahassee, FL
21 1:31:36.2 174 126 214 Quinn Henderson St. Petersburg, FL
22 1:33:06.3 181 129 354 Keith Wood Orlando, FL
23 1:34:57.0 192 134 307 Miguel Rodriguez Gainesville, FL
24 1:36:49.8 205 139 170 Cregg Dalton Lake Panasoffkee, FL
25 1:38:19.0 209 141 357 William Yates Tallahassee, FL
26 1:40:39.9 218 148 118 Marc Bastarache New Port Richey, FL
27 1:56:17.1 268 162 197 Gregory Geiger Newberry, FL
28 1:58:20.7 271 164 166 Joseph Cox Lutz, FL
Age Group 30-34
1 1:06:38.5 7 7 368 Chris Heath Apopka, FL
2 1:10:57.7 24 20 123 Patrick Billingsley Gainesville, FL
3 1:13:56.3 40 35 154 James Cass Tampa, FL
4 1:15:56.5 59 51 169 Inty Cubillo Spring Hill, FL
5 1:16:57.6 73 61 367 Keith Fields Ocala, FL
6 1:18:20.1 82 67 105 Trevor Ambron Moody AFB, GA
7 1:18:29.0 83 68 249 Chris Lorich Spring Hill, FL
8 1:29:17.3 163 121 280 Matthew Oleson Riverview, FL
9 1:32:23.4 176 127 153 Sam Carranza Tampa, FL
Age Group 25-29
1 1:05:38.3 5 5 146 Russell Burney Middleburg, FL
2 1:08:26.5 12 11 252 Mike Malatesta Casselberry, FL
3 1:08:50.9 13 12 151 Eric Cannon Jacksonville, FL
4 1:12:19.8 29 24 342 Jacob Weldon Barnesville, GA
5 1:13:30.0 35 30 238 Mark Keremedjiev Gainesville, FL
6 1:13:47.9 38 33 155 Jason Casuga Tampa, FL
7 1:16:43.9 69 58 370 Daniel Firth Fort Landerdale, FL
8 1:20:44.7 95 75 285 Landon Pack Barnesville, GA
9 1:23:54.5 118 94 383 Josh Mele Gainesville, FL
10 1:26:08.8 132 100 329 Justin Tuggle New Port Richey, FL
Age Group 20-24
1 1:08:15.9 11 10 355 Michael Wyatt Wimauma, FL
2 1:16:21.3 64 54 183 Connor England Ocala, FL
3 1:21:06.1 98 77 227 Joshua Johnson INVERNESS, FL
Age Group 15-19
1 1:10:03.6 18 15 113 Jose Baez Tampa, FL
2 1:14:59.0 52 44 205 Cameron Guy Gainesville, FL
3 1:15:30.7 57 49 175 Nathan DeKrey Winter Springs, FL
4 1:18:56.5 86 69 201 Shane Gould Merritt Island, FL
5 1:21:42.0 101 80 271 Jacob Mould Winter Springs, FL
6 1:22:55.2 109 87 344 Connor Weyandt Vero Beach, FL
7 1:27:40.6 145 109 257 Patrick McArdle Hudson, FL
8 1:28:08.1 152 112 376 Jacob Wright Hernando Bch South, FL
9 1:28:28.3 156 116 292 Rhys Phillips Geneva, FL
10 1:39:27.3 213 144 144 RJ BurkeOcala, FL
11 1:47:17.6 244 154 235 Kyle Keith Ocala, FL
Age Group 1-14
1 1:20:04.0 91 73 176 Kyle Deschenes Largo, FL
2 1:25:50.6 129 99 298 Zack Quilty St. Petersburg, FL
3 1:29:01.3 160 118 294 Austin Pollard Merritt Island, FL
4 1:30:48.1 171 123 242 Kael Knowlson Odessa, FL
5 1:37:31.9 207 140 288 Zack Parsons SPRING HILL, FL
Female Age Group Winners(back to top)
Group Overall Sex
Place Time Place Place Bib#
Age Group 70-74
1 1:45:26.1 234 72 208 Bettina Hambrick Muskogee, OK
Age Group 60-64
1 1:27:47.1 148 30 120 Lindsay Bell St Petersburg, FL
2 1:43:37.5 229 67 103 Karen Allman Gainesville, FL
3 1:58:40.1 272 93 232 Patricia Kantor Hudson, FL
Age Group 55-59
1 1:36:09.6 199 53 321 Diane MH Spicer Tampa, FL
2 1:37:29.7 206 56 251 Gail Lynch Beverly Hills, FL
3 1:38:19.6 210 58 195 Marcia Funderburk Jacksonville, FL
4 1:56:34.6 270 92 273 Candy Mulhern Spring Hill, FL
5 2:07:17.6 275 95 147 Ann Busseni Gainesville, FL
Age Group 50-54
1 1:29:31.5 164 34 348 Cindy Williams Hudson, FL
2 1:34:24.0 190 47 109 Christine Arbasak St Petersburg, FL
3 1:35:36.6 197 51 358 Sharon Zimmer Riverview, FL
4 1:48:54.0 251 82 274 Teresa Murphy Summerfield, FL
5 1:51:50.9 259 89 171 Sandy D'Amico Brandon, FL
Age Group 45-49
1 1:14:19.1 45 5 184 Denise Fairbanks Tampa, FL
2 1:16:39.4 68 7 112 Karyn Austin Gainesville, FL
3 1:20:41.1 94 14 149 Jinx Campbell Ocean Springs, FL
4 1:26:20.3 134 25 122 Mary-Ann Benton Deltona, FL
5 1:27:59.7 150 31 385 Martha Carrasco Ocala, FL
6 1:33:19.9 183 44 295 Terri Potter TAMPA, FL
7 1:33:23.8 184 45 207 Lisa Hager Ocala, FL 5.10G
8 1:35:13.1 194 48 163 Bonnie Condon Saint Petersburg, FL
9 1:41:51.9 223 63 145 Kelly Burkholder Inverness, FL
10 1:43:49.8 230 68 204 Denise Griffin Sebastian, FL
11 1:48:05.4 248 79 352 Donna Wimmer Ocala, FL
12 2:08:32.1 276 96 239 Wyn Kirby Ocala, FL
13 2:11:22.1 280 100 373 Terri Jehs New Port Richey, FL
Age Group 40-44
1 1:21:06.0 97 15 332 Katherine Van Allen Palm Harbor, FL
2 1:22:33.0 106 16 281 Paula Olson Tampa, FL
3 1:23:25.9 115 17 272 Lorri Moyer KISSIMMEE, FL
4 1:25:07.6 124 20 174 Joli DayAlachua, FL
5 1:25:53.6 130 23 381 Angela Snyder Clearwater Bch, FL
6 1:35:20.9 195 49 172 Holly Darr Florida, FL
7 1:35:25.7 196 50 106 Heather Anderson Gainesc, FL
8 1:42:28.6 225 65 331 Karen Upton Orlando, FL
9 1:51:59.8 260 90 245 Denise Langdon Inverness, FL
10 1:54:45.6 263 91 138 Melanie Brock New Port Richey, FL
Age Group 35-39
1 1:10:09.1 19 2 371 Celia Dubey TS, FL
2 1:19:18.7 88 13 135 Stacy Breton Floral City, FL 7.2
3 1:25:45.1 128 22 180 Kristi Drablos Lutz, FL
4 1:29:33.8 165 35 226 Caroline Jenkins Inverness, FL
5 1:32:37.4 178 41 203 Shannon Goulish Lakeland, FL
6 1:33:00.9 180 42 378 Jennifer McCall Clermont, FL
7 1:33:41.7 188 46 339 Stephanie Weber Winter Park, FL
8 1:36:16.9 200 54 322 Melissa Steed Ocala, FL
9 1:42:04.6 224 64 300 Tricia Redrick Ocala, FL
10 1:43:21.9 228 66 115 Kim BainGainesville, FL
Age Group 30-34
1 1:16:14.4 62 6 246 Sara Jo Lawrence Wesley Chapel, FL
2 1:17:15.1 77 9 380 Tara Schwitzer Maitland, FL
3 1:18:42.5 84 12 165 Suzanne Cox Lutz, FL
4 1:25:10.7 126 21 116 Nicole Baquie Ocala, FL
5 1:26:32.2 136 26 326 Lindsay Tevebaugh Oviedo, FL
6 1:27:04.9 137 27 258 Jennifer McConnell Seminole, FL
7 1:38:11.3 208 57 353 Catherine Wolden Wesley Chapel, FL
8 1:45:31.6 235 73 334 Khuyen Vu Gainesville, FL
9 1:46:23.4 240 76 167 Jennie Cruce Gainesville, FL
Age Group 25-29
1 1:17:23.1 79 10 309 Rochelle Rubeis Gainesville, FL
2 1:17:55.3 81 11 216 Adrienne Holland Inverness, FL
3 1:27:46.6 147 29 222 Amanda Hunt Dunedin, FL
4 1:30:47.1 170 38 187 Elizabeth Feally Gainesville, FL
5 1:36:07.6 198 52 194 Lauren Funderburk Jacksonville, FL
6 1:36:29.0 203 55 240 Amanda Kling Odessa, FL
7 1:40:41.1 219 60 254 Jillian Martin Apopka, FL
8 1:46:20.1 239 75 220 Ann Hudgins Tallahassee, FL
9 1:50:12.1 255 85 152 Caroline Caram Gainesville, FL
10 1:51:07.9 258 88 243 Elizabeth Knudson Port Richey, FL
Age Group 20-24
1 1:16:49.7 72 8 372 Courtney White Dunnellon, FL
2 1:27:12.9 139 28 317 Abigail Smith Montgomery, AL
Age Group 15-19
1 1:25:02.9 122 19 291 Anya Phillips Geneva, FL
2 1:41:22.3 221 62 210 Melissa Hatch Gainesville, FL
Age Group 1-14
1 1:11:06.0 25 3 162 Caroline Condon Saint Petersburg, FL
2 1:24:29.1 119 18 231 Summer Kanstoroom Saint Peterburg, FL
Group Athena(back to top)
Group Overall Sex
Place Time Place Place Bib#
1 1:28:48.2 158 33 320 Carolyn Snyder Menke Jacksonville, FL
2 1:29:35.2 166 36 209 Kristie Harris Spring Hill, FL
3 1:31:45.5 175 39 212 Hikari Hayes Summerfield, FL
4 1:33:15.5 182 43 111 Sandy Aucoin Lutz, FL
5 1:46:32.9 242 77 190 Rebecca Fratello Ocala, FL
6 1:47:54.9 247 78 225 Michelle Jarrell Dunedin, FL
7 1:48:27.3 249 80 382 Jennifer Blalock Alahua, FL
8 1:48:41.4 250 81 319 Bonnie Smith Palm Harbor, FL
9 2:08:59.5 277 97 241 Kelley Knight Heins Pflugerville, TX
10 2:10:19.7 279 99 270 Aleida Morse Lutz, FL
Group Clyde (back to top)
Group Overall Sex
Place Time Place Place Bib#
1 1:10:10.1 20 16 248 Jon Leino Zephyrhills, FL
2 1:22:05.9 102 81 308 Rudy Rowe Tallahassee, FL
3 1:22:21.6 103 82 361 Alexander Nickodem Atlantic Bch, FL
4 1:22:35.7 107 85 114 Josel Baez TAMPA, FL
5 1:25:10.4 125 97 350 Christopher Williams Tampa, FL
6 1:25:12.1 127 98 323 Al Steele Tampa, FL
7 1:27:25.4 142 106 387 Mike Cromer Tampa, FL
8 1:27:37.1 143 107 335 Michael Wagner Ocala, FL 7.2
9 1:27:46.4 146 110 198 Alan Gindoff Alachua, FL
10 1:30:48.8 172 124 228 Chris Jolley Melrose, FL
11 1:32:42.5 179 128 191 Jay Fratello Ocala, FL
12 1:33:39.6 186 131 244 Mike Kovach, Jr Inverness, FL
13 1:38:37.1 211 142 301 Steven Redrick Ocala, FL
14 1:39:52.2 215 145 377 Charlie Dean Tampa, FL 5.10A
15 1:49:34.9 254 156 347 Sean Willett Tallahassee, FL
Group Female FatTire (back to top)
Group Overall Sex
Place Time Place Place Bib#
1 1:45:55.5 237 74 290 Susan Pelz Brandon, FL
2 1:49:12.6 253 84 126 Melissa Boctor Orlando, FL
Group Male FatTire (back to top)
1 1:36:47.1 204 138 262 Rob McKisick Middleburg, FL
2 1:46:02.8 238 152 213 Michael Hegarty Tampa, FL
3 1:47:46.9 246 155 313 Henry Seibel Citrus Springs, FL
4 1:55:05.9 265 159 283 Levi O'Neill Alachua, FL
Group Female Novice(back to top)
Group Overall Sex
Place Time Place Place Bib#
1 1:26:06.4 131 24 265 Shannon Millinor Gainesville, FL
2 1:28:28.6 157 32 173 Kara Dawson Gainesville, FL
3 1:29:40.5 167 37 337 Shelby Watson Tallahassee, FL
4 1:32:34.3 177 40 261 Kendra McKee Gainesville, FL
5 1:39:51.3 214 59 129 Abby Bonham Lutz, FL
6 1:40:50.3 220 61 266 Nancy Minor Ocala, FL
7 1:44:10.2 231 69 131 Kristin Bonham Lutz, FL
8 1:44:27.9 232 70 259 Nikki McConnell Lakeland, FL
9 1:45:05.5 233 71 128 Taylor Bonham Tampa, FL
10 1:49:02.1 252 83 284 Greta Owens Ocala, FL
11 1:50:51.1 256 86 221 Ariel Huey Wesley Chapel, FL
12 1:50:52.6 257 87 133 Arielle Bradley Lutz, FL
13 2:04:06.7 273 94 217 Mackenzie Hooker Lutz, FL
14 2:09:39.3 278 98 386 Isamar Mantanez Lucz, FL
Group Male Novice (back to top)
Group Overall Sex
Place Time Place Place Bib#
1 1:16:11.8 61 53 110 David Armstrong Alachua, FL
2 1:22:45.7 108 86 346 Chad Wilkins Apopka, FL
3 1:23:27.7 116 93 328 Robert Tough Tampa, FL
4 1:28:01.1 151 111 338 Kirk Watson Tallahassee, FL
5 1:28:20.5 154 114 206 Chris Guy Gainesville, FL
6 1:29:01.8 161 119 132 Casey Bonham Lutz, FL
7 1:29:13.7 162 120 345 Samuel Wilburn Inverness, FL
8 1:34:24.6 191 133 278 Terry O'Grady Riverview, FL
9 1:40:38.2 217 147 314 Frank Severino Newberry, FL
10 1:42:54.9 227 150 215 Andrew Hendricks Lutz, FL 7.2
11 1:46:23.7 241 153 263 Aaron Medina Lutz, FL
12 1:54:51.2 264 158 159 Cody Coates Lutz, FL
13 1:55:21.5 266 160 160 Austin Coates Lutz, FL
14 1:56:02.1 267 161 161 Robert Coates Lutz, FL
15 2:04:08.0 274 165 316 Bryan Singleton Lutz, FL
Group Relay (back to top)
Group Overall Sex
Place Time Place Place Bib#
1 1:07:45.4 9 0 495 Team Slow Gin Fizzle Gainesville, FL
2 1:09:33.5 16 0 374 Dos Cabrones Ocala, FL
3 1:14:35.5 47 0 492 Team R&E Ocala, FL
4 1:16:17.2 63 0 486 Team Trius Land O Lakes, DC
5 1:18:48.0 85 0 493 Team Q-Balls St. Petersburg, FL
6 1:20:36.2 93 0 488 Team Tri-Generations Inverness, FL 5.10A
7 1:23:39.1 117 0 490 Team Calvary Trio Beverly Hills, FL
8 1:25:04.6 123 0 491 Team Second Wind Gainesville, FL
9 1:27:52.3 149 0 497 Team Pregnant Booze Town Hernando, FL
10 1:29:44.0 168 0 496 Team Rassile- Dazzle Tri Mamas Gainesville, FL
11 1:34:08.1 189 0 499 Team Athletes Only Gainesville, FL
12 1:41:48.3 222 0 494 Team Molasses New Port Richey, FL
13 1:46:54.5 243 0 487 Team Tri-HIM Trio Ocala, FL
14 1:47:27.4 245 0 489 Team Trauma Unit Birmingham, AL
15 1:53:12.1 262 0 498 Team Girls Just Wanna Have Fun Gainesville, FL