Thomasville YMCA Youth Triathlon

Age Group Results

August 17, 2013


Results By DRC Sports www.drcsports.com

Men: 0- 6 7- 7 8- 8 9- 9 10-10 11-11 12-12 13-13 14-14 15-15 16-99
Women: 0- 6 7- 7 8- 8 9- 9 10-10 11-11 12-12 13-13 14-14 15-15 16-99

Age Group

Girls Age 7

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Time
1 16 Sara Kate Still 102 7 2 2:17.6 1 8:01.2 2 4:30.1 14:48.9 14:48.9
2 17 Kathren Von Hellens 101 7 3 2:22.2 2 8:12.2 1 4:23.6 14:58.0 14:58.0
3 24 McKenna Ponder 143 7 1 2:04.7 3 8:43.3 4 5:17.5 16:05.5 16:05.5
4 44 Eliza Herrin 104 7 4 2:48.7 4 11:30.8 3 5:00.1 19:19.6 19:19.6
5 53 Hannah Faith Hawkins 103 7 5 2:59.0 5 13:06.9 5 6:06.6 22:12.5 22:12.5
 
Top

Girls Age 8

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Time
1 11 Myla Still 110 8 3 1:56.5 2 8:13.7 1 4:02.2 14:12.4 14:12.4
2 12 Anne Martin Lutes 109 8 2 1:54.4 1 7:43.7 3 4:34.8 14:12.9 14:12.9
3 26 Laci Owens 141 8 1 1:47.2 3 9:14.8 5 5:07.7 16:09.7 16:09.7
4 29 Isabel Lewis 112 8 5 2:06.9 5 9:56.8 2 4:26.3 16:30.0 16:30.0
5 37 Anna Ryan 111 8 4 2:00.0 6 10:14.7 4 5:07.5 17:22.2 17:22.2
6 39 Olivia Suite 138 8 6 2:22.7 4 9:53.7 6 5:21.1 17:37.5 17:37.5
 
Top

Girls Age 9

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Time
1 6 Mackenzie Rogers 127 9 7 2:09.6 2 7:10.9 1 3:27.5 12:48.0 12:48.0
2 7 Grace Reichelderfer 125 9 3 1:47.1 1 6:56.6 2 4:15.5 12:59.2 12:59.2
3 13 Meg Howell 124 9 1 1:31.0 3 8:17.2 3 4:30.5 14:18.7 14:18.7
4 18 Natalie Herrin 129 9 5 2:02.3 4 8:23.8 4 4:38.1 15:04.2 15:04.2
5 27 Abbey Bennett 130 9 4 2:01.7 5 9:03.0 5 5:08.4 16:13.1 16:13.1
6 28 Caroline Chapura 126 9 2 1:46.6 6 9:11.9 6 5:24.5 16:23.0 16:23.0
7 41 Ellie Griffin 128 9 6 2:05.0 7 10:38.6 7 5:56.7 18:40.3 18:40.3
 
Top

Girls Age 10

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Time
1 50 Lauren Cook 229 10 3 2:33.4 1 11:14.5 1 7:06.2 20:54.1 20:54.1
2 60 Elise Ferguson 204 10 1 2:27.6 2 12:49.6 4 8:57.3 24:14.5 24:14.5
3 61 Amanda Renaud 201 10 2 2:28.6 3 13:31.0 3 8:39.3 24:38.9 24:38.9
4 63 Kelly Davis 203 10 5 3:02.2 4 13:46.8 2 8:03.8 24:52.8 24:52.8
5 69 Julia Horne 202 10 4 2:59.2 5 14:41.0 5 9:36.2 27:16.4 27:16.4
 
Top

Girls Age 11

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Time
1 45 Sabrina Greer 214 11 1 2:09.5 1 10:05.2 1 7:45.2 19:59.9 19:59.9
2 58 Emma Szwarc 211 11 4 2:51.9 3 12:51.8 3 8:15.3 23:59.0 23:59.0
3 59 Trinity Sanders 226 11 3 2:45.0 5 13:26.2 2 7:51.2 24:02.4 24:02.4
4 62 Lauren Ryan 215 11 5 2:55.2 2 12:18.3 5 9:37.5 24:51.0 24:51.0
5 64 Sara Strickland 213 11 2 2:23.2 6 14:11.4 4 8:23.6 24:58.2 24:58.2
6 73 Morgan Siddell 217 11 6 3:44.3 4 12:54.2 7 12:32.3 29:10.8 29:10.8
7 74 Loralei Little 212 11 7 4:09.9 7 14:52.3 6 10:31.7 29:33.9 29:33.9
 
Top

Girls Age 12

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Time
1 47 Hope Williams 225 12 1 2:25.7 1 9:58.9 1 7:39.8 20:04.4 20:04.4
2 56 Olivia Sawyer 220 12 3 2:33.5 3 13:20.3 2 7:53.2 23:47.0 23:47.0
3 66 Emily Chapura 219 12 2 2:27.7 2 13:02.2 3 11:24.3 26:54.2 26:54.2
 
Top

Girls Age 13

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Time
1 79 Meredith Renaud 301 13 1 3:18.7 1 19:22.8 1 10:25.4 33:06.9 33:06.9
 
Top

Boys Age 7

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Time
1 14 Gehrig Rogers 105 7 5 2:27.0 1 8:01.5 1 3:52.6 14:21.1 14:21.1
2 25 Thomas Herrin 106 7 4 2:13.3 2 8:57.5 3 4:58.5 16:09.3 16:09.3
3 30 Andrew Srickland 140 7 1 2:05.3 3 9:11.7 6 5:23.3 16:40.3 16:40.3
4 31 Noah Hall 108 7 2 2:10.4 4 9:28.3 4 5:03.8 16:42.5 16:42.5
5 32 Trip Gregory 137 7 3 2:13.2 5 9:42.1 2 4:53.5 16:48.8 16:48.8
6 40 Jesse Stewart 107 7 6 2:31.9 6 10:32.6 5 5:11.7 18:16.2 18:16.2
 
Top

Boys Age 8

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Time
1 4 William Templeton 114 8 2 1:51.2 1 6:23.9 5 4:28.0 12:43.1 12:43.1
2 5 Hanson Higdon 115 8 1 1:28.3 2 7:23.6 1 3:53.8 12:45.7 12:45.7
3 10 Colin Szwarc 122 8 3 2:02.4 3 7:40.5 4 4:13.9 13:56.8 13:56.8
4 20 Kristopher Wilhelm 116 8 6 2:21.8 5 8:45.6 3 4:04.9 15:12.3 15:12.3
5 21 Daniel Jacobs 123 8 4 2:02.6 4 8:24.7 7 4:52.2 15:19.5 15:19.5
6 23 Corban Cone 118 8 7 2:41.0 7 9:15.3 2 3:58.5 15:54.8 15:54.8
7 33 Easton Little 113 8 9 2:47.1 6 8:56.3 10 5:06.4 16:49.8 16:49.8
8 35 Blease Conklin 119 8 5 2:15.1 10 9:47.6 6 4:50.1 16:52.8 16:52.8
9 36 Andrew Bennett 117 8 11 2:54.5 8 9:17.0 8 5:05.0 17:16.5 17:16.5
10 38 Jon-Henry Ellis 120 8 8 2:44.5 9 9:46.0 9 5:05.8 17:36.3 17:36.3
11 42 Campbell Smith 121 8 10 2:51.4 11 10:36.9 11 5:24.0 18:52.3 18:52.3
 
Top

Boys Age 9

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Time
1 1 Cage Owens 131 9 1 1:30.6 1 5:44.4 5 4:14.9 11:29.9 11:29.9
2 2 Matthew Lewis 132 9 3 1:41.9 3 6:56.3 1 3:47.7 12:25.9 12:25.9
3 3 Jakob Von Hellens 135 9 5 1:55.4 2 6:49.4 2 3:57.8 12:42.6 12:42.6
4 8 Austin Chastain 133 9 4 1:50.6 4 7:10.2 4 4:12.2 13:13.0 13:13.0
5 9 Case Gregory 136 9 2 1:31.8 7 8:15.3 3 4:04.6 13:51.7 13:51.7
6 15 Drew Parker 144 9 6 2:03.1 5 7:46.4 9 4:56.2 14:45.7 14:45.7
7 19 Fisher Clements 134 9 7 2:13.4 6 8:10.6 7 4:42.7 15:06.7 15:06.7
8 22 Adam Lane 139 9 8 2:19.8 8 8:44.4 6 4:20.1 15:24.3 15:24.3
9 34 Franklin Beverly Jr. 142 9 9 2:21.6 9 9:37.8 8 4:52.4 16:51.8 16:51.8
 
Top

Boys Age 10

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Time
1 46 Cole Sullivan 210 10 3 2:56.6 1 10:02.5 1 7:04.1 20:03.2 20:03.2
2 49 Stuart Higdon 205 10 1 2:06.6 2 11:03.4 3 7:19.5 20:29.5 20:29.5
3 52 Nolan Lewis 208 10 5 3:12.3 3 11:25.9 2 7:12.6 21:50.8 21:50.8
4 57 Carter Davis 206 10 4 3:03.9 4 13:08.4 4 7:43.8 23:56.1 23:56.1
5 67 Collin Dillard 207 10 2 2:32.4 5 14:17.0 5 10:09.5 26:58.9 26:58.9
 
Top

Boys Age 11

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Time
1 43 Nathan Higdon 218 11 1 2:11.9 1 10:08.3 1 6:36.7 18:56.9 18:56.9
 
Top

Boys Age 12

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Time
1 48 Niklas Von Hellens 223 12 3 3:03.5 1 10:32.4 1 6:34.5 20:10.4 20:10.4
2 51 Christian Stewart 221 12 1 2:37.9 3 10:45.8 2 7:40.3 21:04.0 21:04.0
3 54 Ben Wilhelm 222 12 4 3:07.7 2 10:38.8 4 8:49.4 22:35.9 22:35.9
4 55 Samuel White 224 12 2 2:48.7 4 11:52.1 3 8:40.0 23:20.8 23:20.8
 
Top

Boys Age 13

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Time
1 70 Daniel Demott 304 13 3 4:34.2 1 16:13.6 2 6:34.2 27:22.0 27:22.0
2 72 Ryan Delaney 303 13 2 4:21.4 2 17:08.6 1 6:04.8 27:34.8 27:34.8
3 76 Braxton Beckham 302 13 1 3:52.1 4 18:24.9 4 8:10.9 30:27.9 30:27.9
4 77 Levi Knop 311 13 4 5:24.1 3 17:43.5 5 8:17.6 31:25.2 31:25.2
5 80 Sebastian James 305 13 5 5:25.9 5 18:53.7 6 9:07.7 33:27.3 33:27.3
6 82 Gabriel Lewis 306 13 6 5:30.7 6 22:35.4 3 7:36.2 35:42.3 35:42.3
7 85 Bailey Suite 312 13 7 6:27.0 7 25:22.6 7 10:24.4 42:14.0 42:14.0
 
Top

Boys Age 14

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Time
1 68 Jason Stockstill 307 14 1 3:26.1 2 16:31.9 2 7:06.0 27:04.0 27:04.0
2 71 Reid May 310 14 2 4:01.8 1 16:31.4 1 6:49.3 27:22.5 27:22.5
3 84 Ethan Lane 313 14 3 5:59.8 3 24:05.2 3 10:53.7 40:58.7 40:58.7
 
Top

Boys Age 15

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Time
1 65 Conley Wilhelm 308 15 1 4:40.5 1 15:18.8 1 6:01.2 26:00.5 26:00.5
2 81 Sullivan Anderson 309 15 2 6:09.5 2 18:56.0 2 8:23.3 33:28.8 33:28.8
 
Top

Boys 16 and over

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Time
1 75 Michael Harper 402 21 2 5:24.4 1 17:31.6 1 6:38.9 29:34.9 29:34.9
2 78 Russ Beckham 404 43 1 4:27.6 3 19:06.0 2 8:26.8 32:00.4 32:00.4
3 83 Shan Miller 405 43 3 6:04.9 2 19:02.1 3 10:42.6 35:49.6 35:49.6
4 86 Ben Smith 403 40 4 6:58.3 4 24:47.7 4 10:49.8 42:35.8 42:35.8