Stumpknockers Elvis Blue Suede Shoes Run

Age Group Results

April 27, 2013


Results By DRC Sports www.drcsports.com


Men: 0- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-84 85-99
Women: 0- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-84 85-99

5K

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jennifer Petrella Lecanto FL 89 39 9 21:39.0 21:39.0
Top

Female Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mary Gandee Inverness FL 41 46 21 23:42.5 23:42.5
Top

Female 9 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 LAUREN WOOD Inverness FL 160 9 14 22:49.8 22:49.8
2 Riley Messer Hernando FL 77 9 37 25:12.9 25:12.9
3 Destiny Hammerle Beverly Hills FL 47 8 113 35:02.1 35:02.1
Top

Female 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Alexis Lugo Ocala FL 68 14 19 23:32.4 23:32.4
2 Savannah Maloney Inverness FL 72 13 34 24:45.2 24:45.2
3 Kylie Rice Lecanto FL 99 13 39 25:35.1 25:35.1
4 Revecca Ferretti Inverness FL 38 10 46 26:37.2 26:37.2
5 Caitlyn Dye Lecanto FL 630 12 52 27:05.2 27:05.2
6 Amy Ashley Lake Panasoffkee FL 3 14 73 29:26.6 29:26.6
7 Eva Rucinski Beverly Hills FL 109 10 75 29:44.1 29:44.1
8 Ava Rice Lecanto FL 98 10 88 31:42.3 31:42.3
9 Megan Ryan Beverly Hills FL 110 10 93 32:12.4 32:12.4
10 Lailah Slaght Inverness FL 153 12 111 35:00.5 35:00.5
11 Cierra Strous Inverness FL 154 11 112 35:00.8 35:00.8
12 Leti Sevilla Beverly Hills FL 118 10 144 42:04.8 42:04.8
13 Haileigh Carroll-Prater Beverly Hills FL 16 11 145 42:07.8 42:07.8
14 Veronica Hyatt Inverness FL 161 11 147 43:35.8 43:35.8
15 Katie Sadorf Hernando FL 112 13 161 56:36.5 56:36.5
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Amanda Lugp Ocala FL 69 17 76 29:45.6 29:45.6
2 McKenna Britton Citrus Springs FL 13 17 98 32:56.3 32:56.3
3 Jessy Ballard Inverness FL 4 17 119 36:45.6 36:45.6
4 Taylor Cernich Inverness FL 18 17 123 37:20.5 37:20.5
5 Sarah Pappas Inverness FL 86 18 124 37:20.5 37:20.5
6 Kirsten Dearing Inverness FL 29 16 128 37:40.9 37:40.9
7 Autumn Barber Hernando FL 5 15 164 58:02.8 58:02.8
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Heather Cogar 156 22 32 24:33.2 24:33.2
2 Joni Conigliaro Inverness FL 23 24 41 26:01.1 26:01.1
3 Ashley Hryc Lecanto FL 155 24 92 32:07.5 32:07.5
4 Jessica Jones Gainesville FL 53 24 150 43:48.6 43:48.6
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ashton Ferguson Inverness FL 37 26 17 23:20.5 23:20.5
2 Melissa Miller Inverness FL 79 26 35 25:01.4 25:01.4
3 Deanna Feenstra Citrus Springs FL 35 27 47 26:44.7 26:44.7
4 Annemarie Saxer Homosassa FL 138 27 58 27:35.9 27:35.9
5 Adrian Rowda Jacksonville, FL 103 26 117 36:05.8 36:05.8
6 Brianne Hannie Inverness FL 167 29 122 37:19.3 37:19.3
7 Tiffany Hofmann Gainesville FL 51 25 148 43:46.8 43:46.8
8 Tifani Long Beverly Hills FL 67 29 149 43:47.7 43:47.7
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Meghan Pitzer Dunnellon FL 91 32 15 22:50.2 22:50.2
2 Jessica Slaght Inverness FL 122 33 27 24:08.4 24:08.4
3 Desiree Sant Inverness FL 114 33 45 26:28.9 26:28.9
4 Kimberly Godding Lecanto FL 140 31 66 28:13.5 28:13.5
5 Mary Lanzl Dunnellon FL 62 30 108 34:24.9 34:24.9
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Melissa Carr Dunnellon FL 15 37 26 24:08.4 24:08.4
2 Yvonne Marchione Montverde FL 73 39 59 27:37.1 27:37.1
3 Stephanie Wood Wesley Chapel FL 134 35 68 28:46.8 28:46.8
4 Joy Barker Crystal River FL 7 39 99 32:58.7 32:58.7
5 Holly Peterson Hernando FL 168 36 109 34:43.8 34:43.8
6 Misty Clendenney Inverness FL 158 35 110 34:57.7 34:57.7
7 Lucy Lambright Inverness FL 61 36 129 37:44.4 37:44.4
8 Wendy Silva Homosassa FL 119 36 134 38:52.9 38:52.9
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Nancy Lay Hernando FL 63 42 22 23:44.3 23:44.3
2 Linda Rodgers Inverness FL 102 40 44 26:17.5 26:17.5
3 Tara McCarthy Inverness FL 157 41 71 29:19.1 29:19.1
4 Larissa Maloney Inverness FL 71 41 85 31:06.5 31:06.5
5 Tara Dixon Inverness FL 171 40 106 34:22.2 34:22.2
6 Janet Marks Inverness FL 169 44 139 39:43.9 39:43.9
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Laura Spain Hernando FL 124 45 24 23:46.7 23:46.7
2 Laura Wingate Crystal River FL 133 48 29 24:20.9 24:20.9
3 Sally Long Inverness FL 66 49 53 27:09.4 27:09.4
4 Sheryl Pleacher Citrus Springs FL 92 47 83 30:57.5 30:57.5
5 Michelle Bingham Inverness FL 10 45 95 32:25.6 32:25.6
6 Charlotte Rodgers Citrus Springs FL 101 45 105 34:09.2 34:09.2
7 Denise Denick Beverly Hills FL 173 48 140 39:44.5 39:44.5
8 Karen Pieters Crystal River FL 90 48 153 47:10.3 47:10.3
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Marlene Tobin Inverness FL 159 52 31 24:28.8 24:28.8
2 Rock Springs Inverness FL 162 54 48 26:49.7 26:49.7
3 Kathy Davis Hernando FL 28 51 57 27:33.4 27:33.4
4 Lori Hon Inverness FL 149 54 64 28:05.3 28:05.3
5 Johanna Wheeler Homosassa FL 130 52 69 28:49.2 28:49.2
6 Lisa McDonald Lecanto FL 74 50 70 29:14.4 29:14.4
7 Elaine Ellingsworth Webster FL 34 53 96 32:27.5 32:27.5
8 Tanya Mikeals Sumterville FL 78 53 125 37:21.5 37:21.5
9 Robyn Coleman Inverness FL 22 54 136 38:57.5 38:57.5
10 Cindi Garrett Zephyrhills FL 43 50 158 51:52.3 51:52.3
11 Sheryl Whitley Inverness FL 131 50 165 58:03.4 58:03.4
12 Crystal Barber Hernando FL 6 51 166 58:06.5 58:06.5
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Susan Charbonneau Beverly Hills FL 19 56 55 27:26.9 27:26.9
2 Susan Gardner Brooksville FL 42 58 89 31:51.8 31:51.8
3 Georgia Harris Inverness FL 48 58 100 33:08.3 33:08.3
4 Sharon Crawley Hernando FL 151 56 103 34:05.3 34:05.3
5 Carol Kimbrough Crystal River FL 55 56 107 34:23.1 34:23.1
6 Marjorie Montgomery Brooksville FL 82 57 116 36:05.6 36:05.6
7 Linda Van Allen Inverness FL 128 58 142 40:41.1 40:41.1
8 Lisa Moore Crystal River FL 634 56 152 47:10.3 47:10.3
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Danuta Kubelik Crystal River FL 56 64 40 25:35.2 25:35.2
2 Kenn Thornton Hernando FL 125 64 137 39:37.6 39:37.6
3 Kathy Lohr Ocala FL 65 60 154 47:14.9 47:14.9
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Judy Skroch Leesburg FL 120 68 63 28:01.3 28:01.3
2 Karen Aliman Gainesville FL 1 67 77 29:46.4 29:46.4
3 Linda Miller Inverness FL 170 69 101 34:00.1 34:00.1
4 Cathy Durante Ocala FL 33 67 126 37:31.9 37:31.9
5 Rose Ruby Lake Panasoffkee FL 107 69 131 37:58.8 37:58.8
6 Mary Hamilton Hernando FL 46 68 157 51:28.3 51:28.3
7 Lee Folino Dunnellon FL 163 69 163 57:39.3 57:39.3
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mary Sands Dunnellon FL 113 70 78 29:50.8 29:50.8
2 Linda Cooper Summerfield FL 25 70 104 34:08.3 34:08.3
Top

Female 75 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Susie Moncrief Hernando FL 80 77 97 32:48.8 32:48.8
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Joel Rich Gainesville FL 100 43 1 17:31.3 17:31.3
Top

Male Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Paul Morrison Pinellas Park FL 166 43 2 18:48.2 18:48.2
Top

Male 9 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jedi Lambright Inverness FL 60 9 86 31:14.8 31:14.8
2 Andrew Petrella Lecanto FL 88 9 91 31:58.7 31:58.7
3 Anthony Perez 146 9 138 39:38.0 39:38.0
Top

Male 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Matthew Hewitson Inverness FL 176 10 90 31:55.7 31:55.7
2 Sean Blandfill Inverness FL 11 14 118 36:43.6 36:43.6
3 Thomas Crowley Homosassa FL 27 10 133 38:50.7 38:50.7
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Colin Spain Hernando FL 123 16 4 20:45.2 20:45.2
2 Zachary Saxer Homosassa FL 116 15 6 21:11.9 21:11.9
3 David Denick Beverly Hills FL 30 15 16 23:09.9 23:09.9
4 Jaret Gandee Inverness FL 40 15 18 23:28.4 23:28.4
5 Mike Nickerson Inverness FL 84 16 80 30:26.8 30:26.8
6 Ben Bingham Inverness FL 8 16 94 32:24.6 32:24.6
7 James Cernich Inverness FL 17 17 120 36:46.6 36:46.6
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Danny Ruby Lake Panasoffkee FL 106 23 7 21:12.3 21:12.3
2 Josh Johnson Inverness FL 165 23 11 22:20.4 22:20.4
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Glenn Feenstra Citrus Springs FL 36 27 25 23:57.8 23:57.8
2 Mario Girgis Spring Hill FL 139 29 115 35:51.2 35:51.2
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Aidan Marshall Inverness FL 174 32 12 22:30.3 22:30.3
2 Jason Newell Bushnell FL 83 32 43 26:13.5 26:13.5
3 Robert Burns III Inverness FL 14 33 130 37:58.0 37:58.0
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Richard Crowley Homosassa FL 26 39 61 27:43.8 27:43.8
2 Rafael Hernandez Hernando FL 136 39 84 30:58.7 30:58.7
3 Jason Sant Inverness FL 115 37 127 37:34.2 37:34.2
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Andrew Petrella Lecanto FL 87 41 5 20:54.1 20:54.1
2 Artur Rucinski Beverly Hills FL 108 41 10 21:39.7 21:39.7
3 Kevin Foy Inverness FL 39 42 20 23:42.4 23:42.4
4 John Crawley Inverness FL 141 40 23 23:46.4 23:46.4
5 Rick Receveur Tampa FL 97 44 54 27:20.3 27:20.3
6 Eric Poe Beverly Hills FL 93 42 56 27:30.5 27:30.5
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Erik Smith Beverly Hills FL 142 49 3 19:42.3 19:42.3
2 Dale Bramall Inverness FL 12 47 13 22:48.2 22:48.2
3 George Wilson Gainesville FL 132 48 36 25:08.2 25:08.2
4 Christopher Wilson Dunnellon FL 632 46 38 25:27.7 25:27.7
5 Allen Ashley Lake Panasoffkee FL 2 47 72 29:26.6 29:26.6
6 Kevin Bingham Inverness FL 9 46 74 29:36.6 29:36.6
7 Jeff Kohn Fort Lauderdale FL 144 48 81 30:36.2 30:36.2
8 Chuck Cooley Citrus Springs FL 24 49 82 30:41.9 30:41.9
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ed Lloyd Inverness FL 64 54 30 24:23.5 24:23.5
2 Brian Coleman Inverness FL 21 51 42 26:09.3 26:09.3
3 Dennis Flanagan Inverness FL 150 52 51 27:00.7 27:00.7
4 Kevin Gilbert Largo FL 44 53 60 27:39.5 27:39.5
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Patrick McDonald Lecanto FL 75 57 49 26:54.8 26:54.8
2 Randy Bremm Hernando FL 152 56 102 34:05.2 34:05.2
3 Frederick Mehrmann Manchester NH 76 56 135 38:57.4 38:57.4
4 Israel Rivera Spring Hill FL 137 57 151 44:10.2 44:10.2
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bob Saccone Hernando FL 111 62 28 24:10.9 24:10.9
2 Hector Palmer Floral City FL 85 62 62 28:00.8 28:00.8
3 Frank Proch Ridge Manor FL 94 64 146 42:21.5 42:21.5
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Michael Kent Inverness FL 54 66 8 21:34.5 21:34.5
2 George Kubelik Crystal River FL 57 69 33 24:39.3 24:39.3
3 Max Torlay Ocala FL 126 65 65 28:09.1 28:09.1
4 Frank Carillo Freeport NY 148 68 79 29:55.3 29:55.3
5 Frank Mccann The Villages FL 145 67 87 31:16.7 31:16.7
6 Charles Cangiolosi Leesburg FL 147 65 141 39:48.7 39:48.7
7 Robert Goudreau Inverness FL 45 65 160 53:07.5 53:07.5
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Joe Hudacky The Villages DC 52 70 67 28:19.5 28:19.5
2 Paul Dorey Hernando FL 32 73 121 37:04.0 37:04.0
3 John Schedel Hernando FL 117 73 155 49:40.1 49:40.1
Top

Male 75 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Joe Coffey Hernando FL 143 75 50 26:58.2 26:58.2
2 Emil Skroch Leesburg FL 121 76 143 41:27.7 41:27.7
3 Thomas Moncrief Hernando FL 81 78 156 51:19.8 51:19.8
Top

Male 80 to 84

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jack Rademaker Floral City FL 95 81 114 35:37.9 35:37.9
2 Phil Radford The Villages FL 96 80 132 38:08.8 38:08.8
Top

Male 85 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Augie Jackson Nobleton FL 172 85 159 51:52.9 51:52.9
2 Malcolm Anderson Dunnellon FL 164 88 162 57:38.9 57:38.9