Crystal River Triathlon Series #2

Age Group Results

June 28, 2014


Results By DRC Sports


Age Group Men: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
Age Group Women: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
Athena Women: 0-99
Clydesdale Men: 0-99
Fat Tire Men: 0-99
Fat Tire Women: 0-99
M/P/L Men: 0-99
M/P/L Women:
Novice Men: 0-99
Novice Women: 0-99
Physically Challenged Men:
Physically Challenged Women:

Age Group

Top

Female Overall Winners

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 14 Julia Worden 295 39 1 7:37.1 0:45.8 1 41:37.3 0:45.2 1 20:58.9 1:11:44.3 1:11:44.3
 
Top

Female Master Winners

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 29 Laura Dewitt 300 53 1 7:44.1 0:48.7 1 41:21.8 0:47.7 1 24:47.4 1:15:29.7 1:15:29.7
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 89 Calli Fletcher 164 22 1 7:15.8 1:23.3 1 52:36.2 1:16.4 1 33:20.9 1:35:52.6 1:35:52.6
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 63 Lauren Hansen 179 25 2 8:53.4 1:03.3 2 48:20.7 1:10.8 1 26:28.1 1:25:56.3 1:25:56.3
2 65 Jennifer Crews 142 29 3 9:50.4 1:06.6 1 47:17.8 1:33.2 2 26:52.2 1:26:40.2 1:26:40.2
3 73 Anna Urie 282 27 4 11:05.4 1:09.6 3 48:32.7 0:58.0 3 27:44.4 1:29:30.1 1:29:30.1
4 86 Victoria Potts 249 27 1 8:38.9 1:09.5 4 52:28.6 1:04.8 4 31:05.0 1:34:26.8 1:34:26.8
5 114 Ashley Coleman 138 27 5 12:48.0 1:30.2 5 57:59.1 0:33.2 5 39:10.8 1:52:01.3 1:52:01.3
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 81 Jody Palmer 239 32 1 8:52.2 1:16.7 1 51:57.7 1:08.0 1 28:16.4 1:31:31.0 1:31:31.0
2 110 Alison Parker 240 31 2 11:22.8 1:25.4 2 56:55.9 1:56.4 2 34:27.6 1:46:08.1 1:46:08.1
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 51 Emma Luetgert 217 35 2 10:33.8 1:18.9 1 46:33.7 1:03.0 1 22:33.1 1:22:02.5 1:22:02.5
2 74 Pippin Gilbert 171 36 1 9:21.9 2:03.3 2 51:38.1 1:11.1 2 25:20.0 1:29:34.4 1:29:34.4
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 43 Lisa Driben 152 43 2 7:38.8 0:51.5 1 43:49.1 0:51.7 4 27:36.6 1:20:47.7 1:20:47.7
2 46 Bonnie Smith 266 44 1 7:30.0 0:41.8 3 45:05.0 0:50.6 2 27:15.1 1:21:22.5 1:21:22.5
3 52 Pam Bracken 125 44 3 7:40.8 1:00.0 2 44:15.6 1:07.7 5 28:07.9 1:22:12.0 1:22:12.0
4 64 Susan Bisseck 119 43 4 8:06.5 1:14.7 5 48:13.5 1:16.9 3 27:19.0 1:26:10.6 1:26:10.6
5 68 Michelle Szekeres 277 40 8 10:46.5 1:59.9 6 48:16.1 1:07.7 1 25:26.4 1:27:36.6 1:27:36.6
6 90 Desiree Diaz 147 42 6 9:55.7 1:17.2 7 50:59.5 0:44.8 6 33:03.5 1:36:00.7 1:36:00.7
7 98 Denyce Robinson 256 44 9 11:00.4 1:36.7 4 45:51.8 1:42.8 9 39:43.6 1:39:55.3 1:39:55.3
8 100 Sarah Satterfield 262 42 7 10:11.4 1:24.9 9 53:32.5 0:53.5 7 34:25.2 1:40:27.5 1:40:27.5
9 108 CYNDY DRUMM 153 42 5 9:45.8 1:40.5 8 52:57.7 1:05.3 10 39:58.0 1:45:27.3 1:45:27.3
10 117 Chanda Jordan 192 44 10 14:42.5 2:44.3 10 57:09.6 1:28.5 8 38:59.2 1:55:04.1 1:55:04.1
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 32 Sharon Byun 134 45 2 7:28.2 0:45.3 1 44:57.7 0:47.2 1 22:34.3 1:16:32.7 1:16:32.7
2 53 Julie Perry 243 46 1 7:07.4 0:49.5 3 48:01.5 1:16.3 2 25:48.4 1:23:03.1 1:23:03.1
3 78 Melissa Reeves 253 48 4 11:03.3 1:41.4 2 46:45.3 1:19.9 3 29:41.9 1:30:31.8 1:30:31.8
4 91 Deborah Bueling 131 48 3 8:51.0 2:01.8 4 51:34.1 1:30.4 4 32:04.9 1:36:02.2 1:36:02.2
5 116 Tammie Grassel 175 46 5 13:24.4 2:04.4 5 55:52.3 1:49.7 5 40:45.8 1:53:56.6 1:53:56.6
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 49 Lynne Krueger 296 52 3 9:56.2 1:27.5 1 43:15.7 1:04.8 1 25:58.2 1:21:42.4 1:21:42.4
2 56 Susan Francis 167 50 2 7:57.6 0:47.1 3 46:38.8 1:17.1 4 28:32.4 1:25:13.0 1:25:13.0
3 67 Jen Layton 205 52 4 11:24.2 1:37.6 2 45:20.5 1:18.7 3 27:31.1 1:27:12.1 1:27:12.1
4 69 Kathleen Laseter 203 50 1 7:50.8 1:21.0 4 50:02.5 1:05.9 2 27:26.0 1:27:46.2 1:27:46.2
5 94 Terri Potter 248 50 5 12:56.5 1:31.6 5 51:11.8 1:17.5 5 30:02.2 1:36:59.6 1:36:59.6
6 120 Nancy Henry 188 52 6 14:02.9 1:32.1 6 59:21.6 1:21.3 6 41:55.6 1:58:13.5 1:58:13.5
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 38 Sherrie Mauzy 220 56 2 9:36.5 0:36.7 1 43:51.4 0:46.2 2 24:16.5 1:19:07.3 1:19:07.3
2 58 Laura Harris 180 55 1 9:17.5 2:27.5 3 49:55.2 1:00.4 1 22:47.2 1:25:27.8 1:25:27.8
3 83 Jacque Myers 233 58 3 10:24.3 0:59.2 2 47:18.2 0:21.3 3 32:59.2 1:32:02.2 1:32:02.2
 
Top

Female 60 to 64

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 55 Karen Alexeev 108 62 3 9:39.3 0:46.7 1 46:06.6 1:09.0 1 27:28.7 1:25:10.3 1:25:10.3
2 95 Connie DeWeese 146 60 2 9:28.6 1:31.4 3 56:01.4 0:47.9 2 29:23.6 1:37:12.9 1:37:12.9
3 103 Cathy Kolinski 199 61 1 8:41.7 1:32.6 2 53:24.7 2:11.5 5 37:10.8 1:43:01.3 1:43:01.3
4 107 LORRAINE SHUTE 265 62 4 10:00.8 1:26.6 4 58:00.8 3:08.3 3 32:27.0 1:45:03.5 1:45:03.5
5 112 Diane MH Spicer 270 62 5 11:15.9 2:33.7 6 1:01:12.9 1:35.0 4 33:11.0 1:49:48.5 1:49:48.5
6 121 Ann Busseni 133 61 7 14:46.6 2:42.1 7 1:08:11.8 1:39.6 6 50:01.3 2:17:21.4 2:17:21.4
 
Top

Female 65 to 69

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 57 Holly Alexander 107 67 1 10:28.7 2:12.2 1 45:42.3 1:37.4 1 25:18.8 1:25:19.4 1:25:19.4
2 111 Karen Allman 109 68 2 12:12.0 0:53.2 2 54:07.8 1:12.5 2 38:19.8 1:46:45.3 1:46:45.3
 
Top

Female 70 to 74

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 104 Karen Hasque 182 71 1 13:57.5 1:27.2 1 54:50.5 1:40.2 1 32:31.3 1:44:26.7 1:44:26.7
 
Top

Male Overall Winners

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 1 Vincent Tenaglis 299 31 1 5:48.0 0:29.1 1 37:42.5 0:31.5 1 19:09.8 1:03:40.9 1:03:40.9
 
Top

Male Master Winners

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 2 Jerry Gisclair 172 43 1 6:53.8 0:52.2 1 37:29.2 0:33.3 1 19:37.3 1:05:25.8 1:05:25.8
 
Top

Male 15 to 19

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 6 Benjamin Borgert 122 19 1 5:10.4 1:07.4 1 42:22.0 0:31.0 1 19:55.9 1:09:06.7 1:09:06.7
2 22 Michael Quillen 293 18 2 5:17.0 1:20.9 2 43:53.7 0:58.3 2 22:18.2 1:13:48.1 1:13:48.1
3 26 Cameron Guy 178 19 3 5:17.9 1:01.3 3 44:44.0 0:30.1 3 22:52.8 1:14:26.1 1:14:26.1
4 61 Tyler Miller 226 18 4 8:58.0 2:16.9 4 50:04.6 0:28.6 4 23:53.6 1:25:41.7 1:25:41.7
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 18 Benjamin Fletcher 163 24 3 8:22.0 0:53.4 1 42:15.5   1 21:18.6 1:12:49.5 1:12:49.5
2 25 AJ Henry 187 23 1 7:30.8 0:56.4 2 43:17.5   2 22:37.4 1:14:22.1 1:14:22.1
3 92 Rusell Drumm 155 21 2 7:38.2 1:47.7 3 56:06.2 0:41.6 3 29:49.3 1:36:03.0 1:36:03.0
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 28 Darryl Lohrke 215 28 2 7:30.0 0:28.0 1 40:54.4 0:26.5 1 26:10.8 1:15:29.7 1:15:29.7
2 40 ROB PIAZZA 245 29 3 8:14.8 0:35.5 2 42:45.7 0:35.6 2 27:50.0 1:20:01.6 1:20:01.6
3 60 Travis Urie 283 27 5 9:45.1 0:56.3 3 44:59.0 0:45.5 5 29:09.7 1:25:35.6 1:25:35.6
4 66 Brandon Nicolai 236 26 1 6:34.0 1:21.3 5 50:57.1   3 28:08.0 1:27:00.4 1:27:00.4
5 72 Chris Squire 271 27 4 8:30.0 1:24.5 4 49:16.5 0:50.8 4 29:02.1 1:29:03.9 1:29:03.9
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 13 Keith Bauer 116 31 2 7:14.7 0:37.0 4 41:14.3 0:42.3 1 21:52.2 1:11:40.5 1:11:40.5
2 15 David Weber 285 34 1 6:24.3 0:50.5 2 40:28.9 0:54.8 4 23:07.7 1:11:46.2 1:11:46.2
3 19 Richard Klobuchar 198 34 5 8:29.5 0:34.9 1 39:26.4 0:43.7 5 23:44.6 1:12:59.1 1:12:59.1
4 23 Jake Thompson 280 34 4 8:10.9 0:49.4 3 41:05.5 0:48.6 3 23:02.6 1:13:57.0 1:13:57.0
5 27 Lance Parker 241 33 3 7:39.6 0:48.5 6 44:36.9   2 21:57.0 1:15:02.0 1:15:02.0
6 48 Johnathan Davidson 144 33 6 10:01.9 1:05.5 5 43:14.8 1:25.0 6 25:50.1 1:21:37.3 1:21:37.3
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 20 Leroy Shoesmith 264 38 1 6:05.0 0:37.3 1 42:33.8 1:10.4 1 22:51.2 1:13:17.7 1:13:17.7
2 30 Tim Reynolds 255 39 2 7:28.9 0:41.8 2 43:36.6 0:44.0 2 23:00.4 1:15:31.7 1:15:31.7
3 76 Kevin Primeau 251 36 3 8:21.8 1:40.4 3 47:49.5 1:37.0 3 30:11.7 1:29:40.4 1:29:40.4
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 10 Ed Sabol 260 43 2 6:37.2 0:38.9 1 39:14.9 0:58.6 5 22:45.6 1:10:15.2 1:10:15.2
2 16 Patrick Worden 294 42 4 7:47.7 0:54.1 4 41:45.9 0:49.0 2 20:54.5 1:12:11.2 1:12:11.2
3 17 Brian Smith 267 40 8 9:57.0 0:51.9 2 40:04.8 0:38.9 1 20:50.0 1:12:22.6 1:12:22.6
4 21 Trever Miller 225 41 3 7:45.1 1:16.5 5 42:35.8 0:31.7 3 21:33.3 1:13:42.4 1:13:42.4
5 24 Jeff Godman 173 42 6 9:04.9 0:54.2 3 41:28.8 0:40.3 4 21:58.9 1:14:07.1 1:14:07.1
6 41 Jay Fratello 168 40 7 9:49.6 0:32.5 6 44:15.8 0:41.2 6 24:47.8 1:20:06.9 1:20:06.9
7 45 David Neilson 235 42 1 6:22.5 46:22.2       7 29:52.1 1:21:05.7 1:21:05.7
8 101 David Bayard 297 44 5 8:56.8 1:47.2 7 49:35.1 2:02.1 8 38:48.1 1:41:09.3 1:41:09.3
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 3 John Dodd 148 49 2 6:14.3 0:38.6 2 38:23.5 0:43.1 1 19:50.0 1:05:49.5 1:05:49.5
2 4 Dave Bracken 124 46 1 5:45.9 0:24.8 1 38:20.2 0:36.1 2 20:55.3 1:06:02.3 1:06:02.3
3 9 Kevin Bates 115 47 4 7:38.9 0:47.1 3 39:06.3 0:41.3 3 21:53.1 1:10:06.7 1:10:06.7
4 12 Mike Kaufman 194 48 3 7:35.0 0:37.0 4 39:25.8 0:49.5 4 22:29.8 1:10:57.1 1:10:57.1
5 33 Mark Cummins 143 49 8 8:38.4 0:33.9 5 42:22.4 0:45.3 5 24:25.9 1:16:45.9 1:16:45.9
6 62 Dennis Rotolo 259 49 6 8:28.8 47:58.7       7 29:54.5 1:25:45.7 1:25:45.7
7 75 Matt Gunter 298 46 9 9:40.0 2:49.1 6 51:55.4 0:44.2 6 24:29.9 1:29:38.6 1:29:38.6
8 88 John Stratton 302 48 7 8:32.1 2:39.3 7 52:09.4 1:55.2 8 30:18.9 1:35:34.9 1:35:34.9
9 113 Tom Wurzbach 291 46 5 8:20.0 2:09.2 8 53:43.9 1:40.6 9 44:30.2 1:50:23.9 1:50:23.9
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 7 George Buffington 132 51 2 7:31.5 0:36.3 1 39:18.8 0:31.1 2 21:17.1 1:09:14.8 1:09:14.8
2 8 ERIK SMITH 268 50 5 7:41.7 0:32.7 2 39:27.4 0:46.6 1 21:09.3 1:09:37.7 1:09:37.7
3 35 Robert Laseter 204 53 1 7:27.8 1:01.3 4 43:26.7 1:14.3 4 24:41.2 1:17:51.3 1:17:51.3
4 36 Franklin Potter 247 51 4 7:40.3 0:37.6 5 44:15.4 0:52.2 5 24:43.8 1:18:09.3 1:18:09.3
5 37 Scott Perry 244 51 10 8:59.1 1:10.7 6 44:24.1 0:52.4 3 23:38.0 1:19:04.3 1:19:04.3
6 50 Jose Baez 111 50 3 7:37.3 0:40.6 3 42:06.8 0:51.9 9 30:43.3 1:21:59.9 1:21:59.9
7 54 Charles Lindsay 214 51 8 8:18.2 1:29.4 8 46:41.0 0:33.7 7 27:20.2 1:24:22.5 1:24:22.5
8 59 Lawrence Kibler 196 52 7 8:10.0 2:00.6 9 47:29.7 1:39.6 6 26:12.3 1:25:32.2 1:25:32.2
9 70 Garry Branch 126 54 6 8:07.7 1:40.8 7 46:13.1 0:45.5 10 31:16.2 1:28:03.3 1:28:03.3
10 77 Walter Dworak 158 53 12 10:01.0 1:30.6 10 47:32.6 1:56.5 8 28:56.4 1:29:57.1 1:29:57.1
11 87 Joseph Ear 159 52 11 9:00.7 1:41.5 11 50:21.6 0:46.2 11 33:16.6 1:35:06.6 1:35:06.6
12 96 Andrew Kacer 193 54 9 8:35.6 2:02.8 12 51:47.1 1:19.2 12 34:13.5 1:37:58.2 1:37:58.2
13 119 Wayne Miller 227 51 13 11:03.6 3:31.0 13 58:42.7 2:54.2 13 41:30.3 1:57:41.8 1:57:41.8
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 39 Glen Switzer 276 58 1 6:57.1 0:57.0 1 42:52.7 1:29.2 3 27:31.3 1:19:47.3 1:19:47.3
2 42 Mark Barry 114 56 2 7:09.2 0:56.7 2 43:14.5 1:48.0 2 27:18.1 1:20:26.5 1:20:26.5
3 47 Robert Hatch 183 57 4 8:22.3 0:34.7 5 45:58.5 0:55.3 1 25:38.1 1:21:28.9 1:21:28.9
4 71 Russell Kirk 197 56 3 7:18.5 2:17.2 4 45:58.3 1:15.1 5 31:42.7 1:28:31.8 1:28:31.8
5 80 John Ehlenbeck 161 59 7 9:47.4 1:23.5 3 43:16.5 1:20.0 7 34:51.7 1:30:39.1 1:30:39.1
6 99 William Lester 212 56 6 9:43.8 2:40.7 6 50:36.0 2:59.7 6 34:09.3 1:40:09.5 1:40:09.5
7 106 Tom Presnick 250 56 8 15:55.9 4:47.0 7 54:50.7 1:23.6 4 27:53.4 1:44:50.6 1:44:50.6
8 118 Kevin Delaney 145 56 5 8:52.1 2:26.1 8 55:22.5 3:49.5 8 45:11.6 1:55:41.8 1:55:41.8
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 5 David Morrow 228 61 2 7:32.0 0:29.0 1 37:12.4   1 21:39.1 1:06:52.5 1:06:52.5
2 11 Robert Brockett 130 60 1 7:17.7 0:44.8 2 38:48.7 0:48.7 2 22:44.6 1:10:24.5 1:10:24.5
3 79 Jim Eckert 160 64 6 10:02.8 1:21.6 5 47:41.2 1:19.3 3 30:10.7 1:30:35.6 1:30:35.6
4 84 Rob Kearton 195 63 3 8:21.5 1:34.4 4 46:22.2 2:00.8 4 33:50.8 1:32:09.7 1:32:09.7
5 93 William Lamb 200 61 4 9:23.5 1:28.6 6 48:16.6 1:12.0 6 36:03.1 1:36:23.8 1:36:23.8
6 97 Stephen Michelini 224 64 5 10:00.1 2:17.3 3 46:15.0 2:33.0 7 38:16.4 1:39:21.8 1:39:21.8
7 105 Paul Grebe 176 61 7 12:20.8 2:25.0 7 52:55.8 1:53.3 5 35:10.3 1:44:45.2 1:44:45.2
 
Top

Male 65 to 69

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 31 John Strait 275 68 1 8:42.4 1:01.7 1 40:16.6 0:53.0 1 24:42.4 1:15:36.1 1:15:36.1
2 85 Douglas Wight 287 65 2 10:19.4 1:09.2 2 47:46.2 1:26.4 2 32:40.2 1:33:21.4 1:33:21.4
3 102 Charles Odle 237 69 3 10:56.7 2:09.4 3 52:55.1 2:36.3 3 32:47.9 1:41:25.4 1:41:25.4
 
Top

Male 70 to 74

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 34 Jerry Magliulo 219 71 2 9:55.7 1:13.7 1 39:32.4 1:13.3 1 25:11.2 1:17:06.3 1:17:06.3
2 44 Bo Webster 286 70 1 8:48.2 0:54.2 2 42:28.8 1:16.0 2 27:37.3 1:21:04.5 1:21:04.5
3 82 Harry Williams 289 70 3 10:17.0 2:24.1 3 49:23.6 1:50.9 3 27:57.6 1:31:53.2 1:31:53.2
4 109 Joseph Landon 201 72 5 13:08.8 1:39.1 4 49:43.8 2:14.6 5 39:03.4 1:45:49.7 1:45:49.7
5 115 Larry Pike 246 70 4 11:29.2 2:47.7 5 59:02.0 1:12.6 4 39:03.1 1:53:34.6 1:53:34.6
 

Athena

Top

Athena

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 1 Becky Harter 181 38 3 10:29.4 1:06.0 1 50:48.9 1:16.2 1 36:00.7 1:39:41.2 1:39:41.2
2 2 Annie Hayman 185 38 1 7:41.6 1:35.2 2 51:02.5 1:44.7 3 39:00.0 1:41:04.0 1:41:04.0
3 3 Jessica Hathaway 184 40 2 10:26.4 2:00.1 3 58:09.0 1:01.5 2 38:45.8 1:50:22.8 1:50:22.8
4 4 Deborah Reiser 254 48 4 12:41.9 2:52.9 4 1:06:23.9 2:57.2 4 1:01:50.5 2:26:46.4 2:26:46.4
 

Clydesdale

Top

Clydesdale

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 1 Jeffrey Drawdy 151 37 4 10:15.6 0:45.2 1 41:05.6 1:07.6 1 26:08.5 1:19:22.5 1:19:22.5
2 2 Scott Rollins 258 40 3 8:27.0 0:51.8 2 43:26.3 0:59.2 2 28:03.7 1:21:48.0 1:21:48.0
3 3 Robert Robinson 257 44 2 8:18.0 0:59.8 3 45:29.0 1:19.1 4 31:38.5 1:27:44.4 1:27:44.4
4 4 Larry Warden 284 55 1 7:59.3 1:01.7 5 49:54.0 1:09.6 3 29:48.1 1:29:52.7 1:29:52.7
5 5 Michael Tate 278 36 6 10:23.1 2:04.2 4 48:44.5 1:09.8 5 34:08.6 1:36:30.2 1:36:30.2
6 6 Christopher Youmans 292 44 5 10:17.5 2:37.7 6 51:03.7 2:28.0 7 37:54.8 1:44:21.7 1:44:21.7
7 7 Francis McClarnon 223 47 7 12:21.1 3:03.1 7 1:03:11.0 3:08.7 6 36:50.9 1:58:34.8 1:58:34.8
 

Fat Tire

Top

Fat Tire

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 1 Susan Pelz 242 51 1 10:53.3 1:52.4 1 59:42.2 1:11.8 1 41:55.7 1:55:35.4 1:55:35.4
 
Top

Fat Tire

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 2 Andy Douglas 149 38 1 10:19.8 2:55.5 1 1:10:33.1 1:20.7 1 38:55.6 2:04:04.7 2:04:04.7
2 3 Tommy Oneal 238 39 2 13:29.3 2:25.6 2 1:13:17.1 0:55.2 2 42:39.9 2:12:47.1 2:12:47.1
 

M/P/L

Top

Military/PSO/LEO

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 1 Michael Mullins 231 46 1 6:49.1 0:57.0 1 45:26.5 0:29.8 1 23:45.6 1:17:28.0 1:17:28.0
2 2 Nelson Cardona 135 56 2 10:14.3 1:28.0 2 52:25.2 2:47.3 2 31:04.3 1:37:59.1 1:37:59.1
 

Novice

Top

Novice

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 2 Linda Mutchie 232 37 2 9:13.1 1:30.3 2 49:04.9 0:57.1 1 24:19.1 1:25:04.5 1:25:04.5
2 4 Anna Bianchi 118 54 1 9:04.0 1:12.8 1 47:29.9 0:57.6 4 30:01.3 1:28:45.6 1:28:45.6
3 7 Joyce Hepscher 189 36 5 10:13.2 2:06.2 3 51:38.1 1:21.4 2 27:44.4 1:33:03.3 1:33:03.3
4 8 Lori Lenhart 208 31 3 9:28.4 2:32.5 4 51:55.0 1:25.8 3 29:18.7 1:34:40.4 1:34:40.4
5 10 Halie Leonard 210 31 4 10:01.8 4:03.1 6 54:50.4 1:07.7 7 35:19.4 1:45:22.4 1:45:22.4
6 11 Breanne Williams 288 33 8 13:25.1 2:05.5 5 53:15.9 1:17.0 6 35:19.3 1:45:22.8 1:45:22.8
7 12 Leigh Gardner 170 57 6 11:51.2 2:54.1 8 1:00:46.6 1:51.4 5 30:35.4 1:47:58.7 1:47:58.7
8 13 Katrina Lang 202 29 7 12:45.8 3:40.8 7 59:23.0 1:18.8 8 39:31.4 1:56:39.8 1:56:39.8
 
Top

Novice

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 1 Robert Brashear 127 28 2 9:14.0 0:54.5 1 44:28.0 0:57.1 3 26:51.0 1:22:24.6 1:22:24.6
2 3 Benjamin Lenhart 207 32 3 9:26.0   4 51:52.1   2 25:40.5 1:26:58.6 1:26:58.6
3 5 NORRIS HERRON 190 30 4 11:05.7 1:28.5 2 48:07.8 0:57.8 4 27:28.6 1:29:08.4 1:29:08.4
4 6 Michael Colitz 139 45 1 8:25.5 1:46.2 5 53:04.5 1:40.3 1 25:16.9 1:30:13.4 1:30:13.4
5 9 Timothy Leonard 211 39 5 11:09.1 4:34.3 3 50:13.6 1:54.5 5 31:03.6 1:38:55.1 1:38:55.1
6 14 Reid Lenhart 209 32 6 12:43.9 3:54.8 7 1:03:03.8 1:27.0 6 40:09.6 2:01:19.1 2:01:19.1
7 15 Richard Flora 166 62 7 13:32.3 5:22.9 6 59:14.7 3:29.5 7 44:53.9 2:06:33.3 2:06:33.3