Crystal River Triathlon Series #2

Overall Results

June 28, 2014



  ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Name Bib No Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 Vincent Tenaglis 299 5 5:48.0 0:29.1 3 37:42.5 0:31.5 1 19:09.8 1:03:40.9
2 Jerry Gisclair 172 13 6:53.8 0:52.2 2 37:29.2 0:33.3 2 19:37.3 1:05:25.8
3 John Dodd 148 7 6:14.3 0:38.6 5 38:23.5 0:43.1 3 19:50.0 1:05:49.5
4 Dave Bracken 124 4 5:45.9 0:24.8 4 38:20.2 0:36.1 7 20:55.3 1:06:02.3
5 David Morrow 228 28 7:32.0 0:29.0 1 37:12.4   13 21:39.1 1:06:52.5
6 Benjamin Borgert 122 1 5:10.4 1:07.4 27 42:22.0 0:31.0 4 19:55.9 1:09:06.7
7 George Buffington 132 27 7:31.5 0:36.3 9 39:18.8 0:31.1 10 21:17.1 1:09:14.8
8 ERIK SMITH 268 39 7:41.7 0:32.7 12 39:27.4 0:46.6 9 21:09.3 1:09:37.7
9 Kevin Bates 115 34 7:38.9 0:47.1 7 39:06.3 0:41.3 15 21:53.1 1:10:06.7
10 Ed Sabol 260 11 6:37.2 0:38.9 8 39:14.9 0:58.6 24 22:45.6 1:10:15.2
11 Robert Brockett 130 19 7:17.7 0:44.8 6 38:48.7 0:48.7 23 22:44.6 1:10:24.5
12 Mike Kaufman 194 29 7:35.0 0:37.0 10 39:25.8 0:49.5 19 22:29.8 1:10:57.1
13 Keith Bauer 116 17 7:14.7 0:37.0 20 41:14.3 0:42.3 14 21:52.2 1:11:40.5
14 Julia Worden 295 30 7:37.1 0:45.8 23 41:37.3 0:45.2 8 20:58.9 1:11:44.3
15 David Weber 285 9 6:24.3 0:50.5 16 40:28.9 0:54.8 30 23:07.7 1:11:46.2
16 Patrick Worden 294 42 7:47.7 0:54.1 24 41:45.9 0:49.0 6 20:54.5 1:12:11.2
17 Brian Smith 267 101 9:57.0 0:51.9 14 40:04.8 0:38.9 5 20:50.0 1:12:22.6
18 Benjamin Fletcher 163 57 8:22.0 0:53.4 26 42:15.5   11 21:18.6 1:12:49.5
19 Richard Klobuchar 198 62 8:29.5 0:34.9 11 39:26.4 0:43.7 32 23:44.6 1:12:59.1
20 Leroy Shoesmith 264 6 6:05.0 0:37.3 30 42:33.8 1:10.4 26 22:51.2 1:13:17.7
21 Trever Miller 225 41 7:45.1 1:16.5 31 42:35.8 0:31.7 12 21:33.3 1:13:42.4
22 Michael Quillen 293 2 5:17.0 1:20.9 44 43:53.7 0:58.3 18 22:18.2 1:13:48.1
23 Jake Thompson 280 50 8:10.9 0:49.4 18 41:05.5 0:48.6 29 23:02.6 1:13:57.0
24 Jeff Godman 173 80 9:04.9 0:54.2 22 41:28.8 0:40.3 17 21:58.9 1:14:07.1
25 AJ Henry 187 26 7:30.8 0:56.4 38 43:17.5   22 22:37.4 1:14:22.1
 
  ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Name Bib No Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
26 Cameron Guy 178 3 5:17.9 1:01.3 51 44:44.0 0:30.1 27 22:52.8 1:14:26.1
27 Lance Parker 241 35 7:39.6 0:48.5 50 44:36.9   16 21:57.0 1:15:02.0
28 Darryl Lohrke 215 24 7:30.0 0:28.0 17 40:54.4 0:26.5 56 26:10.8 1:15:29.7
29 Laura Dewitt 300 40 7:44.1 0:48.7 21 41:21.8 0:47.7 42 24:47.4 1:15:29.7
30 Tim Reynolds 255 23 7:28.9 0:41.8 41 43:36.6 0:44.0 28 23:00.4 1:15:31.7
31 John Strait 275 69 8:42.4 1:01.7 15 40:16.6 0:53.0 40 24:42.4 1:15:36.1
32 Sharon Byun 134 22 7:28.2 0:45.3 52 44:57.7 0:47.2 21 22:34.3 1:16:32.7
33 Mark Cummins 143 66 8:38.4 0:33.9 28 42:22.4 0:45.3 37 24:25.9 1:16:45.9
34 Jerry Magliulo 219 98 9:55.7 1:13.7 13 39:32.4 1:13.3 44 25:11.2 1:17:06.3
35 Michael Mullins 231 12 6:49.1 0:57.0 56 45:26.5 0:29.8 33 23:45.6 1:17:28.0
36 Robert Laseter 204 21 7:27.8 1:01.3 40 43:26.7 1:14.3 39 24:41.2 1:17:51.3
37 Franklin Potter 247 36 7:40.3 0:37.6 45 44:15.4 0:52.2 41 24:43.8 1:18:09.3
38 Scott Perry 244 77 8:59.1 1:10.7 48 44:24.1 0:52.4 31 23:38.0 1:19:04.3
39 Sherrie Mauzy 220 89 9:36.5 0:36.7 43 43:51.4 0:46.2 35 24:16.5 1:19:07.3
40 Jeffrey Drawdy 151 111 10:15.6 0:45.2 19 41:05.6 1:07.6 55 26:08.5 1:19:22.5
41 Glen Switzer 276 14 6:57.1 0:57.0 33 42:52.7 1:29.2 69 27:31.3 1:19:47.3
42 ROB PIAZZA 245 51 8:14.8 0:35.5 32 42:45.7 0:35.6 74 27:50.0 1:20:01.6
43 Jay Fratello 168 96 9:49.6 0:32.5 47 44:15.8 0:41.2 43 24:47.8 1:20:06.9
44 Mark Barry 114 16 7:09.2 0:56.7 34 43:14.5 1:48.0 62 27:18.1 1:20:26.5
45 Lisa Driben 152 33 7:38.8 0:51.5 42 43:49.1 0:51.7 70 27:36.6 1:20:47.7
46 Bo Webster 286 70 8:48.2 0:54.2 29 42:28.8 1:16.0 71 27:37.3 1:21:04.5
47 David Neilson 235 8 6:22.5 46:22.2       90 29:52.1 1:21:05.7
48 Bonnie Smith 266 25 7:30.0 0:41.8 54 45:05.0 0:50.6 61 27:15.1 1:21:22.5
49 Robert Hatch 183 58 8:22.3 0:34.7 61 45:58.5 0:55.3 49 25:38.1 1:21:28.9
50 Johnathan Davidson 144 106 10:01.9 1:05.5 35 43:14.8 1:25.0 52 25:50.1 1:21:37.3
 
  ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Name Bib No Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
51 Lynne Krueger 296 100 9:56.2 1:27.5 36 43:15.7 1:04.8 53 25:58.2 1:21:42.4
52 Scott Rollins 258 60 8:27.0 0:51.8 39 43:26.3 0:59.2 77 28:03.7 1:21:48.0
53 Jose Baez 111 31 7:37.3 0:40.6 25 42:06.8 0:51.9 98 30:43.3 1:21:59.9
54 Emma Luetgert 217 121 10:33.8 1:18.9 66 46:33.7 1:03.0 20 22:33.1 1:22:02.5
55 Pam Bracken 125 37 7:40.8 1:00.0 46 44:15.6 1:07.7 78 28:07.9 1:22:12.0
56 Robert Brashear 127 82 9:14.0 0:54.5 49 44:28.0 0:57.1 59 26:51.0 1:22:24.6
57 Julie Perry 243 15 7:07.4 0:49.5 79 48:01.5 1:16.3 51 25:48.4 1:23:03.1
58 Charles Lindsay 214 53 8:18.2 1:29.4 69 46:41.0 0:33.7 64 27:20.2 1:24:22.5
59 Linda Mutchie 232 81 9:13.1 1:30.3 87 49:04.9 0:57.1 36 24:19.1 1:25:04.5
60 Karen Alexeev 108 90 9:39.3 0:46.7 62 46:06.6 1:09.0 67 27:28.7 1:25:10.3
61 Susan Francis 167 45 7:57.6 0:47.1 68 46:38.8 1:17.1 81 28:32.4 1:25:13.0
62 Holly Alexander 107 119 10:28.7 2:12.2 58 45:42.3 1:37.4 46 25:18.8 1:25:19.4
63 Laura Harris 180 83 9:17.5 2:27.5 93 49:55.2 1:00.4 25 22:47.2 1:25:27.8
64 Lawrence Kibler 196 49 8:10.0 2:00.6 73 47:29.7 1:39.6 57 26:12.3 1:25:32.2
65 Travis Urie 283 93 9:45.1 0:56.3 53 44:59.0 0:45.5 84 29:09.7 1:25:35.6
66 Tyler Miller 226 76 8:58.0 2:16.9 95 50:04.6 0:28.6 34 23:53.6 1:25:41.7
67 Dennis Rotolo 259 61 8:28.8 47:58.7       91 29:54.5 1:25:45.7
68 Lauren Hansen 179 74 8:53.4 1:03.3 84 48:20.7 1:10.8 58 26:28.1 1:25:56.3
69 Susan Bisseck 119 47 8:06.5 1:14.7 81 48:13.5 1:16.9 63 27:19.0 1:26:10.6
70 Jennifer Crews 142 97 9:50.4 1:06.6 71 47:17.8 1:33.2 60 26:52.2 1:26:40.2
71 Benjamin Lenhart 207 86 9:26.0   109 51:52.1   50 25:40.5 1:26:58.6
72 Brandon Nicolai 236 10 6:34.0 1:21.3 100 50:57.1   79 28:08.0 1:27:00.4
73 Jen Layton 205 133 11:24.2 1:37.6 55 45:20.5 1:18.7 68 27:31.1 1:27:12.1
74 Michelle Szekeres 277 122 10:46.5 1:59.9 82 48:16.1 1:07.7 48 25:26.4 1:27:36.6
75 Robert Robinson 257 52 8:18.0 0:59.8 57 45:29.0 1:19.1 104 31:38.5 1:27:44.4
 
  ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Name Bib No Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
76 Kathleen Laseter 203 44 7:50.8 1:21.0 94 50:02.5 1:05.9 65 27:26.0 1:27:46.2
77 Garry Branch 126 48 8:07.7 1:40.8 63 46:13.1 0:45.5 102 31:16.2 1:28:03.3
78 Russell Kirk 197 20 7:18.5 2:17.2 60 45:58.3 1:15.1 105 31:42.7 1:28:31.8
79 Anna Bianchi 118 79 9:04.0 1:12.8 74 47:29.9 0:57.6 92 30:01.3 1:28:45.6
80 Chris Squire 271 63 8:30.0 1:24.5 88 49:16.5 0:50.8 83 29:02.1 1:29:03.9
81 NORRIS HERRON 190 129 11:05.7 1:28.5 80 48:07.8 0:57.8 66 27:28.6 1:29:08.4
82 Anna Urie 282 128 11:05.4 1:09.6 85 48:32.7 0:58.0 72 27:44.4 1:29:30.1
83 Pippin Gilbert 171 84 9:21.9 2:03.3 106 51:38.1 1:11.1 47 25:20.0 1:29:34.4
84 Matt Gunter 298 91 9:40.0 2:49.1 111 51:55.4 0:44.2 38 24:29.9 1:29:38.6
85 Kevin Primeau 251 56 8:21.8 1:40.4 78 47:49.5 1:37.0 95 30:11.7 1:29:40.4
86 Larry Warden 284 46 7:59.3 1:01.7 92 49:54.0 1:09.6 88 29:48.1 1:29:52.7
87 Walter Dworak 158 104 10:01.0 1:30.6 75 47:32.6 1:56.5 82 28:56.4 1:29:57.1
88 Michael Colitz 139 59 8:25.5 1:46.2 120 53:04.5 1:40.3 45 25:16.9 1:30:13.4
89 Melissa Reeves 253 126 11:03.3 1:41.4 70 46:45.3 1:19.9 87 29:41.9 1:30:31.8
90 Jim Eckert 160 107 10:02.8 1:21.6 76 47:41.2 1:19.3 94 30:10.7 1:30:35.6
91 John Ehlenbeck 161 95 9:47.4 1:23.5 37 43:16.5 1:20.0 122 34:51.7 1:30:39.1
92 Jody Palmer 239 73 8:52.2 1:16.7 112 51:57.7 1:08.0 80 28:16.4 1:31:31.0
93 Harry Williams 289 112 10:17.0 2:24.1 89 49:23.6 1:50.9 76 27:57.6 1:31:53.2
94 Jacque Myers 233 117 10:24.3 0:59.2 72 47:18.2 0:21.3 111 32:59.2 1:32:02.2
95 Rob Kearton 195 55 8:21.5 1:34.4 65 46:22.2 2:00.8 116 33:50.8 1:32:09.7
96 Works of Art 101 43 7:49.2 0:31.9 135 57:58.1 0:31.6 54 26:05.6 1:32:56.4
97 Joyce Hepscher 189 109 10:13.2 2:06.2 107 51:38.1 1:21.4 73 27:44.4 1:33:03.3
98 Douglas Wight 287 114 10:19.4 1:09.2 77 47:46.2 1:26.4 109 32:40.2 1:33:21.4
99 Victoria Potts 249 67 8:38.9 1:09.5 115 52:28.6 1:04.8 101 31:05.0 1:34:26.8
100 Lori Lenhart 208 87 9:28.4 2:32.5 110 51:55.0 1:25.8 85 29:18.7 1:34:40.4
 
  ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Name Bib No Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
101 Joseph Ear 159 78 9:00.7 1:41.5 97 50:21.6 0:46.2 114 33:16.6 1:35:06.6
102 John Stratton 302 64 8:32.1 2:39.3 113 52:09.4 1:55.2 96 30:18.9 1:35:34.9
103 Calli Fletcher 164 18 7:15.8 1:23.3 116 52:36.2 1:16.4 115 33:20.9 1:35:52.6
104 Desiree Diaz 147 99 9:55.7 1:17.2 101 50:59.5 0:44.8 112 33:03.5 1:36:00.7
105 Deborah Bueling 131 71 8:51.0 2:01.8 105 51:34.1 1:30.4 106 32:04.9 1:36:02.2
106 Rusell Drumm 155 32 7:38.2 1:47.7 132 56:06.2 0:41.6 89 29:49.3 1:36:03.0
107 William Lamb 200 85 9:23.5 1:28.6 83 48:16.6 1:12.0 127 36:03.1 1:36:23.8
108 Michael Tate 278 116 10:23.1 2:04.2 86 48:44.5 1:09.8 117 34:08.6 1:36:30.2
109 Terri Potter 248 143 12:56.5 1:31.6 104 51:11.8 1:17.5 93 30:02.2 1:36:59.6
110 Connie DeWeese 146 88 9:28.6 1:31.4 131 56:01.4 0:47.9 86 29:23.6 1:37:12.9
111 Andrew Kacer 193 65 8:35.6 2:02.8 108 51:47.1 1:19.2 119 34:13.5 1:37:58.2
112 Nelson Cardona 135 110 10:14.3 1:28.0 114 52:25.2 2:47.3 100 31:04.3 1:37:59.1
113 Drown & Pound 103 154 18:13.4 0:46.3 67 46:37.7 1:20.8 103 31:27.3 1:38:25.5
114 Timothy Leonard 211 130 11:09.1 4:34.3 96 50:13.6 1:54.5 99 31:03.6 1:38:55.1
115 Stephen Michelini 224 102 10:00.1 2:17.3 64 46:15.0 2:33.0 131 38:16.4 1:39:21.8
116 Becky Harter 181 120 10:29.4 1:06.0 99 50:48.9 1:16.2 126 36:00.7 1:39:41.2
117 Denyce Robinson 256 125 11:00.4 1:36.7 59 45:51.8 1:42.8 142 39:43.6 1:39:55.3
118 William Lester 212 92 9:43.8 2:40.7 98 50:36.0 2:59.7 118 34:09.3 1:40:09.5
119 Sarah Satterfield 262 108 10:11.4 1:24.9 123 53:32.5 0:53.5 120 34:25.2 1:40:27.5
120 Annie Hayman 185 38 7:41.6 1:35.2 102 51:02.5 1:44.7 137 39:00.0 1:41:04.0
121 David Bayard 297 75 8:56.8 1:47.2 90 49:35.1 2:02.1 134 38:48.1 1:41:09.3
122 Charles Odle 237 124 10:56.7 2:09.4 117 52:55.1 2:36.3 110 32:47.9 1:41:25.4
123 Cathy Kolinski 199 68 8:41.7 1:32.6 122 53:24.7 2:11.5 129 37:10.8 1:43:01.3
124 Christopher Youmans 292 113 10:17.5 2:37.7 103 51:03.7 2:28.0 130 37:54.8 1:44:21.7
125 Karen Hasque 182 149 13:57.5 1:27.2 127 54:50.5 1:40.2 108 32:31.3 1:44:26.7
 
  ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Name Bib No Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
126 Paul Grebe 176 137 12:20.8 2:25.0 118 52:55.8 1:53.3 123 35:10.3 1:44:45.2
127 Tom Presnick 250 153 15:55.9 4:47.0 128 54:50.7 1:23.6 75 27:53.4 1:44:50.6
128 LORRAINE SHUTE 265 103 10:00.8 1:26.6 137 58:00.8 3:08.3 107 32:27.0 1:45:03.5
129 Halie Leonard 210 105 10:01.8 4:03.1 126 54:50.4 1:07.7 125 35:19.4 1:45:22.4
130 Breanne Williams 288 146 13:25.1 2:05.5 121 53:15.9 1:17.0 124 35:19.3 1:45:22.8
131 CYNDY DRUMM 153 94 9:45.8 1:40.5 119 52:57.7 1:05.3 143 39:58.0 1:45:27.3
132 Joseph Landon 201 144 13:08.8 1:39.1 91 49:43.8 2:14.6 139 39:03.4 1:45:49.7
133 Alison Parker 240 132 11:22.8 1:25.4 133 56:55.9 1:56.4 121 34:27.6 1:46:08.1
134 Karen Allman 109 136 12:12.0 0:53.2 125 54:07.8 1:12.5 132 38:19.8 1:46:45.3
135 Leigh Gardner 170 135 11:51.2 2:54.1 145 1:00:46.6 1:51.4 97 30:35.4 1:47:58.7
136 Diane MH Spicer 270 131 11:15.9 2:33.7 146 1:01:12.9 1:35.0 113 33:11.0 1:49:48.5
137 Jessica Hathaway 184 118 10:26.4 2:00.1 138 58:09.0 1:01.5 133 38:45.8 1:50:22.8
138 Tom Wurzbach 291 54 8:20.0 2:09.2 124 53:43.9 1:40.6 150 44:30.2 1:50:23.9
139 Ashley Coleman 138 142 12:48.0 1:30.2 136 57:59.1 0:33.2 140 39:10.8 1:52:01.3
140 Larry Pike 246 134 11:29.2 2:47.7 140 59:02.0 1:12.6 138 39:03.1 1:53:34.6
141 Tammie Grassel 175 145 13:24.4 2:04.4 130 55:52.3 1:49.7 145 40:45.8 1:53:56.6
142 Chanda Jordan 192 151 14:42.5 2:44.3 134 57:09.6 1:28.5 136 38:59.2 1:55:04.1
143 Susan Pelz 242 123 10:53.3 1:52.4 144 59:42.2 1:11.8 148 41:55.7 1:55:35.4
144 Kevin Delaney 145 72 8:52.1 2:26.1 129 55:22.5 3:49.5 152 45:11.6 1:55:41.8
145 Katrina Lang 202 141 12:45.8 3:40.8 143 59:23.0 1:18.8 141 39:31.4 1:56:39.8
146 Wayne Miller 227 127 11:03.6 3:31.0 139 58:42.7 2:54.2 146 41:30.3 1:57:41.8
147 Nancy Henry 188 150 14:02.9 1:32.1 142 59:21.6 1:21.3 147 41:55.6 1:58:13.5
148 Francis McClarnon 223 138 12:21.1 3:03.1 148 1:03:11.0 3:08.7 128 36:50.9 1:58:34.8
149 Reid Lenhart 209 140 12:43.9 3:54.8 147 1:03:03.8 1:27.0 144 40:09.6 2:01:19.1
150 Andy Douglas 149 115 10:19.8 2:55.5 151 1:10:33.1 1:20.7 135 38:55.6 2:04:04.7
 
  ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Name Bib No Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
151 Richard Flora 166 148 13:32.3 5:22.9 141 59:14.7 3:29.5 151 44:53.9 2:06:33.3
152 Tommy Oneal 238 147 13:29.3 2:25.6 152 1:13:17.1 0:55.2 149 42:39.9 2:12:47.1
153 Ann Busseni 133 152 14:46.6 2:42.1 150 1:08:11.8 1:39.6 153 50:01.3 2:17:21.4
154 Deborah Reiser 254 139 12:41.9 2:52.9 149 1:06:23.9 2:57.2 154 1:01:50.5 2:26:46.4