Crystal River Triathlon Series #3

Age Group Results

August 30, 2014


Results By DRC Sports www.drcsports.com


Age Group Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
Age Group Women: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
Athena Women: 0-99
Clydesdale Men: 0-99
Fat Tire Men: 0-99
Fat Tire Women: 0-99
M/P/L Men: 0-99
M/P/L Women:
Novice Men: 0-99
Novice Women: 0-99
Relay
Physically Challenged Men:
Physically Challenged Women:
Physically Challenged-Relay

Age Group

Top

Male Overall Winners

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 1 Jerry Gisclair 169 43 1 7:01.1 0:50.2 1 36:27.3 0:28.4 1 18:45.4 1:03:32.4 1:03:32.4  
 
Top

Female Overall Winners

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 9 Celia Dubey 148 42 1 8:05.1 0:27.8 1 38:21.9 0:31.7 1 21:50.5 1:11:17.0 1:11:17.0 2:00
 
Top

Male Master Winners

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 6 Brian Smith 271 40 1 9:12.0 0:47.9 1 39:01.9 0:44.5 1 20:49.4 1:10:35.7 1:10:35.7  
 
Top

Female Master Winners

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 30 Karen Gittens 308 47 1 8:30.4 0:43.3 1 41:56.0 0:53.3 1 24:21.3 1:16:24.3 1:16:24.3  
 
Top

Male 14 and Under

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 5 Cillian Martin 216 13 1 5:56.6 0:50.0 2 42:44.0 0:43.2 1 19:38.4 1:09:52.2 1:09:52.2  
2 15 Lachlan Hovius 190 13 2 6:07.7 0:28.3 1 41:09.0 0:35.0 2 24:33.7 1:12:53.7 1:12:53.7  
 
Top

Male 15 to 19

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 2 Nicolo Pavolini 236 16 1 5:29.6 0:31.6 1 41:39.5 0:35.2 1 19:01.0 1:07:16.9 1:07:16.9  
2 31 Alessandro Carboni 130 15 2 5:54.9 0:27.6 2 43:25.8 0:38.4 3 26:11.0 1:16:37.7 1:16:37.7  
3 42 Anthony Rufrano 257 16 3 8:31.5 1:09.4 3 45:31.1 1:09.7 2 22:30.2 1:18:51.9 1:18:51.9  
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 3 Benjamin Fletcher 157 24 2 8:09.7 0:34.3 2 40:19.5 0:40.4 1 19:00.6 1:08:44.5 1:08:44.5  
2 32 Reinhardt Switzer 282 20 1 6:47.4 0:44.9 1 39:59.4 1:01.9 3 26:15.5 1:16:49.1 1:16:49.1 2:00
3 38 Aj Henry 184 23 3 8:16.5 1:03.9 3 45:10.5 0:44.4 2 22:54.8 1:18:10.1 1:18:10.1  
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 55 Katherine Ostroot 232 24 2 9:36.5 1:24.5 1 47:04.5 1:29.9 1 21:38.9 1:21:14.3 1:21:14.3  
2 98 Calli Fletcher 158 22 1 7:51.1 1:08.0 2 51:06.1 1:23.0 2 29:24.5 1:30:52.7 1:30:52.7  
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 10 Darryl Lohrke 210 28 3 7:46.9 0:28.3 1 39:23.5 0:23.4 2 23:15.3 1:11:17.4 1:11:17.4  
2 29 Travis Robbins 251 28 1 6:30.3 1:39.9 3 44:19.6 1:00.8 1 22:53.6 1:16:24.2 1:16:24.2  
3 45 Rob Piazza 304 29 5 8:42.8 0:33.2 2 41:30.1 0:39.9 6 27:46.1 1:19:12.1 1:19:12.1  
4 50 Chris Squire 275 27 4 8:29.3 0:58.0 4 44:24.7 0:49.8 3 25:22.2 1:20:04.0 1:20:04.0  
5 68 Brandon Nicolai 231 26 2 7:06.2 1:13.1 8 48:54.2 0:42.0 4 25:51.4 1:23:46.9 1:23:46.9  
6 75 Robert Brashear 122 28 7 10:30.8 1:32.5 5 45:52.6 0:48.8 5 27:03.7 1:25:48.4 1:25:48.4  
7 97 Travis Urie 290 27 6 10:28.6 1:02.8 7 46:48.0 0:47.7 8 31:39.6 1:30:46.7 1:30:46.7  
8 120 Rortana Oum 233 29 8 19:54.6 1:50.1 6 46:04.4 2:20.9 7 29:42.4 1:39:52.4 1:39:52.4  
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 51 Lauren Hansen 175 25 3 9:15.1 0:54.1 1 43:13.4 1:18.4 2 25:27.8 1:20:08.8 1:20:08.8  
2 71 Michelle Juhant 197 28 2 9:07.3 0:55.0 3 45:13.3 1:17.2 6 28:46.2 1:25:19.0 1:25:19.0  
3 76 Victoria Potts 243 27 1 8:45.4 1:15.8 4 46:49.3 1:00.1 4 27:59.1 1:25:49.7 1:25:49.7  
4 79 Kate Thielemann 285 27 6 11:47.3 1:49.8 2 45:04.5 1:08.2 3 26:04.7 1:25:54.5 1:25:54.5  
5 90 Heather Jacobsen 195 28 4 11:29.1 3:17.1 6 47:49.1 1:19.5 1 25:14.3 1:29:09.1 1:29:09.1  
6 99 Anna Urie 289 27 7 13:25.3 1:10.7 5 46:54.3 1:15.8 5 28:37.8 1:31:23.9 1:31:23.9  
7 131 Ashley Coleman 138 27 8 14:08.0 1:12.6 7 58:29.5 0:41.9 8 37:20.4 1:51:52.4 1:51:52.4  
8 132 Brittany Seibert 265 28 5 11:38.6 4:44.8 8 1:02:39.4 1:53.8 7 34:57.2 1:55:53.8 1:55:53.8  
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 13 Keith Bauer 110 31 2 7:54.9 0:40.0 2 40:27.8 0:35.9 2 22:23.8 1:12:02.4 1:12:02.4  
2 14 Jake Thompson 287 34 4 9:13.7 0:44.5 1 39:54.8 0:51.7 1 21:38.0 1:12:22.7 1:12:22.7  
3 37 Brian Davis 146 31 3 8:52.4 1:30.7 3 40:30.0 1:32.6 4 25:20.1 1:17:45.8 1:17:45.8  
4 44 Johnathan Davidson 145 33 6 11:25.1 0:51.0 4 42:32.5 0:55.2 3 23:21.5 1:19:05.3 1:19:05.3  
5 46 Richard Klobuchar 202 34 5 9:25.8 0:42.2 5 42:48.1 0:53.0 5 25:24.0 1:19:13.1 1:19:13.1  
6 104 Seton Hengesbach 183 30 1 7:15.4 1:12.7 6 49:20.4 1:16.4 6 34:04.2 1:33:09.1 1:33:09.1  
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 72 Amanda Henry 185 31 3 11:00.2 1:05.1 1 43:42.8 0:54.4 3 28:47.2 1:25:29.7 1:25:29.7  
2 91 Christina Snyder 273 30 1 9:25.4 1:17.7 2 50:40.5 0:36.7 1 27:10.2 1:29:10.5 1:29:10.5  
3 106 Jody Palmer 234 32 2 9:37.1 1:21.5 4 53:38.8 0:53.1 4 28:57.0 1:34:27.5 1:34:27.5  
4 108 Wendy Marks 215 34 4 11:01.4 1:17.6 3 53:09.3 1:11.8 2 27:58.1 1:34:38.2 1:34:38.2  
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 4 Jeremy Phillips 239 39 6 8:12.3 0:50.6 1 38:27.5 1:16.7 1 20:01.6 1:08:48.7 1:08:48.7  
2 7 Chris Whitler 297 36 5 7:50.1 0:56.1 5 40:36.5 0:44.6 2 20:33.3 1:10:40.6 1:10:40.6  
3 12 David Stokes 279 35 4 7:45.8 0:38.3 2 39:09.8 0:36.0 7 23:25.4 1:11:35.3 1:11:35.3  
4 17 Bill Lewers 208 39 2 7:10.8 0:40.1 3 39:41.7 0:51.5 8 24:41.6 1:13:05.7 1:13:05.7  
5 18 Leroy Shoesmith 267 38 1 6:25.7 0:42.0 7 42:34.8 1:06.1 4 22:29.5 1:13:18.1 1:13:18.1  
6 25 Jay Blankenfeld 115 37 8 8:34.4 1:04.9 6 41:41.4 0:48.7 6 23:20.4 1:15:29.8 1:15:29.8  
7 27 Tony Contreras 140 38 11 9:22.6 0:37.4 8 42:58.7 0:39.5 3 22:16.7 1:15:54.9 1:15:54.9  
8 28 Sean Lott 211 36 10 9:19.0 0:34.8 4 40:03.3 0:40.5 10 25:46.3 1:16:23.9 1:16:23.9  
9 34 Tim Reynolds 250 39 3 7:45.3 0:46.2 9 45:29.5 0:41.7 5 22:44.1 1:17:26.8 1:17:26.8  
10 74 Adrian Finol 155 39 7 8:18.0 1:22.3 10 49:06.1 1:27.1 9 25:32.5 1:25:46.0 1:25:46.0  
11 119 David Hopkins 189 36 9 9:09.4 0:39.4 11 51:31.8 0:50.8 11 37:04.1 1:39:15.5 1:39:15.5  
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 36 Suzanne Cox 141 38 1 8:00.3 1:00.4 1 39:47.6 1:06.0 11 27:43.4 1:17:37.7 1:17:37.7  
2 40 Melissa Scott 263 35 4 9:09.8 0:46.9 3 42:44.4 0:49.9 5 24:49.9 1:18:20.9 1:18:20.9  
3 41 Joann Gallichio 167 39 5 9:20.6 1:21.7 2 41:56.6 1:12.2 4 24:43.2 1:18:34.3 1:18:34.3  
4 53 Tara Vaughn 292 38 6 9:41.0 0:59.2 6 45:48.6 1:10.9 2 22:37.3 1:20:17.0 1:20:17.0  
5 59 Emma Luetgert 212 35 11 11:42.9 1:25.6 8 46:24.6 1:00.8 1 21:40.9 1:22:14.8 1:22:14.8  
6 66 Ellen Gallagher 166 39 2 8:02.0 0:58.0 5 45:25.1 0:51.1 7 25:52.7 1:23:08.9 1:23:08.9 2:00
7 69 Ashlee Seek 264 35 9 10:25.0 0:54.6 7 46:14.1 1:07.1 8 26:02.1 1:24:42.9 1:24:42.9  
8 70 Linda Mutchie 227 37 8 10:05.4 1:24.7 9 48:17.7 1:11.7 3 23:55.4 1:24:54.9 1:24:54.9  
9 78 Darla Hutton 193 39 3 9:05.2 0:52.2 4 45:20.0 0:56.3 10 27:40.2 1:25:53.9 1:25:53.9 2:00
10 88 Pippin Gilbert 168 36 7 9:49.9 2:07.3 11 50:44.2 1:31.3 6 24:52.2 1:29:04.9 1:29:04.9  
11 102 Aarin Mowbray- Dixon 224 35 10 11:24.4 1:46.0 10 48:25.5 1:43.4 12 29:07.1 1:32:26.4 1:32:26.4  
12 121 Rebecca Allen 103 38 12 12:42.7 2:11.1 12 57:32.0 0:54.0 9 27:03.1 1:40:22.9 1:40:22.9  
13 139 Stacey Salada 260 36 13 17:22.0 4:36.0 13 1:18:33.1 2:28.7 13 47:36.0 2:30:35.8 2:30:35.8  
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 26 Scott Thomas 286 43 3 8:36.5 1:30.9 2 41:30.1 1:47.3 1 22:15.4 1:15:40.2 1:15:40.2  
2 33 Jay Fratello 161 40 6 10:31.3 0:34.1 1 40:41.5 0:40.7 5 24:41.4 1:17:09.0 1:17:09.0  
3 35 David Groomes 174 40 1 6:27.8 0:42.3 6 44:59.1 0:46.6 4 24:39.7 1:17:35.5 1:17:35.5  
4 49 Chris Bertorelli 112 42 7 10:47.0 0:46.5 4 44:00.7 0:45.9 3 23:28.5 1:19:48.6 1:19:48.6  
5 54 Ben Burnsed 305 40 5 9:11.9 1:26.9 3 43:04.0 0:58.9 6 25:46.0 1:20:27.7 1:20:27.7  
6 56 David Neilson 230 42 2 6:29.4 1:20.1 5 44:29.4 1:27.2 7 27:31.7 1:21:17.8 1:21:17.8  
7 62 John Bongiovanni 117 41 4 8:39.0 1:58.6 7 46:40.5 1:38.9 2 23:27.7 1:22:24.7 1:22:24.7  
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 57 Bonnie Smith 270 44 1 8:09.1 0:41.2 2 45:00.3 0:50.4 3 26:39.2 1:21:20.2 1:21:20.2  
2 61 Jammie Adams 101 41 4 9:51.3 0:53.1 1 44:42.0 1:14.2 1 25:39.0 1:22:19.6 1:22:19.6  
3 63 Jennifer Browning 126 43 2 8:56.6 0:57.3 3 45:12.6 1:07.9 2 26:28.8 1:22:43.2 1:22:43.2  
4 105 Nancy Moore 221 44 3 9:04.1 1:23.8 5 51:02.0 0:36.0 4 31:53.1 1:33:59.0 1:33:59.0  
5 114 Denyce Robinson 252 44 7 11:20.8 1:09.7 4 46:01.8 1:45.3 7 36:26.3 1:36:43.9 1:36:43.9  
6 125 Sarah Satterfield 262 42 6 11:13.9 1:27.5 6 55:00.4 1:00.7 6 35:16.6 1:43:59.1 1:43:59.1  
7 129 Tina Goodroe 171 44 5 10:58.7 2:24.8 7 59:33.8 2:27.5 5 33:43.7 1:49:08.5 1:49:08.5  
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 11 Stan Fivecoat 156 45 5 9:00.7 0:52.2 2 40:05.3 0:44.7 2 20:36.7 1:11:19.6 1:11:19.6  
2 16 Andrew Danford 307 47 8 10:32.3 1:29.9 1 37:57.1 1:12.7 1 19:49.1 1:13:01.1 1:13:01.1 2:00
3 21 Timothy Reed 248 45 7 9:38.3 1:08.6 3 40:19.1 0:41.1 4 22:08.0 1:13:55.1 1:13:55.1  
4 22 Scott Vaughn 291 48 2 8:38.4 0:46.5 4 40:35.9 0:48.2 5 23:39.4 1:14:28.4 1:14:28.4  
5 24 Mark Cummins 144 49 6 9:16.6 0:45.1 5 40:58.5 0:47.0 3 21:35.6 1:15:22.8 1:15:22.8 2:00
6 64 Jeff Hood 188 49 3 8:44.5 0:57.8 7 47:56.4 1:17.5 6 23:58.6 1:22:54.8 1:22:54.8  
7 80 Jim Bledsoe 116 48 1 7:44.0 1:15.1 6 47:01.6 0:48.7 8 29:05.7 1:25:55.1 1:25:55.1  
8 101 John Stratton 310 48 4 8:47.9 2:20.5 9 50:38.6 1:37.2 7 28:28.5 1:31:52.7 1:31:52.7  
9 112 Alan Dean 311 46 9 12:39.0 3:12.3 8 48:59.8 1:34.7 9 30:03.0 1:36:28.8 1:36:28.8  
10 130 Joe Weston 295 49 10 15:43.9 1:57.7 10 1:01:10.5 0:50.6 10 31:57.0 1:51:39.7 1:51:39.7  
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 19 Erik Smith 272 50 2 8:19.0 0:51.0 2 41:52.5 0:46.8 1 21:37.7 1:13:27.0 1:13:27.0  
2 20 Franklin Potter 241 51 1 8:04.1 0:40.9 3 42:07.4 0:42.7 2 22:13.2 1:13:48.3 1:13:48.3  
3 48 Ronald Hall 306 50 8 10:48.5 1:07.7 4 43:56.0 1:11.0 3 22:32.2 1:19:35.4 1:19:35.4  
4 52 Mario Johnson 196 53 10 14:16.7 0:46.7 1 41:34.9 0:57.9 4 22:34.9 1:20:11.1 1:20:11.1  
5 65 Charles Lindsay 209 51 3 8:34.3 1:03.3 5 45:06.0 0:49.8 8 27:27.2 1:23:00.6 1:23:00.6  
6 82 Lawrence Kibler 200 52 5 9:01.2 1:40.1 7 48:25.8 1:34.8 6 26:06.1 1:26:48.0 1:26:48.0  
7 85 Garry Branch 121 54 4 8:46.3 1:50.3 8 49:08.9 0:49.7 9 27:57.0 1:28:32.2 1:28:32.2  
8 94 Michael Ventola 293 50 9 11:07.3 2:27.1 6 47:37.3 2:25.7 7 26:26.5 1:30:03.9 1:30:03.9  
9 95 Walter Dworak 150 53 7 10:07.7 1:58.1 9 49:44.8 2:31.1 5 25:44.2 1:30:05.9 1:30:05.9  
10 113 Andrew Kacer 198 54 6 9:21.7 2:05.5 10 51:10.2 2:02.2 10 32:01.8 1:36:41.4 1:36:41.4  
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 58 Lynne Krueger 309 52 5 10:59.5 1:05.0 1 42:41.6 1:14.7 1 25:26.6 1:21:27.4 1:21:27.4  
2 67 Susan Francis 160 50 1 8:45.2 1:00.6 2 43:04.8 1:24.9 5 29:01.7 1:23:17.2 1:23:17.2  
3 77 Julie Proctor 246 54 4 10:27.0 1:19.7 3 44:36.3 1:42.7 4 27:46.9 1:25:52.6 1:25:52.6  
4 83 Laura Wingate 299 50 6 12:38.8 1:19.4 4 45:11.8 1:11.1 2 26:50.3 1:27:11.4 1:27:11.4  
5 86 Laurie Frutchey 162 50 3 9:56.4 1:00.8 6 49:22.9 1:12.1 3 27:09.4 1:28:41.6 1:28:41.6  
6 93 Anna Bianchi 113 54 2 9:45.0 1:10.1 5 47:42.7 0:56.7 6 30:05.5 1:29:40.0 1:29:40.0  
7 118 Terri Potter 242 50 7 14:20.3 1:32.6 7 50:18.9 1:34.3 7 31:12.3 1:38:58.4 1:38:58.4  
8 133 Nancy Henry 186 52 8 14:51.7 1:42.6 8 58:52.7 2:23.6 8 39:33.1 1:57:23.7 1:57:23.7  
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 23 Glen Switzer 281 58 1 7:28.5 0:57.5 1 41:02.3 1:19.1 1 24:01.2 1:14:48.6 1:14:48.6  
2 60 Glenn Herbert 187 56 4 10:10.5 1:36.5 3 43:37.5 1:30.4 2 25:23.7 1:22:18.6 1:22:18.6  
3 73 Jeff Funderburk 164 59 3 9:10.3 1:33.7 6 47:06.9 1:19.4 3 26:31.8 1:25:42.1 1:25:42.1  
4 89 Russell Kirk 201 56 2 8:45.3 2:34.9 5 45:39.3 1:35.7 6 30:29.9 1:29:05.1 1:29:05.1  
5 92 John Ehlenbeck 153 59 5 10:13.2 1:26.1 4 45:09.3 1:30.9 7 31:11.4 1:29:30.9 1:29:30.9  
6 107 Tom Presnick 244 56 7 11:08.6 2:51.6 8 52:01.5 1:52.5 4 26:40.3 1:34:34.5 1:34:34.5  
7 109 David Glass 370 58 8 11:20.9 2:33.0 2 42:20.6 2:16.6 8 36:21.8 1:34:52.9 1:34:52.9  
8 111 William Lester 206 56 6 10:50.6 3:12.0 7 48:32.8 3:15.6 5 30:27.2 1:36:18.2 1:36:18.2  
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 43 Sherrie Mauzy 217 56 1 9:29.8 0:38.3 1 42:23.1 0:46.1 2 25:45.2 1:19:02.5 1:19:02.5  
2 87 Laura Harris 177 55 2 9:51.4 1:17.0 4 52:02.3 2:15.7 1 23:32.6 1:28:59.0 1:28:59.0  
3 96 Sue Clifton 137 58 3 10:48.5 1:02.0 3 49:54.9 1:02.3 3 27:57.0 1:30:44.7 1:30:44.7  
4 110 Jacque Myers 228 58 6 12:25.5 1:01.3 2 46:17.5 0:26.0 5 34:48.3 1:34:58.6 1:34:58.6  
5 122 Kim Wolfe 300 55 5 11:18.8 2:36.8 6 56:24.7 1:21.6 4 29:52.6 1:41:34.5 1:41:34.5  
6 123 Marcia Funderburk 165 59 4 10:55.2 1:53.0 5 53:10.0 1:21.0 6 35:14.3 1:42:33.5 1:42:33.5  
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 8 Robert Brockett 125 60 1 8:07.4 0:47.2 1 38:19.7 0:55.0 1 22:47.1 1:10:56.4 1:10:56.4  
2 81 Clark Parry 235 61 5 11:09.5 2:03.3 2 43:11.6 1:26.3 2 28:19.3 1:26:10.0 1:26:10.0  
3 103 Jim Eckert 152 64 4 11:07.5 1:13.2 5 49:47.4 1:27.7 3 29:29.8 1:33:05.6 1:33:05.6  
4 115 William Lamb 204 61 2 9:53.2 1:31.0 4 46:33.5 1:10.4 5 38:59.3 1:38:07.4 1:38:07.4  
5 116 Stephen Michelini 220 64 3 10:29.7 2:13.9 3 44:49.9 2:43.3 4 38:03.6 1:38:20.4 1:38:20.4  
6 136 Robert Seibert 266 64 6 12:57.4 6:19.0 6 57:42.3 4:16.5 6 40:33.2 2:01:48.4 2:01:48.4  
 
Top

Female 60 to 64

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 100 Connie Deweese 147 60 1 10:19.3 1:36.7 1 50:35.7 0:46.4 1 28:09.9 1:31:28.0 1:31:28.0  
2 127 Lorraine Shute 268 62 2 11:35.8 1:40.1 2 57:52.4 2:02.6 3 33:44.9 1:46:55.8 1:46:55.8  
3 128 Diane Mh Spicer 274 62 3 12:29.7 2:44.1 3 59:08.8 1:28.8 2 31:29.9 1:47:21.3 1:47:21.3  
4 137 Candia Mulhern 225 61 4 14:25.2 2:26.7 4 1:01:36.8 2:49.3 5 51:45.0 2:13:03.0 2:13:03.0  
5 138 Ann Busseni 128 61 5 17:21.8 2:25.1 5 1:14:04.0 1:27.1 4 51:38.9 2:26:56.9 2:26:56.9  
 
Top

Male 65 to 69

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 39 John Strait 280 68 1 9:03.8 1:06.4 1 41:20.0 0:49.4 1 26:00.0 1:18:19.6 1:18:19.6  
 
Top

Female 65 to 69

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 84 Holly Alexander 102 67 1 11:54.8 2:28.7 1 46:50.7 1:38.2 1 25:04.7 1:27:57.1 1:27:57.1  
2 126 Karen Allman 104 68 2 12:32.9 0:48.4 2 52:33.5 1:27.8 2 36:56.4 1:44:19.0 1:44:19.0  
 
Top

Male 70 to 74

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 47 Jerry Magliulo 214 71 2 10:35.1 1:37.9 1 39:42.9 1:41.9 1 25:45.0 1:19:22.8 1:19:22.8  
2 117 Roger Kelly 199 71 3 11:50.8 2:05.3 3 52:36.7 1:52.7 2 30:08.4 1:38:33.9 1:38:33.9  
3 124 Bo Webster 302 70 1 9:45.5 1:09.0 2 44:05.5 1:14.7 4 46:39.7 1:42:54.4 1:42:54.4  
4 135 Larry Pike 240 70 4 13:54.7 3:48.3 4 1:00:55.5 2:14.7 3 38:46.0 1:59:39.2 1:59:39.2  
 
Top

Female 70 to 74

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 134 Karen Hasque 303 71 1 25:49.2 1:39.7 1 57:32.5 1:32.9 1 32:28.8 1:59:03.1 1:59:03.1  
 

Athena

Top

Athena

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 1 Jessica Hathaway 181 40 2 11:15.6 1:40.0 3 59:06.7 1:02.1 1 36:28.6 1:49:33.0 1:49:33.0  
2 2 Dina Simpson 269 41 1 11:09.2 3:15.9 2 55:48.9 2:50.8 2 41:15.7 1:54:20.5 1:54:20.5  
3 3 Jennifer Cultrera 143 38 4 14:16.8 2:35.4 1 54:23.8 2:53.4 3 45:37.2 1:59:46.6 1:59:46.6  
4 4 Deborah Reiser 249 48 3 13:43.2 1:58.4 4 1:05:53.0 2:41.4 4 57:26.2 2:21:42.2 2:21:42.2  
 

Clydesdale

Top

Clydesdale

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 1 Scott Rollins 254 40 2 8:57.9 0:44.7 2 42:30.0 0:48.9 1 27:26.5 1:20:28.0 1:20:28.0  
2 2 Jim Rufrano 258 41 1 8:44.2 0:42.4 1 41:14.3 0:54.7 3 29:57.6 1:21:33.2 1:21:33.2  
3 3 Shane Carlson 132 36 4 10:08.3 1:54.1 4 46:01.9 0:51.6 2 27:29.2 1:26:25.1 1:26:25.1  
4 4 Robert Robinson 253 44 5 10:09.2 0:47.9 3 43:05.6 1:08.3 5 32:22.3 1:27:33.3 1:27:33.3  
5 5 Christopher Youmans 301 44 6 11:45.4 2:20.2 6 50:40.7 1:28.5 4 31:05.0 1:37:19.8 1:37:19.8  
6 6 Graham Fox 159 38 3 9:16.0 1:29.0 5 47:39.4 1:35.5 7 42:39.1 1:42:39.0 1:42:39.0  
7 7 Francis McClarnon 219 47 7 11:54.0 3:04.4 7 54:49.7 2:13.4 6 38:10.8 1:50:12.3 1:50:12.3  
8 8 John Harris 176 51 8 12:15.7 2:29.1 8 1:01:13.9 3:20.7 8 48:04.7 2:07:24.1 2:07:24.1  
 

Fat Tire

Top

Fat Tire

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 1 Jerry Napp 229 57 1 8:36.1 2:27.9 1 53:39.1 1:32.4 2 24:05.1 1:30:20.6 1:30:20.6  
2 2 Thad Carroll 134 40 2 9:05.0 3:57.2 2 56:27.3 1:10.0 1 23:11.3 1:33:50.8 1:33:50.8  
 
Top

Fat Tire

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 3 Lori Carroll 133 37 1 10:47.7 2:20.0 1 56:12.3 1:20.3 1 24:45.6 1:35:25.9 1:35:25.9  
2 4 Susan Pelz 238 51 2 11:19.2 1:59.8 2 59:23.7 1:58.0 2 41:10.2 1:55:50.9 1:55:50.9  
 

M/P/L

Top

Military/PSO/LEO

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 1 Michael Mullins 226 46 1 7:28.7 0:58.1 2 47:06.4 0:40.9 1 23:35.4 1:19:49.5 1:19:49.5  
2 2 Nelson Cardona 131 56 2 10:23.9 1:17.0 1 46:37.5 1:21.7 2 28:17.7 1:27:57.8 1:27:57.8  
 

Novice

Top

Novice

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 1 Dave Baker 106 44 1 8:55.9 1:00.5 2 45:56.1 1:50.5 1 25:54.7 1:23:37.7 1:23:37.7  
2 3 Darrin Payne 237 44 2 9:11.4 1:43.0 1 45:37.3 1:44.2 3 28:59.3 1:27:15.2 1:27:15.2  
3 4 Bryce Moseley 223 30 3 10:53.8 2:05.9 3 48:06.2 1:25.7 2 27:26.8 1:29:58.4 1:29:58.4  
4 7 Jan Wheeler 296 51 4 12:33.9 1:53.1 4 50:45.9 1:59.0 5 35:15.4 1:42:27.3 1:42:27.3  
5 10 Jeffery Hustace 191 33 5 14:11.9 4:43.9 5 56:02.6 2:34.2 4 30:04.7 1:47:37.3 1:47:37.3  
 
Top

Novice

  Overall   ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 2 Shauna Crompton 142 26 1 9:00.8 2:01.0 1 45:44.9 1:07.4 2 26:24.7 1:24:18.8 1:24:18.8  
2 5 Amanda Harvey 179 24 2 9:44.7 1:31.3 2 51:39.8 1:46.6 1 26:04.7 1:30:47.1 1:30:47.1  
3 6 Janet Casto 135 54 3 10:06.7 1:54.0 5 57:13.2 0:48.1 3 28:34.0 1:38:36.0 1:38:36.0  
4 8 Amber Kofender 203 40 5 14:50.0 1:40.6 3 52:33.9 2:24.5 5 34:07.3 1:45:36.3 1:45:36.3  
5 9 Jennifer Hustace 192 37 6 15:11.4 3:56.6 4 55:48.8 2:35.6 4 30:04.8 1:47:37.2 1:47:37.2  
6 11 Melissa Fuentes 163 29 4 14:23.0 4:43.2 6 1:21:38.6 1:54.5 6 45:00.1 2:27:39.4 2:27:39.4