Heels N Wheels Du/Tri - Waycross

Age Group Results

August 23, 2014


Results By DRC Sports www.drcsports.com


Tri-Age Group Male Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-74 80-84
Tri-Age Group Female Women: Top Finishers 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 50-54 55-59 60-64 65-69
Tri-Clydesdale Men: 0-99
Tri-Athena Women: 0-99
Tri-Novice Men: 0-99
Tri-Novice Women: 0-99
Tri-Fat Tire Men:
Tri-Fat Tire Women:
Tri-Military/Police/PSO Men: 0-99
Tri-Military/Police/PSO Women: 0-99
Tri-Physically Challenged Men: 0-99
Tri-Physically Challenged Women: 0-99

Tri-Age Group Male

Top

Male Overall Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 1 Kevin Shepard 580 31 1 8:47.0 0:37.6 1 36:35.1 0:42.1 1 19:02.4 1:05:44.2 1:05:44.2  
 
Top

Male Masters Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 2 Randall Rathmann 575 45 1 7:38.6 0:31.0 1 36:05.6 0:31.7 1 22:41.4 1:07:28.3 1:07:28.3  
 
Top

Male 14 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 28 Aaron Seymour 579 11 1 8:01.0 0:44.2 1 45:49.6 0:24.7 1 27:53.7 1:22:53.2 1:22:53.2  
 
Top

Male 15 to 19

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 37 Drew Grossman 551 16 1 10:31.1 1:01.9 1 50:11.7 0:40.9 1 29:35.6 1:32:01.2 1:32:01.2  
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 16 Scott Miller 563 23 1 8:57.0 3:14.7 1 41:29.0 1:44.9 1 20:27.3 1:15:52.9 1:15:52.9  
2 34 Jonathan Daniel 531 20 3 10:52.6 3:02.3 2 47:06.8 2:57.9 2 26:01.7 1:30:01.3 1:30:01.3  
3 35 Shiloh Snow 582 23 2 10:51.7 3:01.8 3 48:53.3 1:13.1 3 26:01.7 1:30:01.6 1:30:01.6  
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 6 Parker Childree 527 25 1 8:22.2 1:09.8 1 40:30.0 1:03.0 1 19:10.9 1:10:15.9 1:10:15.9  
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 14 Adam Specjal 583 31 1 8:41.5 0:52.3 1 37:26.2 2:42.9 2 25:35.4 1:15:18.3 1:15:18.3  
2 18 Jacob Johnston 554 34 3 10:26.9 1:20.3 2 38:23.4 1:23.3 3 26:00.2 1:17:34.1 1:17:34.1  
3 23 Gary Glojek 548 30 2 8:57.3 1:07.2 3 43:33.5 0:52.4 1 25:05.8 1:19:36.2 1:19:36.2  
4 33 Jerod Myers 566 31 4 10:38.7 1:51.3 4 45:00.6 0:52.1 4 31:03.1 1:29:25.8 1:29:25.8  
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 5 Chad McDonald 560 35 4 10:27.4 0:34.0 1 35:30.4 0:31.0 2 20:49.5 1:09:52.3 1:09:52.3 2:00
2 7 Jonathan Daniels 532 36 2 8:35.6 1:02.1 4 41:31.2 1:01.6 1 19:29.0 1:11:39.5 1:11:39.5  
3 10 Robin Estes 536 37 1 8:21.7 0:53.3 2 37:08.6 0:44.6 4 25:12.6 1:12:20.8 1:12:20.8  
4 15 Hunter Bates 592 37 3 9:53.0 0:35.7 3 40:32.3 0:35.0 3 23:45.7 1:15:21.7 1:15:21.7  
5 31 Adam Fey 542 36 5 13:23.9 1:59.1 5 44:28.4 1:02.4 5 25:35.9 1:26:29.7 1:26:29.7  
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 8 Michael Kennett 555 41 2 9:28.7 0:55.3 1 38:36.3 0:59.5 2 21:54.0 1:11:53.8 1:11:53.8  
2 12 Sean McConnell 558 43 5 10:34.4 1:24.7 3 40:10.9 0:41.4 1 21:03.2 1:13:54.6 1:13:54.6  
3 21 Brian Orr 569 43 1 9:14.9 0:48.6 2 40:03.5 0:52.6 5 27:21.9 1:18:21.5 1:18:21.5  
4 22 Randall Walton 586 40 3 9:37.8 1:07.8 4 40:17.4 0:28.8 4 26:59.9 1:18:31.7 1:18:31.7  
5 24 Russell Bates 516 41 4 10:08.4 1:40.2 5 41:42.8 0:10.1 3 26:27.1 1:20:08.6 1:20:08.6  
6 36 Billy Williams 587 44 6 10:55.9 1:51.7 6 47:27.4 1:29.6 6 29:49.2 1:31:33.8 1:31:33.8  
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 4 Jim Everett 538 48 2 8:34.5 0:29.6 1 36:34.8 0:29.4 2 23:07.4 1:09:15.7 1:09:15.7  
2 9 Steven Barr 515 46 1 8:08.2 1:09.3 2 36:59.5 1:17.2 3 24:23.6 1:11:57.8 1:11:57.8  
3 11 Jimmy Miles 562 47 3 9:49.7 1:03.7 4 38:55.6 0:50.6 1 21:54.3 1:12:33.9 1:12:33.9  
4 19 Andy Woodring 589 48 4 11:18.0 1:31.4 3 38:42.6 0:32.0 4 25:47.1 1:17:51.1 1:17:51.1  
5 32 Ken Malek 557 47 5 12:14.5 1:43.0 5 41:08.0 0:32.1 5 31:53.1 1:27:30.7 1:27:30.7  
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 3 Bubba Gillis 546 51 1 8:06.2 0:43.6 1 37:20.2 0:36.0 1 22:09.0 1:08:55.0 1:08:55.0  
2 26 Orrie McCrea 559 52 2 10:49.4 0:35.6 2 45:14.4 0:26.4 2 23:51.7 1:20:57.5 1:20:57.5  
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 13 Dalton Cowap 530 56 2 10:02.7 1:42.3 1 38:14.9 0:48.5 1 23:59.2 1:14:47.6 1:14:47.6  
2 20 David Buchanan 522 59 1 9:38.6 1:09.3 3 41:11.8 1:01.3 2 25:01.3 1:18:02.3 1:18:02.3  
3 25 John Parrish 572 56 3 11:53.9 2:50.0 2 39:54.9 0:54.0 3 25:15.0 1:20:47.8 1:20:47.8  
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 17 Jeremy Smith 581 63 1 9:26.9 1:36.3 2 39:47.3 1:08.0 2 25:26.9 1:17:25.4 1:17:25.4  
2 27 Robert Opkins 567 61 2 10:24.4 0:36.0 3 41:59.7 1:03.0 4 28:28.5 1:22:31.6 1:22:31.6  
3 29 Pete Heroy 553 60 5 15:44.8 1:18.2 1 38:56.5 1:21.6 1 25:03.0 1:24:24.1 1:24:24.1 2:00
4 30 Bernard Feigenbaum 594 62 3 10:32.6 2:03.4 4 44:48.2 1:22.8 3 25:41.7 1:24:28.7 1:24:28.7  
 
Top

Male 70 to 74

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 38 Keith Douglass 535 72 1 12:36.7 1:22.1 1 44:23.7 1:46.0 1 32:05.8 1:32:14.3 1:32:14.3  
 
Top

Male 80 to 84

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 39 S E ""Bud"" Frankenthaler Jr 541 81 1 23:48.0 5:55.2 1 1:29:36.9 4:59.9 1 59:05.3 3:03:25.3 3:03:25.3  
 

Tri-Age Group Female

Top

Female Overall Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 1 Anna Champion 525 32 1 8:28.0 0:56.2 1 38:09.7 1:01.1 1 23:53.8 1:12:28.8 1:12:28.8  
 
Top

Female Masters Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 2 Gina Farrell 540 45 1 10:16.7 1:11.7 1 40:35.7 1:17.7 1 26:47.8 1:20:09.6 1:20:09.6  
 
Top

Female 15 to 19

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 12 Bradley Scott 578 17 1 12:14.0 1:44.1 1 51:13.8 1:14.5 1 31:36.8 1:38:03.2 1:38:03.2  
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 11 Julie Schoenheit 577 29 1 12:18.3 2:46.2 1 54:32.2 0:45.7 1 27:15.4 1:37:37.8 1:37:37.8  
2 20 Theresa Alonso 513 29 2 17:13.4 2:46.7 2 57:08.9 0:48.8 2 44:45.8 2:02:43.6 2:02:43.6  
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 15 Amy Fitzgerald 543 30 1 11:54.9 2:07.9 1 54:12.9 0:30.4 1 34:38.7 1:43:24.8 1:43:24.8  
2 18 Nikki Ralph 574 32 2 14:29.5 4:00.4 2 54:52.0 1:24.5 2 38:27.1 1:53:13.5 1:53:13.5  
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 6 Shannon Detro 533 39 2 11:08.6 0:50.3 1 42:59.6 1:00.4 3 31:46.9 1:27:45.8 1:27:45.8  
2 8 Alisa Papp 571 37 1 10:50.8 1:29.3 2 44:57.0 0:48.8 2 30:46.7 1:30:52.6 1:30:52.6 2:00
3 14 Lealane Sanders 576 37 4 16:21.7 2:20.6 3 51:38.5 0:53.2 1 29:14.1 1:40:28.1 1:40:28.1  
4 22 Tracy Bishop 518 35 3 14:16.6 2:13.8 4 1:02:26.3 0:44.2 4 46:29.7 2:06:10.6 2:06:10.6  
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 5 Dawn Everett 537 40 1 10:59.3 0:46.8 1 41:07.6 0:39.3 4 33:00.1 1:26:33.1 1:26:33.1  
2 7 Angela Booth 520 41 3 12:17.1 1:17.5 2 45:03.4 1:23.6 2 30:02.7 1:30:04.3 1:30:04.3  
3 9 Ashley Graves 550 40 2 11:02.4 2:34.7 4 51:36.4 0:59.2 1 28:44.5 1:34:57.2 1:34:57.2  
4 13 Katrina Sell 590 41 4 14:34.9 2:14.4 3 49:51.1 1:03.4 3 31:30.5 1:39:14.3 1:39:14.3  
5 21 Beth Carter 524 42 5 15:47.6 2:35.4 5 58:41.0 0:49.8 5 45:35.7 2:03:29.5 2:03:29.5  
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 4 Sharon Opkins 568 52 1 10:11.2 0:34.6 1 45:24.2 1:01.6 1 28:39.6 1:25:51.2 1:25:51.2  
2 19 Ann Cowap 529 54 2 11:33.3 2:37.3 2 59:05.5 0:51.4 2 42:37.8 1:56:45.3 1:56:45.3  
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 3 Cheryl Monroe 593 57 1 11:11.5 1:04.3 1 41:53.2 1:29.0 1 27:29.4 1:23:07.4 1:23:07.4  
 
Top

Female 60 to 64

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 10 Deborah Cain 523 62 1 11:43.5 2:10.0 1 51:08.8 1:00.1 1 31:26.4 1:37:28.8 1:37:28.8  
 
Top

Female 65 to 69

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 16 Mary Strickland 585 68 2 16:04.1 2:01.7 1 51:32.4 1:21.1 1 34:37.3 1:45:36.6 1:45:36.6  
2 17 Kathy Williams 588 65 1 14:27.4 2:26.7 2 54:26.5 0:51.7 2 38:28.9 1:50:41.2 1:50:41.2  
 

Tri-Clydesdale

Top

Male 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 1 Benjamin Harris 552 39 1 8:35.9 2:00.1 1 40:07.5 1:14.5 1 29:08.1 1:21:06.1 1:21:06.1  
2 2 Robert Preston 573 42 2 9:33.8 1:14.8 2 42:57.1 1:37.1 2 29:46.3 1:25:09.1 1:25:09.1  
3 3 Matt Sanders 595 30 3 10:46.2 1:07.3 3 45:40.5 1:08.5 3 33:48.3 1:32:30.8 1:32:30.8  
 

Tri-Athena

Top

Female 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 1 Tina Maddox 556 34 1 13:03.5 1:28.3 1 50:36.4 1:05.1 1 39:27.9 1:45:41.2 1:45:41.2  
 

Tri-Novice

Top

Male 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 1 Daniel Gaddis 445 28 3 12:24.1 3:47.7 3 47:31.6 0:34.9 2 28:44.7 1:33:03.0 1:33:03.0  
2 2 Justin Dixon 534 32 4 12:36.7 3:04.1 1 42:39.1 1:29.6 4 34:11.3 1:34:00.8 1:34:00.8  
3 3 Johnny Mitcham 564 38 1 12:01.1 2:14.3 4 50:43.5 0:58.9 1 28:17.8 1:34:15.6 1:34:15.6  
4 4 Charles Osborne 570 31 2 12:22.7 2:52.3 2 46:48.6 0:43.0 5 34:43.3 1:37:29.9 1:37:29.9  
5 5 Alex McGhee 561 27 6 17:16.0 1:51.6 5 51:57.4 1:11.0 3 32:52.9 1:45:08.9 1:45:08.9  
6 8 Jason Ewing 539 45 5 15:00.8 3:26.6 6 57:34.3 1:46.1 6 40:36.0 1:58:23.8 1:58:23.8  
 
Top

Female 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 6 Amy Blanda 519 38 2 14:38.5 1:42.5 1 53:58.8 0:41.9 1 37:43.4 1:48:45.1 1:48:45.1  
2 7 Claire Moon 565 40 3 14:39.3 3:08.8 4 58:09.9 1:48.5 3 40:37.2 1:58:23.7 1:58:23.7  
3 9 Katie Stone 584 38 4 15:01.2 3:20.1 3 57:45.2 1:41.6 2 40:36.0 1:58:24.1 1:58:24.1  
4 10 Janet Bell 517 41 1 11:31.2 2:33.7 2 57:40.7 1:23.7 4 46:39.4 1:59:48.7 1:59:48.7  
 

Tri-Military/Police/PSO

Top

Male 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 1 Joshua Boyts 521 31 1 9:52.3 1:13.4 1 41:56.3 0:33.8 1 25:07.4 1:18:43.2 1:18:43.2  
2 2 Brad Chapman 526 37 2 10:33.6 2:11.4 2 44:07.7 1:00.8 2 25:33.7 1:23:27.2 1:23:27.2  
 
Top

Female 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 3 Stella Glojek 549 30 1 9:58.3 1:03.1 1 46:14.5 1:19.2 1 28:36.9 1:27:12.0 1:27:12.0  
 

Tri-Physically Challenged

Top

Male 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 2 Adrian Arnold 514 9 1 11:12.2 3:51.4 1 1:06:41.3 3:57.0 1 28:28.3 1:54:10.2 1:54:10.2  
 
Top

Female 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 1 Ashley Cooper-Heath 528 31 1 16:01.8 1:40.1 1 51:50.7 1:28.4 1 28:38.9 1:39:39.9 1:39:39.9