St Augustine Summer Tri

Overall Sprint Results

August 17, 2014


Results By Race Management Systems, Inc.
  ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Name Bib No Age Group Div Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 John Horn 578 1 M Top Fin AG 2 6:43.4 0:32.3 1 26:16.2 0:21.2 3 19:01.3 52:54.4  
2 David Gay 562 1 40-44 AG 11 7:28.4 0:48.2 7 28:02.0 0:36.2 6 19:13.4 56:08.2  
3 Robert Huerbsch 581 1 30-34 AG 21 7:56.8 0:32.4 6 27:53.2 0:36.9 5 19:13.2 56:12.5  
4 Yaro Middaugh 612 1 35-39 AG 4 6:52.8 0:34.8 22 29:36.2 0:27.1 4 19:12.7 56:43.6  
5 John Dodd 549 1 45-49 AG 7 7:05.8 0:31.9 13 28:42.8 0:35.0 9 20:00.1 56:55.6  
6 Stephen Curran 544 1 50-54 AG 16 7:44.0 0:42.0 11 28:27.8 0:38.9 10 20:04.3 57:37.0  
7 Juan Estrella 556 2 45-49 AG 19 7:52.5 0:49.7 3 27:11.4 0:35.0 8 19:25.3 57:53.9 2:00
8 J.T. BYRNE 529 3 45-49 AG 14 7:33.2 0:37.0 10 28:18.1 0:30.5 20 21:26.0 58:24.8  
9 Matt Tierney 660 2 35-39 AG 13 7:31.8 0:52.1 5 27:47.6 0:34.6 24 21:54.1 58:40.2  
10 Robert Brockett 518 1 60-64 AG 32 8:17.2 0:46.7 2 26:40.4 0:41.9 28 22:26.5 58:52.7  
11 Todd Hockett 576 3 35-39 AG 20 7:55.9 0:30.8 20 29:15.7 0:43.7 17 20:43.9 59:10.0  
12 Jim Escobar 555 2 50-54 AG 105 10:05.6 0:26.0 8 28:04.4 0:32.6 11 20:08.8 59:17.4  
13 Mark Travis 662 3 50-54 AG 15 7:40.9 0:51.0 18 29:06.9 0:42.6 18 21:04.9 59:26.3  
14 Matthew Banker 509 4 45-49 AG 28 8:07.2 0:30.4 4 27:45.4 0:36.1 14 20:31.6 59:30.7 2:00
15 Michael Meier 610 1 25-29 AG 22 7:58.5 1:02.8 33 32:01.5 1:26.2 1 17:24.5 59:53.5  
16 John Eller 552 2 25-29 AG 6 6:58.8 1:05.6 14 28:49.9 0:33.0 16 20:38.1 1:00:05.4 2:00
17 Chris Madden 598 4 35-39 AG 42 8:41.4 1:02.5 19 29:10.5 1:00.1 13 20:25.4 1:00:19.9  
18 Erik Smith 688 4 50-54 AG 34 8:26.1 0:36.1 16 28:56.9 0:41.5 21 21:42.0 1:00:22.6  
19 Jeremy Phillips 637 5 35-39 AG 37 8:27.7 0:41.1 24 29:58.9 0:49.6 15 20:34.4 1:00:31.7  
20 Joe Ventura 669 6 35-39 AG 24 8:03.3 0:21.5 9 28:17.1 0:27.5 41 23:38.9 1:00:48.3  
21 Patrick Gendreau 564 7 35-39 AG 12 7:29.1 0:25.0 25 30:23.5 0:46.2 23 21:48.4 1:00:52.2  
22 Jevin Eyman 557 2 30-34 AG 18 7:51.6 1:38.0 26 30:53.1 1:33.5 7 19:24.8 1:01:21.0  
23 Alana Shawah 651 1 F Top Fin AG 3 6:50.2 0:54.6 21 29:21.7 0:50.2 54 24:25.4 1:02:22.1  
24 David Mariotti 600 1 40-44 AG 9 7:24.9 1:02.7 23 29:43.4 1:01.4 46 23:54.7 1:03:07.1  
25 Kenneth Marsh 601 2 60-64 AG 92 9:42.7 0:31.6 12 28:35.3 0:45.1 43 23:39.7 1:03:14.4  
  ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Name Bib No Age Group Div Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
26 Nichole Gebhart 563 1 30-34 AG 29 8:07.2 0:57.9 43 32:57.9 0:50.2 19 21:10.0 1:04:03.2  
27 Anthony Libretti 595 2 40-44 AG 25 8:03.9 0:36.5 32 31:41.5 0:44.6 37 23:10.2 1:04:16.7  
28 John Banks 681 1 55-59 AG 27 8:06.6 0:39.7 17 29:02.1 0:42.7 86 26:13.6 1:04:44.7  
29 Thomas Nugent 630 8 35-39 AG 106 10:07.5 1:09.0 15 28:51.9 0:45.2 48 23:59.8 1:04:53.4  
30 Alisa Meier 609 1 25-29 AG 96 9:47.5 1:26.5 83 35:21.8 0:29.2 2 18:37.8 1:05:42.8  
31 Jeff Goldman 568 5 45-49 AG 31 8:15.5 0:29.3 28 31:16.9 0:32.7 69 25:41.6 1:06:16.0  
32 Robert Ballou 508 5 50-54 AG 23 8:02.0 0:53.1 30 31:27.3 1:12.9 56 24:43.2 1:06:18.5  
33 Peyton Godwin 567 6 45-49 AG 74 9:27.2 1:16.6 62 34:17.8 1:03.7 12 20:19.0 1:06:24.3  
34 Casey Delcour 547 9 35-39 AG 70 9:25.6 0:33.9 41 32:51.9 0:46.2 39 23:36.3 1:07:13.9  
35 Kristen Nicholson 628 2 30-34 AG 52 9:00.6 0:46.6 45 33:05.5 0:45.0 50 24:02.4 1:07:40.1  
36 BRIAN BUETTELL 524 7 45-49 AG 78 9:30.5 0:58.4 35 32:16.4 1:01.7 47 23:57.7 1:07:44.7  
37 Daniel Leahy 591 1 15-19 AG 5 6:57.4 1:08.2 67 34:37.5 1:06.2 49 24:00.3 1:07:49.6  
38 Sayer Gunn 570 1 35-39 AG 66 9:21.3 1:29.8 56 33:57.0 0:45.4 29 22:26.5 1:08:00.0  
39 Brian Szallay 659 3 30-34 AG 38 8:35.8 1:36.0 77 35:01.1 0:39.3 25 22:14.8 1:08:07.0  
40 Melissa Scott 697 2 35-39 AG 53 9:00.9 0:56.5 40 32:50.6 0:47.9 57 24:50.1 1:08:26.0  
41 Santiago Cavanagh 536 4 30-34 AG 63 9:18.6 1:11.6 60 34:14.8 1:11.9 32 22:39.0 1:08:35.9  
42 Kevin Schwarz 648 3 40-44 AG 33 8:23.8 0:52.1 34 32:06.8 1:09.8 85 26:08.8 1:08:41.3  
43 Luis Borges 515 1 Military/PSO/LEO MPL 79 9:31.3 1:03.2 44 33:05.0 0:50.2 53 24:17.3 1:08:47.0  
44 James Morris 620 6 50-54 AG 80 9:33.5 1:34.3 47 33:17.2 1:20.3 35 23:05.6 1:08:50.9  
45 Randall Brown 519 3 60-64 AG 73 9:26.7 0:31.5 36 32:30.2 0:33.2 77 26:00.0 1:09:01.6  
46 Scott Chambers 538 4 40-44 AG 157 12:02.5 1:43.6 27 30:56.5 1:47.7 31 22:34.1 1:09:04.4  
47 Jonathan Burton-Macleod 528 5 30-34 AG 107 10:08.9 1:04.7 58 34:11.9 0:58.4 33 22:43.5 1:09:07.4  
48 Patrick Higgins 575 6 30-34 AG 17 7:51.1 1:16.2 66 34:36.4 1:11.5 52 24:16.1 1:09:11.3  
49 Rob McKisick 607 8 45-49 AG 44 8:45.6 0:54.0 55 33:49.8 0:51.0 60 25:13.1 1:09:33.5  
50 Patrick Leahy 592 9 45-49 AG 54 9:02.1 0:52.7 38 32:37.5 1:39.4 66 25:32.1 1:09:43.8  
  ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Name Bib No Age Group Div Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
51 NOAH EMERSON 553 1 0-14 AG 1 6:37.8 0:56.4 85 35:28.9 0:22.5 90 26:23.5 1:09:49.1  
52 Jeremy Smith 656 4 60-64 AG 43 8:42.5 1:38.9 37 32:32.3 1:28.1 65 25:28.1 1:09:49.9  
53 Travis Collins 540 1 Novice No 148 11:33.0 2:16.3 31 31:30.2 1:51.1 34 22:51.6 1:10:02.2  
54 Jamie Nichols 627 2 25-29 AG 65 9:20.2 1:00.2 84 35:25.7 0:38.7 40 23:38.6 1:10:03.4  
55 Michael Urban 665 7 50-54 AG 102 9:58.6 1:32.9 29 31:23.3 1:07.3 83 26:05.7 1:10:07.8  
56 Jami Price 638 1 45-49 AG 87 9:40.3 1:08.9 93 36:15.7 1:10.1 26 22:17.0 1:10:32.0  
57 John Hudson 580 5 40-44 AG 51 8:58.2 1:42.3 80 35:19.7 0:50.4 44 23:49.0 1:10:39.6  
58 Rob Johnson 583 8 50-54 AG 126 10:45.6 2:16.1 63 34:22.0 0:59.6 27 22:25.0 1:10:48.3  
59 Michael French 560 2 55-59 AG 49 8:55.2 0:38.1 70 34:47.3 0:57.7 68 25:36.5 1:10:54.8  
60 Ryan Shipp 653 7 30-34 AG 47 8:47.5 0:59.4 50 33:36.3 1:28.3 92 26:28.8 1:11:20.3  
61 Christopher Medley 608 9 50-54 AG 62 9:17.1 0:44.1 71 34:47.5 0:51.5 70 25:42.8 1:11:23.0  
62 Tucker Morrison 621 6 40-44 AG 8 7:20.0 0:58.9 78 35:01.9 0:59.1 97 27:04.7 1:11:24.6  
63 Daniel McCrory 605 10 35-39 AG 104 10:00.8 0:56.0 52 33:42.0 0:51.9 74 25:56.1 1:11:26.8  
64 Michelle Libretti 596 3 35-39 AG 89 9:41.0 0:45.2 53 33:44.0 0:51.5 91 26:26.2 1:11:27.9  
65 Amy Michie 611 3 30-34 AG 48 8:50.9 0:58.5 74 34:48.5 0:54.2 82 26:03.2 1:11:35.3  
66 Courtney Blum 514 4 35-39 AG 82 9:34.7 0:57.4 54 33:46.7 1:05.1 88 26:16.1 1:11:40.0  
67 Bernie Berania 512 7 40-44 AG 69 9:24.8 0:40.5 68 34:38.0 1:12.9 79 26:01.2 1:11:57.4  
68 Joe Savard 644 2 Novice No 56 9:06.0 1:23.7 119 38:32.5 1:30.0 22 21:43.6 1:12:15.8  
69 Scott Rollins 642 1 Clydesdale CL 71 9:26.0 0:41.7 46 33:13.6 0:57.8 108 28:09.6 1:12:28.7  
70 Steve Cameron 531 10 50-54 AG 121 10:34.6 2:31.2 59 34:11.9 1:18.1 51 24:11.2 1:12:47.0  
71 Gina Blevins 513 5 35-39 AG 77 9:29.0 1:06.1 89 35:56.6 0:53.3 62 25:22.1 1:12:47.1  
72 Carolyn Snyder Menke 677 1 55-59 AG 86 9:39.5 0:57.4 65 34:24.7 1:12.0 94 26:37.0 1:12:50.6  
73 Vincent Mingils 617 1 20-24 AG 35 8:26.8 1:30.3 51 33:38.0 1:18.6 110 28:18.4 1:13:12.1  
74 Susan Connor 542 1 40-44 AG 67 9:21.8 1:21.6 86 35:41.7 0:47.0 78 26:00.7 1:13:12.8  
75 Scott Sennes 650 10 45-49 AG 40 8:37.8 0:45.4 49 33:33.5 0:52.3 121 29:41.2 1:13:30.2  
  ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Name Bib No Age Group Div Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
76 Allen Anderson 504 11 45-49 AG 55 9:04.7 1:27.9 94 36:24.7 1:23.5 61 25:16.4 1:13:37.2  
77 George Connaughton 541 8 40-44 AG 61 9:16.2 1:59.4 82 35:21.8 1:17.0 81 26:02.5 1:13:56.9  
78 Dazaev Muchacho 685 3 Novice No 124 10:41.2 3:05.7 42 32:55.5 1:06.4 89 26:17.2 1:14:06.0  
79 George Gieger 566 3 55-59 AG 128 10:51.7 1:56.6 103 37:14.0 0:32.5 45 23:50.4 1:14:25.2  
80 Matt Casey 535 4 Novice No 30 8:11.5 1:57.7 118 38:32.3 0:46.8 58 24:59.1 1:14:27.4  
81 Joseph Kelly 585 2 Military/PSO/LEO MPL 134 11:00.6 1:34.1 111 37:34.1 1:13.8 38 23:19.3 1:14:41.9  
82 Ashleigh Barnes 510 6 35-39 AG 41 8:40.2 0:57.0 109 37:30.4 0:36.7 98 27:06.2 1:14:50.5  
83 Nancy Palmer 633 2 55-59 AG 84 9:38.5 2:08.4 116 37:58.7 0:38.5 55 24:31.6 1:14:55.7  
84 Amie Deutch 678 2 40-44 AG 94 9:46.6 1:44.3 124 39:19.7 0:58.5 36 23:09.2 1:14:58.3  
85 Toni Smith 657 1 50-54 AG 140 11:08.4 1:09.4 39 32:41.8 1:07.1 115 29:02.3 1:15:09.0  
86 Maria Carlson 534 7 35-39 AG 112 10:16.7 1:31.5 107 37:28.6 0:31.2 63 25:24.1 1:15:12.1  
87 Dave Rodgers 641 11 50-54 AG 136 11:01.7 2:13.6 61 34:15.2 1:33.4 87 26:14.0 1:15:17.9  
88 Ari Sufalco 684 3 40-44 AG 50 8:57.8 1:19.1 57 34:08.5 1:13.4 122 29:45.5 1:15:24.3  
89 Lura Readle-Scarpitti 640 2 50-54 AG 68 9:23.5 2:22.9 79 35:02.6 0:41.0 107 27:58.0 1:15:28.0  
90 John Von Hagen 671 12 45-49 AG 57 9:07.7 2:56.7 97 36:40.2 1:01.9 71 25:47.2 1:15:33.7  
91 Larry Chalmers 537 2 Clydesdale CL 64 9:19.1 1:21.8 73 34:48.2 1:05.5 114 28:59.4 1:15:34.0  
92 Patrick McGee 606 5 Novice No 81 9:34.4 3:01.8 87 35:45.1 1:30.7 80 26:01.4 1:15:53.4  
93 Claire Owen 631 4 30-34 AG 90 9:41.3 1:44.8 113 37:43.7 0:47.5 76 25:59.0 1:15:56.3  
94 Rachael Greene 569 4 40-44 AG 93 9:44.3 1:09.9 98 36:40.2 0:50.5 104 27:45.8 1:16:10.7  
95 Alfred Tennant 695 12 50-54 AG 116 10:21.9 1:58.5 95 36:37.4 1:33.8 72 25:49.4 1:16:21.0  
96 Chuck Schwanger 645 13 50-54 AG 108 10:09.1 1:17.4 72 34:47.6 0:54.3 120 29:29.5 1:16:37.9  
97 Sheila Hickson-Curran 574 3 50-54 AG 97 9:49.3 1:00.3 108 37:28.8 1:27.2 102 27:28.5 1:17:14.1  
98 Dawn Canan 533 4 50-54 AG 117 10:23.0 1:49.5 100 36:58.7 1:29.1 93 26:35.4 1:17:15.7  
99 Reuben Franklin 559 6 Novice No 88 9:40.7 1:52.6 127 39:32.3 0:37.9 67 25:33.5 1:17:17.0  
100 Judith Burdan 525 5 50-54 AG 113 10:17.9 1:31.3 106 37:26.0 1:16.5 96 26:56.9 1:17:28.6  
  ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Name Bib No Age Group Div Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
101 Russell Kirk 588 4 55-59 AG 60 9:14.5 2:04.9 64 34:24.4 1:11.0 128 30:38.4 1:17:33.2  
102 Sarah Ryan 643 5 30-34 AG 45 8:47.2 1:31.2 128 39:41.4 1:30.3 84 26:06.7 1:17:36.8  
103 Tracee Craft 543 8 35-39 AG 39 8:37.2 0:54.1 105 37:21.5 2:06.7 116 29:04.9 1:18:04.4  
104 Mindy Gregory 689 9 35-39 AG 137 11:04.1 1:57.4 101 37:01.0 0:37.1 100 27:25.8 1:18:05.4  
105 David Bahena 506 8 30-34 AG 119 10:26.5 2:32.5 117 38:30.8 3:28.3 42 23:39.3 1:18:37.4  
106 Liz Heffner 572 6 50-54 AG 118 10:25.2 2:16.2 102 37:04.9 1:04.0 105 27:47.8 1:18:38.1  
107 George Masdea 603 11 35-39 AG 150 11:38.7 1:46.4 91 36:07.4 0:48.8 111 28:27.6 1:18:48.9  
108 Heather Mowrey 623 5 40-44 AG 115 10:21.5 1:51.1 123 38:51.8 0:28.8 101 27:25.8 1:18:59.0  
109 Terry Shoemaker 654 14 50-54 AG 155 11:53.4 3:25.8 76 34:56.7 2:05.4 95 26:40.0 1:19:01.3  
110 Nancy Williams 673 1 Novice No 98 9:49.5 2:51.1 147 43:01.3 1:01.8 30 22:27.2 1:19:10.9  
111 Andrea Dean 546 2 Novice No 36 8:27.7 1:38.1 138 40:51.5 0:48.7 106 27:52.2 1:19:38.2  
112 Debra Varley 668 7 50-54 AG 133 11:00.3 1:20.6 140 41:18.2 1:22.8 59 25:09.6 1:20:11.5  
113 Tom Daly 545 1 70-74 AG 120 10:28.2 1:19.9 48 33:23.8 1:23.4 148 33:36.9 1:20:12.2  
114 Grady Baxley 511 13 45-49 AG 95 9:47.3 1:33.8 81 35:19.9 1:47.6 138 32:03.9 1:20:32.5  
115 Bill Umlauf 663 15 50-54 AG 72 9:26.2 1:43.7 92 36:12.4 1:31.1 134 31:41.3 1:20:34.7  
116 Heather Neville 679 6 30-34 AG 123 10:38.6 1:24.2 99 36:49.6 1:13.7 126 30:29.1 1:20:35.2  
117 Kim Anselmo 505 10 35-39 AG 129 10:52.9 0:44.5 122 38:43.8 1:04.2 118 29:13.3 1:20:38.7  
118 Bonnie Buchanan 521 1 15-19 AG 103 9:59.1 2:37.3 142 41:36.7 0:36.4 73 25:51.8 1:20:41.3  
119 Scott Sherman 652 5 60-64 AG 144 11:17.4 2:53.3 121 38:37.9 0:52.1 99 27:06.8 1:20:47.5  
120 Albie MacDonald 597 7 Novice No 138 11:06.2 2:05.0 112 37:34.2 1:41.6 113 28:42.5 1:21:09.5  
121 Team Weak Cat 502 1 Relay Rel 99 9:52.6 0:31.9 129 39:42.1 0:18.4 131 31:01.8 1:21:26.8  
122 Al Nicin 629 3 Clydesdale CL 100 9:53.4 4:23.2 137 40:47.6 0:57.6 64 25:26.1 1:21:27.9  
123 Seth Pryor 682 8 Novice No 142 11:11.0 1:31.3 132 40:25.6 0:42.0 109 28:12.9 1:22:02.8  
124 Matt James 582 14 45-49 AG 158 12:15.4 1:24.0 115 37:46.8 1:37.0 119 29:17.8 1:22:21.0  
125 Susan Haag 571 1 45-49 AG 125 10:43.9 1:17.6 69 34:44.1 1:18.3 152 34:47.7 1:22:51.6  
  ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Name Bib No Age Group Div Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
126 Anita Pryor 639 1 60-64 AG 156 11:55.2 3:02.2 139 41:02.7 0:56.6 75 25:57.5 1:22:54.2  
127 Amanda Lennox 593 1 Athena AT 139 11:07.0 1:37.8 131 40:17.1 1:36.4 112 28:39.2 1:23:17.5  
128 Chainsaw Pace 632 2 60-64 AG 109 10:09.1 1:36.6 90 36:03.4 1:31.9 150 34:02.2 1:23:23.2  
129 Andrea Kohn 590 3 55-59 AG 154 11:52.6 1:45.1 114 37:46.4 0:30.9 136 31:50.0 1:23:45.0  
130 Beth Masters 604 2 45-49 AG 59 9:13.4 2:57.3 126 39:32.2 1:53.3 124 30:12.0 1:23:48.2  
131 Chris Johnson 686 12 35-39 AG 111 10:15.1 1:10.1 120 38:36.4 1:42.8 141 32:33.6 1:24:18.0  
132 Traci Goetz 680 6 40-44 AG 146 11:19.0 2:02.5 125 39:30.7 1:24.0 130 31:00.4 1:25:16.6  
133 Lisa Holland 577 3 45-49 AG 135 11:01.2 1:29.3 145 42:23.4 1:19.6 117 29:11.5 1:25:25.0  
134 Wayne King 587 9 Novice No 166 13:54.2 2:19.2 96 36:38.9 1:01.0 135 31:48.9 1:25:42.2  
135 Ryan Schwanger 647 2 20-24 AG 58 9:11.0 1:39.8 133 40:30.3 1:24.8 143 33:07.1 1:25:53.0  
136 Angela Ullmann 683 3 Novice No 46 8:47.4 2:32.4 135 40:36.4 0:41.9 145 33:24.0 1:26:02.1  
137 Patricia Draper 551 4 55-59 AG 160 12:32.6 1:11.6 110 37:33.3 1:42.5 147 33:35.1 1:26:35.1  
138 Andrew Moore 619 3 20-24 AG 110 10:09.8 2:04.3 134 40:30.7 1:17.7 142 32:40.6 1:26:43.1  
139 Christina Gatti 561 3 25-29 AG 85 9:39.2 1:45.3 154 44:14.0 0:52.4 127 30:36.6 1:27:07.5  
140 Nellie Untalan 664 4 Novice No 167 13:58.3 1:26.3 130 40:07.2 1:17.8 125 30:26.2 1:27:15.8  
141 Joseph Mignogna 614 6 60-64 AG 161 12:32.8 1:46.0 88 35:51.5 1:55.9 155 35:37.7 1:27:43.9  
142 Corrina Kelch 584 5 Novice No 147 11:21.2 2:07.0 146 42:57.3 1:18.3 123 30:05.2 1:27:49.0  
143 Nita Pennardt 635 5 55-59 AG 159 12:17.5 1:11.4 104 37:14.3 1:26.0 157 35:59.0 1:28:08.2  
144 Mighty Matthews 687 2 Relay Rel 143 11:16.1 0:36.6 143 42:01.8 0:59.0 146 33:24.3 1:28:17.8  
145 Kristen Schwanger 646 1 20-24 AG 101 9:54.6 1:37.9 144 42:22.2 1:13.4 151 34:41.1 1:29:49.2  
146 Walt Allen 503 2 70-74 AG 162 13:11.4 1:38.0 75 34:52.3 1:48.3 160 38:57.2 1:30:27.2  
147 Alsi Kling 589 7 30-34 AG 168 14:04.9 1:22.6 141 41:26.1 0:59.3 144 33:20.6 1:31:13.5  
148 Karen Kempler 586 6 55-59 AG 122 10:35.3 1:57.9 162 46:11.5 0:56.1 137 31:58.8 1:31:39.6  
149 Rachelle Murphy 624 6 Novice No 91 9:42.1 2:22.5 150 43:26.3 1:39.1 153 34:52.8 1:32:02.8  
150 Candy Dice 548 7 40-44 AG 130 10:57.0 1:57.9 157 44:40.4 2:13.6 140 32:26.3 1:32:15.2  
  ------- swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Name Bib No Age Group Div Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
151 Donna Fenech 558 7 Novice No 165 13:34.3 2:18.5 149 43:16.8 1:14.9 139 32:04.3 1:32:28.8  
152 Preston Sloan 655 2 15-19 AG 10 7:27.7 2:22.5 168 54:03.3 0:53.3 103 27:43.0 1:32:29.8  
153 Hugh Washington 696 5 55-59 AG 75 9:28.7 6:17.8 156 44:26.8 1:47.4 132 31:08.9 1:33:09.6  
154 Brittnee Taylor Newman 675 8 30-34 AG 151 11:48.7 4:01.1 158 44:40.9 2:17.2 129 31:00.2 1:33:48.1  
155 Teri Brown 520 8 Novice No 132 11:00.1 2:33.2 160 45:25.2 1:00.4 149 33:56.5 1:33:55.4  
156 Danielle Campbell 532 9 Novice No 141 11:09.8 2:45.9 153 44:05.1 2:04.8 154 35:25.0 1:35:30.6  
157 Mac Borngesser 517 10 Novice No 76 9:29.0 3:06.3 166 50:42.0 1:17.9 133 31:11.5 1:35:46.7  
158 Arik Entin 554 4 Clydesdale CL 152 11:52.0 2:07.8 136 40:41.7 1:47.2 163 40:18.2 1:36:46.9  
159 Angela Drake 550 10 Novice No 149 11:35.4 2:34.2 161 45:38.0 1:26.7 156 35:51.0 1:37:05.3  
160 Maria Williams 676 4 45-49 AG 163 13:21.8 2:59.7 152 43:54.6 1:29.6 158 37:24.2 1:39:09.9  
161 Sarah Toppi 661 2 Athena AT 127 10:50.8 2:46.6 151 43:41.5 1:17.7 165 41:12.5 1:39:49.1  
162 Breyden Buettell 523 11 Novice No 145 11:19.0 1:24.6 163 49:24.2 0:56.8 161 39:04.4 1:42:09.0  
163 Janet Ballou 507 8 50-54 AG 114 10:20.2 2:40.5 165 50:37.7 1:14.3 159 37:40.8 1:42:33.5  
164 Tom Burgulis 527 1 65-69 AG 153 11:52.0 1:36.3 159 45:18.2 1:23.5 168 44:44.6 1:44:54.6  
165 Alonzo Manucy 599 5 Clydesdale CL 169 14:38.2 4:24.9 155 44:22.3 1:10.8 164 41:00.8 1:45:37.0  
166 sharmas 501 3 Relay Rel 83 9:38.0 0:42.8 169 55:00.9 0:43.3 162 39:33.0 1:45:38.0  
167 Donald Newman 626 6 Clydesdale CL 170 14:39.5 3:29.6 148 43:09.0 1:56.2 167 43:12.7 1:46:27.0  
168 Karen Wendzel 672 11 Novice No 131 10:58.5 3:28.6 167 51:14.5 0:55.0 169 46:07.4 1:52:44.0  
169 Jim Borngesser 516 15 45-49 AG 164 13:26.0 9:50.7 164 50:04.9 1:00.4 166 41:32.0 1:55:54.0  
DQ Unknown Partic. 317 317 DQ 0-14 AG             DQ --- ---  
DQ Tiffany Zimmermann 674 DQ 30-34 AG 26 8:06.0 2:05.8     44:03.3 DQ 31:01.0 1:25:16.1