Thomasville YMCA Youth Triathlon

Age Group Results

August 16, 2014


Results By DRC Sports www.drcsports.com


Men: 7- 7 8- 8 9- 9 10-10 11-11 12-12 13-13 14-14 15-15
Women: 7- 7 8- 8 9- 9 10-10 11-11 12-12 15-15

Age Group

Top

Girls Age 7

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Time
1 19 Sara Sullivan Cone 139 7 6 2:27.0 1 7:46.1 1 3:18.6 13:31.7 13:31.7
2 20 Harper Page 102 7 1 2:01.2 3 8:12.3 2 3:21.3 13:34.8 13:34.8
3 24 Caroline Lewis 103 7 5 2:13.7 2 8:11.1 4 3:45.8 14:10.6 14:10.6
4 30 Marla Owens 136 7 3 2:09.1 4 8:44.9 5 3:47.0 14:41.0 14:41.0
5 37 Celeste Owens 104 7 4 2:10.8 6 10:55.1 3 3:25.8 16:31.7 16:31.7
6 39 Katheryn Owens 134 7 7 2:39.0 5 9:34.9 6 4:41.5 16:55.4 16:55.4
7 43 Hannah Faith Hawkins 101 7 2 2:03.3 7 11:00.8 7 4:59.4 18:03.5 18:03.5
 
Top

Girls Age 8

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Time
1 6 Kathren Von Hellens 111 8 4 1:55.3 2 7:12.5 1 3:11.5 12:19.3 12:19.3
2 11 Mikayla Voyles 132 8 6 2:10.8 1 6:51.3 5 3:47.0 12:49.1 12:49.1
3 14 Sara Kate Still 110 8 5 2:03.5 3 7:35.5 2 3:19.7 12:58.7 12:58.7
4 17 Makayla Ziegler 112 8 3 1:46.2 5 7:56.6 4 3:22.2 13:05.0 13:05.0
5 18 Samantha Jennings 108 8 2 1:45.0 6 8:04.3 3 3:20.4 13:09.7 13:09.7
6 26 Makenna Ponder 142 8 1 1:41.6 7 8:27.3 6 4:16.2 14:25.1 14:25.1
7 28 Alyssa Morabito 109 8 7 2:12.9 4 7:42.9 7 4:35.7 14:31.5 14:31.5
 
Top

Girls Age 9

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Time
1 3 Sydney Sullivan 122 9 2 1:42.8 1 6:58.9 2 3:16.9 11:58.6 11:58.6
2 13 Laci Owens 135 9 3 1:43.0 2 7:21.0 3 3:54.0 12:58.0 12:58.0
3 16 Myla Still 121 9 4 1:53.2 3 7:55.1 1 3:12.8 13:01.1 13:01.1
4 23 Abbey Bennett 120 9 1 1:34.9 4 8:06.2 4 4:17.3 13:58.4 13:58.4
 
Top

Girls Age 10

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Time
1 55 Caroline Chapura 203 10 1 2:26.5 1 14:11.1 2 7:45.1 24:22.7 24:22.7
2 57 Haven Dangler 202 10 2 2:53.5 2 14:25.0 1 7:22.8 24:41.3 24:41.3
3 63 Ellie Griffin 219 10 3 3:10.3 3 15:54.9 3 7:54.9 27:00.1 27:00.1
4 67 Gracen Hinson 131 10 4 3:19.8 4 16:05.2 4 8:16.8 27:41.8 27:41.8
 
Top

Girls Age 11

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Time
1 40 Lauren Cook 210 11 1 2:10.0 1 9:27.3 1 5:23.8 17:01.1 17:01.1
2 58 Mallory Bennett 204 11 2 2:58.0 2 14:04.2 3 7:58.7 25:00.9 25:00.9
3 64 Kendall Alligood 205 11 3 3:01.3 4 15:51.4 4 8:21.6 27:14.3 27:14.3
4 66 Kaitlyn Hurst 201 11 4 3:02.2 3 14:29.7 6 9:47.2 27:19.1 27:19.1
5 69 Maggie May 211 11 5 4:02.3 5 21:40.8 2 6:47.2 32:30.3 32:30.3
6 70 Bailey Gunter 223 11 6 4:22.7 6 24:15.1 5 8:41.1 37:18.9 37:18.9
 
Top

Girls Age 12

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Time
1 34 Sabrina Greer 213 12 1 1:51.5 1 8:45.4 1 5:26.3 16:03.2 16:03.2
2 46 Matilyn Tamplin 222 12 2 2:10.8 2 10:35.3 3 6:23.3 19:09.4 19:09.4
3 47 Emma Szwarc 212 12 3 2:21.8 3 11:31.4 2 5:30.0 19:23.2 19:23.2
4 49 Trinity Sanders 215 12 4 2:22.2 4 12:28.7 4 6:23.9 21:14.8 21:14.8
 
Top

Girls Age 15

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Time
1 68 Maggie Davis 301 15 1 2:53.8 1 19:48.0 1 5:34.9 28:16.7 28:16.7
 
Top

Boys Age 7

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Time
1 15 Walker Jackson 107 7 2 1:54.1 1 7:51.1 2 3:14.6 12:59.8 12:59.8
2 29 Briggs Daniel 137 7 1 1:37.6 3 9:45.0 1 3:09.5 14:32.1 14:32.1
3 38 Jay Harrison 106 7 3 2:44.4 2 8:31.0 3 5:27.2 16:42.6 16:42.6
 
Top

Boys Age 8

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Time
1 4 Jesse Stewart 119 8 3 1:48.7 1 6:50.4 4 3:22.3 12:01.4 12:01.4
2 5 Noah Hall 133 8 1 1:41.2 2 7:17.2 3 3:18.8 12:17.2 12:17.2
3 8 Lawson Odom 118 8 6 2:01.5 3 7:26.1 1 3:12.6 12:40.2 12:40.2
4 9 David Chastin 105 8 5 1:58.5 4 7:29.0 2 3:18.3 12:45.8 12:45.8
5 12 Max Godwin 141 8 4 1:52.6 5 7:34.4 5 3:25.3 12:52.3 12:52.3
6 31 Harrison Johnson 116 8 2 1:46.5 7 9:19.3 6 4:00.1 15:05.9 15:05.9
7 36 Easton Little 117 8 7 2:52.6 6 8:46.5 7 4:52.2 16:31.3 16:31.3
 
Top

Boys Age 9

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Time
1 1 Hanson Higdon 123 9 1 1:24.5 2 6:18.5 2 2:56.8 10:39.8 10:39.8
2 2 William Templeton 126 9 2 1:32.1 1 5:56.6 3 3:13.9 10:42.6 10:42.6
3 7 Kristopher Wilhelm 127 9 6 2:02.2 3 7:01.4 5 3:21.8 12:25.4 12:25.4
4 10 Colin Szwarc 125 9 5 1:48.7 4 8:00.9 1 2:56.2 12:45.8 12:45.8
5 21 Andrew Bennett 113 9 8 2:11.0 5 8:05.1 8 3:35.2 13:51.3 13:51.3
6 22 Hutton Daniel 138 9 3 1:37.2 7 8:49.8 7 3:30.4 13:57.4 13:57.4
7 25 Joshua May 124 9 9 2:25.6 6 8:37.6 4 3:19.4 14:22.6 14:22.6
8 27 Corban Cone 140 9 7 2:04.5 8 8:54.6 6 3:28.2 14:27.3 14:27.3
9 33 Haydn Dzurick 115 9 4 1:42.9 9 9:41.7 9 4:02.3 15:26.9 15:26.9
 
Top

Boys Age 10

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Time
1 41 Cage Owens 207 10 1 2:20.3 1 9:37.1 3 5:21.7 17:19.1 17:19.1
2 44 Matthew Lewis 206 10 3 2:38.7 2 10:29.3 2 5:17.6 18:25.6 18:25.6
3 48 Brooks Butler 221 10 2 2:22.1 7 13:41.8 1 3:22.0 19:25.9 19:25.9
4 50 Jakob Von Hellens 129 10 5 2:59.8 3 12:12.5 5 6:28.5 21:40.8 21:40.8
5 51 Caden Shokat 128 10 4 2:41.1 6 13:26.3 6 6:36.5 22:43.9 22:43.9
6 52 Will Carson 218 10 7 3:46.1 5 13:00.0 4 6:25.9 23:12.0 23:12.0
7 53 Griffin York 209 10 6 3:00.9 4 12:57.0 7 7:31.3 23:29.2 23:29.2
 
Top

Boys Age 11

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Time
1 35 Stuart Higdon 214 11 1 1:55.0 1 8:51.0 2 5:37.0 16:23.0 16:23.0
2 42 Cole Sullivan 208 11 2 2:46.2 2 9:26.5 1 5:10.1 17:22.8 17:22.8
 
Top

Boys Age 12

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Time
1 32 Nathan Higdon 216 12 1 2:00.2 1 8:32.1 1 4:46.6 15:18.9 15:18.9
2 45 Preston Page 220 12 2 2:31.3 2 10:14.3 2 6:12.7 18:58.3 18:58.3
 
Top

Boys Age 13

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Time
1 56 Wade Eastman 308 13 1 3:24.9 1 15:11.4 3 5:50.1 24:26.4 24:26.4
2 59 Ben Wilhelm 303 13 3 4:44.8 2 15:59.3 2 5:01.2 25:45.3 25:45.3
3 61 Christian Stewart 305 13 2 3:47.9 3 16:26.7 4 6:24.6 26:39.2 26:39.2
4 62 Niklas Von Hellens 217 13 4 5:08.8 4 17:06.2 1 4:44.3 26:59.3 26:59.3
 
Top

Boys Age 14

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Time
1 60 Ryan Delaney 302 14 2 4:11.0 1 17:55.9 1 4:19.0 26:25.9 26:25.9
2 65 Braxton Beckham 306 14 1 3:10.5 2 17:56.2 2 6:09.0 27:15.7 27:15.7
 
Top

Boys Age 15

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time Time
1 54 Jason Stockstill 304 15 1 3:19.8 1 15:42.5 1 4:48.1 23:50.4 23:50.4