Twilight Triathlon

Age Group Results

July 26, 2014




Age Group Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
Age Group Women: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 65-69
Athena Women: 0-99
Clydesdale Men: 0-99
Fat Tire Men: 0-99
Fat Tire Women: 0-99
M/P/L Men: 0-99
M/P/L Women:
Novice Men: 0-99
Novice Women: 0-99
Relay 0-99
Physically Challenged Men: 0-99
Physically Challenged Women:
Physically Challenged Relay

Age Group

Top

Female Overall Winners

         Overall                                   ---- swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  
     1      17  Angela Bruhl            119    31    1      6:18.9      0:43.9    1     26:48.8      0:34.9    1     22:05.4     56:31.9     56:31.9    
Top

Female Master Winners

         Overall                                   ---- swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  
     1      30  Lisa McFadden           206    44    1      8:11.7      0:39.6    1     27:26.8      0:41.0    1     24:08.5   1:01:07.6   1:01:07.6    
Top

Female 15 to 19

         Overall                                   ---- swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  
     1      66  Mackenzie Koth          186    19    3      6:53.5      0:48.1    1     28:59.6      0:42.5    2     34:29.1   1:11:52.8   1:11:52.8    
     2      85  Mikaela Garrott         152    17    2      6:15.8      2:06.1    2     36:26.8      0:58.6    1     32:48.6   1:18:35.9   1:18:35.9    
     3     143  Ella Khan               184    18    1      6:01.3      2:06.7    3     43:35.1      1:09.0    3     37:01.2   1:29:53.3   1:29:53.3    
Top

Female 20 to 24

         Overall                                   ---- swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  
     1      26  Janna Edwards           140    21    2      7:20.8      0:48.0    1     28:29.0      0:37.0    1     22:12.8     59:27.6     59:27.6    
     2      73  Chelsea Harpool         163    20    1      6:21.7      1:53.7    2     34:37.9      0:49.8    2     30:35.8   1:14:18.9   1:14:18.9    
Top

Female 25 to 29

         Overall                                   ---- swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  
     1      60  Jennifer Pence          219    25    4      8:58.8      0:52.6    1     28:57.1      1:07.3    1     30:17.7   1:10:13.5   1:10:13.5    
     2      75  Tiffany Yip             264    29    2      8:38.2      1:16.4    2     32:03.6      1:07.3    3     31:24.6   1:14:30.1   1:14:30.1    
     3      79  Lisa Heath              167    27    3      8:46.8      1:09.9    4     34:55.7      0:55.7    2     30:54.7   1:16:42.8   1:16:42.8    
     4      93  Kaitlyn Fay             141    26    1      8:26.5      2:12.7    3     33:26.5      2:36.2    4     34:33.7   1:21:15.6   1:21:15.6    
Top

Female 30 to 34

         Overall                                   ---- swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  
     1      59  Amanda Henry            171    31    3      9:03.6      1:07.3    1     29:39.8      1:06.2    1     29:10.2   1:10:07.1   1:10:07.1    
     2      63  Tia Wigham              261    32    1      8:45.0     35:18.6                                 2     29:12.7   1:11:35.5   1:11:35.5    
     3     110  Amelia Bell             112    32    4      9:59.3      1:27.7    2     39:37.0      1:35.7    3     38:42.3   1:31:22.0   1:31:22.0    
     4     114  Suzie Grech             160    33    2      8:56.2      1:56.7    3     39:51.5      1:40.1    4     43:11.2   1:35:35.7   1:35:35.7    
Top

Female 35 to 39

         Overall                                   ---- swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  
     1      35  Beth Dearment           133    35    1      8:29.8      0:51.5    3     28:37.9      1:00.0    3     24:17.2   1:03:16.4   1:03:16.4    
     2      37  Trish Cohen             124    35    2      8:36.2      1:33.0    1     25:43.7      1:13.1    5     26:45.8   1:03:51.8   1:03:51.8    
     3      42  Whit Lasseter           191    35    8     11:05.4      1:06.1    2     27:58.2      1:33.8    2     23:11.4   1:04:54.9   1:04:54.9    
     4      47  Emma Luetgert           199    35    5      9:37.0      1:29.1    5     31:18.0      1:06.4    1     22:08.8   1:05:39.3   1:05:39.3    
     5      53  Linda Mutchie           215    37    4      9:26.4      1:43.8    6     31:54.5      0:49.7    4     24:18.0   1:08:12.4   1:08:12.4    
     6      80  Sharlee Workman         263    36    3      9:04.7      1:11.1    8     35:43.9      1:28.3    6     29:56.2   1:17:24.2   1:17:24.2    
     7      87  Suzanne Cohen           123    37    7     10:22.0      1:21.4    4     30:36.1      2:16.3    7     34:30.9   1:19:06.7   1:19:06.7    
     8      95  Donna Barrett           110    36    6      9:48.7      2:00.6    7     33:00.6      2:56.7    8     34:40.2   1:22:26.8   1:22:26.8    
Top

Female 40 to 44

         Overall                                   ---- swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  
     1      44  Michelle Hill           173    40    1      7:36.7      0:46.7    3     29:58.6      1:04.3    1     25:32.9   1:04:59.2   1:04:59.2    
     2      54  Pam Bracken             270    44    2      7:53.0      1:05.6    2     29:57.2      1:11.3    4     28:36.3   1:08:43.4   1:08:43.4    
     3      64  Wendy Rexroad           226    44    5      8:59.7      1:02.0    6     34:00.3      0:47.1    2     26:57.9   1:11:47.0   1:11:47.0    
     4      69  Michelle Stewart        244    40    4      8:37.7      1:12.0    5     33:38.0      0:42.0    5     29:04.2   1:13:13.9   1:13:13.9    
     5      71  Laura Jeffers           266    41    3      7:57.6      1:33.2    4     32:10.7      1:09.3    6     31:06.4   1:13:57.2   1:13:57.2    
     6      81  Jennifer Tuazon         251    41   10     11:33.4      1:32.5    9     35:31.6      1:47.7    3     27:02.9   1:17:28.1   1:17:28.1    
     7      86  Deidre Dodd             135    40    6      9:10.9      1:48.9    7     34:18.3      0:55.2    7     32:25.1   1:18:38.4   1:18:38.4    
     8      88  Denyce Robinson         231    44    9     10:39.9      1:11.3    1     29:36.1      1:21.1   11     37:00.1   1:19:48.5   1:19:48.5    
     9      99  Tammy Gomes             158    44    7      9:57.3      2:07.5    8     34:55.3      1:09.1   10     35:22.3   1:23:31.5   1:23:31.5    
    10     100  Sarah Satterfield       238    42    8     10:38.6      1:21.0   10     35:53.3      0:53.5    9     35:12.7   1:23:59.1   1:23:59.1    
    11     105  Erin Mann               202    41   11     13:47.6      1:57.2   11     36:17.6      0:59.5    8     33:57.1   1:26:59.0   1:26:59.0    
Top

Female 45 to 49

         Overall                                   ---- swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  
     1      49  Virginia Edmonds        139    47    3      8:33.6      1:32.9    2     31:30.1      1:03.3    1     23:41.9   1:06:21.8   1:06:21.8    
     2      70  Paige French            145    48    1      8:05.6      1:05.3    5     32:13.5      1:30.5    3     30:53.5   1:13:48.4   1:13:48.4    
     3      78  Kimberly Gilchrist      155    45    5     11:35.1      1:11.7    1     30:59.2      1:01.9    4     31:36.3   1:16:24.2   1:16:24.2    
     4      82  Loura Howey             176    46    9     12:25.5      1:49.0    8     35:04.4      1:21.8    2     27:12.4   1:17:53.1   1:17:53.1    
     5      91  Caren Henderson         170    47    4     10:30.0      1:25.8    7     34:03.6      1:23.8    5     33:35.6   1:20:58.8   1:20:58.8    
     6      92  Liz Price               224    46    2      8:25.1      2:13.3    6     33:28.9      2:34.5    6     34:33.7   1:21:15.5   1:21:15.5    
     7     101  Beverly Hutchins        179    48    7     11:44.9      1:45.4    3     31:39.9      1:37.5    7     37:47.6   1:24:35.3   1:24:35.3    
     8     106  Sue Mohr                211    48    8     11:46.1      1:44.0    4     31:43.9      1:34.0    9     41:57.0   1:28:45.0   1:28:45.0    
     9     108  Kimberly Rieser         229    47    6     11:38.2      1:38.2    9     37:13.0      1:35.4    8     38:22.8   1:30:27.6   1:30:27.6    
Top

Female 50 to 54

         Overall                                   ---- swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  
     1      32  Kim Miller              208    54    1      7:17.4      0:56.3    1     28:09.4      0:56.3    2     24:37.1   1:01:56.5   1:01:56.5    
     2      51  Linda Miller            209    54    2      8:43.0      1:32.6    3     31:16.6      2:05.5    1     24:04.1   1:07:41.8   1:07:41.8    
     3      61  Leigh Daul              131    54    3      9:05.6      0:53.0    2     29:59.8      1:12.0    5     30:12.2   1:11:22.6   1:11:22.6    
     4      62  Teresa Gadient          149    51    4      9:41.0      1:41.2    4     31:37.8      1:12.8    3     27:22.7   1:11:35.5   1:11:35.5    
     5      98  Michele Musto           214    54    5     11:47.4      2:39.1    5     37:25.1      1:20.6    4     29:31.9   1:22:44.1   1:22:44.1    
Top

Female 55 to 59

         Overall                                   ---- swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  
     1      94  Sally Smith             241    56    1     11:56.9      2:38.0    1     34:37.4      1:28.4    1     31:16.3   1:21:57.0   1:21:57.0    
Top

Female 65 to 69

         Overall                                   ---- swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  
     1     103  Carol Birch             113    67    1     11:11.5      3:10.2    1     39:05.2      1:19.7    1     31:34.0   1:26:20.6   1:26:20.6    
     2     118  Catharine Durante       138    69    2     14:58.0      3:39.2    2     40:45.3      2:40.1    2     45:39.1   1:47:41.7   1:47:41.7    
Top

Male Overall Winners

         Overall                                   ---- swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  
     1       1  Jeremy Richardson       228    25    1      6:08.1      0:40.6    1     22:40.3      0:36.2    1     17:23.4     47:28.6     47:28.6    
Top

Male Master Winners

         Overall                                   ---- swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  
     1       5  Edson Soares            272    42    1      6:37.8      0:40.6    1     23:40.5      0:31.6    1     19:13.0     50:43.5     50:43.5    
Top

Male 14 and Under

         Overall                                   ---- swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  
     1      83  Anthony III Cota        128    13    1      7:49.7      1:11.8    1     39:02.2      0:42.8    1     29:40.7   1:18:27.2   1:18:27.2    
Top

Male 15 to 19

         Overall                                   ---- swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  
     1       2  Blake Lowery            197    17    1      5:56.3      0:30.1    1     23:52.0      0:34.0    1     17:05.4     47:57.8     47:57.8    
     2      36  nathan walker           268    17    2      7:50.6      1:02.2    2     30:18.4      0:38.3    2     23:54.8   1:03:44.3   1:03:44.3    
Top

Male 20 to 24

         Overall                                   ---- swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  
     1      22  Reinhardt Switzer       246    20    1      6:14.7      0:43.7    1     26:47.3      0:53.1    1     23:53.0     58:31.8     58:31.8    
     2      45  Jack Khan               185    20    2      6:35.8      0:36.8    3     31:14.4      0:42.5    2     26:23.0   1:05:32.5   1:05:32.5    
     3      65  Vincent Mingils         210    23    3      8:10.5      1:38.3    2     30:20.7      1:50.6    4     29:47.7   1:11:47.8   1:11:47.8    
     4      67  Kevin O'Brien           216    21    5      9:23.1      0:56.0    4     32:30.3      1:18.7    3     27:47.4   1:11:55.5   1:11:55.5    
     5      96  Andrew Moore            212    22    4      9:10.0      1:42.9    5     35:50.0      2:00.5    5     33:46.6   1:22:30.0   1:22:30.0    
Top

Male 25 to 29

         Overall                                   ---- swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  
     1       3  Robert Felty            142    29    1      5:33.3      0:47.3    1     23:58.9      0:37.1    1     18:55.4     49:52.0     49:52.0    
     2      50  Matthew Heath           168    27    4      8:50.8      1:25.1    4     32:26.3      0:41.4    2     24:02.7   1:07:26.3   1:07:26.3    
     3      55  Joseph Bolton           115    28    3      8:43.4      1:29.8    2     26:21.4      1:15.5    3     31:48.4   1:09:38.5   1:09:38.5    
     4      74  Richard Border          116    28    2      7:59.5      0:57.1    3     29:58.9      1:00.6    4     34:32.7   1:14:28.8   1:14:28.8    
     5     104  Zak Kuiper              188    26    5     11:50.2      1:36.5    5     35:13.1      2:01.6    5     36:04.8   1:26:46.2   1:26:46.2    
Top

Male 30 to 34

         Overall                                   ---- swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  
     1       4  Jared Moore             213    33    4      6:24.4      0:38.7    1     23:48.7      0:44.1    1     18:40.8     50:16.7     50:16.7    
     2       6  Justin Lewis            193    33    1      5:40.9      0:38.0    2     24:08.2      0:36.2    3     20:01.5     51:04.8     51:04.8    
     3      15  Jeff Hill               172    34    3      6:23.4      0:37.6    3     26:09.4      0:59.4    4     20:51.8     55:01.6     55:01.6    
     4      20  Richard McKellar        207    34    5      7:14.9      0:59.9    6     28:26.6      0:54.1    2     19:32.8     57:08.3     57:08.3    
     5      25  Peter Manzoli           203    31    2      6:11.8      0:33.0    7     28:46.5      0:35.2    6     23:18.4     59:24.9     59:24.9    
     6      28  Jake Thompson           249    34    7      8:28.9      0:52.7    5     26:57.3      0:55.9    5     22:43.8     59:58.6     59:58.6    
     7      38  Brian Davis             132    31    6      8:12.2      1:17.3    4     26:25.3      1:20.1    7     26:40.2   1:03:55.1   1:03:55.1    
Top

Male 35 to 39

         Overall                                   ---- swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  
     1       9  Adam Hasebroock         165    37    2      6:52.7      0:33.1    2     25:28.3      0:41.5    1     19:14.1     52:49.7     52:49.7    
     2      14  Evan Malone             200    38    1      6:05.9      0:40.6    3     26:22.7      0:41.2    2     20:04.6     53:55.0     53:55.0    
     3      16  Scott Roberts           230    37    3      7:43.1      0:48.1    1     25:04.6      0:43.7    3     21:27.1     55:46.6     55:46.6    
     4      27  Martin Kotowski         187    35    8      8:30.2      0:57.0    5     26:53.7      1:30.6    4     21:49.8     59:41.3     59:41.3    
     5      31  Chris Reynolds          227    37    4      7:51.5      1:23.4    4     26:35.1      0:52.0    6     24:53.6   1:01:35.6   1:01:35.6    
     6      34  Antonio Valentin        269    39    9     10:26.2      0:46.2    6     27:26.0      0:54.2    5     22:49.7   1:02:22.3   1:02:22.3    
     7      40  David Ivory             180    39    7      8:20.6      1:20.0    7     27:43.3      1:42.0    7     25:35.7   1:04:41.6   1:04:41.6    
     8      48  Karl Lombardi           195    39    5      8:07.7      1:38.7    8     27:47.2      1:21.8    8     26:58.4   1:05:53.8   1:05:53.8    
     9      52  Austin Stockton         245    37    6      8:15.1      1:01.0    9     28:40.2      1:51.1    9     28:04.2   1:07:51.6   1:07:51.6    
Top

Male 40 to 44

         Overall                                   ---- swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  
     1      19  Patrick Worden          262    42    2      7:34.3      0:50.8    3     28:05.7      0:54.0    1     19:35.1     56:59.9     56:59.9    
     2      23  Mike Hill               174    41    1      7:03.6      0:39.3    2     27:56.6      1:01.9    2     21:56.8     58:38.2     58:38.2    
     3      56  William Tengue          274    40    3      8:47.0      1:35.7    1     27:54.2      1:35.8    3     29:58.7   1:09:51.4   1:09:51.4    
Top

Male 45 to 49

         Overall                                   ---- swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  
     1      10  Michael Weyant          257    49    2      6:10.8      0:43.4    1     24:18.7      0:44.1    2     21:19.4     53:16.4     53:16.4    
     2      12  John Dodd               136    49    3      6:13.3      0:38.8    2     24:22.1      0:44.7    3     21:26.0     53:24.9     53:24.9    
     3      13  Andrew Rothfeder        234    46    4      6:46.0      0:27.6    3     24:33.8      0:39.0    1     21:16.0     53:42.4     53:42.4    
     4      21  Dave Bracken            271    46    1      5:51.4      0:33.9    4     27:50.4      0:38.3    4     22:35.6     57:29.6     57:29.6    
     5      57  Hugo Scavino            239    47    6      9:22.4      1:48.6    6     30:04.2      1:08.6    5     27:34.8   1:09:58.6   1:09:58.6    
     6      76  Michael Graham          159    49    7     10:59.8      1:50.4    5     28:01.9      1:30.7    7     32:53.8   1:15:16.6   1:15:16.6    
     7      84  Shannon Maness          201    46    9     13:00.6      1:52.9    8     34:37.8      0:35.6    6     28:25.0   1:18:31.9   1:18:31.9    
     8     102  Harry Carlock           120    48    5      9:14.8      2:54.6    7     33:03.4      1:36.2    8     39:03.6   1:25:52.6   1:25:52.6    
     9     116  John Garcia             151    48   10     16:05.3      2:47.7    9     40:47.4      3:20.0    9     44:12.2   1:47:12.6   1:47:12.6    
    10     117  Perry Reed              225    47    8     11:23.8      2:25.0   10     45:39.6      1:41.9   10     46:24.4   1:47:34.7   1:47:34.7    
Top

Male 50 to 54

         Overall                                   ---- swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  
     1       7  Tom Lowery              198    52    1      6:01.6      0:33.7    1     23:41.8      0:32.8    3     20:33.1     51:23.0     51:23.0    
     2       8  Johnny Harrison         164    54    4      7:04.9      0:37.5    2     24:02.7      0:38.0    1     19:32.2     51:55.3     51:55.3    
     3      11  Randy Walton            252    52    5      7:11.6      0:47.6    3     24:17.2      0:52.2    2     20:14.2     53:22.8     53:22.8    
     4      18  Mark Szymanski          247    53    2      6:32.8      0:32.3    4     25:37.8      0:38.4    5     23:26.3     56:47.6     56:47.6    
     5      24  ERIK SMITH              240    50    6      7:37.3      0:51.2    5     27:13.6      0:54.6    4     22:09.7     58:46.4     58:46.4    
     6      29  Robert Laseter          190    53    3      6:49.0      0:55.2    6     28:11.3      1:00.0    6     24:09.3   1:01:04.8   1:01:04.8    
     7      97  Andy Kacer              181    54    7      8:28.0      2:00.1    7     35:00.4      1:55.5    7     35:06.2   1:22:30.2   1:22:30.2    
     8     111  Amin Khan               183    54    8      9:29.4      2:27.3    8     42:16.2      1:03.7    8     37:09.5   1:32:26.1   1:32:26.1    
Top

Male 55 to 59

         Overall                                   ---- swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  
     1      33  Chuck Babin             109    58    2      7:46.9      0:45.4    1     28:03.5      0:42.2    4     24:50.1   1:02:08.1   1:02:08.1    
     2      39  Paul Giuliani           157    56    4      8:44.3      1:15.6    2     29:26.1      1:06.3    1     23:25.5   1:03:57.8   1:03:57.8    
     3      41  George Labanca          189    59    3      8:31.6      1:18.9    3     29:28.9      0:41.2    3     24:45.0   1:04:45.6   1:04:45.6    
     4      58  Robert Phillips         221    55    5      8:53.1      2:00.9    5     33:49.1      0:59.2    2     24:23.3   1:10:05.6   1:10:05.6    
     5      68  Kirk Russell            235    56    1      7:32.5      2:22.8    4     30:24.3      1:43.1    5     30:14.6   1:12:17.3   1:12:17.3    
Top

Male 60 to 64

         Overall                                   ---- swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  
     1      43  David Black             114    63    2      8:54.1      0:50.5    1     29:39.3      0:57.8    1     24:33.4   1:04:55.1   1:04:55.1    
     2      77  David Perkey            220    64    1      7:52.4      1:20.9    2     31:52.9      1:57.3    2     33:17.0   1:16:20.5   1:16:20.5    
     3      89  William Lamb            267    61    3      9:24.4      1:15.5    3     32:45.0      1:11.9    3     35:30.7   1:20:07.5   1:20:07.5    
     4     112  Fred Rzymek             236    61    4     11:54.1      4:05.5    4     32:56.0      2:32.6    4     41:08.4   1:32:36.6   1:32:36.6    
     5     113  Mickey Rzymek           237    61    5     12:07.0      3:53.0    5     32:58.4      2:17.8    5     41:20.5   1:32:36.7   1:32:36.7    
Top

Male 65 to 69

         Overall                                   ---- swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  
     1      46  Bill Helfferich         169    67    1      7:45.7      1:10.4    2     29:33.7      1:03.6    1     26:01.5   1:05:34.9   1:05:34.9    
     2      72  W JAY Dugan             137    68    2      8:16.0      1:10.1    1     28:17.6      1:21.0    3     35:11.8   1:14:16.5   1:14:16.5    
     3      90  Charles Odle            217    69    3     10:34.0      2:04.0    4     33:56.5      1:58.5    2     32:25.1   1:20:58.1   1:20:58.1    
     4     107  Frank McCann            204    68    5     12:47.8      2:32.0    3     32:59.2      1:52.5    4     39:44.6   1:29:56.1   1:29:56.1    
     5     109  Richard Kennedy         182    66    4     12:08.3      1:59.4    5     34:56.9      1:23.0    5     40:39.7   1:31:07.3   1:31:07.3    
Top

Male 70 to 74

         Overall                                   ---- swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  
     1     115  Larry Pike              222    70    1     11:37.3      4:10.8    1     40:04.1      1:55.6    1     38:53.5   1:36:41.3   1:36:41.3    

Athena

Top

Athena

         Overall                                   ---- swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  
     1       1  becky harter            265    38    3      9:50.3      1:03.3    1     31:35.9      1:35.4    1     34:08.9   1:18:13.8   1:18:13.8    
     2       2  Jennifer Watson         254    42    2      9:07.1      1:51.5    2     35:17.0      1:18.5    2     35:55.3   1:23:29.4   1:23:29.4    
     3       3  Dawn Rogers             233    48    1      8:51.0      2:16.7    3     38:18.1      1:17.3    3     36:22.3   1:27:05.4   1:27:05.4    

Clydesdale

Top

Clydesdale

         Overall                                   ---- swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  
     1       1  Burton Aldrich          273    35    2      7:12.3      1:01.9    1     25:25.7      0:52.3    1     22:15.5     56:47.7     56:47.7    
     2       2  JERRY HUMPHREY          178    45    3      8:02.0      1:06.2    4     29:43.5      0:51.6    2     29:08.9   1:08:52.2   1:08:52.2    
     3       3  Robert Robinson         232    44    9      9:08.0      0:47.0    2     28:20.5      1:17.9    4     31:36.5   1:11:09.9   1:11:09.9    
     4       4  Shane Carlson           121    36    8      9:05.9      1:39.5    8     31:46.0      0:49.5    3     29:48.2   1:13:09.1   1:13:09.1    
     5       5  Leo Briceno             117    40    4      8:04.2      1:05.1    5     29:53.2      1:25.6    5     33:49.9   1:14:18.0   1:14:18.0    
     6       6  Bob Gailey              150    54    1      3:03.2      1:06.0    9     33:44.6      1:12.7    9     36:37.0   1:15:43.5   1:15:43.5    
     7       7  Graham Fox              144    38    6      8:32.1      1:20.5    3     29:22.3      1:34.0    8     36:32.0   1:17:20.9   1:17:20.9    
     8       8  Mike Tate               248    36   10      9:55.7      1:30.0    6     30:31.0      1:08.7    6     35:25.8   1:18:31.2   1:18:31.2    
     9       9  Kevin Connell           125    50   11     10:16.8      2:39.2    7     31:33.0      3:00.5   11     40:36.8   1:28:06.3   1:28:06.3    
    10      10  Eddie Gilley            156    53    7      9:04.2      1:55.8   10     33:55.4      2:15.8   12     41:04.2   1:28:15.4   1:28:15.4    
    11      11  Anthony Cota            127    43    5      8:25.0      3:41.8   12     40:10.6      0:47.2    7     35:30.8   1:28:35.4   1:28:35.4    
    12      12  DAN FREY                146    57   12     10:53.4      2:14.4   11     35:55.6      2:34.1   10     38:12.5   1:29:50.0   1:29:50.0    

Fat Tire

Top

Fat Tire

         Overall                                   ---- swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  
     1       1  Malina Harmon           162    44    1      9:44.0      1:37.5    1     40:49.3      0:46.5    1     31:00.0   1:23:57.3   1:23:57.3    
     2       2  Allison Ayala           107    35    2     10:35.3      2:04.9    2     43:22.3      0:47.1    2     32:19.4   1:29:09.0   1:29:09.0    
Top

Fat Tire

         Overall                                   ---- swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  
     1       3  Carl Ayala              108    34    1      8:52.7      3:07.0    1     42:28.0      1:24.8    1     37:11.2   1:33:03.7   1:33:03.7    

M/P/L

Top

Military/PSO/LEO

         Overall                                   ---- swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  
     1       1  Sean Lott               196    36    2      8:36.8      0:36.3    1     28:02.6      0:48.8    1     26:03.5   1:04:08.0   1:04:08.0    
     2       2  David Fleet             143    53    1      8:19.0      1:31.5                      27:30.2    3     33:44.3   1:11:05.0   1:11:05.0    
     3       3  Jonathan Pankey         218    34    3      8:54.5      2:12.6    2     33:10.3      1:10.7    2     32:34.9   1:18:03.0   1:18:03.0    

Novice

Top

Novice

         Overall                                   ---- swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  
     1       1  Christina Snyder        242    30    3      8:25.9      1:09.3    2     33:08.0      0:36.9    1     26:21.2   1:09:41.3   1:09:41.3    
     2       2  Taylor Christian        122    18    2      8:01.1      1:22.9    3     33:20.5      0:41.7    2     27:10.7   1:10:36.9   1:10:36.9    
     3       3  Leah Cornell            126    29    5      9:17.1      1:44.0    1     31:13.4      0:48.1    4     28:51.3   1:11:53.9   1:11:53.9    
     4       5  Catherine Watson        253    39    9     11:12.9      2:21.1    5     38:20.5      0:59.9    5     29:01.1   1:21:55.5   1:21:55.5    
     5       6  Brielle LeClear         192    18    4      8:50.5      1:57.7    6     39:11.0      1:36.8    7     30:53.2   1:22:29.2   1:22:29.2    
     6       7  Casandra Wheeler        258    42    7      9:33.1      2:58.3    7     40:44.5      1:06.9    3     28:42.7   1:23:05.5   1:23:05.5    
     7       9  Brenda Loggins          194    46    6      9:32.0      1:46.2    4     36:15.0      2:05.0    8     36:35.9   1:26:14.1   1:26:14.1    
     8      10  Monday Griffin          161    42    8     10:43.7      1:52.9    8     42:52.7      2:03.0    6     29:21.0   1:26:53.3   1:26:53.3    
     9      11  Meghan Hughes           177    23    9     13:39.9      2:46.7    9     48:13.2      1:23.9    9     39:26.1   1:45:29.8   1:45:29.8    
Top

Novice

         Overall                                   ---- swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  
     1       4  Rick Whitt              260    52    2     11:22.5      2:36.1    1     29:08.5      1:49.0    2     30:29.9   1:15:26.0   1:15:26.0    
     2       8  John Wheeler            259    45    1      9:34.0      2:58.4    2     40:45.4      1:07.9    1     28:40.6   1:23:06.3   1:23:06.3    

Relay

Top

Relay

         Overall                                   ---- swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  
     1       1  Team (Undermine Freddy  104    53    3      7:59.0      0:42.3    1     27:27.9      0:36.6    1     21:51.7     58:37.5     58:37.5    
     2       2  Generation Gap          101    11    2      7:16.0      0:37.8    3     32:01.1      0:42.5    2     26:09.0   1:06:46.4   1:06:46.4    
     3       3  Wonder Women            105    16    1      6:28.5      0:34.4    2     31:10.2      0:41.3    5     30:45.5   1:09:39.9   1:09:39.9    
     4       4  T-boy                   103    18    4      8:57.7      1:05.6    4     34:35.6      0:39.1    3     27:05.7   1:12:23.7   1:12:23.7    
     5       5  Strngrayz               102    43    5     11:20.4      0:45.1    5     40:10.6      0:41.8    4     28:08.9   1:21:06.8   1:21:06.8    

Physically Challenged

Top

Physically Challenged

         Overall                                   ---- swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  
     1       1  Mark Dobersch           134    47    1     52:22.1                                  49:25.7    1     17:29.8   1:13:02.2   1:13:02.2