Shamrock Scamper 5K & 10K

Age Group Results

March 15, 2014


Results By DRC Sports www.drcsports.com


Men: Top Finishers 10-14 15-19 25-29 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
Women: Top Finishers 10-14 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

10K

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Linda Mutchie Ocala FL 2116 37 8 46:25.6 46:25.6
Top

Female Overall Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Connie James Lake Panasoffkee FL 2103 48 11 47:01.6 47:01.6
Top

Female 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Savannah Bass Crystal River FL 405 13 17 49:23.2 49:23.2
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Michelle Archambeault summerfield FL 1898 26 13 47:20.6 47:20.6
2 Jennifer Gilman Lecanto FL 2093 28 15 49:08.6 49:08.6
3 Anna Urie Spring Hill FL 2138 26 25 52:00.6 52:00.6
4 Stephanie Stevens Citrus Springs FL 2119 29 44 1:03:59.7 1:03:59.7
5 Melissa McGarry Hernando FL 2113 29 49 1:08:51.4 1:08:51.4
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Chenoa McCutcheon Crystal River FL 2112 32 19 50:55.9 50:55.9
2 Marissa Balderas Citrus Springs FL 2131 32 27 52:35.2 52:35.2
3 Angela Howe Homosassa FL 2142 31 34 57:49.2 57:49.2
4 Yvette Robles Ocala FL 2117 30 38 1:02:46.1 1:02:46.1
5 Lyndi Dyson Ocala FL 2073 30 43 1:03:53.2 1:03:53.2
6 Nicole Welfel Belleview FL 2123 30 51 1:12:07.9 1:12:07.9
7 April Gainer Homosassa FL 2141 32 54 1:12:55.6 1:12:55.6
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lynne Howard Inverness FL 2102 36 33 57:35.5 57:35.5
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tina Adams Inverness FL 1897 43 39 1:03:09.9 1:03:09.9
2 Caroline Jenkins Inverness FL 2133 43 41 1:03:10.3 1:03:10.3
3 Kerri Zirin Beverly Hills FL 2125 42 46 1:05:30.2 1:05:30.2
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Donna Morris Brooksville FL 2127 48 24 51:44.3 51:44.3
2 Vickie Humphrey Inverness FL 2134 48 40 1:03:10.2 1:03:10.2
3 Kathleen Blanchfill Inverness FL 2003 48 48 1:08:25.5 1:08:25.5
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Marie-Elena Curty Summerfield FL 2070 50 14 47:21.4 47:21.4
2 Marlene Tobin Inverness FL 2122 53 20 51:08.7 51:08.7
3 Coleen Mahoney Ocala FL 2110 52 21 51:21.5 51:21.5
4 Marsha Mullen Inverness FL 2114 51 53 1:12:27.7 1:12:27.7
5 Kimberly Carroll Inverness FL 2050 50 55 1:18:25.3 1:18:25.3
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Rock Springs Inverness FL 2118 55 35 58:09.6 58:09.6
2 Doreen Williams Citrus Springs FL 2124 58 50 1:11:15.5 1:11:15.5
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Theresa Gentile Leesburg FL 2136 60 36 59:51.6 59:51.6
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Danuta Kubelik Crystal River FL 2107 65 28 53:06.3 53:06.3
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Erik Smith Beverly Hills FL 2126 49 1 42:35.5 42:35.5
Top

Male Overall Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Danny Stevens Dunnellon FL 2130 60 3 43:31.0 43:31.0
Top

Male 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ian Buckingham Crystal River FL 417 10 42 1:03:12.3 1:03:12.3
2 Gavin Stockburger Lecanto FL 2120 10 52 1:12:12.4 1:12:12.4
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dustin Morgan Dunnellon FL 2137 15 6 45:46.7 45:46.7
2 Sean Blanchfill Inverness FL 2028 15 56 1:19:04.4 1:19:04.4
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Travis Urie Spring Hill FL 2150 26 29 55:28.5 55:28.5
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Brian Sullivan Inverness FL 2121 37 2 42:50.7 42:50.7
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mark Gilman Lecanto FL 2100 41 4 44:26.2 44:26.2
2 Kevin Foy Inverness FL 2080 43 5 45:25.7 45:25.7
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Vince Morris Brooksville FL 2128 49 10 46:53.9 46:53.9
2 Christopher Carroll Inverness FL 2037 45 37 1:00:13.9 1:00:13.9
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Stephen Johnson Shell Rock IA 2104 53 7 46:19.0 46:19.0
2 George L'HEUREUX Hernando FL 2109 54 12 47:04.1 47:04.1
3 Lawrence Kibler Lecanto FL 2106 51 22 51:25.1 51:25.1
4 Dennis Flanagan Inverness FL 2132 52 31 56:50.4 56:50.4
5 Mike Mullen Inverness FL 2115 53 45 1:04:52.2 1:04:52.2
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Steve Davis Homosassa FL 2139 59 18 50:37.6 50:37.6
2 Steve Spalding Roseville MI 2135 59 30 56:09.5 56:09.5
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Patrick Mahoney Ocala FL 2111 60 26 52:03.5 52:03.5
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Michael Kent Inverness FL 2105 67 9 46:33.6 46:33.6
2 Al Ganter Ocala FL 2129 66 16 49:11.7 49:11.7
3 Kenneth Dent Homosassa FL 2071 66 32 57:00.4 57:00.4
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bob Bachorik Ellsworth ME 1900 70 23 51:30.1 51:30.1
2 Ganga Sharma Ocala FL 2140 72 47 1:05:45.4 1:05:45.4