2014 Corporate Run For Springs 5K

April 12, 2014


Results By DRC Sports DRC Sports
 

Detail Team Results

Government

Team - 6 SWFWMD

Overall Corporate Cup Champion

Team Score (times): 1:02:02.1

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend/Age

O'all Place

Cum Place

Time

Cum. Time

1

10

Jerry Mallams Spring Hill FL

M 39

1

1

18:41.6

18:41.6

2

18

Nick Makris Port Richey FL

M 39

12

13

21:35.9

40:17.5

3

33

Melissa Dickens Tampa FL

F 30

13

26

21:44.5

1:02:02.1

4

38

Veronica Craw Wesley Chapel FL

F 39

17

43

22:49.3

1:24:51.4

5

25

Scott Letasi Webster FL

M 37

26

69

23:38.8

1:48:30.2

6

199

Jonathan Bilby Homosassa FL

M 32

45

114

25:11.6

2:13:41.8

7

17

Chris Anastasiou Tampa FL

M 43

56

170

26:23.3

2:40:05.2

8

66

Alf Gentilini Tampa FL

M 40

58

228

26:32.6

3:06:37.8

9

9

David Kramer Tampa FL

M 38

59

287

26:33.2

3:33:11.0

10

34

Chaz LaRiche Tampa FL

F 33

63

350

27:41.8

4:00:52.9

11

14

Brandon Ward Tampa FL

M 39

67

417

28:02.5

4:28:55.5

12

67

Meghan Gentilini Tampa FL

F 29

68

485

28:02.7

4:56:58.3

13

47

Luke LeMond Tampa FL

M 34

74

559

28:36.6

5:25:34.9

14

46

Karyna Rosario Tampa FL

F 33

79

638

29:20.8

5:54:55.8

15

63

Sean King Brooksville FL

M 31

82

720

29:32.1

6:24:27.9

16

62

Shannon McMorrow Brooksville FL

F 32

83

803

29:37.9

6:54:05.9

17

26

Sabrina Letasi Webster FL

F 37

110

913

33:17.3

7:27:23.2

18

13

Chris Zajac Brooksville FL

M 42

140

1053

39:46.8

8:07:10.1

19

8

Michelle Maxey Tampa FL

F 38

156

1209

45:55.7

8:53:05.8

20

130

Steve Clardy Brooksville FL

M 38

161

1370

46:13.8

9:39:19.6

21

7

Judy Richtar Tampa FL

F 60

191

1561

53:00.7

10:32:20.4

22

16

Gabrielle Enos Tampa FL

F 54

192

1753

53:00.9

11:25:21.3

 

Team - 8 Office of the County Engineers

Finish Position - 1

Team Score (times): 1:07:15.4

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend/Age

O'all Place

Cum Place

Time

Cum. Time

1

125

Quinn Ciambella Ocala FL

M 18

6

6

20:58.8

20:58.8

2

190

Tito Perez Westfield IN

M 50

18

24

23:04.0

44:02.8

3

197

Elias Bouyones Ocala FL

M 17

20

44

23:12.6

1:07:15.4

4

28

Mike McCain Ocala FL

M 43

21

65

23:23.3

1:30:38.8

5

189

Austin Mowry Gainesville FL

M 15

24

89

23:32.8

1:54:11.7

6

192

Beatrice Perez Westfield IN

F 11

32

121

24:06.8

2:18:18.5

7

200

Jason Snyder Lake Mary FL

M 39

41

162

24:52.1

2:43:10.6

8

112

Shane Williams Gainesville FL

M 41

48

210

25:31.5

3:08:42.2

9

91

Brian Snyder Gainesville FL

M 36

49

259

25:33.8

3:34:16.0

10

53

Jeri Lynn Schwietert Anthony FL

F 25

52

311

25:47.8

4:00:03.9

11

50

Paul Wildman Ocala FL

M 33

73

384

28:31.2

4:28:35.1

12

60

Gail Mowry Ocala FL

F 45

86

470

30:32.7

4:59:07.8

13

191

Catherine Perez Westfield IN

F 50

87

557

30:32.7

5:29:40.6

14

69

Kenneth Stoldt Ocala FL

M 60

102

659

32:26.5

6:02:07.1

15

126

Todd Crosby Ocala FL

M 49

135

794

38:41.6

6:40:48.8

16

149

Bill Davis Ocala FL

M 43

148

942

43:26.1

7:24:14.9

17

113

Tracy Straub Ocala FL

F 43

149

1091

43:26.1

8:07:41.1

18

198

Mounir Bouyones Ocala FL

M 53

150

1241

43:26.3

8:51:07.4

19

188

Barbra Hernandez Ocala FL

F 30

151

1392

44:06.5

9:35:14.0

20

37

Annaliese Brennan-Kupper Ocala FL

F 31

171

1563

50:08.3

10:25:22.3

21

35

Taylor Leazott Ocala FL

F 14

172

1735

50:09.1

11:15:31.5

22

36

Charles Leazott Ocala FL

M 39

173

1908

50:10.3

12:05:41.9

23

122

Doug Stickley Anthony FL

M 27

179

2087

51:00.9

12:56:42.8

24

15

Ann McCoy Ocala FL

F 68

198

2285

53:40.6

13:50:23.5

25

80

Pat Russett Ocala FL

F 61

199

2484

53:41.6

14:44:05.1

26

121

Kelly Schwietert Anthony FL

F 27

200

2684

53:49.9

15:37:55.0

27

64

Shelley Schwietert Anthony FL

F 56

202

2886

53:52.8

16:31:47.9

28

231

Peter Ciambella Ocala FL

M 86

219

3105

1:03:26.9

17:35:14.8

29

151

Eli Joiner Ocala FL

M 48

220

3325

1:06:14.8

18:41:29.7

30

150

Wendy Patterson Ocala FL

F 47

221

3546

1:06:15.7

19:47:45.4

 

Team - 9 Property Appraisers

Finish Position - 2

Team Score (times): 1:10:54.7

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend/Age

O'all Place

Cum Place

Time

Cum. Time

1

182

Spencer Craig Summerfield FL

M 15

8

8

21:28.6

21:28.6

2

176

Brenden M. Herbst Ocala FL

M 15

35

43

24:34.8

46:03.4

3

180

Angel Craig Summerfield FL

F 41

40

83

24:51.3

1:10:54.7

4

184

Kimberly A. Zappa Ocala FL

F 43

50

133

25:36.4

1:36:31.2

5

173

Judith Waller Ocala FL

F 46

53

186

25:49.3

2:02:20.5

6

92

Tim Fischer Ocala FL

M 50

55

241

26:20.8

2:28:41.4

7

183

Ethan Craig Summerfield FL

M 7

84

325

29:42.1

2:58:23.5

8

181

Steve Craig Summerfield FL

M 44

85

410

30:02.9

3:28:26.4

9

170

Adam Thompson Ocala FL

M 12

96

506

31:49.8

4:00:16.3

10

171

Joshua Thompson Ocala FL

M 12

128

634

37:22.7

4:37:39.1

11

172

Yvonne Roach Ocala FL

F 43

145

779

40:35.6

5:18:14.7

12

186

Robert Shinn Silver Springs FL

M 61

180

959

51:41.9

6:09:56.7

13

174

Sherry Sherouse Anthony FL

F 38

181

1140

51:42.3

7:01:39.0

14

187

Becky Gordon Ocala FL

F 53

189

1329

52:40.9

7:54:19.9

15

179

Patti Scoggins Ocala FL

F 60

190

1519

52:41.2

8:47:01.2

16

168

Kelly A. Thompson Ocala FL

F 47

193

1712

53:06.7

9:40:08.0

17

177

Teresa L. Herbst Ocala FL

F 38

194

1906

53:07.1

10:33:15.1

18

175

Lee C. Herbst Ocala FL

M 50

195

2101

53:07.5

11:26:22.7

19

51

Richard Keith Ocala FL

M 71

214

2315

55:16.3

12:21:39.0

20

52

Crystal Watkins Ocala FL

F 42

217

2532

58:17.6

13:19:56.7

 

Team - 5 Shady Hill Elementary

Finish Position - 3

Team Score (times): 1:19:09.9

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend/Age

O'all Place

Cum Place

Time

Cum. Time

1

117

Lori McBride Ocala FL

F 42

47

47

25:28.8

25:28.8

2

116

Tyler McBride Ocala FL

M 15

51

98

25:45.6

51:14.4

3

82

Katelyn James Ocala FL

F 21

66

164

27:55.4

1:19:09.9

4

204

Kelsey Robinson Ocala FL

F 22

91

255

31:09.3

1:50:19.2

5

84

Debbie Marino Summerfield FL

F 44

93

348

31:27.9

2:21:47.2

6

205

Terri Robinson Ocala FL

F 48

95

443

31:35.9

2:53:23.1

7

118

Debra Riedl Ocala FL

F 42

118

561

35:55.3

3:29:18.5

8

115

Hadley McCain Ocala FL

F 14

120

681

36:16.4

4:05:34.9

9

206

Kayla Lewis Ocala FL

F 26

122

803

36:29.1

4:42:04.1

10

83

Frankie Marino Summerfield FL

F 19

136

939

39:15.5

5:21:19.6

11

81

Sandy Watt Ocala FL

F 56

185

1124

52:22.3

6:13:41.9

12

114

Melissa McCain Ocala FL

F 45

186

1310

52:22.9

7:06:04.9

13

120

Dana Andrews Ocala FL

F 50

187

1497

52:23.3

7:58:28.2

14

119

Donna Kee Ocala FL

F 59

188

1685

52:23.9

8:50:52.2

 

Team - 11 Paddock Post Office

Finish Position - 4

Team Score (times): 1:42:50.1

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend/Age

O'all Place

Cum Place

Time

Cum. Time

1

56

Kelly Schafer Ocala FL

M 34

80

80

29:26.8

29:26.8

2

55

Renee Schafer Ocala FL

F 35

121

201

36:17.3

1:05:44.2

3

43

Kareem F. Walker Ocala FL

M 7

125

326

37:05.9

1:42:50.1

4

21

Johnathan Brooks Belleview FL

M 8

129

455

37:34.1

2:20:24.2

5

19

Deborah Walker Ocala FL

F 55

153

608

44:37.8

3:05:02.0

6

22

Stephanie Brooks Belleview FL

F 6

154

762

44:38.1

3:49:40.2

7

41

Delta Hanks Ocala FL

F 58

155

917

44:46.7

4:34:26.9

8

20

Issac Brooks Belleview FL

M 9

177

1094

50:57.4

5:25:24.3

9

42

Chaz'Monay Florence Ocala FL

F 13

178

1272

50:57.4

6:16:21.8

10

57

Crystal McKnight Belleview FL

F 28

182

1454

52:12.9

7:08:34.7

11

23

Jessica Brooks Belleview FL

F 27

183

1637

52:13.4

8:00:48.1

 

Team - 15 Team We Are Walking

Finish Position - 5

Team Score (times): 2:00:56.2

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend/Age

O'all Place

Cum Place

Time

Cum. Time

1

101

Paula Batchelder Ocala FL

F 53

141

141

40:17.7

40:17.7

2

124

Roberta Wayne Ocala FL

F 53

142

283

40:17.8

1:20:35.6

3

96

Beverly Lychako Ocala FL

F 63

143

426

40:20.5

2:00:56.2

4

123

Sharon Rudders Ft. McCoy FL

F 56

174

600

50:38.9

2:51:35.1

5

98

Karen Lilly Ocklawaha FL

F 56

175

775

50:39.2

3:42:14.4

6

145

Kathryn Lombardi Ocala FL

F 55

209

984

54:19.3

4:36:33.7

7

143

Wendy Schmidt Ocala FL

F 25

210

1194

54:28.8

5:31:02.5

8

103

Lazaro Cubas Ft. McCoy FL

M 43

211

1405

54:44.2

6:25:46.8

9

97

Erica Davis Ocala FL

F 26

212

1617

54:44.6

7:20:31.4

10

100

Jennifer Lombardi Ocala FL

F 42

215

1832

57:08.7

8:17:40.2

11

102

Dawna Rhods Ocala FL

F 54

216

2048

58:05.1

9:15:45.4

12

144

Donna Stohl Ocala FL

F 27

218

2266

58:18.1

10:14:03.5

 

Detail Team Results

 

Engineering & Construction

 

Team - 17 Jones Edmunds

Finish Position - 1

Team Score (times): 1:06:19.6

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend/Age

O'all Place

Cum Place

Time

Cum. Time

1

45

Ken Vogel Gainesville FL

M 50

2

2

19:16.9

19:16.9

2

225

Justin Gregory Gainesville FL

M 34

22

24

23:27.2

42:44.2

3

44

Rick Ferreira Gainesville FL

M 53

25

49

23:35.3

1:06:19.6

4

39

Carolin Tebow Ocala FL

F 31

34

83

24:28.5

1:30:48.2

5

40

Mickey Pollman Gainesville FL

F 55

124

207

36:56.3

2:07:44.5

 

Team - 16 GPI

Finish Position - 2

Team Score (times): 1:21:55.4

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend/Age

O'all Place

Cum Place

Time

Cum. Time

1

142

Scott Deitche St. Petersburg FL

M 42

44

44

25:03.4

25:03.4

2

141

Dan Schmutz Orlando FL

M 43

64

108

27:41.8

52:45.3

3

139

Danny Goodding Orlando FL

M 26

78

186

29:10.1

1:21:55.4

4

138

Laura Goodding Orlando FL

F 25

105

291

32:42.8

1:54:38.3

5

148

Alan Garri Ocala FL

M 35

132

423

38:25.3

2:33:03.6

6

140

Amy Hunter Apopka FL

F 32

167

590

47:15.9

3:20:19.5

 

Team - 12 Pigeon-Roberts

Finish Position - 3

Team Score (times): 1:23:12.0

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend/Age

O'all Place

Cum Place

Time

Cum. Time

1

71

Chester Pigeon Ocala FL

M 23

61

61

27:17.9

27:17.9

2

76

Kara Mackaben Ocala FL

F 13

62

123

27:28.4

54:46.4

3

72

Ricky Hendrix Citra FL

M 50

72

195

28:25.6

1:23:12.0

4

70

Chuck Pigeon Ocala FL

M 55

98

293

32:05.9

1:55:18.0

5

73

Diane Douglas Ocala FL

F 42

103

396

32:30.6

2:27:48.6

6

74

Mitchell Chauncey Ocala FL

M 25

114

510

34:52.8

3:02:41.5

7

77

Levi Mackaben Ocala FL

M 10

126

636

37:06.6

3:39:48.1

8

75

Debbie Stocum Ocala FL

F 22

146

782

41:15.8

4:21:03.9

 

Team - 7 Kimley-Horn & Associates

Finish Position - 4

Team Score (times): 1:34:52.1

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend/Age

O'all Place

Cum Place

Time

Cum. Time

1

160

Nick Mora Ocala FL

M 31

54

54

25:56.3

25:56.3

2

164

Ashley Par-Due Ocala FL

F 29

109

163

33:11.9

59:08.2

3

162

Ashley Keenum Ocala FL

F 24

117

280

35:43.8

1:34:52.1

4

165

Trevor Bryant Ocala FL

M 14

127

407

37:13.3

2:12:05.5

5

166

Lewis Bryant Ocala FL

M 48

134

541

38:35.6

2:50:41.1

6

157

Darryl Courtney Ocala FL

M 50

165

706

47:07.8

3:37:49.0

7

156

Kathy Courtney Ocala FL

F 48

166

872

47:07.8

4:24:56.8

8

152

Carol Busche Ocala FL

F 46

196

1068

53:31.6

5:18:28.5

9

167

Kim Bryant Ocala FL

F 52

197

1265

53:35.2

6:12:03.7

10

153

Richard Busche Ocala FL

M 45

203

1468

53:53.6

7:05:57.3

11

159

Mike Cangialosi Ocala FL

M 24

204

1672

53:55.1

7:59:52.5

12

163

Amber Gartner Ocala FL

F 31

205

1877

53:55.3

8:53:47.8

13

155

Mike Gartner Ocala FL

M 33

206

2083

53:56.1

9:47:43.9

 

Detail Team Results

 

Open

 

Team - 2 Silver Springs Alliance

Finish Position - 1

Team Score (times): 1:09:28.0

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend/Age

O'all Place

Cum Place

Time

Cum. Time

1

209

Zack Morse Silver Springs FL

M 14

15

15

22:27.5

22:27.5

2

213

Gage LaPienne Ocala FL

M 21

19

34

23:10.3

45:37.9

3

222

Avery Ausley Ocala FL

F 15

29

63

23:50.1

1:09:28.0

4

221

Jennifer Vera Ocala FL

F 17

30

93

23:50.2

1:33:18.2

5

219

Larsen Murvin Ocala FL

F 15

31

124

24:06.4

1:57:24.6

6

217

Mary Sawaya Ocala FL

F 57

38

162

24:46.1

2:22:10.8

7

224

Maria Hyde Ocala FL

F 18

39

201

24:51.1

2:47:01.9

8

207

Tammy Eatmon Ocala FL

F 47

70

271

28:15.9

3:15:17.9

9

208

Marie Ragan Ocala FL

F 59

94

365

31:35.8

3:46:53.7

10

210

Pamela Morse Silver Springs FL

F 46

106

471

32:53.5

4:19:47.2

11

211

Jeani Cross Ocala FL

F 44

164

635

46:40.9

5:06:28.1

12

212

Barbara Schwartz Ocala FL

F 68

169

804

48:30.6

5:54:58.8

13

218

Susan Dunn Ocala FL

F 59

170

974

48:30.8

6:43:29.6

 

Team - 1 Olive Garden

Finish Position - 2

Team Score (times): 1:14:28.1

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend/Age

O'all Place

Cum Place

Time

Cum. Time

1

78

Joe Silvestro Ocala FL

M 27

9

9

21:32.8

21:32.8

2

193

Steven Simpson Ocala FL

M 20

37

46

24:41.5

46:14.4

3

106

Luis Romero Summerfield FL

M 24

69

115

28:13.7

1:14:28.1

4

110

Daniel (DJ) Farrell Ocala FL

M 23

90

205

31:04.3

1:45:32.5

5

109

Alexsandra Medina Ocala FL

F 23

101

306

32:22.5

2:17:55.1

6

111

Jessica Canaday Homosassa FL

F 27

160

466

46:13.8

3:04:08.9

7

105

Lauren Dignard Ocala FL

F 22

162

628

46:16.3

3:50:25.2

 

Team - 3 Suntrust

Finish Position - Inc.

Team Score (times):

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend/Age

O'all Place

Cum Place

Time

Cum. Time

1

88

Justin Mosher Ocala FL

M 13

5

5

20:48.7

20:48.7

2

89

Katelyn Everett Ocala FL

F 20

113

118

34:09.1

54:57.8

 

Team - 4 Sylvan

Finish Position - Inc.

Team Score (times):

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend/Age

O'all Place

Cum Place

Time

Cum. Time

1

95

Jessica Funk Ocala FL

F 29

130

130

37:51.6

37:51.6

2

94

Gilley Spaude Bushnell FL

F 51

144

274

40:30.7

1:18:22.3