Heels N Wheels Du/Tri - Waycross

Age Group Results

August 22, 2015


Results By DRC Sports For Questions please email us at Timing@DRCSports.com DRC Sports


Tri-Age Group Male Men: Top Finishers 0-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 80-84
Tri-Age Group Female Women: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 65-69
Tri-Clydesdale Men: 0-99
Tri-Athena Women: 0-99
Tri-Novice Men: 0-99
Tri-Novice Women:
Tri-Fat Tire Men:
Tri-Fat Tire Women:
Tri-Military/Police/PSO Men:
Tri-Military/Police/PSO Women: 0-99
Tri-Physically Challenged Men: 0-99
Tri-Physically Challenged Women: 0-99

Tri-Age Group Male

Top

Male Overall Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 1 Josh Ashley 305 30 1 6:35.9 0:24.5 1 37:11.1 0:30.3 1 19:02.4 1:03:44.2 1:03:44.2  
 
Top

Male Masters Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 3 Randall Rathmann 356 46 1 7:35.3 0:35.6 1 35:06.0 0:35.1 1 21:15.3 1:05:07.3 1:05:07.3  
 
Top

Male 14 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 31 Lucas Miller 346 12 3 10:35.2 2:20.6 1 48:31.0 0:46.6 1 29:58.3 1:32:11.7 1:32:11.7  
2 34 Dowl Bowen 310 11 1 8:39.9 1:10.8 2 56:28.2 0:33.9 2 32:05.5 1:38:58.3 1:38:58.3  
3 37 Drew Bowen 311 11 2 8:51.9 1:40.7 3 59:56.0 0:34.6 3 34:12.2 1:45:15.4 1:45:15.4  
 
Top

Male 15 to 19

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 17 Andrew Reimer 357 16 1 9:57.6 1:58.1 1 47:04.7 0:49.5 1 19:59.3 1:19:49.2 1:19:49.2  
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 2 Dane Teszler 370 27 1 7:48.3 0:34.3 3 34:56.6 0:36.3 2 20:53.1 1:04:48.6 1:04:48.6  
2 4 Colin Prinsloo 355 29 2 8:27.1 0:19.6 1 34:16.3 0:22.7 4 23:04.2 1:06:29.9 1:06:29.9  
3 5 Jonathan Benson 308 27 5 9:38.0 0:45.4 2 34:49.6 0:43.6 3 22:32.9 1:08:29.5 1:08:29.5  
4 7 Greg George 333 27 4 9:21.8 1:20.3 4 40:23.8 1:04.3 1 19:14.5 1:11:24.7 1:11:24.7  
5 20 JOHN BULLARD 313 29 3 8:28.0 0:28.7 6 47:06.8 0:33.7 5 24:38.5 1:21:15.7 1:21:15.7  
6 25 Daniel Gaddis 332 29 6 10:52.3 1:58.9 5 42:26.1 0:23.9 6 26:59.6 1:24:40.8 1:24:40.8 2:00
7 32 Brent Clark 316 27 7 11:30.1 1:47.2 7 54:17.3 0:55.5 7 29:02.4 1:37:32.5 1:37:32.5  
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 18 Cody Johnson 339 30 3 11:13.5 0:57.5 3 42:01.4 0:30.4 1 25:23.4 1:20:06.2 1:20:06.2  
2 22 Charles Osborne 349 32 4 11:17.4 1:22.5 2 41:52.2 0:46.8 2 26:44.8 1:22:03.7 1:22:03.7  
3 23 Justin Dixon 320 33 1 10:31.4 1:38.4 1 39:53.1 1:13.6 3 29:09.6 1:22:26.1 1:22:26.1  
4 33 Jerod Myers 348 32 2 11:02.3 2:08.7 4 45:31.6 1:32.1 4 38:14.6 1:38:29.3 1:38:29.3  
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 8 Robin Estes 327 38 1 8:35.7 0:25.8 1 37:58.4 0:39.1 1 23:55.4 1:11:34.4 1:11:34.4  
2 21 Adam Fey 329 37 3 11:16.2 1:17.7 2 41:46.3 1:22.9 2 26:08.1 1:21:51.2 1:21:51.2  
3 38 STACY TYRE 374 38 2 9:40.8 2:10.3 3 58:31.7 2:45.9 3 37:48.9 1:50:57.6 1:50:57.6  
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 6 Michael Kennett 340 42 2 9:33.3 0:51.6 1 36:43.0 0:58.1 1 22:29.9 1:10:35.9 1:10:35.9  
2 10 Ben Bennett 384 44 1 9:24.7 0:54.3 2 36:55.9 1:10.6 2 24:31.3 1:12:56.8 1:12:56.8  
3 27 Jeff Hicks 337 43 3 12:47.3 1:27.9 3 45:06.3 0:49.7 3 28:49.5 1:29:00.7 1:29:00.7  
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 9 Mike Varnadoe 382 49 1 9:55.2 1:08.5 1 38:17.2 0:37.1 1 22:09.0 1:12:07.0 1:12:07.0  
2 11 Bret Owens 350 46 3 10:06.4 1:11.2 4 41:25.3 0:50.7 2 23:17.3 1:16:50.9 1:16:50.9  
3 19 Matthew Reimer 360 45 2 9:58.8 1:43.2 5 44:06.5 0:59.1 3 23:22.6 1:20:10.2 1:20:10.2  
4 24 Ken Malek 342 48 5 11:24.6 0:54.7 2 40:06.1 1:26.3 4 28:58.9 1:22:50.6 1:22:50.6  
5 28 Michael Heath 336 45 4 11:06.3 1:38.8 3 41:10.1 0:57.2 6 35:06.0 1:29:58.4 1:29:58.4  
6 36 Elroy Scott 363 45 6 15:18.4 5:24.3 6 47:44.3 2:22.2 5 32:31.0 1:43:20.2 1:43:20.2  
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 13 Robert Brown 312 50 1 9:44.3 1:32.0 3 42:04.0 0:59.4 1 23:23.9 1:17:43.6 1:17:43.6  
2 15 Orrie McCrea 343 53 2 10:50.3 1:15.9 1 41:06.7 0:55.8 2 23:58.0 1:18:06.7 1:18:06.7  
3 30 Steve Powell 354 51 3 11:23.1 1:38.6 2 41:38.1 1:55.4 4 34:55.3 1:31:30.5 1:31:30.5  
4 35 Jesus Dominguez 321 53 4 16:03.8 2:52.1 4 52:02.1 0:53.0 3 31:17.1 1:43:08.1 1:43:08.1  
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 16 George Gieger 334 58 1 12:20.0 0:42.3 2 41:19.1 0:41.2 1 23:34.6 1:18:37.2 1:18:37.2  
2 26 Jerome Douglas 323 58 2 14:10.0 1:58.8 3 42:08.1 0:53.0 2 29:28.6 1:28:38.5 1:28:38.5  
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 12 Jeremy Smith 366 64 1 9:01.1 2:13.8 1 40:20.7 1:11.5 1 24:27.0 1:17:14.1 1:17:14.1  
2 14 Gary Beall 383 60 2 11:05.8 0:47.7 2 40:37.4 0:46.9 2 24:33.6 1:17:51.4 1:17:51.4  
 
Top

Male 65 to 69

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 29 Jim Eckert 325 65 1 11:27.3 1:03.4 1 45:08.2 1:09.1 1 31:22.9 1:30:10.9 1:30:10.9  
 
Top

Male 80 to 84

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 39 JERRY BAN 306 81 1 17:53.0 4:36.0 1 58:02.0 4:14.0 1 46:39.0 2:11:24.0 2:11:24.0  
2 40 S.E. Bud Frankenthaler 330 82 2 19:26.2 5:14.4 2 1:16:49.7 4:13.6 2 54:55.4 2:40:39.3 2:40:39.3  
 

Tri-Age Group Female

Top

Female Overall Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 1 Teale Beckenbach 307 25 1 8:17.2 0:28.5 1 38:05.6 0:39.2 1 21:10.7 1:08:41.2 1:08:41.2  
 
Top

Female Masters Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 3 Melia Tyndall 373 43 1 10:01.5 0:20.2 1 40:35.8 0:31.6 1 24:05.5 1:15:34.6 1:15:34.6  
 
Top

Female 14 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 29 Delaney Reimer 435 13 1 12:35.0 2:34.7 1 54:21.0 1:06.2 1 35:22.1 1:45:59.0 1:45:59.0  
 
Top

Female 15 to 19

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 25 Bradley Scott 362 18 1 11:11.1 1:06.2 1 48:55.8 1:31.9 1 36:53.1 1:39:38.1 1:39:38.1  
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 24 Mollie McGowan 345 24 1 14:37.5 1:21.7 1 50:28.8 1:03.5 1 31:28.0 1:38:59.5 1:38:59.5  
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 9 Amber Hodor 338 29 4 12:56.0 1:10.0 1 43:44.0 1:10.0 1 23:59.0 1:22:59.0 1:22:59.0  
2 11 Christina Dennis 318 29 1 8:37.7 1:06.3 2 46:18.4 0:27.9 3 28:15.2 1:24:45.5 1:24:45.5  
3 16 Lauren Yeargan 377 25 2 9:39.7 3:19.4 3 48:20.4 1:19.6 2 27:21.5 1:30:00.6 1:30:00.6  
4 28 Breanna Yonz 378 27 3 9:53.2 1:27.8 4 56:49.7 0:47.5 4 33:44.5 1:42:42.7 1:42:42.7  
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 2 Anna Champion 315 33 1 8:35.3 0:56.9 1 38:40.5 0:54.7 1 24:20.7 1:13:28.1 1:13:28.1  
2 17 Ansley Drake 324 33 2 9:56.6 1:26.7 2 45:08.6 0:47.2 5 33:15.5 1:30:34.6 1:30:34.6  
3 20 Lindsey Surrency 369 30 3 10:15.0 2:45.0 6 51:30.0 1:36.0 2 31:37.0 1:37:43.0 1:37:43.0  
4 21 Ashley Simmons 365 32 4 11:08.9 1:55.0 5 51:21.6 1:39.9 3 31:43.4 1:37:48.8 1:37:48.8  
5 22 Gina Casagrande 314 34 5 14:01.0 1:27.4 3 47:35.7 0:57.3 6 34:06.0 1:38:07.4 1:38:07.4  
6 27 Kristin Scott 361 34 6 14:05.8 3:38.4 4 47:41.4 2:22.3 4 32:31.8 1:40:19.7 1:40:19.7  
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 4 Sayer Gunn 379 39 4 10:25.2 0:54.3 2 43:31.1 0:32.4 1 23:49.3 1:19:12.3 1:19:12.3  
2 5 Alisa Papp 351 38 3 10:18.2 0:45.3 1 39:49.1 0:35.8 4 28:06.5 1:19:34.9 1:19:34.9  
3 7 Correy Emmert 326 36 2 9:50.5 1:32.3 3 44:31.6 1:22.9 2 25:02.2 1:22:19.5 1:22:19.5  
4 12 Stacie Waters 375 38 1 9:38.7 1:12.5 5 45:37.0 0:58.6 3 27:24.1 1:24:50.9 1:24:50.9  
5 15 Megan Thompson 372 38 5 12:31.4 1:28.6 4 44:50.2 0:51.2 5 29:11.5 1:28:52.9 1:28:52.9  
6 26 Lealane Sanders 436 38 6 14:09.9 2:08.9 6 52:39.6 0:55.8 6 29:55.6 1:39:49.8 1:39:49.8  
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 10 Dawn Everett 328 41 1 9:54.3 0:48.2 1 40:04.8 0:33.6 3 33:21.0 1:24:41.9 1:24:41.9  
2 14 Kathy Reimer 359 44 2 11:05.8 1:55.1 3 45:53.8 1:02.3 1 27:57.2 1:27:54.2 1:27:54.2  
3 18 Angela Booth 309 42 3 13:56.6 1:26.1 2 45:11.5 1:29.6 2 29:44.3 1:31:48.1 1:31:48.1  
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 23 Paula McDonald 344 46 1 12:57.5 3:00.3 1 50:26.3 1:07.4 1 31:27.9 1:38:59.4 1:38:59.4  
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 8 Sudie Teszler 371 52 1 11:22.5 1:16.0 1 40:45.7 1:17.1 1 27:52.1 1:22:33.4 1:22:33.4  
2 19 Cindy Douglas 322 54 2 15:00.6 2:22.0 2 47:03.9 0:47.6 2 32:24.3 1:37:38.4 1:37:38.4  
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 6 Cheryl Monroe 405 58 1 11:15.0 0:57.2 1 41:24.7 0:59.0 1 25:53.9 1:20:29.8 1:20:29.8  
2 13 Debra Perkins 404 59 2 13:59.4 1:02.3 2 42:53.8 1:12.7 2 28:31.5 1:27:39.7 1:27:39.7  
 
Top

Female 65 to 69

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 30 Mary Strickland 358 69 1 15:43.1 2:21.4 1 54:02.7 1:24.2 1 36:38.2 1:50:09.6 1:50:09.6  
 

Tri-Clydesdale

Top

Male 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 1 James Ross 381 35 1 9:38.2 2:03.6 1 45:25.5 1:32.3 2 36:06.2 1:34:45.8 1:34:45.8  
2 2 Lowell Fullard Jr 403 43 2 16:06.0 1:09.6 2 50:50.8 1:03.4 1 36:01.0 1:45:10.8 1:45:10.8  
 

Tri-Athena

Top

Female 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 1 Tina Maddox 341 35 1 12:05.1 1:25.1 1 49:28.3 1:19.0 1 39:25.1 1:43:42.6 1:43:42.6  
 

Tri-Novice

Top

Male 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 1 Terry Arnold 304 53 1 10:17.6 2:48.3 1 39:15.0 1:02.6 1 25:52.2 1:19:15.7 1:19:15.7  
2 2 Johnny Mitcham 347 39 3 12:19.9 1:45.8 2 48:56.1 0:55.2 3 29:12.4 1:33:09.4 1:33:09.4  
3 3 Jonathon Dickey 319 33 4 13:18.0 4:08.1 4 54:00.0 1:15.8 2 29:09.6 1:41:51.5 1:41:51.5  
4 4 Robert Petmecky 352 55 2 11:24.3 3:26.1 3 51:47.7 1:31.8 4 33:56.3 1:42:06.2 1:42:06.2  
 

Tri-Military/Police/PSO

Top

Female 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 1 Shantele Frie 331 29 1 11:07.4 1:11.6 1 44:29.8 2:03.6 1 33:14.4 1:32:06.8 1:32:06.8  
 

Tri-Physically Challenged

Top

Male 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 3 Hunter Bryant 385 20 1 12:41.1 2:14.9 1 58:36.0 2:35.4 1 37:50.7 1:53:58.1 1:53:58.1  
 
Top

Female 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Penalty
1 1 Addisyn Hill 380 9 1 12:47.0 2:13.8 2 56:15.1 2:52.5 1 27:14.1 1:41:22.5 1:41:22.5  
2 2 Ashley Cooper-Heath 317 32 2 17:32.4 3:58.0 1 50:16.8 3:29.4 2 27:59.4 1:43:16.0 1:43:16.0