2015 Hammerhead Olympic and Sprint Triathlon

Age Group Results

August 30, 2015


Results By DRC Sports For Questions please email us at Timing@DRCSports.com DRC Sports


Olympic Age Group Men: Top Finishers 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Olympic Age Group Women: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Athena Olympic Women: 0-99
Clydesdale Olympic Men: 0-99
Military/PSO/LEO-Olympic Men: 0-99
Military/PSO/LEO-Olympic Women: 0-99
Relay-Olympic 0-99
Physically Challenged-Olympic Men:
Physically Challenged-Olympic Women: 0-99

Olympic Age Group

Top

Male Overall Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 1 John Horn 616 32 1 26:30.2 0:35.2 1 56:55.8 0:33.3 1 40:17.6 2:04:52.1 2:04:52.1  
 
Top

Female Overall Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 8 Christa Irwin 622 35 1 24:48.0 0:40.4 1 1:06:14.2 0:57.6 1 43:04.9 2:15:45.1 2:15:45.1  
 
Top

Male Master Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 5 Kerry Mowlam 676 46 1 25:02.7 0:40.9 1 1:02:39.6 0:51.0 1 40:56.2 2:12:10.4 2:12:10.4 2:00
 
Top

Female Master Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 28 Tracey Kuhn 645 44 1 33:40.5 1:07.9 1 1:09:36.2 1:16.4 1 42:01.6 2:27:42.6 2:27:42.6  
 
Top

Male 15 to 19

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 24 Tjebbe Ruijgh 701 19 1 27:57.3 1:57.1 1 1:06:57.9 1:39.1 1 47:39.8 2:26:11.2 2:26:11.2  
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 161 Katherine Arn 511 24 1 40:27.6 2:36.8 1 1:17:27.0 4:46.2 1 1:13:47.5 3:19:05.1 3:19:05.1  
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 3 Kurt Barnhill 515 27 1 26:36.6 0:40.6 2 1:01:51.7 0:35.3 1 38:23.3 2:08:07.5 2:08:07.5  
2 7 Joseph Nagy 679 29 4 28:43.1 0:50.8 1 59:24.9 0:32.9 2 45:13.4 2:14:45.1 2:14:45.1  
3 9 Sterling Dutton 577 26 6 29:05.3 0:29.5 4 1:02:46.1 0:33.3 3 43:13.4 2:16:07.6 2:16:07.6  
4 10 Nicholas Hidalgo 610 29 5 29:01.7 0:55.5 3 1:01:51.1 0:56.3 4 43:37.7 2:16:22.3 2:16:22.3  
5 23 Thomas Greene 599 28 7 29:20.8 0:53.1 5 1:04:54.7 0:59.2 5 49:34.9 2:25:42.7 2:25:42.7  
6 31 Zachary Radke 697 29 10 32:05.6 0:36.2 9 1:08:35.1 1:02.1 6 46:54.4 2:29:13.4 2:29:13.4  
7 32 Dzmitry Frytsin 584 29 8 30:49.5 1:17.1 10 1:09:53.8 0:52.6 7 47:35.3 2:30:28.3 2:30:28.3  
8 33 Preston Jones 631 26 3 28:08.0 0:51.1 8 1:12:10.4 1:12.4 8 48:13.6 2:30:35.5 2:30:35.5  
9 41 Michael Murphy 678 27 2 27:52.8 1:54.7 6 1:06:33.1 1:29.3 9 56:14.9 2:34:04.8 2:34:04.8  
10 44 Aaron Fulgenzi 585 26 9 31:55.5 1:42.8 7 1:04:40.8 1:09.6 10 56:42.2 2:36:10.9 2:36:10.9  
11 49 Thomas Walton 730 27 11 35:26.1 1:15.4 11 1:09:17.5 1:06.8 11 50:30.6 2:37:36.4 2:37:36.4  
12 144 Matt Kinberg 639 27 12 37:55.6 2:11.8 12 1:23:46.7 3:02.4 12 1:05:38.4 3:12:34.9 3:12:34.9  
13 153 Mark Cuevas 559 27 13 41:30.6 3:08.2 13 1:25:19.5 3:01.3 13 1:02:32.7 3:15:32.3 3:15:32.3  
DQ DQ Justin Hoffman 611 25 DQ 26:53.5 2:06.8 DQ 1:16:21.8 0:54.2 DQ 54:49.4 2:41:05.7 2:41:05.7  
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 36 Rosie Goldberg 593 28 2 33:52.5 1:15.9 2 1:12:01.8 1:11.5 1 43:03.3 2:31:25.0 2:31:25.0  
2 58 Cari Trappe 726 29 1 32:14.7 0:59.0 1 1:10:53.8 0:32.5 2 55:34.7 2:40:14.7 2:40:14.7  
3 69 Jamila Allen 506 26 6 37:29.2 0:35.1 3 1:15:38.2 0:47.9 3 49:34.7 2:44:05.1 2:44:05.1  
4 91 Megan White 733 28 5 36:45.6 1:24.0 4 1:16:43.2 1:23.0 4 56:33.5 2:52:49.3 2:52:49.3  
5 142 Sara Bertrand 525 28 3 35:54.5 1:25.8 6 1:33:18.6 1:22.7 5 59:46.3 3:11:47.9 3:11:47.9  
6 168 Jennifer Pence 688 26 7 40:26.3 1:04.9 5 1:16:43.6 2:00.0 6 1:25:12.2 3:25:27.0 3:25:27.0  
7 178 Faith Doles 571 29 4 36:21.6 1:50.2 7 1:39:28.6 1:54.3 7 1:19:35.2 3:39:09.9 3:39:09.9  
8 180 Jessica McCoy 661 25 8 54:49.4 3:22.0 8 1:33:49.6 2:01.9 8 1:07:19.1 3:41:22.0 3:41:22.0  
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 27 Alex Khokhlov 638 31 7 34:41.7 0:57.6 2 1:03:55.0 1:12.6 1 46:43.6 2:27:30.5 2:27:30.5  
2 29 Aaron Jenkins 626 30 2 28:37.1 1:21.5 1 1:05:22.9 1:24.6 2 45:35.4 2:28:21.5 2:28:21.5 6:00
3 34 Justin Loyd 652 32 4 31:13.5 0:55.2 5 1:10:52.5 0:50.5 3 46:51.3 2:30:43.0 2:30:43.0  
4 38 Kenny Markwich 657 34 1 28:36.7 0:38.9 6 1:15:38.3 0:49.1 4 47:45.0 2:33:28.0 2:33:28.0  
5 42 Brian Szallay 719 34 3 31:00.2 1:18.6 3 1:10:26.8 0:45.3 5 50:48.3 2:34:19.2 2:34:19.2  
6 80 Robert Newell 683 33 5 32:58.1 0:59.4 4 1:08:49.9 0:53.9 6 1:04:59.4 2:48:40.7 2:48:40.7  
7 108 Chris Deroo 568 31 8 39:54.5 1:44.4 8 1:17:56.1 1:22.0 7 56:48.8 2:57:45.8 2:57:45.8  
8 118 Dustin Williams 735 30 6 34:20.3 1:42.6 7 1:22:46.0 0:47.6 8 1:00:56.6 3:00:33.1 3:00:33.1  
DQ DQ David Bahena 513 34 DQ 26:55.7 2:59.8 DQ 1:22:09.8 4:08.1 DQ 1:07:28.0 3:03:41.4 3:03:41.4  
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 60 Kayce Zemina 740 32 1 25:58.5 1:08.8 1 1:15:42.6 0:47.6 1 57:12.9 2:40:50.4 2:40:50.4  
2 63 Andrea Gardner 587 32 6 34:14.0 1:36.0 2 1:11:09.7 1:27.6 2 54:16.2 2:42:43.5 2:42:43.5  
3 88 Tia Wigham 734 33 5 34:09.5 1:04.2 3 1:15:17.2 1:35.8 3 59:14.7 2:51:21.4 2:51:21.4  
4 90 Katherine Anthony 509 31 3 33:42.6 1:08.5 4 1:17:53.1 1:50.3 4 57:10.2 2:51:44.7 2:51:44.7  
5 103 Tiffany Zimmermann 742 33 2 28:08.6 1:26.4 5 1:23:51.5 1:47.7 5 1:01:52.1 2:57:06.3 2:57:06.3  
6 115 Jennifer Bryant 537 34 4 33:56.3 0:52.0 6 1:19:48.1 1:06.0 6 1:04:29.3 3:00:11.7 3:00:11.7  
7 121 Lindsey Williams 737 33 11 38:23.5 2:31.2 10 1:23:31.5 1:34.1 7 55:59.5 3:01:59.8 3:01:59.8  
8 133 Caralyn Cain 541 32 9 36:55.1 1:52.7 9 1:23:56.4 1:53.1 8 1:02:11.7 3:06:49.0 3:06:49.0  
9 137 Erin Newell 682 33 7 36:47.0 1:25.9 8 1:23:45.3 1:22.4 9 1:06:37.5 3:09:58.1 3:09:58.1  
10 143 Ginger Mills 669 31 10 38:19.1 1:51.8 7 1:20:52.9 2:00.6 10 1:08:55.1 3:11:59.5 3:11:59.5  
11 165 Katie Chaplin 547 30 12 40:19.4 1:33.5 11 1:23:58.4 1:48.2 11 1:17:14.7 3:24:54.2 3:24:54.2  
12 177 Christina Justus 632 31 8 36:54.0 1:44.5 12 1:37:37.9 1:05.6 12 1:21:40.2 3:39:02.2 3:39:02.2  
13 186 Samantha Berdecia 524 32 13 1:15:17.0 4:05.7 13 1:34:30.9 1:22.9 13 1:23:12.1 4:18:28.6 4:18:28.6  
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 2 Yaro Middaugh 667 39 3 26:45.0 0:43.0 2 59:53.7 0:34.5 1 39:17.6 2:07:13.8 2:07:13.8  
2 4 Jesse Cookson 551 36 2 26:11.3 0:43.1 1 58:32.2 0:39.1 2 42:38.4 2:08:44.1 2:08:44.1  
3 6 Christian Monsanto 673 35 1 23:32.6 0:36.3 3 1:04:13.7 0:37.0 3 43:29.4 2:12:29.0 2:12:29.0  
4 15 Joshua Griffin 600 36 4 26:52.7 0:56.7 4 1:04:36.9 0:41.2 4 48:12.2 2:21:19.7 2:21:19.7  
5 30 Christopher Bender 521 39 8 32:46.3 1:40.7 8 1:11:59.5 1:13.2 5 41:17.5 2:28:57.2 2:28:57.2  
6 46 Albie MacDonald 654 39 9 33:30.1 0:52.0 5 1:08:38.2 1:04.1 6 52:40.1 2:36:44.5 2:36:44.5  
7 51 Rich Smith 713 37 5 30:40.7 0:37.6 7 1:12:09.5 0:44.3 7 53:55.1 2:38:07.2 2:38:07.2  
8 61 Mike Falgiani 580 39 6 31:42.4 1:18.6 6 1:10:16.4 1:26.1 8 57:27.3 2:42:10.8 2:42:10.8  
9 81 Bobby Sauer 703 39 12 38:15.5 1:16.1 11 1:15:10.0 1:10.0 9 52:49.6 2:48:41.2 2:48:41.2  
10 85 Mark Baughman 519 36 11 34:03.7 1:50.2 10 1:16:57.3 1:16.5 10 56:49.5 2:50:57.2 2:50:57.2  
11 98 Jonathan Burton-Macleod 539 35 13 41:33.7 1:53.8 12 1:14:21.4 1:26.0 11 55:16.5 2:54:31.4 2:54:31.4  
12 116 John Blitchington 531 35 10 33:40.0 2:09.1 9 1:13:51.3 3:03.6 12 1:07:29.3 3:00:13.3 3:00:13.3  
13 135 Alex Negron 680 39 14 42:26.3 2:37.2 14 1:19:59.3 1:48.9 13 1:00:13.6 3:07:05.3 3:07:05.3  
14 147 Hunter Pierpont 692 36 7 32:45.6 2:15.6 13 1:27:44.5 1:17.6 14 1:09:53.9 3:13:57.2 3:13:57.2  
15 172 Russell Caffey 744 36 15 44:44.7 2:25.6 15 1:23:17.6 3:39.9 15 1:15:48.6 3:29:56.4 3:29:56.4  
16 181 Ryan Simmons 711 35 16 50:08.4 10:17.9 16 1:25:28.4 2:23.4 16 1:14:17.2 3:42:35.3 3:42:35.3  
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 16 Jennifer Pinto 693 38 2 29:25.6 0:53.2 1 1:05:26.2 0:39.0 1 45:21.3 2:21:45.3 2:21:45.3  
2 40 Jamie Harris 606 39 1 29:17.9 0:55.6 2 1:09:11.3 0:59.2 2 53:13.0 2:33:37.0 2:33:37.0  
3 45 Kelly Cory 554 38 6 35:15.0 1:09.5 5 1:10:21.1 0:39.8 3 48:51.1 2:36:16.5 2:36:16.5  
4 47 Chrissy Sandland 702 39 4 32:10.8 0:59.5 3 1:11:04.4 0:43.2 4 51:46.6 2:36:44.5 2:36:44.5  
5 65 Kristen Eckert 743 36 3 29:46.2 1:17.7 4 1:15:36.4 0:54.7 5 55:34.5 2:43:09.5 2:43:09.5  
6 75 Sayer Gunn 604 39 8 38:35.2 1:06.9 6 1:15:12.9 0:56.7 6 51:13.7 2:47:05.4 2:47:05.4  
7 105 Ashleigh Barnes 514 36 5 32:25.8 1:07.6 7 1:22:43.5 1:08.3 7 59:57.5 2:57:22.7 2:57:22.7  
8 132 Courtney Cappello 543 36 7 37:11.5 1:35.3 8 1:20:26.6 1:16.9 8 1:05:59.0 3:06:29.3 3:06:29.3  
9 158 Jeni James 625 37 10 46:42.3 1:32.5 9 1:23:36.7 1:17.1 9 1:05:16.6 3:18:25.2 3:18:25.2  
10 159 Whitney Moerings 672 36 9 41:34.8 1:21.5 10 1:29:57.4 0:50.3 10 1:05:05.0 3:18:49.0 3:18:49.0  
11 169 Katerina Deeb 563 38 11 1:04:07.2 1:38.5 11 1:20:41.3 2:45.8 11 56:36.3 3:25:49.1 3:25:49.1  
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 19 Christopher McGovern 663 40 9 33:48.4 1:16.3 4 1:02:33.4 1:22.1 1 46:01.1 2:25:01.3 2:25:01.3  
2 20 Matt Tierney 725 40 16 36:00.6 0:39.2 2 1:00:22.3 0:56.0 2 47:30.2 2:25:28.3 2:25:28.3  
3 21 Jeremy Phillips 691 40 10 33:52.3 1:00.7 5 1:05:16.7 0:52.7 3 44:29.5 2:25:31.9 2:25:31.9  
4 22 Rob Coltman 549 44 1 25:52.7 0:42.8 1 1:07:57.1 0:30.5 4 50:32.6 2:25:35.7 2:25:35.7  
5 25 Eric Castaldo 545 41 2 28:17.9 0:33.8 3 1:08:10.5 0:50.4 5 48:54.4 2:26:47.0 2:26:47.0  
6 35 Tom Deison 565 43 3 29:03.1 1:08.8 7 1:11:01.2 1:00.9 6 49:08.2 2:31:22.2 2:31:22.2  
7 37 Brandon Kambach 634 42 13 34:19.6 1:08.3 6 1:05:05.4 1:07.1 7 50:18.7 2:31:59.1 2:31:59.1  
8 48 Derrick Holland 614 44 21 38:46.5 0:41.7 9 1:04:48.0 1:01.9 8 51:32.5 2:36:50.6 2:36:50.6  
9 50 Danon Winter 738 43 4 29:28.7 1:48.5 10 1:14:34.5 1:00.3 9 50:59.1 2:37:51.1 2:37:51.1  
10 54 Bill Ziesmer 741 43 15 35:19.5 2:35.3 13 1:12:08.4 1:41.1 10 47:22.8 2:39:07.1 2:39:07.1  
11 57 Peter Dunn 575 43 6 30:02.9 1:02.8 11 1:16:53.7 1:21.0 11 50:26.6 2:39:47.0 2:39:47.0  
12 79 Barys Ihnatsenka 619 43 5 29:48.3 2:06.4 14 1:19:00.8 1:37.7 12 55:54.3 2:48:27.5 2:48:27.5  
13 94 Bryce Desy 569 42 14 34:22.1 2:13.5 20 1:18:50.1 1:35.5 13 55:59.4 2:53:00.6 2:53:00.6  
14 96 Chris Martin 658 43 20 38:27.3 1:57.6 16 1:13:19.7 1:38.0 14 58:31.2 2:53:53.8 2:53:53.8  
15 107 Gray Camp 745 42 8 32:57.4 1:54.0 22 1:27:53.2 1:00.7 15 53:53.1 2:57:38.4 2:57:38.4  
16 110 Scott Perry 689 41 17 36:41.5 1:19.0 15 1:13:25.0 0:52.2 16 1:06:10.2 2:58:27.9 2:58:27.9  
17 113 Brian Milkes 668 40 7 32:40.0 3:45.7 19 1:18:53.9 3:48.1 17 1:00:40.8 2:59:48.5 2:59:48.5  
18 117 Benjamin Lok 651 40 11 33:59.9 1:54.6 17 1:18:36.2 1:03.0 18 1:04:51.8 3:00:25.5 3:00:25.5  
19 123 Dana Crosby 558 40 22 39:02.8 0:58.9 12 1:08:33.8 1:15.9 19 1:12:41.1 3:02:32.5 3:02:32.5  
20 130 Scott Bradfield 532 44 18 37:36.3 2:19.6 18 1:14:46.4 1:53.0 20 1:08:49.8 3:05:25.1 3:05:25.1  
21 131 Rainy Burris 538 41 19 38:07.0 2:27.2 23 1:22:37.3 1:27.7 21 1:01:03.1 3:05:42.3 3:05:42.3  
22 150 Luis Jimenez 627 44 23 43:09.5 2:00.0 21 1:13:58.0 1:31.7 22 1:13:55.2 3:14:34.4 3:14:34.4  
23 185 Michael Bittner 526 43 24 59:19.1 2:41.4 24 1:24:46.3 2:20.6 23 1:30:35.8 3:59:43.2 3:59:43.2  
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 68 Allison Deison 564 43 1 35:47.9 1:16.9 1 1:15:50.4 2:09.0 1 48:46.8 2:43:51.0 2:43:51.0  
2 101 Sonja Hurt 618 41 6 38:28.2 1:26.7 2 1:18:46.4 1:26.7 2 55:57.2 2:56:05.2 2:56:05.2  
3 102 Carmen Brockdorf 534 43 4 37:03.5 1:23.7 5 1:21:35.4 1:26.4 3 55:27.9 2:56:56.9 2:56:56.9  
4 106 Melissa Hersh 609 42 9 42:57.7 1:22.0 6 1:22:29.9 1:12.7 4 49:22.4 2:57:24.7 2:57:24.7  
5 112 Andrea Sharp 709 43 2 35:51.4 2:20.1 3 1:20:53.6 2:38.6 5 57:37.0 2:59:20.7 2:59:20.7  
6 138 Laurel Groff 603 42 5 37:35.1 1:14.8 4 1:21:04.1 1:03.7 6 1:09:00.8 3:09:58.5 3:09:58.5  
7 152 Amie Beasley 520 41 7 40:56.0 3:15.6 10 1:27:21.9 2:44.4 7 1:01:06.2 3:15:24.1 3:15:24.1  
8 156 Jennifer MacDonald 655 41 8 41:23.8 1:30.9 8 1:25:34.5 2:12.6 8 1:06:59.3 3:17:41.1 3:17:41.1  
9 157 Connie Smith 712 43 3 36:19.9 2:46.2 7 1:29:09.4 2:25.9 9 1:07:38.1 3:18:19.5 3:18:19.5  
10 166 Carrie Wetzel 731 42 10 43:03.3 1:51.1 9 1:24:55.8 1:18.9 10 1:13:46.5 3:24:55.6 3:24:55.6  
11 170 Olga Ihnatsenka 620 43 11 43:21.3 3:39.0 12 1:30:36.3 2:51.9 11 1:06:29.1 3:26:57.6 3:26:57.6  
12 171 Traci Goetz 592 44 12 45:25.0 2:17.7 11 1:28:45.8 1:34.8 12 1:09:14.0 3:27:17.3 3:27:17.3  
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 11 Jerome Rothschild 700 47 2 27:17.8 1:00.7 1 1:01:26.2 0:46.8 1 46:20.9 2:16:52.4 2:16:52.4  
2 13 James Caroozo 544 45 1 27:12.8 1:13.4 2 1:05:31.0 0:47.8 2 44:38.2 2:19:23.2 2:19:23.2  
3 14 Peter Laskowski 647 46 3 30:06.3 0:42.8 3 1:04:33.9 0:33.6 3 44:50.1 2:20:46.7 2:20:46.7  
4 39 Rob Johnson 629 46 8 34:52.8 1:09.6 4 1:06:26.7 0:51.9 4 50:10.4 2:33:31.4 2:33:31.4  
5 55 Christian Robitaille 699 49 4 30:07.3 1:05.2 6 1:11:54.7 1:11.5 5 54:53.9 2:39:12.6 2:39:12.6  
6 56 Glen Huett 617 48 6 33:46.3 1:08.9 5 1:07:49.4 1:37.8 6 54:57.3 2:39:19.7 2:39:19.7  
7 66 Stephen Miron 670 47 5 32:48.2 1:16.0 7 1:09:24.0 1:40.4 7 58:01.8 2:43:10.4 2:43:10.4  
8 82 Brian Darner 560 47 9 37:39.8 1:27.9 8 1:12:16.2 1:15.1 8 56:53.8 2:49:32.8 2:49:32.8  
9 93 Joe Savard 704 48 7 33:51.4 1:38.2 9 1:22:48.6 2:05.7 9 52:34.3 2:52:58.2 2:52:58.2  
10 111 Craig Kornick 644 45 13 45:08.9 1:52.3 11 1:18:26.8 2:13.9 10 51:26.0 2:59:07.9 2:59:07.9  
11 136 Lokesh Sharma 708 47 10 41:25.5 1:53.4 10 1:21:53.0 1:25.5 11 1:02:57.4 3:09:34.8 3:09:34.8  
12 167 Gary Davenport 561 46 12 43:56.7 3:08.6 13 1:19:56.0 2:16.1 12 1:15:43.2 3:25:00.6 3:25:00.6  
13 173 Thorsten Starner 716 47 11 43:33.3 0:57.7 12 1:21:24.5 1:12.0 13 1:24:01.6 3:31:09.1 3:31:09.1  
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 71 Heather Davenport 562 49 1 32:35.2 0:48.0 1 1:14:02.7 1:11.8 1 56:21.6 2:44:59.3 2:44:59.3  
2 95 Abby Butler 540 46 4 38:24.8 1:19.1 2 1:12:38.0 0:57.5 2 59:58.6 2:53:18.0 2:53:18.0  
3 99 Lauri Graham Barnhill 598 47 2 34:39.2 3:03.9 3 1:15:41.7 2:10.2 3 59:37.0 2:55:12.0 2:55:12.0  
4 109 Christine Jackson 623 46 3 36:48.8 2:23.8 5 1:26:30.8 1:34.3 4 50:54.5 2:58:12.2 2:58:12.2  
5 122 Joann Johnson 628 45 5 39:49.7 1:36.4 4 1:18:24.7 1:43.9 5 1:00:27.9 3:02:02.6 3:02:02.6  
6 139 Angela Dempsey 566 47 9 54:18.6 1:41.2 8 1:17:33.8 0:56.5 6 55:29.4 3:09:59.5 3:09:59.5  
7 151 Joanie Barrett 517 48 8 44:05.7 1:56.8 7 1:25:28.2 2:45.8 7 1:00:55.1 3:15:11.6 3:15:11.6  
8 162 Judy Mize 671 46 6 41:47.0 2:22.6 6 1:24:23.2 1:40.6 8 1:11:38.4 3:21:51.8 3:21:51.8  
9 174 April McHugh 664 48 7 44:04.5 4:02.0 9 1:31:33.3 4:35.9 9 1:08:02.9 3:32:18.6 3:32:18.6  
10 183 Keri Dennis 567 45 10 1:00:02.9 2:48.1 10 1:29:33.6 2:37.8 10 1:17:28.8 3:52:31.2 3:52:31.2  
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 12 Hal Gilreath 590 53 1 24:50.3 0:41.8 1 1:07:42.3 0:34.3 1 44:15.5 2:18:04.2 2:18:04.2  
2 17 Todd Graff 595 51 4 29:21.9 1:10.4 4 1:05:42.8 1:22.3 2 45:33.1 2:23:10.5 2:23:10.5  
3 18 Mark Szymanski 720 54 3 28:16.7 0:40.1 3 1:04:44.4 0:36.7 3 49:55.6 2:24:13.5 2:24:13.5  
4 26 Don Livingston 650 54 2 25:15.7 0:56.3 2 1:07:27.8 0:51.4 4 50:42.5 2:27:13.7 2:27:13.7 2:00
5 53 Steven Lachnicht 646 54 7 34:41.9 1:51.8 7 1:13:46.3 1:11.3 5 47:12.1 2:38:43.4 2:38:43.4  
6 59 Chris Matthews 659 53 5 31:33.4 1:43.1 6 1:13:49.6 1:22.5 6 52:21.7 2:40:50.3 2:40:50.3  
7 70 Steve Blanda 530 51 10 35:38.0 0:40.1 8 1:14:55.7 0:50.7 7 52:25.5 2:44:30.0 2:44:30.0  
8 74 James Evans 579 52 6 31:35.0 2:14.9 5 1:10:32.8 2:22.3 8 59:26.1 2:46:11.1 2:46:11.1  
9 76 Tim Dohaney 570 53 8 35:04.4 2:03.7 11 1:16:10.3 1:33.5 9 52:14.0 2:47:05.9 2:47:05.9  
10 114 Bill Christy 548 52 16 44:42.5 1:05.7 12 1:11:32.1 1:23.8 10 1:01:06.1 2:59:50.2 2:59:50.2  
11 120 Chris Groat 601 50 9 35:30.0 1:19.2 9 1:15:03.0 0:53.5 11 1:08:51.9 3:01:37.6 3:01:37.6  
12 124 Peyton Godwin 591 50 13 42:00.2 2:58.8 17 1:21:39.5 2:43.8 12 53:13.9 3:02:36.2 3:02:36.2  
13 126 Clement Allen 505 51 18 49:37.4 1:34.3 16 1:12:56.0 1:38.5 13 57:58.6 3:03:44.8 3:03:44.8  
14 134 Robert Johnson 630 53 14 42:22.8 1:52.2 13 1:13:36.0 2:27.4 14 1:06:32.5 3:06:50.9 3:06:50.9  
15 140 Douglas Nelson 681 51 12 38:52.4 2:08.6 10 1:12:10.9 1:55.8 15 1:15:15.7 3:10:23.4 3:10:23.4  
16 148 Joseph MacAluso 653 51 15 43:20.3 3:18.5 15 1:15:19.1 4:10.6 16 1:07:54.2 3:14:02.7 3:14:02.7  
17 163 Art Shaffer 707 54 11 35:57.7 2:11.5 14 1:22:55.4 2:53.4 17 1:19:51.4 3:23:49.4 3:23:49.4  
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 64 Libby Montgomery 674 52 1 30:56.7 0:59.6 1 1:13:42.1 1:36.8 1 55:50.8 2:43:06.0 2:43:06.0  
2 87 Sally Hendricks 608 50 3 35:52.3 2:16.1 2 1:13:37.5 1:38.7 2 57:50.9 2:51:15.5 2:51:15.5  
3 89 Loranne Ausley 512 52 2 35:17.4 1:00.5 3 1:15:45.5 1:24.7 3 58:08.1 2:51:36.2 2:51:36.2  
4 92 Lori Groat 602 51 4 36:07.3 1:43.1 4 1:14:21.1 1:12.7 4 59:30.8 2:52:55.0 2:52:55.0  
5 155 Aileen Knox 642 54 5 38:04.8 1:40.3 5 1:29:33.7 0:39.3 5 1:06:26.8 3:16:24.9 3:16:24.9  
6 176 Lesa Kennedy 637 54 6 42:21.3 2:08.9 6 1:28:04.7 1:58.6 6 1:23:20.3 3:37:53.8 3:37:53.8  
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 43 Lee Scarboro 705 57 2 32:24.5 0:38.6 1 1:06:31.9 0:57.0 1 53:55.1 2:34:27.1 2:34:27.1  
2 67 R. David Anderson 507 58 6 36:08.6 1:09.1 2 1:11:08.4 1:21.1 2 54:03.7 2:43:50.9 2:43:50.9  
3 72 Mark Mostovych 675 55 3 33:53.4 1:52.7 3 1:12:56.3 0:57.8 3 55:29.3 2:45:09.5 2:45:09.5  
4 73 Robert Barnhill 516 58 5 36:03.8 1:40.1 5 1:12:33.5 1:03.6 4 54:48.5 2:46:09.5 2:46:09.5  
5 77 Wyatt McCutcheon 662 57 4 35:36.4 1:53.3 6 1:13:06.4 1:49.9 5 55:48.2 2:48:14.2 2:48:14.2  
6 83 Joe Barton 518 56 1 29:36.9 1:23.2 4 1:18:43.1 1:17.0 6 59:05.5 2:50:05.7 2:50:05.7  
7 84 Dan Stevens 718 56 11 45:02.0 1:27.6 10 1:10:27.6 1:28.6 7 51:43.1 2:50:08.9 2:50:08.9  
8 104 Guido Serletic 706 55 9 42:05.8 0:57.3 7 1:10:03.4 1:32.7 8 1:02:34.4 2:57:13.6 2:57:13.6  
9 146 Bob Gailey 586 55 7 37:44.5 1:18.2 8 1:16:37.6 1:46.6 9 1:16:11.0 3:13:37.9 3:13:37.9  
10 149 Cliff Arn 510 58 8 42:02.5 1:45.6 9 1:12:12.3 1:34.7 10 1:16:37.0 3:14:12.1 3:14:12.1  
11 164 David Ray 698 55 12 48:22.2 2:42.4 12 1:26:28.1 1:39.4 11 1:05:26.7 3:24:38.8 3:24:38.8  
12 175 Kevin Wagner 729 58 10 43:48.7 1:43.4 11 1:21:37.5 1:25.5 12 1:24:15.3 3:32:50.4 3:32:50.4  
13 187 Robert Taylor 722 58 13 1:21:17.8 4:06.6 13 1:34:31.2 1:21.7 13 1:23:11.1 4:24:28.4 4:24:28.4  
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 52 Kathleen Kaye 635 57 2 36:20.6 1:02.4 1 1:09:06.2 1:01.7 1 50:57.1 2:38:28.0 2:38:28.0  
2 125 Kim Crist 557 58 7 40:17.8 1:14.7 4 1:22:41.8 1:42.7 2 56:41.7 3:02:38.7 3:02:38.7  
3 127 Caroline Geiken 588 58 6 39:16.5 2:33.6 5 1:23:50.3 2:05.1 3 56:46.9 3:04:32.4 3:04:32.4  
4 129 Carolyn Snyder Menke 666 56 3 36:30.4 1:10.3 3 1:19:04.8 1:40.1 4 1:06:55.3 3:05:20.9 3:05:20.9  
5 141 Mary Tappen 721 58 1 31:50.0 1:08.8 2 1:15:14.3 1:06.7 5 1:21:57.8 3:11:17.6 3:11:17.6  
6 154 Cindy Holt 615 55 4 37:57.3 2:59.5 6 1:30:47.4 1:36.8 6 1:02:53.5 3:16:14.5 3:16:14.5  
7 184 Wendy Graff 596 55 5 39:12.1 1:47.4 7 1:37:05.1 2:17.5 7 1:36:46.0 3:57:08.1 3:57:08.1  
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 62 Douglas Soltis 714 62 1 29:44.0 1:25.6 2 1:12:24.2 1:04.6 1 57:37.9 2:42:16.3 2:42:16.3  
2 86 Sandford Kinne 640 60 2 30:05.8 2:06.3 1 1:08:00.3 1:36.6 2 1:09:22.6 2:51:11.6 2:51:11.6  
3 97 Kevin Kohn 643 64 3 33:55.8 1:27.6 3 1:13:42.1 1:38.4 3 1:03:37.8 2:54:21.7 2:54:21.7  
4 100 Daniel Lavoie 648 64 6 46:04.7 2:54.0 6 1:16:37.0 1:41.6 4 48:44.6 2:56:01.9 2:56:01.9  
5 119 Lonnie Draper 573 60 5 37:32.9 2:33.4 4 1:13:24.0 1:14.7 5 1:06:26.7 3:01:11.7 3:01:11.7  
6 128 Bill Page 686 60 4 34:41.2 1:33.5 5 1:17:59.7 1:29.6 6 1:09:23.9 3:05:07.9 3:05:07.9  
 
Top

Female 60 to 64

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 78 Susan Briers 533 60 2 33:53.7 1:23.3 1 1:11:51.5 1:21.6 1 59:54.4 2:48:24.5 2:48:24.5  
2 145 Bonnie Wright 739 60 1 31:11.3 2:32.3 2 1:25:16.0 2:23.4 2 1:11:49.7 3:13:12.7 3:13:12.7  
3 179 Anita Pryor 696 61 3 46:24.4 2:56.2 3 1:44:53.5 2:28.4 3 1:02:57.7 3:39:40.2 3:39:40.2  
 
Top

Male 65 to 69

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 160 Gary Philip Gorman 594 66 1 33:46.7 1:38.1 1 1:29:47.6 3:13.7 1 1:10:27.2 3:18:53.3 3:18:53.3  
 
Top

Female 65 to 69

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 182 Marsha Hoffman-Vaile 612 66 1 46:18.7 3:25.3 1 1:27:08.7 4:18.4 1 1:25:00.8 3:46:11.9 3:46:11.9  
 

Athena Olympic

Top

Athena

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 1 Laura Cauley 546 41 1 33:22.9 1:08.0 1 1:24:17.4 1:31.2 1 1:15:44.4 3:16:03.9 3:16:03.9  
2 2 Jamie Fortune 582 39 2 36:35.9 1:48.0 2 1:22:10.7 1:45.7 2 1:16:54.8 3:19:15.1 3:19:15.1  
3 3 Amanda Lennox 649 33 3 41:39.2 2:13.0 3 1:27:28.7 1:38.4 3 1:09:59.6 3:22:58.9 3:22:58.9  
 

Clydesdale Olympic

Top

Clydesdale

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 1 John Muller 677 45 1 28:35.3 1:45.7 1 1:22:11.3 2:23.4 1 1:09:19.4 3:04:15.1 3:04:15.1  
2 2 Dennis Volpe 728 41 4 43:37.0 1:35.5 4 1:16:32.1 1:35.9 2 1:09:36.8 3:12:57.3 3:12:57.3  
3 3 Rameek McNair 665 41 3 40:36.1 1:47.4 2 1:12:49.3 2:16.5 3 1:20:01.6 3:17:30.9 3:17:30.9  
4 4 Charlie Phillips 690 37 2 35:03.6 1:59.1 3 1:22:33.5 1:13.3 4 1:20:48.9 3:21:38.4 3:21:38.4  
5 5 Brian Dupree 576 51 5 1:02:06.6 2:38.1 5 1:27:56.7 1:22.4 5 1:30:45.1 4:04:48.9 4:04:48.9  
 

Military/PSO/LEO-Olympic

Top

MPL

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 1 Bryon White 732 29 1 25:58.5 1:38.6 1 1:12:44.6 0:54.3 1 50:14.6 2:31:30.6 2:31:30.6  
2 2 Charles Hohnbaum 613 25 3 30:46.2 0:53.9 2 1:09:27.8 0:30.1 2 53:25.1 2:35:03.1 2:35:03.1  
3 3 Soren Brockdorf 535 48 2 28:26.4 0:40.1 3 1:16:40.3 1:31.0 3 50:39.9 2:37:57.7 2:37:57.7  
4 4 Robert Cory 555 40 6 42:51.8 1:42.0 5 1:12:04.2 0:47.3 4 44:32.2 2:41:57.5 2:41:57.5  
5 5 Shawn Bland 529 39 4 36:26.1 2:02.5 4 1:13:09.1 1:42.9 5 54:21.3 2:47:41.9 2:47:41.9  
6 7 James Williams 736 44 7 45:47.8 1:57.0 7 1:14:03.9 2:06.4 6 59:37.4 3:03:32.5 3:03:32.5  
7 8 Matt Hawkins 607 41 5 39:04.8 2:33.8 6 1:18:25.4 1:59.5 7 1:02:35.3 3:04:38.8 3:04:38.8  
8 9 Ricky Justus 633 32 8 52:00.0 2:13.9 8 1:20:08.7 0:47.4 8 53:34.7 3:08:44.7 3:08:44.7  
 
Top

MPL

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 6 Ashley George 589 31 1 36:55.0 1:15.7 1 1:17:51.5 2:01.2 1 1:02:00.4 3:00:03.8 3:00:03.8  
2 10 Katrina Silvia 710 40 2 40:20.8 2:07.7 2 1:25:21.7 2:27.2 2 1:14:17.4 3:24:34.8 3:24:34.8  
 

Relay-Olympic

Top

Relay

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 1 Beware of the Shadow 502 55 1 24:45.7 0:37.4 1 1:14:37.5 0:27.0 1 34:57.5 2:15:25.1 2:15:25.1  
2 2 Antiques Roadshow 501 43 3 30:24.2 0:30.2 3 1:11:25.8 0:29.4 2 53:27.3 2:36:16.9 2:36:16.9  
3 3 OTF Strong 503 47 2 25:38.9 0:42.5 2 1:13:47.4 0:24.5 3 56:53.0 2:37:26.3 2:37:26.3  
4 4 T!TS Up 504 31 4 32:37.1 0:36.8 4 1:26:27.5 0:28.2 4 55:19.2 2:55:28.8 2:55:28.8  
 

Physically Challenged-Olympic

Top

Physically Challenged

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 1 Ashley Cooper-Heath 553 32 1 49:36.9 5:21.6 1 1:35:31.7 3:07.6 1 44:31.2 3:18:09.0 3:18:09.0