2015 Hammerhead Olympic and Sprint Triathlon

Age Group Results

August 30, 2015


Results By DRC Sports For Questions please email us at Timing@DRCSports.com DRC Sports


Olympic Age Group Men:
Olympic Age Group Women:
Age Group Sprint Men: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
Age Group Sprint Women: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
Athena-Sprint Women: 0-99
Clydesdale-Sprint Men: 0-99
Military/PSO/LEO-Sprint Men: 0-99
Military/PSO/LEO-Sprint Women: 0-99
Novice-Sprint Men: 0-99
Novice-Sprint Women: 0-99
Relay-Sprint 0-99
Physically Challenged-Sprint Men:
Physically Challenged-Sprint Women:

Age Group Sprint

Top

Male Overall Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 1 Nick Hochstein 185 34 1 14:09.8 0:31.1 1 31:36.5 0:35.1 1 19:13.5 1:06:06.0 1:06:06.0  
 
Top

Female Overall Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 7 Betsy Delcour 149 37 1 16:49.8 0:46.4 1 33:27.7 0:52.3 1 22:04.9 1:14:01.1 1:14:01.1  
 
Top

Male Master Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 2 Judson Walker 289 45 1 14:31.0 0:32.8 1 31:18.0 0:46.5 1 20:54.6 1:08:02.9 1:08:02.9  
 
Top

Female Master Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 18 Beth Umstead 286 50 1 13:49.5 0:56.8 1 35:57.8 0:59.6 1 26:27.6 1:18:11.3 1:18:11.3  
 
Top

Male 15 to 19

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 68 Alec Berrier 119 17 1 24:55.6 1:38.9 1 40:38.4 0:34.8 1 28:16.5 1:36:04.2 1:36:04.2  
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 39 Christopher Robinson 255 21 1 17:08.6 1:49.8 1 38:43.2 0:56.6 1 25:25.4 1:24:03.6 1:24:03.6  
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 29 Jessica Tharpe 280 23 2 18:27.9 2:26.5 2 37:38.8 1:14.4 1 22:03.3 1:21:50.9 1:21:50.9  
2 42 Brittany Snyder 275 24 3 20:56.0 1:14.9 3 36:45.8 0:52.7 2 25:09.5 1:24:58.9 1:24:58.9  
3 72 Jordan Vaal 288 23 4 22:24.8 4:12.1 4 40:47.9 1:45.7 3 29:11.8 1:38:22.3 1:38:22.3  
DQ DQ Jessica Fickett 581 24 1 4:24.2 2:25.6 1 43:22.6 2:00.9 DQ 35:12.7 1:27:26.0 1:27:26.0  
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 20 Kyle Scott 264 29 3 20:09.0 1:43.9 2 35:22.6 1:21.9 1 20:16.0 1:18:53.4 1:18:53.4  
2 33 Jack Tomassetti 281 25 2 19:36.1 1:09.0 1 33:41.9 1:13.6 2 27:39.2 1:23:19.8 1:23:19.8  
3 81 Byron Anderson 110 27 1 16:30.2 2:17.9 3 45:26.4 1:07.2 3 35:15.1 1:40:36.8 1:40:36.8  
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 14 Katelyn Faine 157 29 1 13:50.2 1:35.2 1 36:50.5 0:45.3 1 24:20.7 1:17:21.9 1:17:21.9  
2 25 Jonaiza Simbre 268 28 3 18:11.1 0:54.1 3 38:25.1 0:47.0 2 22:49.4 1:21:06.7 1:21:06.7  
3 35 Alexandra Peck 246 25 2 17:00.4 1:27.1 2 38:52.8 1:46.9 3 24:27.7 1:23:34.9 1:23:34.9  
4 43 Caroline Sutton 278 27 5 19:22.3 2:49.9 5 38:58.7 1:43.1 4 22:42.4 1:25:36.4 1:25:36.4  
5 44 Erica Nagy 241 29 6 19:23.6 1:38.9 4 38:23.0 1:29.0 5 24:47.2 1:25:41.7 1:25:41.7  
6 55 Maggie Fettis 159 25 7 21:13.9 1:34.6 7 42:01.0 0:38.8 6 24:52.2 1:30:20.5 1:30:20.5  
7 64 Geneva McFall 228 25 4 18:21.8 1:01.3 6 42:15.0 1:30.9 7 31:05.6 1:34:14.6 1:34:14.6  
8 114 Rebecca Roueche 258 25 8 47:13.6 1:59.1 8 48:01.6 0:40.5 8 31:40.9 2:09:35.7 2:09:35.7  
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 19 Christopher Olmstead 242 33 1 15:37.1 1:13.7 1 37:51.5 0:53.8 1 22:43.2 1:18:19.3 1:18:19.3  
2 53 Kyle Shaw 266 34 2 22:21.0 2:29.9 2 39:23.1 1:12.3 2 24:24.2 1:29:50.5 1:29:50.5  
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 30 Christy Anderson 111 33 2 16:37.9 1:20.0 1 38:14.7 1:04.5 1 24:40.3 1:21:57.4 1:21:57.4  
2 45 Sasha Hodder 186 33 1 14:57.5 1:08.8 2 41:11.2 1:04.0 2 27:39.5 1:26:01.0 1:26:01.0  
3 56 Jennifer Webster 290 32 6 22:44.4 1:59.5 3 41:03.4 0:46.7 3 24:11.0 1:30:45.0 1:30:45.0  
4 70 Lindsay Gleason 168 34 3 20:31.8 2:12.8 6 43:52.3 1:12.1 4 28:55.1 1:36:44.1 1:36:44.1  
5 71 Rachel Bush 128 33 7 23:00.8 2:02.2 5 41:06.8 1:04.2 5 30:24.0 1:37:38.0 1:37:38.0  
6 90 Sarah Johnson 202 34 10 31:39.7 1:41.5 10 43:59.7 1:44.5 6 24:09.8 1:43:15.2 1:43:15.2  
7 92 Brandie Andreoli 112 33 4 21:19.8 1:27.4 4 43:18.0 1:37.8 7 36:00.3 1:43:43.3 1:43:43.3  
8 95 Silken McClain 223 30 9 23:53.5 1:33.1 7 42:49.1 1:41.4 8 35:29.3 1:45:26.4 1:45:26.4  
9 104 Brittany Kellar 207 30 8 23:09.5 3:20.6 8 46:26.2 1:35.1 9 36:32.7 1:51:04.1 1:51:04.1  
10 108 Kristen Kallusch 204 33 5 22:43.7 2:39.1 9 49:25.1 0:50.7 10 40:42.0 1:56:20.6 1:56:20.6  
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 10 Nick Bowman 124 35 2 18:56.2 0:39.3 1 31:28.5 0:40.4 1 23:21.5 1:15:05.9 1:15:05.9  
2 11 David Moritz 239 38 1 16:51.2 1:18.0 2 35:37.5 1:04.3 2 20:36.2 1:15:27.2 1:15:27.2  
3 37 Andrew Case 132 38 3 20:26.8 1:18.6 3 35:36.7 0:37.0 3 25:48.4 1:23:47.5 1:23:47.5  
4 49 Larry Kaul 205 37 4 22:03.3 1:40.5 4 38:18.6 1:25.2 4 23:50.2 1:27:17.8 1:27:17.8  
5 89 Casey Conner 139 35 7 25:37.3 3:15.1 7 46:49.0 1:39.3 5 25:50.9 1:43:11.6 1:43:11.6  
6 94 Erik Head 178 37 6 23:18.4 1:36.7 6 44:13.3 2:31.6 6 32:23.0 1:44:03.0 1:44:03.0  
7 105 Charles Dickerson 152 37 5 22:04.9 1:41.5 5 42:24.6 1:48.2 7 43:13.8 1:51:13.0 1:51:13.0  
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 9 Karma Edwards 155 36 1 17:27.4 0:50.7 1 33:22.9 0:30.8 1 22:24.7 1:14:36.5 1:14:36.5  
2 17 Christina Groger 173 37 2 18:24.7 0:49.1 2 34:01.6 0:55.1 2 23:56.1 1:18:06.6 1:18:06.6  
3 38 Adrienne Miller 233 39 3 20:03.1 1:03.8 3 33:48.7 0:40.6 3 28:14.9 1:23:51.1 1:23:51.1  
4 40 Michelle McCullough 226 37 4 21:33.1 1:08.5 4 35:53.3 1:23.1 4 24:06.2 1:24:04.2 1:24:04.2  
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 5 David Frank 161 40 1 16:28.4 1:10.3 3 34:00.8 0:33.6 1 19:45.5 1:11:58.6 1:11:58.6  
2 6 Chuck Jacobs 193 41 2 17:10.6 0:56.7 1 32:43.8 0:42.5 2 22:03.6 1:13:37.2 1:13:37.2  
3 12 Trent Arnold 114 40 3 17:35.4 0:51.6 4 35:09.5 0:49.5 3 21:27.4 1:15:53.4 1:15:53.4  
4 22 Jean-Marc Marchand 219 44 5 18:24.8 0:30.3 2 32:23.3 0:44.9 4 21:51.4 1:19:54.7 1:19:54.7 6:00
5 36 Matthew Johnson 200 43 4 17:51.9 2:21.2 5 38:21.4 0:52.9 5 24:15.3 1:23:42.7 1:23:42.7  
6 52 Derek Friend 163 42 6 18:42.2 1:36.5 6 38:23.7 1:59.9 6 29:02.0 1:29:44.3 1:29:44.3  
7 61 Paul Shorstein 267 44 9 22:13.3 2:08.8 9 41:17.9 0:47.2 7 25:42.6 1:32:09.8 1:32:09.8  
8 62 Michael Sharp 265 43 8 20:20.8 2:35.5 8 41:49.5 2:05.4 8 26:11.4 1:33:02.6 1:33:02.6  
9 74 James McCune 227 44 7 18:59.9 2:29.5 7 42:52.0 1:07.9 9 33:41.3 1:39:10.6 1:39:10.6  
10 93 Jeff Hicks 182 43 13 28:17.2 1:43.6 11 41:27.3 0:54.2 10 31:26.4 1:43:48.7 1:43:48.7  
11 97 Paul Beach 118 44 10 23:28.3 2:17.6 10 43:01.9 2:08.2 11 37:00.0 1:47:56.0 1:47:56.0  
12 106 Douglas Davis 145 43 12 26:19.0 3:05.9 12 43:43.4 0:58.8 12 37:14.1 1:51:21.2 1:51:21.2  
13 112 Christopher Gohlke 171 42 11 23:41.3 2:48.9 13 49:52.0 1:53.0 13 45:31.7 2:03:46.9 2:03:46.9  
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 48 Gianna Mahfuz 301 41 2 18:43.9 1:10.8 1 39:45.3 1:00.5 1 26:31.0 1:27:11.5 1:27:11.5  
2 54 Gina Blevins 122 40 4 20:42.7 1:19.9 4 40:27.4 1:07.5 2 26:31.7 1:30:09.2 1:30:09.2  
3 59 Stacee Brown 127 40 1 16:12.0 2:03.6 2 41:48.5 1:32.8 3 29:53.5 1:31:30.4 1:31:30.4  
4 75 Chanda Stebbins 276 42 3 19:44.4 0:37.2 3 40:46.5 1:00.9 4 37:18.7 1:39:27.7 1:39:27.7  
5 86 Wendy Bourgholtzer 123 40 6 23:02.1 1:33.2 6 43:04.7 0:49.0 5 34:11.0 1:42:40.0 1:42:40.0  
6 87 Jennifer Kowkabany 213 40 5 22:58.6 2:12.2 5 42:03.1 1:35.4 6 33:54.6 1:42:43.9 1:42:43.9  
7 100 Michele Chaires 133 43 7 23:29.6 1:31.8 7 45:08.5 1:28.1 7 38:37.5 1:50:15.5 1:50:15.5  
8 115 May Fekete 158 41 8 35:09.5 1:39.9 8 57:05.4 1:02.4 8 35:02.2 2:09:59.4 2:09:59.4  
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 3 Scott Minert 234 47 1 16:56.9 0:57.5 1 31:51.4 0:44.0 1 20:37.1 1:11:06.9 1:11:06.9  
2 26 Bret Owens 245 46 2 18:53.0 1:09.3 3 36:50.5 0:38.1 2 23:42.4 1:21:13.3 1:21:13.3  
3 28 Kevin Larrimore 215 48 3 19:49.0 1:33.7 2 35:27.3 1:07.9 3 23:52.8 1:21:50.7 1:21:50.7  
4 50 Jimmy Flanagan 160 48 4 21:01.3 1:05.7 4 39:11.4 1:05.3 4 25:49.7 1:28:13.4 1:28:13.4  
5 98 Timothy Morey 238 48 5 27:39.6 3:37.1 5 40:15.9 3:07.6 5 34:01.6 1:48:41.8 1:48:41.8  
6 110 Ron Koury 212 46 6 31:24.5 2:28.4 6 50:31.8 2:05.0 6 32:43.3 1:59:13.0 1:59:13.0  
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 65 Barbara Sage 261 48 2 22:01.8 1:47.3 1 42:03.7 0:31.5 1 28:19.3 1:34:43.6 1:34:43.6  
2 73 Julie Morey 237 48 3 24:18.5 3:17.0 2 40:13.9 3:51.0 2 27:26.3 1:39:06.7 1:39:06.7  
3 84 Victoria Davenport 144 49 1 21:57.6 1:52.0 3 48:02.5 1:39.9 3 28:29.0 1:42:01.0 1:42:01.0  
4 107 Melissa McCrosky 225 46 5 27:40.7 2:03.7 5 50:20.7 1:35.0 4 33:08.0 1:54:48.1 1:54:48.1  
5 109 Karla Hood 187 49 4 25:39.2 2:58.3 4 49:31.4 2:53.1 5 36:17.8 1:57:19.8 1:57:19.8  
6 120 Renee Araujo 113 46 6 35:02.2 2:33.7 6 54:59.1 2:18.5 6 44:50.8 2:19:44.3 2:19:44.3  
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 4 Mark Travis 285 54 1 15:14.9 0:42.2 1 33:44.7 0:49.2 1 20:49.7 1:11:20.7 1:11:20.7  
2 8 Erik Smith 272 51 4 18:54.0 0:33.8 3 32:42.0 0:37.9 2 21:15.7 1:14:03.4 1:14:03.4  
3 16 James Thomasson 302 53 2 16:36.7 0:58.5 2 33:04.5 1:06.4 3 26:08.9 1:17:55.0 1:17:55.0  
4 23 Kevin Elmore 304 53 3 18:34.7 0:57.8 4 35:13.2 0:31.7 4 24:58.8 1:20:16.2 1:20:16.2  
5 27 Scott Perry 247 52 5 21:34.9 0:36.3 5 35:12.1 0:50.9 5 23:18.2 1:21:32.4 1:21:32.4  
6 91 Larry Sage 262 52 6 24:54.2 1:57.4 6 41:54.4 0:54.0 6 33:38.2 1:43:18.2 1:43:18.2  
7 103 Michael Cape 305 52 8 31:19.4 2:42.3 7 41:03.8 2:40.1 7 33:18.1 1:51:03.7 1:51:03.7  
8 111 Scott Groger 174 51 7 28:15.8 1:36.8 8 49:09.3 4:00.5 8 38:43.0 2:01:45.4 2:01:45.4  
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 24 Michelle Allen 107 52 1 18:48.9 1:12.3 2 38:09.2 0:32.9 1 22:13.4 1:20:56.7 1:20:56.7  
2 41 Janice Campbell 130 51 2 18:55.0 1:11.2 1 37:17.7 0:49.8 2 26:16.5 1:24:30.2 1:24:30.2  
3 58 Lynn Hill 183 54 4 19:54.6 1:51.4 4 43:56.9 1:17.1 3 24:23.3 1:31:23.3 1:31:23.3  
4 69 Beth Masters 222 50 3 19:16.5 1:49.7 3 43:04.7 1:40.6 4 30:32.7 1:36:24.2 1:36:24.2  
5 78 Becky Skipper 269 54 7 25:37.6 1:24.9 6 40:59.3 2:33.0 5 29:43.9 1:40:18.7 1:40:18.7  
6 80 Wendy Wiggs 292 50 5 21:17.8 1:37.8 5 42:56.7 1:25.7 6 33:17.5 1:40:35.5 1:40:35.5  
7 88 Jeanine Jacques 194 54 6 25:10.4 1:35.8 7 45:53.2 0:39.4 7 29:48.0 1:43:06.8 1:43:06.8  
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 21 Michael French 162 58 2 18:00.2 0:45.9 1 36:21.1 0:48.6 1 23:40.6 1:19:36.4 1:19:36.4  
2 32 Jay Herring 181 58 5 23:05.8 0:58.9 3 34:29.2 0:59.3 2 22:57.9 1:22:31.1 1:22:31.1  
3 47 George Gieger 166 58 6 25:13.9 0:43.1 5 36:36.8 0:53.4 3 23:35.4 1:27:02.6 1:27:02.6  
4 57 David Kniseley 210 57 1 14:16.9 1:18.3 2 40:25.1 1:11.2 4 33:55.8 1:31:07.3 1:31:07.3  
5 63 Terence Youngblood 296 55 4 19:51.1 1:44.7 4 38:43.1 1:13.0 5 32:27.0 1:33:58.9 1:33:58.9  
6 66 Brad Tornwall 282 59 3 19:20.0 2:35.1 6 41:02.1 1:34.2 6 31:31.1 1:36:02.5 1:36:02.5  
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 31 Vicky Connell 138 56 1 17:02.8 0:34.7 1 37:32.6 0:38.9 1 26:37.0 1:22:26.0 1:22:26.0  
2 51 Sherry Tornwall 283 57 2 17:17.9 2:01.2 2 40:34.7 0:44.4 2 28:18.6 1:28:56.8 1:28:56.8  
3 76 Raejean Echegaray 154 56 3 20:37.2 2:35.2 3 42:49.1 1:37.5 3 32:24.4 1:40:03.4 1:40:03.4  
4 79 Kimberly Hoop 188 58 4 22:03.8 1:53.7 4 42:14.9 1:07.6 4 33:10.4 1:40:30.4 1:40:30.4  
5 83 Andrea Kohn 211 58 7 27:06.6 1:46.4 5 40:24.3 1:42.7 5 29:44.1 1:40:44.1 1:40:44.1  
6 96 Kim Kazimour 206 58 5 22:19.5 1:54.7 6 45:39.6 1:44.4 6 34:01.6 1:45:39.8 1:45:39.8  
7 101 Karen Kempler 208 58 6 22:48.7 2:17.6 7 48:03.1 2:18.3 7 35:26.8 1:50:54.5 1:50:54.5  
8 113 Nell Robinson 257 58 8 27:18.7 3:29.8 8 50:37.6 2:32.1 8 45:06.7 2:09:04.9 2:09:04.9  
9 118 Helen Smith 273 56 9 34:10.7 2:11.9 9 50:15.5 2:01.2 9 43:54.3 2:12:33.6 2:12:33.6  
10 119 Toni Greenberg 172 59 10 36:17.8 2:56.2 10 52:02.3 1:12.4 10 41:19.8 2:13:48.5 2:13:48.5  
11 122 Norma Minnick 235 59 11 40:00.3 3:35.2 11 52:13.1 3:25.9 11 47:46.7 2:27:01.2 2:27:01.2  
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 13 Jim Leary 216 61 1 18:02.0 1:15.7 1 33:23.7 0:59.3 1 23:09.5 1:16:50.2 1:16:50.2  
2 15 Ken Marsh 300 61 4 21:00.8 0:43.2 2 31:41.2 0:49.2 2 23:17.9 1:17:32.3 1:17:32.3  
3 34 Jeremy Smith 274 64 2 19:42.6 1:58.3 3 35:47.2 1:12.8 3 24:45.2 1:23:26.1 1:23:26.1  
4 46 David Black 121 64 3 19:45.0 1:14.4 4 37:45.5 1:06.2 4 26:48.9 1:26:40.0 1:26:40.0  
5 82 Bill Garvin 164 61 5 30:07.8 1:47.6 5 37:44.7 1:47.9 5 29:12.7 1:40:40.7 1:40:40.7  
6 99 Tom Mondloch 299 61 6 31:38.2 2:52.7 6 42:26.2 2:26.6 6 30:14.6 1:49:38.3 1:49:38.3  
 
Top

Female 60 to 64

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 121 Sherry Mahoney 218 63 1 39:00.0 1:34.9 1 56:14.0 1:11.4 1 46:05.0 2:24:05.3 2:24:05.3  
2 123 Carol Wyninger 294 64 2 1:08:20.0 6:40.7 2 1:17:12.3 1:00.9 2 52:59.3 3:26:13.2 3:26:13.2  
 
Top

Male 65 to 69

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 67 Ralph Johnson 201 65 2 24:21.8 1:16.8 2 40:54.5 1:36.8 1 27:53.1 1:36:03.0 1:36:03.0  
2 77 Alan Keith Biggs 120 65 1 20:09.7 2:10.8 1 42:54.2 1:30.3 2 33:33.2 1:40:18.2 1:40:18.2  
 
Top

Female 65 to 69

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 60 Holly Alexander 106 68 1 24:03.6 2:01.2 1 39:39.2 1:28.0 1 24:56.6 1:32:08.6 1:32:08.6  
2 102 Karen Allman 108 69 2 27:03.5 1:02.3 2 45:14.4 1:39.6 2 36:02.1 1:51:01.9 1:51:01.9  
3 116 Suzanne Bradley 125 65 3 32:32.3 2:36.6 3 49:07.4 2:42.1 3 43:29.7 2:10:28.1 2:10:28.1  
 
Top

Male 70 to 74

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 85 Ron Mars 221 70 1 24:11.6 2:59.8 1 41:08.0 2:55.6 1 31:07.4 1:42:22.4 1:42:22.4  
 
Top

Female 70 to 74

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 117 Willy Moolenaar 236 74 1 38:29.8 1:38.0 1 51:23.2 0:56.3 1 39:31.4 2:11:58.7 2:11:58.7  
 

Athena-Sprint

Top

Athena

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 1 Elisa Lutz 217 31 1 19:00.0 1:04.7 1 40:33.4 1:14.9 1 31:19.2 1:33:12.2 1:33:12.2  
2 2 Vanessa McNair 230 40 4 25:36.9 2:56.6 4 44:39.4 2:26.2 2 33:23.3 1:49:02.4 1:49:02.4  
3 3 Melissa Distefano 153 39 2 19:23.1 2:00.3 2 48:16.7 0:34.0 3 39:37.4 1:49:51.5 1:49:51.5  
4 4 Lucy Cushman 143 34 3 21:47.9 3:03.2 3 47:37.0 2:16.3 4 41:46.1 1:56:30.5 1:56:30.5  
5 5 Debra Pesek 248 44 5 25:41.8 1:51.1 5 48:30.7 1:22.7 5 45:32.5 2:02:58.8 2:02:58.8  
6 6 Cheryl Urbas 287 41 8 35:20.0 3:29.9 8 47:57.6 1:47.5 6 36:46.4 2:05:21.4 2:05:21.4  
7 7 Alicia Hover 189 29 6 27:19.9 3:03.4 7 53:00.4 2:48.3 7 41:07.6 2:07:19.6 2:07:19.6  
8 8 Chriss Sacharow 260 49 7 28:37.0 2:59.0 6 49:38.2 2:01.1 8 46:42.9 2:09:58.2 2:09:58.2  
 

Clydesdale-Sprint

Top

Clydesdale

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 1 Matthew Robinson 256 52 7 23:09.7 2:04.5 2 39:09.8 1:47.0 1 28:43.1 1:34:54.1 1:34:54.1  
2 2 James Clavijo 137 32 1 16:06.4 2:45.6 1 44:44.6 1:46.1 2 32:43.1 1:38:05.8 1:38:05.8  
3 3 Chris Jolley 203 49 3 19:48.7 2:23.2 4 43:35.1 2:21.5 3 33:07.9 1:41:16.4 1:41:16.4  
4 4 Ron Jarrell 195 39 6 22:11.3 1:49.1 3 40:44.6 1:47.7 4 36:12.9 1:42:45.6 1:42:45.6  
5 5 Will Davis 147 31 2 17:52.8 1:36.8 8 54:26.7 0:45.9 5 32:05.8 1:46:48.0 1:46:48.0  
6 6 Jason Brown 126 43 8 25:19.5 1:40.8 7 45:03.8 1:24.5 6 38:19.1 1:51:47.7 1:51:47.7  
7 7 James Suplee 277 39 5 22:04.7 3:18.5 5 43:27.4 1:07.4 7 41:51.7 1:51:49.7 1:51:49.7  
8 8 David Pratt 252 45 4 21:45.9 2:40.7 6 44:33.3 1:50.1 8 41:34.7 1:52:24.7 1:52:24.7  
9 9 Kenneth Carter 131 53 9 25:46.2 1:54.0 9 46:16.2 4:25.4 9 43:55.8 2:02:17.6 2:02:17.6  
10 10 Arik Entin 156 44 10 26:15.6 2:50.1 10 54:55.9 1:21.4 10 46:35.2 2:11:58.2 2:11:58.2  
 

Military/PSO/LEO-Sprint

Top

M/P/L

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 1 Douglas McCormick 224 34 2 17:12.9 1:19.3 2 37:46.5 0:48.5 1 25:08.7 1:22:15.9 1:22:15.9  
2 2 Bruce Giles 167 49 1 17:03.7 0:52.4 1 38:20.3 1:29.1 2 25:39.4 1:23:24.9 1:23:24.9  
3 3 Robert Dews 151 46 3 19:32.3 2:09.8 4 39:57.1 0:58.3 3 22:33.1 1:25:10.6 1:25:10.6  
4 4 Eric Hover 190 31 4 19:45.6 1:22.4 3 39:25.8 1:15.2 4 28:12.4 1:30:01.4 1:30:01.4  
5 5 Brian Chwalisz 136 28 8 25:10.5 1:34.4 5 39:11.1 0:44.9 5 24:46.2 1:31:27.1 1:31:27.1  
6 6 Mike O'Neal 243 47 6 23:12.1 2:20.0 6 43:49.8 0:41.1 6 25:37.5 1:35:40.5 1:35:40.5  
7 7 Philip Glover 170 30 7 24:27.3 2:49.1 8 43:44.6 1:33.4 7 26:40.3 1:39:14.7 1:39:14.7  
8 8 David Cheetham 135 47 5 21:16.5 3:16.9 7 44:57.9 0:47.7 8 29:28.5 1:39:47.5 1:39:47.5  
 
Top

M/P/L

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 9 Lynn Connor 140 49 1 24:30.1 2:29.2 1 53:28.0 1:28.0 1 37:30.0 1:59:25.3 1:59:25.3  
 

Novice-Sprint

Top

Novice

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 1 Yury Zasimovich 297 38 1 18:48.9 2:59.9 1 41:06.4 0:46.8 1 23:13.9 1:26:55.9 1:26:55.9  
2 3 Keith Giles 303 39 11 22:32.1 1:25.9 5 40:47.4 0:34.6 2 24:58.2 1:30:18.2 1:30:18.2  
3 4 Kyle Halfacre 176 41 3 20:30.7 2:42.5 2 40:00.3 1:49.5 3 25:31.9 1:30:34.9 1:30:34.9  
4 5 Charles Klodell 209 46 5 21:04.7 2:27.1 4 41:00.5 1:38.2 4 24:58.6 1:31:09.1 1:31:09.1  
5 6 Tim Charboneau 134 37 7 21:28.0 2:26.5 7 42:38.0 0:38.5 5 24:09.5 1:31:20.5 1:31:20.5  
6 8 Daniel McWatters 231 40 2 19:54.7 2:48.6 6 43:34.2 0:40.6 6 25:59.1 1:32:57.2 1:32:57.2  
7 10 Alexander Ramos 254 25 9 21:43.7 2:39.5 10 43:47.6 0:54.3 7 24:55.4 1:34:00.5 1:34:00.5  
8 12 Nick Corley 142 37 13 24:05.4 2:43.1 8 41:18.2 1:06.8 8 27:15.5 1:36:29.0 1:36:29.0  
9 13 Jody Markwich 220 42 6 21:23.8 1:45.7 11 45:44.2 0:56.5 9 27:35.9 1:37:26.1 1:37:26.1  
10 14 Matt Corley 141 34 10 21:48.1 4:48.6 9 41:32.6 1:02.9 10 28:28.4 1:37:40.6 1:37:40.6  
11 15 Michael Jenkins 196 37 14 24:23.6 1:24.9 3 37:52.1 1:20.4 11 33:08.0 1:38:09.0 1:38:09.0  
12 19 Mark Peterson 249 43 12 23:57.7 3:13.2 13 44:56.0 1:18.2 12 26:59.4 1:40:24.5 1:40:24.5  
13 25 Jason Heitzman 180 29 4 21:01.8 3:14.6 12 47:43.0 2:09.3 13 35:08.8 1:49:17.5 1:49:17.5  
14 36 Christian Murray 240 46 16 30:23.9 2:40.4 16 1:01:57.1 2:28.5 14 36:25.8 2:13:55.7 2:13:55.7  
15 38 Ryan Prager 251 34 15 26:10.5 3:47.0 15 54:25.4 1:28.6 15 48:29.2 2:14:20.7 2:14:20.7  
 
Top

Novice

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 2 Gwendolyn Alonso 109 24 1 16:07.6 1:41.6 1 45:41.0 0:42.8 1 24:17.9 1:28:30.9 1:28:30.9  
2 7 Lynne McWatters 232 40 4 20:57.7 1:41.2 2 41:36.2 1:10.9 2 26:45.7 1:32:11.7 1:32:11.7  
3 9 Azi Yavari 295 37 7 22:06.2 2:06.2 3 41:58.3 0:57.8 3 26:05.0 1:33:13.5 1:33:13.5  
4 11 Marie-Claire Rowlinson 259 38 12 24:14.7 1:14.3 6 42:44.2 1:04.1 4 25:13.1 1:34:30.4 1:34:30.4  
5 16 Brittany Potter 250 25 6 21:37.5 3:11.2 8 46:22.1 1:32.7 5 25:34.5 1:38:18.0 1:38:18.0  
6 17 Ashley Johnson 198 41 5 21:04.1 2:03.9 5 45:04.7 0:43.7 6 30:01.9 1:38:58.3 1:38:58.3  
7 18 Kaley Azar 115 46 8 22:11.8 2:16.8 7 44:25.0 1:11.3 7 29:07.3 1:39:12.2 1:39:12.2  
8 20 Kayce Whitbeck 291 19 3 20:33.8 9:59.3 15 45:29.3 1:11.5 8 23:17.0 1:40:30.9 1:40:30.9  
9 21 Mandy Hunter 191 40 2 18:49.9 1:37.0 4 47:07.9 1:40.5 9 31:42.3 1:40:57.6 1:40:57.6  
10 22 Ingrid Ingram 192 44 11 24:05.8 2:22.1 10 45:28.6 2:22.8 10 32:45.8 1:47:05.1 1:47:05.1  
11 23 Maria Raftis 253 39 16 27:23.1 2:07.5 13 45:49.5 1:49.8 11 30:47.2 1:47:57.1 1:47:57.1  
12 24 Christina Callipo 129 33 9 22:15.0 1:12.3 9 47:55.1 0:46.5 12 36:23.6 1:48:32.5 1:48:32.5  
13 26 Elizabeth Ball 117 38 15 26:31.2 2:33.9 14 46:27.8 1:55.9 13 34:56.4 1:52:25.2 1:52:25.2  
14 27 Susan Hires 184 35 10 22:33.0 1:48.7 11 50:14.0 1:03.5 14 36:52.0 1:52:31.2 1:52:31.2  
15 28 Alyssa Sanchez 263 19 18 28:00.8 2:33.4 16 45:43.1 0:55.8 15 36:22.9 1:53:36.0 1:53:36.0  
16 29 Anastasia Smith 271 36 20 31:30.0 2:40.3 18 48:37.6 1:31.0 16 29:42.3 1:54:01.2 1:54:01.2  
17 30 Lauren Decker 148 25 19 28:48.9 1:38.6 17 50:56.8 1:04.8 17 32:59.4 1:55:28.5 1:55:28.5  
18 31 Johanna Kwartler 214 36 14 26:17.9 2:30.3 12 46:25.5 2:37.2 18 39:05.8 1:56:56.7 1:56:56.7  
19 32 Tammy Jenkins 197 34 24 47:23.2 1:04.9 21 41:50.9 0:43.9 19 26:55.2 1:57:58.1 1:57:58.1  
20 33 Erica Torres 284 37 22 35:42.0 1:19.0 23 54:13.7 1:26.0 20 31:16.2 2:03:56.9 2:03:56.9  
21 34 Tamasha Williams 293 39 23 46:31.4 3:58.3 24 48:19.8 1:52.8 21 27:06.1 2:07:48.4 2:07:48.4  
22 35 Rebecca Zelnar 298 47 21 32:36.6 2:05.4 19 53:04.6 1:02.9 22 41:59.9 2:10:49.4 2:10:49.4  
23 37 Katie Glover 169 30 13 24:30.6 8:15.8 22 57:43.6 2:21.2 23 41:06.0 2:13:57.2 2:13:57.2  
24 39 Dana Johnson 199 40 17 28:00.0 1:36.2 20 1:00:41.4 1:41.7 24 44:36.8 2:16:36.1 2:16:36.1  
 

Relay-Sprint

Top

Mixed 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun Chip  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time Diff Penalty
1 1 TheY Tri 104 57 1 17:53.4 0:45.9 1 35:27.8 0:41.3 1 42:36.6 1:37:25.0 1:37:25.0  
2 2 3 shades of awesome 101 29 2 17:57.4 0:40.3 2 52:36.0 3:43.6 2 26:42.9 1:41:40.2 1:41:40.2  
3 3 Three's Company 105 32 3 28:47.1 0:46.9 3 44:49.3 0:34.2 3 26:45.1 1:41:42.6 1:41:42.6  
4 4 Bring it on 102 44 4 28:57.2 0:43.7 4 44:46.8 0:32.1 4 27:07.2 1:42:07.0 1:42:07.0