Tarpon Springs Sprint Triathlon

Age Group Results

September 12, 2015


Results By DRC Sports


Athena Women: 0-39 40-99
Clydesdale Men: 0-39 40-99

Athena

Top

Female 39 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 2 Andrea Adams-Manning Jacksonville FL 21 36 4 12:30.4 2:26.4 1 32:57.0 1:58.0 1 30:17.2 1:20:09.0 1:20:09.0
2 5 Ashley Sellers Tampa FL 533 28 5 12:56.7 3:12.7 2 34:43.8 1:55.3 2 36:52.8 1:29:41.3 1:29:41.3
3 6 Amanda Breen Safety Harbor FL 60 27 1 10:46.5 2:30.3 3 35:24.0 1:46.8 4 39:56.6 1:30:24.2 1:30:24.2
4 8 Gina Yacone Safety Harbor FL 508 34 3 11:47.9 2:28.6 4 37:04.4 2:04.3 5 39:57.5 1:33:22.7 1:33:22.7
5 11 Mandi Dodson Tampa FL 134 28 2 11:04.3 2:24.1 6 38:45.4 2:30.2 6 42:48.1 1:37:32.1 1:37:32.1
6 14 Melissa Foss Tampa FL 174 35 6 13:05.5 5:20.3 7 40:06.1 3:14.4 7 43:18.8 1:45:05.1 1:45:05.1
7 16 Elizabeth Denney brandon FL 127 30 7 19:48.6 2:08.0 8 43:48.2 1:14.4 9 47:42.1 1:54:41.3 1:54:41.3
8 17 Victoria Roberts Clearwater FL 647 33 9 34:09.8 1:57.6 5 38:15.1 1:07.3 8 45:03.7 2:00:33.5 2:00:33.5
9 19 Stacey Mccabe port richey FL 310 27 8 34:01.0 4:03.9 9 48:41.1 2:10.4 3 38:24.3 2:07:20.7 2:07:20.7
 
Top

Female 40 and Over

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 1 Lia Marie Morris dunedin FL 327 50 1 11:41.0 1:15.9 1 29:40.0 1:04.7 1 28:35.0 1:12:16.6 1:12:16.6
2 3 Michele Egg Temple Terrace FL 146 47 5 13:22.7 2:02.4 5 35:35.4 1:21.4 2 37:06.2 1:29:28.1 1:29:28.1
3 4 Sheri Fields Mattingley Port Richey FL 163 54 3 13:08.1 1:15.3 3 34:25.5 1:23.4 4 39:22.4 1:29:34.7 1:29:34.7
4 7 Georgiann Bird Lutz FL 535 49 4 13:11.1 3:00.0 4 35:34.8 0:59.8 5 39:35.3 1:32:21.0 1:32:21.0
5 9 Yarisi Valero Tampa FL 520 44 7 14:04.5 3:07.5 7 36:56.4 3:18.0 3 37:13.8 1:34:40.2 1:34:40.2
6 10 Joanna Ransley Clearwater FL 537 58 6 13:33.5 1:54.1 2 33:00.7 2:20.9 7 45:00.3 1:35:49.5 1:35:49.5
7 12 Paula Di Landro Clearwater FL 130 47 2 12:32.3 2:16.3 6 36:10.5 2:52.9 6 44:08.9 1:38:00.9 1:38:00.9
8 13 Erin Broderick Tarpon Springs FL 65 43 8 14:25.6 1:48.6 8 37:24.4 2:28.3 8 45:06.4 1:41:13.3 1:41:13.3
9 15 Ava Green St Petersburg FL 194 45 10 16:44.2 4:29.5 9 39:13.3 4:24.8 9 46:25.3 1:51:17.1 1:51:17.1
10 18 Linda Filegar Port Orange FL 164 50 9 16:26.8 7:49.0 10 42:08.9 6:36.2 10 47:54.7 2:00:55.6 2:00:55.6
 

Clydesdale

Top

Male 39 and under

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 3 Tom Schumacher Lutz FL 403 38 2 9:04.5 0:48.6 1 31:12.0 0:39.0 3 32:04.1 1:13:48.2 1:13:48.2
2 6 Matthew Shaw Trinity FL 412 39 1 8:15.2 3:13.5 3 32:40.3 1:12.7 2 30:21.3 1:15:43.0 1:15:43.0
3 7 Trent Robinson temple terrace FL 377 35 4 10:05.0 1:54.8 4 32:45.4 1:46.3 4 32:34.4 1:19:05.9 1:19:05.9
4 8 Al Nicin Sanford FL 562 36 7 11:58.5 4:43.5 7 37:10.4 1:11.5 1 26:40.5 1:21:44.4 1:21:44.4
5 10 Jeremiah Ronshausen Belleair Beach FL 381 38 5 10:44.2 2:17.0 2 32:31.8 2:13.6 6 34:56.3 1:22:42.9 1:22:42.9
6 12 Ted Kozel Safety harbor FL 260 34 3 9:24.5 1:54.5 8 37:28.4 1:42.5 5 32:58.9 1:23:28.8 1:23:28.8
7 16 Christian Edwards Gainesville FL 145 29 6 11:52.9 2:20.9 5 35:27.1 1:15.8 7 37:24.4 1:28:21.1 1:28:21.1
8 18 Christopher Estel Riverview FL 154 30 8 12:13.6 2:01.0 6 36:10.9 1:03.2 9 43:19.2 1:34:47.9 1:34:47.9
9 20 JOSE RIVERA PORT RICHEY FL 374 33 9 26:22.0 14:40.7 9 39:44.9 3:05.1 8 40:55.5 2:04:48.2 2:04:48.2
 
Top

Male 40 and over

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 1 Paul Arnold Tarpon Springs FL 27 47 1 9:25.6 1:14.9 1 26:00.4 0:43.3 2 27:51.7 1:05:15.9 1:05:15.9
2 2 Tim Ferguson Seminole FL 161 51 2 9:51.3 1:16.3 2 29:05.9 1:07.9 4 28:59.9 1:10:21.3 1:10:21.3
3 4 Stephen Wegzyn Lutz FL 483 45 3 10:03.7 1:30.6 5 31:10.2 1:27.3 5 30:11.5 1:14:23.3 1:14:23.3
4 5 Joe Woodward palm harbor FL 523 48 5 10:24.5 2:33.1 6 32:26.6 2:47.0 1 27:10.3 1:15:21.5 1:15:21.5
5 9 Timothy Litteral largo FL 280 48 10 12:11.0 1:13.1 4 30:53.1 2:03.1 7 35:33.1 1:21:53.4 1:21:53.4
6 11 Adam Chernin Tampa FL 91 48 6 11:03.3 4:15.5 3 30:30.6 2:25.5 6 34:29.6 1:22:44.5 1:22:44.5
7 13 Michael Sloan Lutz FL 422 40 8 11:29.3 3:00.6 11 40:48.5   3 28:58.0 1:24:16.4 1:24:16.4
8 14 John Breen Clearwater FL 61 53 11 12:27.7 2:20.0 8 35:31.8 0:42.7 8 35:41.3 1:26:43.5 1:26:43.5
9 15 Rick Lyons Clearwater FL 291 52 7 11:26.8 2:51.8 7 32:39.9 2:45.5 10 38:08.6 1:27:52.6 1:27:52.6
10 17 Paul Hollern Land O Lakes FL 230 52 9 11:39.3 3:55.5 10 37:02.5 2:13.1 9 36:40.0 1:31:30.4 1:31:30.4
11 19 Matthew Kappler Tarpon Springs FL 513 44 4 10:19.6 3:35.7 9 36:12.2 1:14.0 11 45:59.0 1:37:20.5 1:37:20.5